Delfinasi jucausi de iulie-august 2010 (55)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Roxana_Theo spune:

Noi am primit tratament ptr Theo cu Singulair asta pe langa Panadol/Nurofen. A mai dat cineva la copii?

Parca Tina a scris ca a primit insa nu stiu daca l-a si administrat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_Theo spune:

Scuze, am uitat sa salut.

Theo a facut febra si in a doua noapte. Bineiteles ca acum nu mai mananaca decat foarte putin si cu mare greutate. E destul de marait, se ineaca cu mucisorii...ce mai...o placere.

Iar ieri l-am chemat pe pediatru sa-l vada. Ideea e ca deocamdata suntem pe Nurofen si Panadol + Vibrocil ptr nas. Insa ne-a mai dat su zyrtec si singulair cu care eu nu sunt foarte familiarizata.

Mycya sanatate multa. Imi pare rau de ce i s-a intamplat Andrutei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufescu spune:

singulair e pentru astm,insa e destul de contestat.Sunt destul de bine documentata pe subiect,nepotelul meu dupa cateva bronsiolite urate,cu wezing,sufocat,invinetit a fost diagnosticat cu potential de astm(pana la 3 ani nu se poate pune un diagnostic clar).Li s-a dat singulair,insa fratele meu si cumnata au decis ca nu il vor adminstra.Contine cortizon iar efectele administrarii zilnice pe termen lung sunt foarte nasoale. Intr-o criza nasoala,cand erau la mare o doctorita tataroaica le-a recomandat ca in caz de bronsiolita,criza sa elimine imediat laptele si lactatele,care sunt pro inflamatoare.A functionat. Sigur,o criza nasoala se lasa cu tratament,aerosoli,au ajuns si la internare de 2 ori.
Interesant ca dupa ce au suspendat antibioticele si antitermicele prescrise cu kilogramul ambii copii s-au simtit mult mai bine.Cel mic mai face cate o viroza sau ocazional o bronsiolita,dar de cand si-au imbunatatit alimentatia(ei nu sunt la sectanti avansati,mananca de toate dar au redus semnificativ carne,lapte) copii sunt ok si analizele s-au imbunatatit. Nu inseamna ca nu mai dau medicamente la copii in caz de nevoie,dar au renuntat la nurofen la orice febra,la antibiotice 'preventiv'(le-au dat kilograme...fetita fiind la gradi a adus toate goangele acasa si asta mic a luat antibiotic de la o luna jumate!doctor de familie care da antibiotic la orice...altfel foarte cumsecade).
Nu zic sa nu urmati tratament dat de doctor,doar documentati-va si eventual cereti o a doua opinie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufescu spune:

pentru niste muci si febra controlabila eu nu as da la copil zyrtec si singulair. Zyrtec e un antialergic,copilul are simptome de viroza mai degraba...nu o sa il ajute cu nimic daca nu e alergic, doar poate sa ii dea o gramada de efecte secundare. Singulair e un decongestionant, daca copilul nu are crize nasoale de weezing(nu poate sa respire si suiera incercand sa traga aer in piept) nici nu ar trebui luat in considerare...Chiar daca ar fi o bronsiolita(in care ar trebui sa aiba accese de sufocare,sa se chinuie sa traga aer in piept si pe gura,nu simpla innecare cu muci) as cere o a doua opinie pt singulair datorita efectelor secundare extrem de nasoale.
Sincer, la febra sub 39 nu as face nimic,eventual niste dusuri caldute,impachetari dar asta doar daca copilul e apatic.Aspirat pe cat posibil mucii,hidratare la greu cu apa+sucuri proaspete de fructe+suc de grau verde(putin probabil sa vrea cand e bolnav daca nu e obisnuit),poate ceva lapte de susan/migdale daca accepta.Pe cat posibil scoase lactatele,inclusiv lapte praf pana se face bine. Nu as insista cu mancarea,e normal sa nu vrea sa manance,e reactia sistemului imunitar care directioneaza toate resursele catre lupta cu inamicul....digestia consuma multa energie. Eventual ceva oscilococcinum sau alt homeopat ca sa nu zic ca nu i-am dat nimic,dar eu in principiu nu ii dau decat daca il vad ca e apatic. Raducu nu a avut muci decat de vreo 3 ori pana acum,si cu exceptia primei dati cand m-am luat dupa pediatra si am bagat nurofen in el de i-am distrus stomacul cateva saptamani+nu a luat in greutate doua luni dupa, nu i-am dat decat oscilo...si nici ala prea des. Doftoricit conform celor de mai sus nu a durat niciodat mai mult de 3-4 zile, in care copilul s-a comportat normal,l-am scos afara...doar a dormit mai mult decat de obicei(ceea ce e foarte bine).
Eu zic doar cum as face eu,nu zic sa va luati neaparat dupa mine :) .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_Theo spune:

Multumesc Pufescu.

Am citit prospectul insa alte info nu aveam de unde sa iau asa repede. Aseara ni l-a prescris si sunt convinsa ca a facut asta in contextul in care Theo a facut bronsiolita la 3 saptamani. Insa noi nu am avut episoade asa cum ai descris tu referitor la nepotelul tau. Concluzia este ca nu-i voi da, cel putin nu deocamdata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula_m spune:

Nici eu nu sunt de acord cu singulair-ul. Si Raul a facut bronsiolite, dar nici un dr nici macar nu a pomenit de singulair. Mie, din ce am citit, mi se pare medicamentul care se da in ultima instanta, si dupa mai multe analize, daca intr-adevar se poate discuta de astm. Ma mir ca i s-a prescris si lui Raducu si lui Theo. Si e un medicament care se da pe termen lung.

Paula, mamica Raul Ionut, nascut la 24.07.2010
Am implinit un anisor!!!

MI 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_Theo spune:

Uff..greu de scos lactatele caci altceva nu vrea sa manance. Insa e bine de stiut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufescu spune:

efecte adverse raprtate frecvent la zyrtec:
Gura,nas si gat uscate, retentie urinara,vedere incetosata, durere de stomac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baby78 spune:

Puiutz multumesc pentru lista de analize. O sa trec la fapte.....Acum stau sa ma gandesc la ce ai spus in legatura ca ii dau lapte de vaca si sincera sa fiu nu imi pot da seama daca de atunci face kk urat mirositor.....Ce as putea sa fac sa vad daca de la LV face asa...sa ii dau o perioada alt tip de lapte?...Lapte praf sau ...lapte de capra?

Iuliana mami fericita de nazdravan Tudor
15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matusa77 spune:

Fetele va rog sa nu va suparati pe mine dar la cazurile umanitare este cazul unui baietel cu cancer la testicule(pe mine m-a darmat ) se pot face donatii prin sms 848.

Mergi la inceput