Hai izish! (72)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aerlilian spune:

Mihaela, imi place de nu mai pot expresia asta cu "bebelusala".... De fapt imi place si blogul...cred ca tu ar trebui sa scrii "stafeta" pentru urmatoarea odisee.
Alina, nu te mai necajii. Parca stabilisem ca atata timp cat exista alternativa ne bucuram de ea. Important e sa-i hranim si sa creasca mari si sanatosi.
Putzi al meu s-a foit toata noaptea, habar nu am ce a avut. Dormea o ora si apoi incepea sa scoata niste sunete...ba era ca o masina care ia curba in viteza, ba era ca o gaina pe oua...fel si fel de sunete. Ai vostri fac asa? Acum doarme dus...ce-i pasa lui ca maica-sa e zombi . Bineinteles ca inainte de a adormi mi-a tras un zambet cat toata fata si m-a topit...supara-te daca poti!Aaaa...era sa uit: aseara a facut caca in cadita de baie. O placere.... Tot aseara am inceput sa folosim batista bebelusului. Super inventie si asta...a scos considerabil din nasucul lui si nici nu a parut deranjat de operatiune. A stat cuminte si m-a lasat sa rezolv problema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicole1980 spune:

Alina – of, imi pare rau ca sa aud de problemele voastre… incearca sa te mulgi si sa ii dai cu bibe lapticul tau. Hai, capul sus, cu siguranta isi va reveni bebe Filip si o sa fie plin de energie cand va mai creste …si a mea cum prinde ocazia cum doarme.
De fapt am o fetita tare morocanoasa, daca nu doarme sau mananca, plange….
Mihaela – ce frumos povestesti tu, felicitari pentru explorarea la maxim a acestei perioade minunate. Multe dintre noi ne plangem …dar tu faci din durere un suras…




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carina spune:

Lady multumim de rearanjare. Imediat intru eu sa adaug datele Irisucai si apoi sa o trec pe Jonesy in lista, ca ea ne-a scris despre bebe.

Ileana si Toma face ca locomotiva in somn: pufaie, chitaie, scanceste, se screme.

Izish asa era si fiica-mea cand era micuta. Acum mananca bine de tot, dar de ingrasat tot nu se ingrasa - are 24 de kg la 9 ani jumate . Ma bucur ca ai apucat sa ajungi la cosmetica - eu am fost aia de n-a mai ajuns. Aveam programare in 10 feb si am nascut in 2 feb

Mihaela m-ai facut sa plang si sa retraiesc primele noastre zile impreuna. Intr-adevar, dupa ce treci atat de razant pe langa posibilitatea ca al tau prunc sa moara, toate prioritatile tale se schimba complet. Eu acum ma bucur cand il aud ca plange, pentru ca in primele lui zile ma rugam sa il aud plangand si nimic. Iubeste-o si bucura-te de ea in fiecare secunda.

Alina nu mai fi necajita. Cat a luat in greutate in ultima saptamana?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gianina1983 spune:

Buna ziua din departari
Mihaela esti superba cat de frumos poti descrie viata alaturi de bebelusa ta
Eu ma declar multumita de cum a papat pitica aseara si de cum a adormit asta dupa ce mi sa aprins beculetul magic si mi-am amintit de uscatorul de par care a facut minunidoar ca mititica de durere de burtica dupa papica de la 3jumate sa tot trezit si plans tot la o ora jumate 2 dar asta e crestem noi mari trec colicii vin altele dar cel maio trist e ca nu va mai fi bebelus iar asta ma intristeaza si nu stiu de ce parca mio doresc vesnic asa firava si micuta,,sa o tin vesnic la san si sa miroase toata a laptic.
Intrebare de baraj cum scapam de cojitele din capusor?
LA multe lunite si la multi ani fericiti si sanatosi pt piticii ce sau srbatorit zilele astea ca eu cu ale mele am uitat de sarbatoriti si adresez urarile si pt puiuta
NATALIA IOANA DE MAMICA ADRIANA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

Gianina..baie cu tarate pt cojite!

Carina

Mihaela, are dreptate Ileana-tu ar trebui sa predai stafeta

Alinutza, scumpa mea, cat te inteleg.


Am fost azi la medicul de familie...ca-s mucioase si tusesc ca un magarus-amandoua!

Mi-a dat tratament.

Insa, Alexa are fontanelele mari, a zis 4 picaturi vigantol...si calciu, obligatoriu.

Sunt trista rau.de la ultima cantarire,acum 2 sapt nu a luat decat 200 gr. in greutate...deci ffffff.putin.Ziua e agitata si plange...si caca face la trei zile, cu supozitor cateodata...si mi-a vazut si laptele.a spus ca-i apa chioara si nu ii tine de foame, de asta se trezeste des noaptea...si ma tocaie non-stop.

Concluzie...sa introduc si mese in orar..doar cu lapte praf.

INITIAL dupa ce a supt de la 8 la 8.45, la 11.00 cand i-am facut 120 de lp, l-a terminat in 5 min...au mai ramas 20.

Eu nu renunta sa-i dau san....ii voi da....sper sa nu pierd laptele daca inlocuiesc mesele cu lp




mami pentru un ochios:Marie Rebecca Ayanna(29.11.2009) & un bulgaras pufos:Alexa Micaela Christine (26.01.2012)
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danezza spune:

Off si pitica mea e in apogeul colicilor :(
aseara si azi strangea piciorusele, plangea si se ghemuia la fiecare partz. Dupa ce iesea .. se linistea .. in cateva min o lua de la capat.
Dimineata i-am bagat n sfert de supozitor cu glicerina. A facut kk imediat si s-a mai eliberat si cu gazele. azi cred ca merg cu ea la dr sa fim siguri ca e de la colici. nu stiu ce ar putea sa fie altceva ca de mancat mananca .. cand nu o doare burtica e zambareatza toata.
Va pup, numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALTESA spune:

fetele eu snt in a 3-a zi de cand am renuntat sa-i mai dau ceva pentru colici il indop degeaba cu toate prostiile si sincer ii este mai bin fara ele ,parca mai rau il rscolete.

in schimb dupa fiecare masa ii fac masaj la burtica ,ii pedalz picioarele si i le flexez deasupra burticii si a inceput copilul meu sa doarma ziua ,nu mai tipa decat o data pe zi radem si suntem mai linistiti.


ar trebuii sa incercati si voi sa vedeti cate gaze scoate nici cu espumisan,sab simplex,infacol colief,baba drink si alinan nu aveam rezultatele astea.


alina chiar mi se pare aiurea cum adica dormea ca era infometat nu cred asa ceva pai al meu si satul si tre sa-l legan putin ca sa doarma si cel ma mult doarme 3,5 ore noaptea iar ziua maxim o ora.nu vrei tu sa mai ceri si alta parere?poate asta e ritmul lui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicole1980 spune:

Citat:
citat din mesajul lui My_Lady0091
Sunt trista rau.de la ultima cantarire,acum 2 sapt nu a luat decat 200 gr. in greutate...deci ffffff.putin.Ziua e agitata si plange...si caca face la trei zile, cu supozitor cateodata...si mi-a vazut si laptele.a spus ca-i apa chioara si nu ii tine de foame, de asta se trezeste des noaptea...si ma tocaie non-stop.

Concluzie...sa introduc si mese in orar..doar cu lapte praf.

INITIAL dupa ce a supt de la 8 la 8.45, la 11.00 cand i-am facut 120 de lp, l-a terminat in 5 min...au mai ramas 20.

Eu nu renunta sa-i dau san....ii voi da....sper sa nu pierd laptele daca inlocuiesc mesele cu lp




mami pentru un ochios:Marie Rebecca Ayanna(29.11.2009) & un bulgaras pufos:Alexa Micaela Christine (26.01.2012)
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca



Lady - nu renunta la alaptat, te rog... Cum poate cineva "vazand"laptele sa concluzioneze ca nu tine de foame...Nu se poate asa ceva, nu aspectul conteaza, ci ceea ce contine. Draga mea si la mine primul jet de laptic este mai transparent, dar apoi devine alb...Nu renunta, te rog, eu cred ca nu exista "lapte care nu este bun"... Nu da cu pietre.... Cel ami bine este sa faci asa cum simti tu...Si la noi ANtonia a luat intr-o saptamana 200 grame, dar intr-o luna a luat 1200 grame...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mady_19 spune:

hello!
- da fetelor....o sa incerc si eu sa-i dau la toate mesele de la san chiar daca sunt moi...dar cand vad ce moi sunt ...ma descurajeaza...cam doua mese cu lp ii dau pe zi...restul, mai mult san....
- fetelor, si ilinca scoate niste suneteee..maaaam maaamaaa....zici ca-i delfinut...rade mereu...se agita, vrea sa stea in picioare, are niste pozitii de dormit, pfff..seamana cu maicasa....cand o pun pe burtica isi tine capul sus, si-l mentine muuuult timp..numai asa sta...isi intoarce capul in stanga, in dreapta...ma topesc cand ma uit la ea in momentele ei de relax, de joaca...azi am gasit-o cu piciorusul drept suspendat pe grilaj...nu mai dormea pe lungimea patului....ziceai ca e un om mare...mai tarziu tre sa mai coboram patutul...deci nu mai doarme pe o parte, ca ea isi schimba pozitia in somn...deci e incredibil cum cresc bebelusii....fatza de cum era la 2 saptamani.si cum e acum...e activa, vrea sa stea mereu cu noi...e atenta la toate miscarile........

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carina spune:

Lady primul lapte care iese din sani este foremilk - laptele mai slab care tine de sete. Apoi vine din san hindmilk- laptele gras, bogat caloric. Citeste te rog despre asta aici: http://www.llli.org/faq/foremilk.html

Eu personal am o parere ff proasta despre medicii de familie. Merg la al nostru doar la vaccin si pentru adeverinte. In rest pediatrul Carinei e un profesio ist adevarat, iar pentru Toma pana la 1 an mergem la neonatolog care ii stie si istoricul.

Mergi la inceput