primul buletin, un ajutor va rog

primul buletin, un ajutor va rog | Autor: allisi

Link direct la acest mesaj

va salut.am nevoie de un sfat de la cineva care stie cum se procedeaza atunci cand copilul face primul buletin.Trebuie sa specific ca noi parinti nu suntem in tara momentan ,iar fetita noastra pe 6 martie inplineste varsta de 14 ani.si acum vreau sa va intreb pe voi e obligatoriu sa te prezinti cu unul din parinti atata timp cat si noi avem mutatie pe adresa mamei mele si atunci binenteles ca mama va fi cea care va merge cu ea,.nu vad de ce ar fi obligatoriu sa fim unul din parinti mai ales ca na e prea de tot sa vi 2000 km pt un buletin ,adica nu e asa usor sa pleci nici de aici cand vrem noi.sper sa ma lamureasca cinevanumai bine

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Obtinerea CI la implinirea varstei de 14 ani:

Cerere tip pentru eliberarea cartii de identitate (se solicita la Serviciul de Evidenta a Persoanelor)
Certificat de nastere (original si copie)
Actul de identitate al unuia dintre parinti, al tutorelui sau reprezentantului legal, cu care se face dovada domiciliului
Timbru fiscal de 1 leu
Contravaloarea eliberarii cartii de identitate (7 lei)




Legea este lege. Aveati obligatia in calitate de parinti al unui copoil minor sa reglementati situatia legala a copilului ramas in tara. Asa va trebui sa veniti sau sa o imputerniciti mama sa va reprezinte.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns allisi spune:

multumesc de raspuns!amenda daca stiti e in functie de zilele de intarziere sau e o amenda fixa?si daca aveti idee cam pana unde ajunge.numai bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Problema cu amenda nu rezolva nimic. Nu e vorba de bani ci de faptul ca dupa 14 ani i se va cere cartea de identitate nu certificatul de nastere oriunde se va duce si orice va vrea sa faca. Iar fara CI va avea probleme a caror rezolvare nu va fi decat cartea de identitate.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns allisi spune:

va multumesc pt.raspuns.ma interesa sa stiu cam pana unde ar fi amenda deoarece oricum asta se va intampla ,abia peste o luna jumate ne intoarcem in tara.numai bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns prettysunshine spune:

Nici noi nu locuim in Romania,dar ne-am dus special pentru a-i face buletin dupa ce a implinit 14 ani,deoarece inca nu avem dubla cetatenie si deci numai actele romanesti sunt valabile la granita.Am avut noroc ca a fost vara in timpul vacantei,altfel plateam si noi amenda probabil,eliberarea buletinului dureaza o luna si ar fi fost imposibil sa ne deplasam in timpul anului scolar.Insa am depus cererea pentru buletin la o luna dupa implinirea varstei de 14 ani,deci nu cred ca se plateste amenda imediat,la noi nu a fost vorba de asa ceva.Asa ca nu cred ca o luna jumatate va fi o problema.Prezenta unuia din parinti este obligatorie.

Mami de Cosmin (03.07.1997) si de ingeras Lucas (15.02.2011-17.04.2011)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui prettysunshine

Nici noi nu locuim in Romania,dar ne-am dus special pentru a-i face buletin dupa ce a implinit 14 ani,deoarece inca nu avem dubla cetatenie si deci numai actele romanesti sunt valabile la granita.Am avut noroc ca a fost vara in timpul vacantei,altfel plateam si noi amenda probabil,eliberarea buletinului dureaza o luna si ar fi fost imposibil sa ne deplasam in timpul anului scolar.Insa am depus cererea pentru buletin la o luna dupa implinirea varstei de 14 ani,deci nu cred ca se plateste amenda imediat,la noi nu a fost vorba de asa ceva.Asa ca nu cred ca o luna jumatate va fi o problema.Prezenta unuia din parinti este obligatorie.

Mami de Cosmin (03.07.1997) si de ingeras Lucas (15.02.2011-17.04.2011)







Pretty...dar baiatul tau nu are domiciliul in strainatate?

Andrei nu are buletin(desi are cetazenie doar romana momentan)pentru ca cetatzenii romani cu domiciliul in strinatate nu sunt posesori de buletin,ma rog carte de identitate romaneasca!(nici eu nu am CI romanesc,itzi este retzinut automat cind devii posesor de pasaport cu domiciliu in strainatate)

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Este obligatorie prezenta voastra si nu veti plati nici o amenda. Nu pentru ca n-ar scrie in regulamente...dar situatia e mai relaxata de cand nu se mai ocupa Politia de problema buletinului.
Noi i-am facut Teodorei buletin cu o intarziere de cateva luni. N-am platit nimic.

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns prettysunshine spune:

Andacos,ba da,are domiciliu in strainatate,dar deocamdata avem doar permis de sedere pana la obtinerea cetateniei,ceea ce inseamna ca la granita cu Romania nu sunt acceptate cartile de identitate belgiene,trebuie musai pasaport sau buletin romanesc.Si mie mi se pare o aberatie sa ai buletin cu adresa de Romania,daca tu locuiesti in strainatate,dar asta este.Asa cum mi se pare o aberatie faptul ca de fiecare data cand iesim din Romania trebuie sa prezint hotararea de divort prin care mi se incredinteaza custodia,desi copilul are deja domiciliul in strainatate,iar cand i-am facut acte aici oricum mi s-a cerut sa prezint acceptul tatalui.Dar asa e legea.
Noi inca avem pasapoarte valabile,deci nu avem din cele cu domiciliul in strainatate,pana acum nu am auzit de retinerea CI romanesti,am prieteni care locuiesc de ani de zile aici si care tot au buletin romanesc.Insa pasaportul baiatului expira anul acesta,asa ca aveam nevoie de un act,mai ales ca din cate stiu la eliberarea unui pasaport e absolut necesara cartea de identitate.

Mami de Cosmin (03.07.1997) si de ingeras Lucas (15.02.2011-17.04.2011)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Daca are domiciliul in strainatate, poti sa-i faci pasaport cu domiciliul in strainatate si nu mai are drept de CI. Te duci cu pasaportul la consulat si ceri sa-i faca unul cu domiciliul in tara respectiva. Suna la consulat si intereseaza-te. Romanii care stau in strainatate si au pasaport romanesc cu domiciliul in Ro, au dreptul la CI; célor care vor pasaport cu domiciliul in strainatate,li se opreste CI la consulat in momentul cand depun actele pt pass-ul respectiv.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Iar ca a poti face pass cu dom. in strainatate, trebuie sa aduci dovada ca ai drept de sedere nelimitat.

Mergi la inceput