Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (34)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Diana, nu mai zi de plictisit, stii prea bine ca asteptam de fiecare data detalii despre voi. Parerea mea e nici macar sa nu gandesti la nasterea naturala, asta presupune un efort foarte mare si din partea copilului, nu doar din partea ta. Si, la cat de solicitata a fost inimioara lui de-a lungul timpului, nu cred ca e oportuna aceasta varianta pentru el. Iar varianta Portugalia mi se pare superioara Romaniei, aproape orice mi s-ar parea superior dpdv al asigurarii sanatatii fata de Romania.

Anitta, mama lui M - 7 ani si bb 25+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra_C spune:

Citat:
citat din mesajul lui Anitta_O

Diana, nu mai zi de plictisit, stii prea bine ca asteptam de fiecare data detalii despre voi. Parerea mea e nici macar sa nu gandesti la nasterea naturala, asta presupune un efort foarte mare si din partea copilului, nu doar din partea ta. Si, la cat de solicitata a fost inimioara lui de-a lungul timpului, nu cred ca e oportuna aceasta varianta pentru el. Iar varianta Portugalia mi se pare superioara Romaniei, aproape orice mi s-ar parea superior dpdv al asigurarii sanatatii fata de Romania.

Anitta, mama lui M - 7 ani si bb 25+





Diana, si eu zic ca Anitta, mergi pe varianta nasterii prin cezariana, e cel mai bine pentru bebe Mircea

-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Andra, mami fericita de fetita Amana (1 an si 11 luni) si viitoare mami de baietel Victor 26s+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Gata fetelor, am schimbat listuta de pe prima pagina, sper sa fie pe placul vostru...e cu un pic de verde...asa mai de primavara. Sper ca nu am facut nici o boroboatza legat de datele de acolo, si daca totusi am facut greseli va rog sa mi le semnalati si le indrept cu scuzele de rigoare.
Diana, nu ne plictisesti deloc, din contra sunteti mereu in gandurile mele, mai ales ca stiu ce inseamna pribegia si nesiguranta aferenta ei.
Alde cortizon, ca e gluco sau hidro sau alta ruda apropiata tot aceeasi mancare de peste sunt...cel mai bine e sa nu ai nevoie, pentru ca au efecte secundare multisoare.
Si eu, ca si Anitta, ma gandesc ca nasterea naturala ar fi exclusa in cazul tau.
Legat de carucioare am vazut si eu ceva de la Matrix pe amazonul nemtesc, cu all-in-one si 38 de culori...sa tot alegi si pretul bunisor...pe la 250E. Review-urile pareau ok. Noi nu stiu inca cum o sa facem pentru ca nu vrem s aluam nimic inainte sa se nasca bebe si...comandat de pe amazon.de face cam 2 saptamani.

Elena 25+ poate cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns titi143 spune:

Diana si eu sunt de acord ca la tine cea mai buna solutie e cezariana sa nu cumva sa soliciti si mai tare inima lui Mirciulica.

Fetelor as avea o intrebare, s-ar putea sa am acid de la sucul de lamaie. Am inceput sa imi fac suc de lamaie si cam de atunci am acid mult. Oare ele sa fie vinovate?

Ramona mamica fericita a lui Eduard (09.10.09) si 31+ Robert Aaron
AMR 9 SAPTAMANI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Ramona, eu mereu cand beau fresh de portocale am aciditate gastrica, cred ca si la lamaie e aceeasi treaba.
Dupa tratamentul cu antibiotic am inceput sa am iar probleme cu aciditatea, mai iau cate un Rennie, ma chinuie rau de tot, inclusiv noaptea.

Elena 25+ poate cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns titi143 spune:

Din pacate si la mine noaptea e cel mai rau. De multe ori ma trezeste din somn.

Ramona mamica fericita a lui Eduard (09.10.09) si 31+ Robert Aaron
AMR 9 SAPTAMANI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Da, Titi, lamaia fiind acida, creste aciditatea gastrica. Ai putea renunta la sucul de lamaie o perioada, pana cand se mai linisteste. De asemenea, ar fi bine sa dormi cu capul mai ridicat, pe doua perne. Rennie iar e o solutie, eu nu am incercat, dar le-am auzit pe fete ca e foarte eficient. Buburuza mea s-a trezit binisor, se fataie in burtoaca de ceva vreme . M-am spariet dijaba...

Anitta, mama lui M - 7 ani si bb 25+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns titi143 spune:

Mersi fetelor de raspunsuri. Asa o sa fac, o sa renunt la suc poate o sa fie mai bine.

Ramona mamica fericita a lui Eduard (09.10.09) si 31+ Robert Aaron
AMR 9 SAPTAMANI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tigruta spune:

Salutare burtici!!!
In primul rand va doresc O primavara minunata!!!

Mirela cu intarziere iti urez UN CALDUROS LA MULTI ANI!!!!

Greu mai tine omu pasul cu voi..va citesc dar pur si simplu nu reusesc sa si postez..s-au discutat multe, am sa incerc sa raspund si eu acolo unde e cazul si atat cat apuc ca nu mai dureaza si se trezeste Luca..asa patesc mereu..
Dupa raceala a facut o forma usoara de conjunctivita dar deja suntem mai bine..

Consilier in alaptare crede-ma Mamitta ca nu e deloc o fita, eu una nu o consider asa..sunt multe mamici care au nevoi de sustinere la inceput, si care au renuntat usor din sprijinul celor binevoitori care au venit cu diverse sfaturi dar fara sa stie de fapt despre ce vorbesc..eu una am avut o ambitie foarte mare si am vrut sa alaptez desi nu mi-a fost deloc usor la inceput, dar altele sunt mai vulnerabile si un mic ajutor nu ar strica..si da sunt consilieri in alaptare care au invatat din experienta a lor sau a altora au citit studii si care fac voluntariat pt ca in momentul de fata la nivel national alaptatul e putin defavorizat de laptele praf..nu vreau sa supar pe nimeni sau sa stranesc polemici dar asta e strict parerea mea..e bine sa fii informat in aceasta privinta..eu una raman uimita de cate mamici spun ca nu au suficient lapte, ceea ce nu e adevarat, copii au pusee de crestere si atunci vor sa suga mai mult si mai des dar daca nu stii chestia asta te sperii si spui ca nu se satura..laptele se face de la cap sa stiti..sa va spun ce superstitie au socrii mei?? nu se asezau pe patul meu sa nu imi ia laptele..doamne nu imi vine sa cred

Scutece eu am folosit doar de unica folosinta pampers si am fost multumita si sunt in continuare dar credeti-ma ca accidente se intampla, gen sa iasa din scutec sa se faca pana la gat despre cele eco/bio nu stiu ce sa zic,n-am folosit nu stiu cum sunt..mie imi e bine asa

Biberoane nu am folosit deloc si nici dupa intarcare nu a vrut sa vada asa ceva..

Nici eu nu stiu cum voi proceda cand iesim la plimbare..pe mine ma incanta ideea unui wrap\sling ceva de genu dar nu stiu care e mai bun..
Enona poti sa ma ajuti cu ceva sfaturi??

Gata nu mai stiu am uitat tot..

Va pup pe toate..

Elena mami fericita de Luca (22.06.2010) si 30+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Tgruta, pentru inceput cel mai bine e sa cumperi un wrap, copilul sta mult mai bine decat in sling, cu spatele fixat bine. Doar ca e cam greu de pus.

Anitta, mama lui M - 7 ani si bb 25+

Mergi la inceput