primul buletin, un ajutor va rog

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns prettysunshine spune:

Maraki,ma indoiesc ca avem drept de sedere nelimitat atata timp cat nu avem cetatenie.In al doilea rand parca as prefera sa fac pasaportul in tara si nu la consulat,am fost doar de doua ori la consulat si nu-i un loc prea placut.Bineinteles,asta atata timp cat nu ma obliga nimeni sa-l fac acolo.

Mami de Cosmin (03.07.1997) si de ingeras Lucas (15.02.2011-17.04.2011)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui prettysunshine

Maraki,ma indoiesc ca avem drept de sedere nelimitat atata timp cat nu avem cetatenie.In al doilea rand parca as prefera sa fac pasaportul in tara si nu la consulat,am fost doar de doua ori la consulat si nu-i un loc prea placut.Bineinteles,asta atata timp cat nu ma obliga nimeni sa-l fac acolo.

Mami de Cosmin (03.07.1997) si de ingeras Lucas (15.02.2011-17.04.2011)






Faptul ca nu ai cetatzenie nu are de-a face cu dreptul de sedere!Mai ales tu care esti casatorita cu cetatzean belgian,precis ai drept de sedere nelimitat!

Asa este cum spune Maraki!

In momentul in care declari do´miciliul stabil in strainatate,intriu in posesia pasaportului de cetazean roman cu domiciliu in strainatate si nu mai ai CI!Aceasta itzi este luata automat de autoritazile romane!

Eu as face in special pentru copil(tu esti la adapost oricum)acest tip de pasaport,n-ai d eunde sti ce vremi ne asteapta!

Dana



www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns prettysunshine spune:

Cred ca prin dreptul la sedere nelimitata se intelege dreptul de rezidenta permanenta,nu?Pentru ca acest drept de rezidenta permanenta se obtine dupa 3 sau 5 ani (3 ani in cazul meu) de rezidenta neintrerupta pe teritoriul Belgiei.Eu nu am drept de rezidenta permanenta inca.
Andacos,la ce anume te referi cand spui sa fac pasaport din acela pentru copil,cu ce l-ar ajuta?

Mami de Cosmin (03.07.1997) si de ingeras Lucas (15.02.2011-17.04.2011)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Pretty eu cind am facut primul pasaport cu domiciliul in strainatate a fost imediat dupa casatorie,cind nici eu nu aveam drept de sedere permanent,doar viza pe 3 ani!

Insa am solicitat la biroul pentru straini document cum ca urmeaza sa mi se acorde drept de sedere permanent si cu aceasta dovada(acceptata de autoritatzile romanesti,pretinsa d efapt de ei)mi-a fost eliberat pasaport de cetazean roman cu domiciliu in strainatate!

Ba chiar pe acest pasaport a fost tercut si copilul la acel moment!

Acest tip d epaspaort itzi ofera avantaje in cazul unei repatrieri(estis cutit de taxa vamala,nu tzi se pretinde sa platesti din urma asigurarea de sanatate-ma rog astea sunt citeva avantaje care-mi vin acum in minte)insa eu nu la asta m-am referit!

Stiu ca momentan e utopic ce spun,dar daca se schimba in timp legea?Tu esti la adapost fiind casatorita cu cetatzean strain,dar fiul tau ar putea foarte bine sa fie trimis in tzara la 18 ani...pe diverse motive!

ma rog sunt doar niste temeri ale mele,eu de atsa am si incercat s afac totul legal,exact asa cum mi s-a cerut,atit de uatoritazile romane cit si germane!

editez sa spun ca poate parea o prostie ce am spus eu mai sus,dar...acum e totul ok,e EU,toata lumea se plimba si poate locui unde doreste muschiul lui dar...daca intra ...pisica la apa????


Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns prettysunshine spune:

Andacos,pana face baiatul meu 18 ani va avea cetatenie belgiana,peste doi ani avem dreptul,asa ca nu-l mai poate trimite nimeni inapoi.Eu recunosc ca noi nu ne-am batut capul cu asta fiindca pana acum ne-a fost tare greu si mai ca ne-am fi intors acasa.
O sa incerc sa-i fac baiatului pasaport din ala,desi nu ma incanta deloc ideea de a ma intoarce si de a sta la cozi la ambasada.Am fost acolo pentru actele de casatorie si n-am amintiri placute.Pasaportul meu mai este valabil cativa ani,asa ca n-am de ce sa-mi fac,in plus as pastra buletinul pana imi scot iar un certificat de nastere din Romania,ca mi l-au oprit aici la primarie cand ne-am casatorit.
Ce nu pricep eu de ce nu ne-au zis oare politistii de frontiera de pasaportul respectiv,doar au vazut ca avem domiciliul in strainatate.

Mami de Cosmin (03.07.1997) si de ingeras Lucas (15.02.2011-17.04.2011)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Pai unde au vazut ca avetzi domiciliul in strainatate?

Ca ori aratzi CI(deci ai domiciliul in Romania)ori aratzi pasaportul,pasaport normal,deci tot cu domiciliul in Romania!

Ei nu au de unde sa stie ca tu locuietsi definitiv sau temporar in alta ,tzara,este in mod normal datoria ta sa anuntzi domiciliu corect!

Pasaport de cetatzean roman cu domiciliul in strainatate s epoate face si si in Romania,trebuie doar precizat tipul pasaportului!

Oricum,intereseaza-te exact de documentele de care vei avea nevoie,sa nu-tzi lipseasca ceva,indiferent ca faci la ambasada sau consulat!

Bafta multa va doresc!(legislatzia Germaniei de exemplu,ii da dreptul fiului meu ,cetatzean roman,sa depuna pentru cetatzenie germana singur,independent d emine,daca a implinit virsta de 16 ani si are 8 ani de domiciliu in Germania!Deci Andrei al meu s eincadreaza anul asta)

Tzi-am dat detaliile astea,pentru ca si la voi s-ar putea sa fie diferit,daca aplici si tu pentru cetatzenie ,potzi aplica si pentru el,dar daca tu nu vcrei sa aplici,el s-ar putea sa se incadreze in alta legislatzie!)

Hai ca m-am intins si chiar nu vreau sa te incurc mai mult deict sa-tzi ofer informatzii!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns prettysunshine spune:

Prima data cand ne-am intors in Romania la granita am aratat cartile de identitate belgiene si ne-au spus clar ca pana nu avem dreptul de rezidenta permanenta trebuie sa prezentam acte romanesti.Nici n-au pomenit ca ar trebui sa ne facem pasapoarte cu domiciliul in strainatate.Iar vara trecuta chiar am avut o problema la granita fiindca nu mai aveam originalul hotararii de divort pentru ca mi l-au oprit aici cand m-am casatorit.A fost cat pe ce sa nu ne lase sa ne urcam in avion,la cartile belgiene de identitate nici n-au vrut sa se uite,ma intrebau de carnet de note de la scoala ca sa demonstrez ca locuim in Belgia.Niciunul n-a pomenit de pasaport cu domiciliu in strainatate desi au priceput clar ca nu mai locuim in Romania.
Atat de mult trebuie asteptat in Germania pana la obtinerea cetateniei?Aici este 5 ani, 3 ani in cazul meu.
Oricum,pasaportul lui expira in vara,asa ca o sa-i fac in Romania,e mai simplu decat aici la ambasada.

Mami de Cosmin (03.07.1997) si de ingeras Lucas (15.02.2011-17.04.2011)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Buna dimineata,

Totusi, initiatoarea subiectului, ce hotarare a luat? Nu a mai intrat pe aici
Andacos, feliciari mamico cu baiat asa mare Daca tot sant aici, am o intrebare Daca o trec pe prietena baiatului meu cu domiciliul pe adresa noastra, se scumpeste chiria? Noi stam la apt dat de stat. Ea nu se poate angaja nicaieri daca nu isi face anmeldung pe o adresa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Multzumesc Maraki!

Are 16 ani,nu e chiar asa mare -dupa mine,el insa se crede mare!

Din pacate nu te pot ajuta cu raspunsul,chiar nu stiu cum se procedeaza cu chiria la stat!

Pot sa-tzi spun insa ca atunci cind l-am adus si pe Andrei in Germania(vreo jumatate de an mai tirziu,ca era deja in clasa I si am zis sa termine scoala,plus ca toata hirtzogaria de facut a durat cam tot atit)fostul proprietar(deci particular)ne-a marit chiria exact pe acest motiv!Eu zic ca a fost ilegala manevra asta,insa n-am vrut sa ne punem in betze cu el atunci(ne-a marit cu vreo 30 de euro parca)stiind ca mai avem de stat acolo!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Ei nu au de unde sa stie ca tu locuietsi definitiv sau temporar in alta ,tzara,este in mod normal datoria ta sa anuntzi domiciliu corect!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit


Dana, ei pot sa stie: noi avem in pasaport un Daueraufenhaltsheft cu poza si adresa de aici. Eu il tin in coperta de la pasaport si trebuie sa-l avem cu noi, de fiecare data cind calatorim. L-am obinut de la Ordnungsamt si a aparut in locul vizei in pasaport; atesta rezidenta permanenta. Noi avem pasapoarte normale, cu domiciliul in RO.

Mergi la inceput