Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (34)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tigruta spune:

Anitta merci de sugestie trebuie sa studiez sa fiu multumita de alegerea facuta..

Elena mami fericita de Luca (22.06.2010) si 30+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ClaraJ spune:

Eu, personal, sunt pentru Ergo baby carrier. L-am avut si la Bryce, e bun pentru spate, pentru bebe, pentru excursii, se pune foarte simplu, nu-ti trebuie vreo pregatire speciala.:))
Nu stiu, insa, daca se gaseste in Romania sau imprejurimi sau echivalentul lui.

Despre asta vorbesc:

http://www.amazon.com/Ergo-Carrier-Black-Camel-Lining/dp/B0010PW3A4/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1330786859&sr=8-1

Spor la toate si weekend fain,

Clara - mami lui Bryce si Kaeden - 30+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Clara, se adreseaza purtarii copilului chiar si in primele zile de viata? Arata tentant, o sa-mi salvez linkul.

Anitta, mama lui M - 7 ani si bb 25+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra_C spune:

Citat:
citat din mesajul lui elena_gd

Gata fetelor, am schimbat listuta de pe prima pagina, sper sa fie pe placul vostru...e cu un pic de verde...asa mai de primavara. Sper ca nu am facut nici o boroboatza legat de datele de acolo, si daca totusi am facut greseli va rog sa mi le semnalati si le indrept cu scuzele de rigoare.
Diana, nu ne plictisesti deloc, din contra sunteti mereu in gandurile mele, mai ales ca stiu ce inseamna pribegia si nesiguranta aferenta ei.
Alde cortizon, ca e gluco sau hidro sau alta ruda apropiata tot aceeasi mancare de peste sunt...cel mai bine e sa nu ai nevoie, pentru ca au efecte secundare multisoare.
Si eu, ca si Anitta, ma gandesc ca nasterea naturala ar fi exclusa in cazul tau.
Legat de carucioare am vazut si eu ceva de la Matrix pe amazonul nemtesc, cu all-in-one si 38 de culori...sa tot alegi si pretul bunisor...pe la 250E. Review-urile pareau ok. Noi nu stiu inca cum o sa facem pentru ca nu vrem s aluam nimic inainte sa se nasca bebe si...comandat de pe amazon.de face cam 2 saptamani.

Elena 25+ poate cu


Multumim mult, Elena!

-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Andra, mami fericita de fetita Amana (1 an si 11 luni) si viitoare mami de baietel Victor 26s+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra_C spune:

Citat:
citat din mesajul lui ClaraJ

Eu, personal, sunt pentru Ergo baby carrier. L-am avut si la Bryce, e bun pentru spate, pentru bebe, pentru excursii, se pune foarte simplu, nu-ti trebuie vreo pregatire speciala.:))
Nu stiu, insa, daca se gaseste in Romania sau imprejurimi sau echivalentul lui.

Despre asta vorbesc:

http://www.amazon.com/Ergo-Carrier-Black-Camel-Lining/dp/B0010PW3A4/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1330786859&sr=8-1

Spor la toate si weekend fain,

Clara - mami lui Bryce si Kaeden - 30+


Chiar zilele trecute am vazut pe cineva cu asa ceva prin Bucuresti

-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Andra, mami fericita de fetita Amana (1 an si 11 luni) si viitoare mami de baietel Victor 26s+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra_C spune:

Citat:
citat din mesajul lui Anitta_O

Clara, se adreseaza purtarii copilului chiar si in primele zile de viata? Arata tentant, o sa-mi salvez linkul.

Anitta, mama lui M - 7 ani si bb 25+


Anitta, vezi ca vinde cineva pe ocazii daca nu te deranjeaza ca e SH.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Andra, mami fericita de fetita Amana (1 an si 11 luni) si viitoare mami de baietel Victor 26s+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicityhope spune:

eu am sa incerc asta :
http://www.amazon.com/Infantino-Flip-Front-Carrier-Black/dp/B003I867WQ/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1330790566&sr=8-1
Sper sa poata si ursul sa il poarte.


28+ Alexander Matthew

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra_C spune:

Voi acolo aveti atat de multe posibilitati de unde sa cumparati diverse chestii, si hainutele sunt la niste preturi foarte bune, sunt un pic invidioasa
Eu ii mai iau Amanei de pa Old Navy/Gap fel de fel de rochite, fustite, pantalonasi etc, dar tot platesc ceva in plus (totusi hainele nu ajung la pretul la care se vand la noi in magazinul gap de exemplu).

-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Andra, mami fericita de fetita Amana (1 an si 11 luni) si viitoare mami de baietel Victor 26s+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Felicity, sistemul de purtat pe care l-ai linkuit tu nu e foarte potrivit deoarece copilul sta cu picioarele atarnate, din cate vad din poza. Ori pozitia corecta a copilului e cu picioarele flectate mai tare, ca o broscuta, ca si cum ar sta in fund, nu cu ele atarnate ca si cum ar sta in picioare.
Eu m-am lafait in dupa-amiaza asta, am atipit putin, m-am uitat pe youtube la Romanii au talent, iar acum o sa aspir putin si o sa spal pe jos in bucatarie si baie, ca sa ne fie casa curata.
Eu am o problema cu purtatul copilului (ma gandeam initial la wrap, iar pe cand mai creste, la mei tai), pentru ca am probleme serioase la coloana, hernie de disc. Cu toate astea sunt convinsa ca o voi tine in brate macar in casa, ca voi gati cu ea atarnata de mine sau vom face curatenie impreuna. De aceea ma uitam dupa sisteme de purtat. La fel, daca voi face plimbari scurte sau voi merge pana la magazin, imi va fi peste mana sa scot caruciorul (noi stam la etajul 4, va trebui sa gasim o solutie de a lasa caruciorul undeva jos, sa ne fie la indemana). Iar in excursii sotul meu ar putea-o cara intr-un sistem dintr-asta practic.

Anitta, mama lui M - 7 ani si bb 25+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alma_alma spune:

Anitta, Virgi

Legat de purtat copilul: eu deocamdata am decis sa-mi cumpar un wrap elastic de la Moby. Este recomandat chiar si pentru prematuri si poti baga si gemeni in el. Un argument pentru wrap-ul elastic este ca poti sa-l montezi pe tine si abia apoi sa pui copilul in el. Pentru mai incolo vreau sa-mi iau si o Manduca (se poate folosi de la 3.5 kg). O mandra ar sta in Manduca si una in wrap, fiecare pe alt parinte. Sau, cand as fi doar eu cu ele, le-as lua pe rand (cand suntem acasa, de exemplu). Nu cred ca m-ar tine spatele sa le car pe amandoua de la o varsta incolo. Ce mi-a placut la Manduca: nu e pe marimi (ii pot inhama si pe altii), se poate purta si vara, cand e cald, poti purta copilul si pe sold.
Intr-adevar, citisem si eu ca picioarele copilului trebuie sa formeze un fel de M, adica sa nu atarne. Am mai citit prin diverse locuri ca nu e recomandat sa tii copilul cu fata la directia de mers, fiindca nu ar putea sa faca fata tuturor stimulilor. Totusi, de la o vreme copiii devin curiosi si ar fi frustrant pentru ei sa stea doar cu fata in pieptul purtatorului. Pozitia pe sold, intr-o parte, permite si vizibilitate buna, dar ii permite copilului sa isi si ascunda fata atunci cand se satura de privit. Probabil depinde si de copil. Oricum, ambele sisteme pe care m-am axat permit si purtarea cu fata.
Si eu am probleme serioase cu spatele, dar am citit despre experientele multor femei cu probleme similare si care au zis ca s-au inteles foarte bine cu Manduca. Se pare ca se distribuie greutatea mai ales pe bazin, nu mai sta atata in coloana. Oricum, decat sa tii copilul in brate, cred ca e mult mai comod un sistem de purtare.
Ma gandesc, de exemplu, ce diferenta era pentru mine cand mergeam in excursii la munte si aveam un rucsac de carat. Era mult mai conforabil sa-l tin in spinare decat in brate.

Alma 24+ (de 3 ori femeie)

Mergi la inceput