Strugurasi de Sept-Oct 2011 *43*

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dbunny

La cat e de capabil ochiul meu..vad ca mucenicul e un colac...presarat cu nuca macinata, corect¿ dar in zeama ¿¿¿ bleacs...


Dbunny cu Daniel (23.11.2006) si Noa (1.oct.2o11)


pai zeama aia face toti banii
aia care sunt in zeama nu sunt colaci

_


de T 6+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_toma spune:

Dbunny in mare ai dreptate, cei moldovenesti sunt un fel de polonezi dar ma putin insiropati(ca doar sunt moldoveanca), iar ceilalti sunt o supa cu un fel de paste(cred) subt forma de 8 in care se pune nuca, scortisoara, rom, si etc arome dupa gust(dupa descriere va prindeti ca prefer prima optiune).
Depinde cu ce ai crescut.
Tu daca nu ai avut parte de niciunii nu preferi niciunul.

Eu am facut moldovenesti dar nu prea me-au iesit ma duc diseara la Piatra si mananc din aia buni ca face cumnatamea

anca_toma mamica fericita a lui Iancu Matei (13.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zubi spune:

Dbunny, imi dai si mie reteta asta de chec cu cioco si nuca de cocos?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Zice intr un chenar asa: cantitatea de lapte produsa nu depinde de cate lichide bea mama ci de nevole nou nascutului. continutul nutritiv al laptelui este independent de alimentatia mamei deoarece secretia unui lapte adecvat din pdv alconcentratiei de lipide, carbohidrati, proteine, vitamine si minerale se face exclusiv pe seama rezervelor de grasime din organismul mamei.

o dieta proasta in schimb poate afecta cantitatea de lapte prin mecanisme hormonale.

asta asa ca sa imi dau eu cu tesla ca mancam ca proasta sa fac lapte...

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Si intradeva doamna bilic are o fixatie cu anemia la copii.de asta recomanda carnita si alte alimente bogate in fe. spune de anemia laptelui care poate aparea in urma unui consum excesiv de lapte in detrimentul altor alimente bogate in fe.

la un an un copilmananca 800-1000 calorii/zi deci fructele trebuie sa reprezinte max 100 calorii. cam atat are un mar din cate stiu eu.tre sa caut ca aveam intr o carte cate calorii are fiecare fruct.

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Si nu mai vorbiti de mucenici ,da?!

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

Citat:
citat din mesajul lui oanaiasi

Si nu mai vorbiti de mucenici ,da?!

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!


pai tu de ce nu mananci ?
sa nu mi zici ca din cauza ca esti grasa

_


de T 6+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Jade, m ai prins...

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooka spune:

salu

Oana, foarte bine le spui tu din carte, e bine ca apare din carte ca poate sunt mamici care manate de dorinta de a hrani bebele cit mai bine poate ar face greseli fara sa le stie. Si eu zic la fel si despre cereale integrale (boabe), despre fructe, despre lapte (cica dupa un an trebuie sa fii atent ca proteina din lapte e de proasta calitate fata de cea din carne de exemplu), despre zahar si tot asa. E foarte bine ca scrii si e de admirat ca impartasesti. Nici noi nu mancam carne multa adultii adica, insa pe Sofia n'am retinut'o. Faptul ca ea a ales sa nu manance uneori a fost respectat, nu indesat, nu mascata carnea (unele mamici mai procedeaza la mascarea alimentelor neplacute prin cele preferate de copil). Iar eu cred ca un copil sanatos care are la dispozitie alimente complete ca varietate si sanatoase ca provenienta nu are gustul alterat si va alege ce are nevoie. Trebuie doar sa fim atenti. Sunt perioade in care cer lapte mai mult, grasimi (in special unt - le face bine la dinti), carne sau fructe. Sofia de exemplu manca alimente verzi, orice fiertura de buruiana trebuia sa fie verde la culoare, asa ca ii puneam niste spanac bio de la borcanel in tot ce faceam. Plus ca trebuie sa fii flexibil, fara idei prea rigide si sa'l lasi totusi sa te conduca. Noi am si avut in familie exemple clare, Nora fetita sora'mii manca pana la epuizare un aliment. Manca dovleac zile intregi, dupa care nu mai punea gura. Apoi trecea la alt aliment, carnea a fost la ea. Insa dupa 2,5 ani mananca aproximativ de toate mai putin lactate la care si este intoleranta. Noroc sa sora'mea, divortata fiind, nu a stat cu ochii pe copil ca pe butelie sa cintareasca gramul de aliment inghitit, si i'a dat cum i'a cerut fiind autodiversificata in mare. N'a fortat'o, avind alte probleme nu statea numa' cu mintea la copil. Si bine a facut. Eu o mai fortam pe Sofi, insa a mea este ea mai despteapta ca mine si nu si'a stricat gustul pentru ca si acum, cere tot ce vede, gusta si apoi refuza si mananca spanac, loboda alba si alte chestii nu foarte dorite de toata lumea. Plus ca e teribil de important ca atunci cind stai la masa cu bebe, nu doar tu, sotul si cine mai e la masa, sa nu refuze nici adultii mancarea, pentru ca astia mici imediat imita si'si aduc singuri aminte ca nu le place 'cutare' doar pentru ca un adult a spus asa. Asa Sofia nu mai vrea piper si nici marar. Iar masa in familie, chiar de la varsta de sub un an e sfanta. E moment intim in familia nou formata, prilej de hrana trupeasca si sufleteasca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

Citat:
citat din mesajul lui oanaiasi

Jade, m ai prins...

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!


haha
lasa ca am vazut io dimensiunile la rochia aia M de ti ai luat o...

_


de T 6+


Mergi la inceput