Nasterea la Arcadia - Iasi (35)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gravidacori spune:

doamne fereste ce-i afara??
multumesc IONELA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KATY_28 spune:

Buna dimineata si de la noi, mai pe la amiaza.
Mare bataie de cap cu diversificarea, incerc sa nu ma sperii de pe acum.
Mi-a venit ieri comanda de la ADFARM.Am comandat si eu set de farfuriute,nu de alta dar sa ne pregatim sufleteste pentru diversificare, o crema de corp si un samponel mustela.Mi-au trimis si mie borsetuta de la mustela si vreo 15 mostre.
Vad ca si astazi stam consemnati la domiciliu la ce e afara.
Bebele meu avea la 3 luni 6 kg si nu e foarte mancacios,cand nu mai vrea mancare asa mai intoarce capul si se zbate de zici ca nu stiu ce ii fac.
O zi frumoasa tuturor!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana.irina spune:

Buna fetelor!

Se pare ca noi suntem taman..invers. De cand am inceput diversificarea, Maria mananca foarte bine de toate, insa in timpul zilei refuza sanul deseori. Am incercat sa ii dau putina, putina mancare solida, ca mi-e teama sa nu se intarce. In greutate ia normal. Eu o cantaresc cam des (uneori si la 3 zile), dar asta pentru ca avem cantarul la indemana, si nu ca sunt obsedata de greutatea ei. La 5 luni jumatate, cand am inceput diversificarea, avea 6500 de grame. Acum are 7,4 kg.

WaW! Ce e afaraaa..!!! Bine ca am iesit ieri in oras.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia_iulia spune:

Salutare la fete ! Noi am iesit azi afara ;nu dati cu pietre ! am fost cu masina pana la CAREFOURE ,ala din PACURARI ,i-am luat lui ANDREI cuburi de burete cred ca sunt si inauntru au o zornaitoare ceva ,le-am bagat la masina de spalat mai intai si un body la 10 ron si pampers si cam atat ;am vazut carte ,cum i-am luat eu cu animalele de la ferma ,este si cu animale salbatice ,PADUREA ,parca se cheama la reducere 50 ron (eu am dat 83 ron pe cea cu FERMA) si m-am mai uitat dupa un scaun din ala cu masauta ,dar nu ne-am hotarat inca ,stie cineva cam ce ar trebui sa urmaresc la scaunele astea ?
Stiti ce am facut eu azi ? ...am mancat o prajitura ,asa am "promis" ca atunci cand voi slabi 10 kg voi manca o prajitura de la cofetaria CHARLOTTE ,vai cum am savurat-o
Aseara am ras cu lacrimi de ANDREI ,era la mine in brate si am vrut sa-l asez mai bine in fundulet dar el s-a ridicat in picioare si statea asa incordat si nu mai puteam sa-l pun in fundulet si avea asa o privire de ca si cum mi-ar fi spus :tu nu intelegi ca eu asa vreau sa stau ,in picioare?! vai cat am mai ras
Tot ieri l-am lasat in patutul lui si a stat acolo cuminte vreo ora daca nu mai bine ,numai ca ultima data cand m-am dus sa vad ce face era pe burta si cu piciorele unde ar fi trebuit sa fie cu capuuu ,nu stiu cum a ajuns in pozitia aceea ,oare ar trebui sa dau nivelul patutului mai jos ?
la fete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia_iulia spune:

OANA mai ai din crema de la mustela ? ca eu mai am jumate de tub ,ca l-am dat frate de 2 ori pe zi ... la greu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claumarcoci spune:

hello

Si noi am iesit azi, tot asa la C,am cautat si eu cuburile, dar azi nu le-am vazut .
In schimb i-am luat din Z o geaca de primavara-toamna si un fes, am luat cu 50 % red din colectia veche, nu era mare lucru...

Mamicile cu diversificarea o intrebare, sa ma luminati si pe mine:)
- am zis ca incep cu supa clara, dar ce pun in supa in ideea in care alimentele trebuie introduse progresiv?sau fac doar zeama de morcov? in care pun putin morcovel, offf greu...si cum se face supa asta?? la cati ml apa se pun cate legume???banui ca aici nu e din ochi

Multumesc si astept cu interes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana.irina spune:

Iulia, eu am impartit crema cu Gabriela si inca mai am destula. Prevad ca nu o termin in 6 luni. Si o dau tot asa de doua ori pe zi, dar numai pe fata, si in jurul gatului.

Gabriela, cum va prieste crema? Tot m-am tinut sa te intreb, dar am uitat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana.irina spune:

Claudia, supa o faci din mai multe legume de ex: o bucatica de morcov, una de pastarnac, o bucatica de telina, cateva fire de patrunjel verde, o felie, 2 de ceapa. Supa clara e zeama de la aceste legume fierte. Legumele se adaoga pe rand. Depinde cu ce vrei sa incepi. Daca incepi cu morcovul, atunci iei morcovul din supa si il pasezi/blenduiesti si il amesteci cu supa strecurata, appoi, la cateva zile adaogi alta leguma, si tot asa.

Eu insa am procedat altfel. Am inceput cu morcov fiert la abur, apoi am adaugat celelalte legume pe rand si i-am dat supa crema, deci toate legumele pe abur, nu fierte. Cand am inceput sa ii dau carnita, am luat supa (zeama) de pui si am lungit supa crema in care am mai pus si paste (fierte separat). Steamer-ul este cu siguranta cea mai buna investitie din cate lucruri am luat. E foarte simplu de gatit asa si e si sanatos. Il exploatez la maxim.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diamaria2 spune:

Va salutam in formula completa.
Deci raportam. Bebe Darius Ioan, 26.02.2012,ora 12.15,3780gr, 56 cm, cezariana, dr. Bogdan Doroftei.

Sintem acasa de vineri de obisnuim incet incet, am facut rahi pina la urma si a fost ok.revin cit pot de repede cu povestea nasterii.Am lapte,am trecut de 2 zile doar cu lapte natural supt sau stors si sint cam bulversata cu toate inca dar totul a fost ok cu nasterea si bebe Darius este o scumpete.
revin cit pot de repede cu povestea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia_iulia spune:

OANA poi eu il dau pe ANDREI pe tot corpul cu crema ,numai in cap nu-l dau .De unde ai luat STEAMER ?
KATY cat a acostat transportul la ADFARM ? ai luat numai set de farfurii ? canita nu ai luat ?

Mergi la inceput