Delfinasi jucausi de iulie-august 2010 (55)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns racusor2010 spune:

buna ziua si de la noi

eu cu raceala si un copilut nervos simt ca o iau pe aratura aseara am fost singuri acasa, ne-am inteles bine, ne-am jucat, am ras, am facut baita, numa cand s-a apropiat ora de nana a inceput scandalul, dar l-am culcat relativ repede...

dar azi, de cand s-a trezit numa in urlete si miorlaieli o tine, am fost la cumparaturi, nu m-am inteles cu el, am intrat intr-un magazin, a daramat totul

sper sa fie o faza trecatoare de la canini si sa nu se transforme intr-un baietel de ala cu care nu te poti intelege ca face crize. mi-e si frica sa plec cu el asa pe undeva!

acum l-am lasat jumate de ora afara cu tati, ca sa imi trag eu sufletul, sa rezist la mofturile de la masa si la alte atacuri piticoase sper sa se aeriseasca si sa vina fara mofturi in casa, i-am zis deja ca e pedepsit ca nu ne intelegem cu el

arata ceva, incepe unde-i, unde-i, habar nu ai ce cauta, dar el se pune frate pe-un plans si cum e cu marea pasiune pentru creioane, are impresia ca ascund prin casa creioane de el si trebuie sa ii arat toate dulapurile sa fie sigur ca nu e nimic

aud niste tipete, am fugit

Bianca imi pare tare rau de Andruta

Denisa bine macar ca ati scapat de spital, ma bucur ca e bine Carla. mai e putin si ajungeti acasa si la Mateo, dragul de el, ii e dor de voi imi pare rau de relatia cu Calin, nu stiu de ce are nevoie sa se trezeasca la realitate

Tina

Bumbleeblee tine-l in cada sa faca pisu, nu doare asa tare, lasa-l cat poti fara pampers, la fel nu doare asa tare, schimba-i cat mai des pampersul, il ustura cand il apasa...si da-i cu cicatrizin local si...nurofen de durere

sanatate multa la toti piticotii

am implinit un anisor, sunt baiat mare de acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matusa77 spune:

Puiut, Ducu nu digera cartoful si graul, asa a iesit la analiza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baby78 spune:

Bumbleeblee pana diseara va fi mult mai bine....iar maine nu va mai avea nimic. Primele 48 de ore sunt mai rele

Iuliana mami fericita de nazdravan Tudor
15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puiutz_mic spune:

Of bietul Victoras, ce se chinuie cu pisulica! Pupici dulci sa ii treaca mai repede!

Al meu sot azi i-a dat lui Raducu 3 picaturi de Exoderil (antimicotic cutanat) in loc de Vigantol . Nu stiu daca e de la asta, dar a facut un kk aproape lichid, de unde pana acum facea pastos . Sper sa nu ii fi afectat mucoasa stomacala/intestinala prea tare

Elena, mami de Raducu cel cumintel
12.08.2010

Sunt Raducu si am implinit 1 AN !!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bumblebee spune:

Multumesc de sfarturi, iubitele mele, ce m-as face eu fara voi?

Racusor, daca-ti spun ca V e pe modelul urlete in magazin . De ceva timp deja, nu ca vrea ceva anume, dar trage de toate, nu suporta sa-l tii in brate, fuge printre oameni. Am fost de vreo 2 ori cu el in mall (nu mai facem din astea), intr-un magazin Leonardo, nu reuseam sa urc papucii cat reausea el sa dea jos, alerga, tipa, asta numai intr-un magazin. Am ajuns acasa obositi amandoi, noi, astia mari, piticul in continuare atomic.
Nu cred ca este cazul sa te ingrijorezi, este o faza, va trece, vor veni altele.
'Pedepse' (adica dus la el in camera cu usa deschisa, evident) primeste numai atunci cand urla fara motiv sau cand urla dupa lucruri cu care nu are voie sa se joace. Ii explic de ce nu are voie, ca il inteleg ca este suparat, dar ca nu trebuie sa se dea cu fundul de pamant, nu are de ce sa urle, nu obtine nimic printr-un comportament agresiv si urlacios, reuseste doar sa ma enerveze pe mine si ca trebuie sa caute alta modalitate de a rezolva problema. I arat din nou toate jucariile si le alegem pe cele mai apropiate dorintelor/ daca plange de-aiurea ii explic si gata. Daca vine dupa mine tot fluturand mainile (mai nou loveste orice, daca mai demult lovea lucrurile de care se lovea -presupun ca soacra l-a invatat-, acum loveste si pe cine nu ii face pe plac, adica eu) il duc inapoi si ii explic din nou.
Uneori mai calma, uneori mai raspicata, incerc mai calma, dar nu iese mereu.

Laptele de soia, devine baubil dupa ce adaug putina scortisoara, 3 cuburi de zahar brun si o banana blenduita. Nu pun miere pt ca-l incalzesc la microunde (nu stiu daca-i strica proprietatile mierii in 30 de sec, dar nu ma complic, poate doar daca mi-as adauga dupa ce l-am incalzit f usor, dar asa risc sa indulcesc prea tare si nu ma mai complic).



Sa-l ajutam pe Vlad!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victo spune:

hello. doarme trupa :)

eu am trecut prin experienta copil urlacios, crizat, aruncat pe jos, urlete de se aude in tot mallul, lovit copii..am avut o per.- pe la 2 ani si jumate asa..in care efectiv nu am mers la cei ce aveau copii mici si nici nu i-am chemat, pt ca ii lovea si nu reuseam sa ajung mereu la timp si ma simteam ingrozitor.

acum, la aproape 5 ani :):):) cat de cat ne intelegem, dar mai plangaceste din te miri ce.

sper ca Mihai totusi va fi totusi altfel, din cate il vad pana acum.

bate un vaaant..nici nu stiu cum pot dormi, bietii de ei, ca e asa o galagieeee

stefan oricum e un pic racit, deci stam in casa azi-pana acum am decupat de mi s-a acrit diverse dintr-o revista cu cars.ma duc inapoi la munca, ca i-am promis ca mai fac cd dorm ei.:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ainotna spune:

Salutare!

Eu il las pe Sasha azi la Ct si plec doar cu Bogdan. Cred ca e prima data cand il las si nu sunt cu inima impacata. A crescut si tare imi e ca o sa ii fie prea dor de noi. Of, dar nu prea am alta solutie acum, pentru ca altfel, l-as lua...
Crispro, de abia astept sa incepi sa-i dai lui Vladut tratamentul,mi se face rau cand ma gandesc cat te odihnesti...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufescu spune:

Buna fetelor,n-am mai scris dar v-am citit pe diagonala.Am o gramada de chestii de rezolvat,unele nasoale la servici care ma streseaza maxim...sper sa le dau de cap cumva in urmatoarele doua saptamani ca innebunesc.
Nu am nici acum prea mult timp,s-au adunat si pe langa casa o gramada, dar cum nu fac pauze fara sa caut diverse pe net am gasit o chestie cu alimente vegetale bogate in fier si am zis sa o impartasesc pana nu o arhivez pe undeva si uit de ea:

Surse de fier:
-sucul de iarba verde (14mg Fe/25ml) ( piciul meu cere singur cam o data la 3 zile sa-i fac MU...adica suc de orz verde,nu stiu de unde a scos el ca se chema mu. Pe langa fier are o gramada de alte proprietati minunate)
-spirulina (3mg/10g)
-amaranth(15mg/100g)
-fistic(7mg/50g)- pici e innebunit,dar ii dau rar ca le inghite nemestecate si le caca cum le-a mancat
- seminte dovleac(11.2mg/100g)-de baza,mancam aproape in fiecare zi macinate in micul dejun...in general o zi dovleac,o zi susan
-susan(10.4/100g sau 3mg la 30g)
-quinoa(9.3mg/100g)
-rosii uscate soare(4.5m/50g)
-goji berries(8.42/100g sau 2.5la 30g)
-seminte floarea soarelui(6.8mg/100g sau 2 mg/30g)
- patrunjel (0.6mg/10g)
-caise ( 4.1mg/100g )
-curmale 4.2mg/100g

Site-ul de pe care am luat e asta: http://www.vegancrud.com , are multe retete inclusiv pt copii(nu stiu cand o sa mai studiez).

Azi in meniu am avut o pizza vegetariana foarte,foarte buna(am mancat la restaurant la Fibrio la un moment dat si am incercat sa replic reteta...am iesit foarte aproape :) ). Bubu pare sa adoarma in sfarsit, dupa ce a mancat un castron mare de supa crema de dovlecei si pizza fara numar,fara numar.
Pizza pe scurt:
-o lipie subtire facuta din faina integrala ecologica(de la naturalia), cu un pic de maia(productie proprie,inca in teste)
-un sos de rosii facut cu ceapa,suc de rosii,usturoi,oregano si cimbrisor proaspat,busuioc uscat,seminte de marar macinate si dupa ce s-a racorit ca sa il ingros seminte de floarea soarelui macinate
-umplutura din brocoli tocat marunt,praz,mazare(congelata),porumb dulce
-pe deasupra cate un pic de tofu, parte dintr-un nou experiment(tofu de casa pus la fermentat cu iaurt de soia si condimente, a iesit foarte bun asa ca o sa continui experimentele cu o cantitate mai mare..sotul a zis ca are gust de tzatziki desi mie nu mi se pare...dar e de retinut pt creat un substitut de crema de 'branza' de pus pe paine
Ma duc sa imi seman niste condimente si plante pentru viitoarea gradina din balcon :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onimir spune:


Helo!! Am revenit si va multumesc inca o data de primire tuturor si de aprecieri la adresa lui Victoras.
Si eu am vazut numai copilasi frumosi si care mai de care mai istet.
Imi pare tare rau sa vad ca sunt atatia delfinasi cu probleme.Din fericire au mamici puternice care se lupta sa gaseasca cele mai bune solutii.
Va mai trimit niste poze din primul an de viata al lui Victoras, sper ca reusesc de data asta.
https://picasaweb.google.com/111921711342258953472/VICTOR?authkey=Gv1sRgCMH83LXQiej8QA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racusor2010 spune:

bumbleeblee si la andrei pedeapsa e tot la el in camera, cu usa deschisa evident. si il pun pe canapea (nu in patut), asa ca se poate da imediat jos dar eu ii spun sa vina la mami cand se calmeaza, daca vine urland il trimit inapoi si se duce de cele mai multe ori, daca nu, il duc eu

si la noi crizele vin tot de la faptul ca nu ii dau cu ce vrea el sa se joace, medicamente, si mai stiu eu ce, care sunt puse bine pe rafturile de sus, stie ca nu e voie, dar cand e in "crizute" cere ce stie ca nu are voie

nu imi place ca imi mai pierd cumpatul si mai ridic vocea la el apoi imi dau seama si ii zic, uite, mami nu mai tipa la tine, imi pare rau ca am tipat, dar nici tu sa nu mai plangi degeaba si incepe "gata, gata" si mergem la joaca

azi a fost simpatic, a venit vesel de afara si il intreb "au trecut crizutele?", la care el "daaaa"

apoi a papat cuminte orez (cu o umbra de carne), ii place orezul foarte mult...si "ama" (zeama) de rosii...adica sucul ala lasat de rosii cand le tai , ii place lui mult .

acum jumate de ora m-am tot chinuit sa il readorm, cum il puneam in patut, cum tipete, sa vedem cat mai doarme..vreau sa se trezeasca pasnic

am implinit un anisor, sunt baiat mare de acum

Mergi la inceput