Nasterea la Arcadia - Iasi (35)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gravidacori spune:

da..minunant..cu stresul de azi tocmai ce mi-a venit si CM. , ca tot ma miram capitolul trecut k nu mi-a venit, desi ma bucuram de asta


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabrielita81 spune:

Cori printesica ta sta bine..a mea la 6 luni 6200g ce zici??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gravidacori spune:

gabi, si a mea la 6 luni, cand am facut vaccinul, avea tot cat a ta, doar cu 100g mai mult, 6300g. de atunci nu am mai fost la medic, o cantaresc acasa cu cantarul de pescuit al sotului.o sa merg saptamana viitoare, sper sa fie bine.

acum mi-a trecut prin minte..o fi la puseu?mai ales azi a vrut toata ziua in brate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gravidacori spune:

iaca , mancarea ei nu o mananca , ajunge la gunoi uneori, dar mancam eu acum si am pus cateva firimituri de paine sa vad ce face...le-a mancat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madline82 spune:

Cori nu fi necajita, nici fata mea nu papa,a avut acu o luna, cateva zile cand manca mai bine...Acum 2-3ling pe zi de legume blenduite...in rest san cat incape! O fi dintii,o fi puseu,sau lipsa de interes, nu stiu...Ma tot gandesc ca de nu s-ar satura cu sanul ar manca si altceva. La 9 luni avea 8350 gr si 72cm. Asa ca nu esti singura pe baricade, vor veni si zile cand o sa manance pe rupte

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madline82 spune:

Clau episoadele de capsat nu tin mult, la noi au tinut 3-4zile,si apoi a fost bine. Ideea e ca de atunci m-am cam obisnuit cu aceste muscaturi,cand e nervoasa ma mai capseaza dar incepe sa nu ma mai doara f tare! sa nu tragi sanul cand musca, il scoti usor dupa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gravidacori spune:

of MADA, multumesc , am nevoie sa stiu ca fiica-mea nu e 'unicat' la capitolul asta, ca de vreo 3 zile chiar mi s-a urcat la cap treaba asta si m-a vlaguit parca.. tot am stat, a avut zile si cand papa mai bine, am zis ca lasa ca sunt dintii, lasa ca aia ,lasa ca e aialalta..si azi chiar am izbucnit si m-am rastit la ea cand mi-a dat iarasi cu manutele peste lingurita, si tinea capul numai in jos. imi e teama sa nu aibe vreo lipsa de vitamine etc..dar bine zici..cand o fi sa vrea ...atunci va manca.pana atunci ..tot asa..san la greu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Seara buna

Mihnea a inceput sa accepte mancare atarziu, pe la 9-10 luni. Acum sa lamurim si ce inseamna asta: Pana atunci ( jur ca n-as sti exact cand) manca aproximativ 2-3 lingurite si alea cu scandal. Eram nervoasa si stresata . Dupa aceea m-am relaxat... am renuntat sa imaginez combinatii care sa mearga, sa fac planuri... sa orice. Gateam, ofeream... si mancam tot eu ( ca na... ajunsesem la 54 kg la 1,67 cm)...
La un moment data am realizat ca piticul meu primea 50-70 ml mancare la o masa... OHOHOOOO! mi se parea ca mananca urias de mult... Da, la 10 luni bebeii mananca mai mult de 50 ml la o masa... dar de la 2-3 lingurite scuipate si planse... ajunsesem la 50 mlrelaxati... Mai departe nu mai stiu ce a urmat... De ce? pai m-am relaxat si am privit lucrurile atat de normal ca nu mi-a mai pasat.
A urmat alaptare exclusiva pe la 1 an si 2 luni cand i-au iesit primii molari... vreo 2 saptamani, poate mai bine. Rezultatul??? A luat fenomenal in greutate si inaltime ( vreo 500g in alea 2 saptamani)
Acum , de sarbatori i-au iesit ultimii molari... si acum a fost neprietenos cu mancarea... si a trait cu laptic cam 80%. Sa mai spun ca a avut si un episod febril si a mancat doar san vreo 3 zile ?
Rezultatul? 3 cm in inaltime....
Eu spun sa va calmati si sa aveti incredere in copiii vostri.
Pre3sand copilul sa manance riscam sa il facem obez... sa ii dereglam metabolismul... efectele n-or sa se vada acum... dar peste ani....o sa ne para rau.
Din ce am citit eu , pana pe la 3-4 ani copiii nu mananca niciodata mai mult decat au nevoie din proprie initiative si nici mai putin. daca insa ii innebunim cu mananca tot din farfurie... etc.... pur si simplu le stricam controlul natural al satietatii.
Mie una asta mi se pare logic.
Copiii se nasc perfecti. datoria noastra de parinti e sa incercam sa nu-i stricam prea tare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claumarcoci spune:

Ionela multumesc .
Noi mai avem o sapt pana la 6 luni, am dat vina si eu pe dintisori, ca de o saptamana ,noaptea ar sta doar cu titi in gura , iar ziua e relaxat, rade se joaca, daca se poate sa stea numai in picioare ar fi minunat .
Eu nu ma plang de greutate, din acest motiv am zis ca astept 6 luni cu diversificarea( la 5 luni si 3 s are 9 kg si 72 cm cred) adica daca a luat bine in greutate ....
O sa incerc sapt viitoare sa-i dau ceva, eu sincer i-as da ceva sa pape seara sa nu se mai trezeasca , chiar mi-a trecut prin cap sa iau LP sa-i dau noaptea( nu aruncati cu oua)
Ionela cu 2 :D nici nu vreau sa ma gandesc, chiar daca am visat ca-s insarcinata si sotul a visat ca nascusem fetita(in subconstient as vrea).

Neatza! noi suntem de la 6 treziti



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MElise spune:

Neata! V-am citit cu o cafeluta in mana si mi-am amintit cum a fost la mine demult demult cu diversificarea... un adevarat cosmar. Bine ca atunci, in 2002, nici nu aveam net si eram cam aeriana, multe le-am facut dupa ureche, dar oricum, Elisa m-a terorizat cu refuzul mancarii. Si a tinut-o asa in primii 4 ani. Ma rugam de ea sa manance, la gradi varsa farfuria etc... Abia de vreo 2 ani, de cand e "copil mare" mananca normal si am ajuns si eu zile in care imi cere de mancare. Si acu ma gandesc ca o voi lua de la capat in curand.... dar poate Tudor o sa fie mai mancacios, sper.

MElise

Mergi la inceput