Strategii pentru un viitor sigur si imbelsugat

Raspunsuri - Pagina 34

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa

dar v-ati intrebat ce veti spune daca peste ani si ani, copiii vor deveni crestini si va vor intreba, de ce nu i-ati lasat sa invete din timp despre Dumenzeu?
ca daca ar fi stiut din timp despre pacat si consecinte si despre Dumenzeu si binecuvintari, poate viatza lor ar fi fost alta.
asa si parinti care nu le ofera copiiilor o cultura religioasa ar putea sa-i indoctrineze de mici de inexistentza lui Dumenzeu.

Dar cine nu ii lasa ? Sa invete daca li se pare de interes ...asa cum invata despre sistemul solar, despre animalele lumii, despre istoriile poparelor vechi, asa pot invata si despre istoria religiilor ... de aceea am spus ca "istoria religiilor" este o materie de cultura generala care se poate invata la scoala.

Daca alege sa creada in ceva ce nu s-a dovedit real - foarte bine ... aceasta este dupa mine diferenta dintre atei si credinciosi. Ateii dau libertate de alegere si de gandire individuala dar expun fapte concrete - crezi in ce vrei tu dar sa stii ca nimanui nu i s-a intamplat ceea ce crezi tu.
Credinciosii prefera sa lase deciziile in responsabilitatea "cuiva" si sa considere ca cei care se opun acestei divinitati o sa fie rau pedepsiti. De la aceste concepte a aparut si notiunea de "indoctrinare" - de la impunerea unor concepte, sub amenintarea pedepselor, de ceva nedemonstrat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui Maria_1

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa

dar v-ati intrebat ce veti spune daca peste ani si ani, copiii vor deveni crestini si va vor intreba, de ce nu i-ati lasat sa invete din timp despre Dumenzeu?
ca daca ar fi stiut din timp despre pacat si consecinte si despre Dumenzeu si binecuvintari, poate viatza lor ar fi fost alta.
asa si parinti care nu le ofera copiiilor o cultura religioasa ar putea sa-i indoctrineze de mici de inexistentza lui Dumenzeu.


Eu cred ca problema nu prea se pune asa....pt ca (se presupune ca) sansele copiiilor sa se 'crestineze' dupa ce au fost crescuti fara educatie religioasa.......sunt slabe. Si parintii lor spera ca asta sa fie adevarat. Cu toate ca nu afirma asa ceva.





Gresesti, Maria. Eu nu sper in nici o directie. Ca daca as spera sa fie atee i-as spune din leagan ca "Unii cred ca exista Dumnezeu, dar e o prostie" (sau ceva de genul). Stii ce sper eu cand vine vorba de copilul meu? Eu sper sa fie sanatoasa si fericita. Restul e exclusiv alegerea ei; si ce cariera alege si ce religie alege, daca va alege vreuna si ce sot isi alege (si de ce nu? ce sotie isi alege, daca va fi cazul), cati copii va avea si cum ii educa, astea sunt alegerei personale.

_
Mami Nadia si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA


www.facebook.com/pages/Acute-Lymphoblastic-Leukemia/178051842277685" target="_blank">Acute Lymphoblastic Leukemia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa

eu ca sunt credincioasa nu am nimic de pierdut.

imi iubesc sotul si sunt iubita, nu ne gindim la divorturi si aventuri, traiesc cumpatat si nu imi innec amarul in mancare ori alte obiceiuri, nu pierd notpile prin baruri mai bine stau cu familia mea, ma bucur cand pot ajuta pe cineva, nu port ura la nimeni,multumesc lui Dumenzeu pt tot ce mi-a dat.


michelle



Michelle si eu am toate astea fara sa fiu credincioasa.

_
Mami Nadia si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA


www.facebook.com/pages/Acute-Lymphoblastic-Leukemia/178051842277685" target="_blank">Acute Lymphoblastic Leukemia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_s

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa

eu ca sunt credincioasa nu am nimic de pierdut.

imi iubesc sotul si sunt iubita, nu ne gindim la divorturi si aventuri, traiesc cumpatat si nu imi innec amarul in mancare ori alte obiceiuri, nu pierd notpile prin baruri mai bine stau cu familia mea, ma bucur cand pot ajuta pe cineva, nu port ura la nimeni,multumesc lui Dumenzeu pt tot ce mi-a dat.

mama a murit in urma cu o luna ...nu mi-am pierdut mintile de durere, imi pare rau ca a placat, ca vroiam sa o mai aud...dar am sperantza ca o voi revedea candva si vom fi pt o eterninate impreuna.

cand am un necaz stiu ca nu sunt singura,am cui spune, am cui cere ajutorul.

cand sunt intr-o dilema ii cer sfatul lui Dumenzeu si am incredere ca planul Lui pt mine e cel mai bun, si ca orice decizie care o iau , chiar si gresita, Dumenzeu m-a va ajunta.

deci, ce-mi lipseste ca sunt credincioasa? cum sa nu-i doresc viatza asta si copilului meu?



michelle


Michelle te rog sa ma crezi ca aceeasi viata ca si tine duc si eu. Cand am citit ce ai scris, parca am citit despre mine, pe bune. Nu stiu ce te face sa crezi ca ateii ar duce o viata desfranata numai pentru ca nu cred in divinitate...

Eu cand sunt intr-o dilema discut cu sotul, discut cu mine. Nu s-a intamplat sa nu gasim solutii la probleme, niciodata.

Tata a murit acum mai multi ani. Si mie mi-e dor de el, dar nu am facu nici eu crize, nici nu mi-am pierdut mintile. Sunt o femeie cu capul pe umeri, de ce mi le-as pierde? O viata avem fiecare, la un moment dat murim. E ceva ce cu totii intelegem, indiferent de crez.


pur si simplu...

Hobby

calator de profesie


nu e vorba de desfriu...de nu stiu ce pacate...si ma bucur pt viatza care o ai.
eu cred ca diferentza e cand dam de greu...cum s-ar spune
eu ma bazez pe Dumenzeu ca ma scoate din incurcatura...tu?
eu sper sa traiesc etern...tu?
eu nu sunt singura niciodata...tu?
...
poate ca la intrebarile mele , tu ai justificari, ai raspunsuri dar multi, f. multi necredinciosi nu au.
sunt singuri, deprimati, neintelesi, inselati...

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui Victoria_mami

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa

dar v-ati intrebat ce veti spune daca peste ani si ani, copiii vor deveni crestini si va vor intreba, de ce nu i-ati lasat sa invete din timp despre Dumenzeu?
ca daca ar fi stiut din timp despre pacat si consecinte si despre Dumenzeu si binecuvintari, poate viatza lor ar fi fost alta.
asa si parinti care nu le ofera copiiilor o cultura religioasa ar putea sa-i indoctrineze de mici de inexistentza lui Dumenzeu.

michelle


Eu i-as raspunde sincer ca eu am indoieli in privinta existentei unui Dumnezeu, ca nu stiu daca Dumnezeu este cel adevarat, ca nu stiu care e religia adevarata, ca am multe lacune legate de religie, ca e o mare cacialma in capul si in sufletul meu legat de religie. Si sper ca ea atunci sa fie crestina in adevaratul sens al cuvantului si sa ma ierte cu tot sufletul ei, si sa nu ma judece. Si mai ales, sa-mi respecte pozitia si sa nu incerce sa ma converteasca la credinta ei, asa cum eu nu as incerca vreodata sa o influentez in nici o directie (legat de religie, evident).

_
Mami Nadia si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA


www.facebook.com/pages/Acute-Lymphoblastic-Leukemia/178051842277685" target="_blank">Acute Lymphoblastic Leukemia


pai ce te opreste sa nu cauti adevarul? despre ciulamaua care o ai ref. la religie imi spuneai si in urma cu citeva luni...de ce nu folosesti timpul pretios si in acesc scop.
nu crezi ca e important sa afli adevarul? pt tine, pt familia ta, pt fetitza ta?

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Michelle, ti-am raspuns: eu cand am o problema ma consult cu cei apropiati, in principal cu sotul. Si el cu mine. Nu asteptam ajutor de nicaieri, suntem capabili sa ne ajutam singuri. In absolut orice.

Eu stiu ca atunci cand am murit, am murit. Nu ma intereseaza sa traiesc vesnic, pentru ca asa ceva nu se poate. La ce mi-ar folosi asta?

Nu sunt singura, mereu ii am in gand pe cei dragi. Daca vreau sa vorbesc cu ei (momentan petrec mult timp departe de cei dragi cateva zile pe saptamana) ii sun, vorbim, stam pe skype. Am de invatat, am de citit, ma uit la cate un film, mai ies cu cate o prietena in oras cat sunt departe de familie...fac in asa fel incat sa treaca timpul cat mai util si cat mai placut pana ne strangem iar in brate. Nu m-am simtit niciodata singura. Putin trista la inceput ca eram tot pe drumuri, ca nu eram cu ei...dar m-am obisnuit. Nu va tine decat inca o vreme, ce a fost mai greu a trecut. Asta e viata, cu probleme, cu greutati. Dar cu incredere in noi, cu optimism, cu sustinere reciproca, le depasim.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

Daca stau sa ma gandesc bine, nici macar nu cred ca educatia religioasa determina credinta adevarata - ma refer aici la credinta in Dumnezeu . Cred ca asta e ceva ce vine din interior, tine de nevoile noastre de aparteneta sau de identificare spirituala.

Cunosc oameni care nu au primit o educatie religioasa propriu-zisa; cu toate astea, copii fiind, au mers la biserica, isi spuneau rugaciunile si au ajuns adulti si credinciosi si practicanti. Cunosc si situatia inversa.

Si toate exemplele de astfel de oameni imi confirma inca o data faptul ca a avea o credinta sau alta este o parte ... prea personala pentru a fi lasata cu usurinta la latitudinea altcuiva. A unui sistem de invatamant de exemplu.

Maria, sa stii ca noi parintii astia cu o gandire mai libera nu suntem o specie urata si rea care isi rode unghiile si se framanta cum sa faca cum sa dreaga sa-si faca copiii necredinciosi, sa-i indeparteze de la calea cea buna, sa-i priveze de valori si mai stiu eu ce bazaconii. Si la urma urmei valorile si etica exista si in afara bisercii, sa stii. Nu e adevarat ce ti-au spus tie la scoala ca cine nu e in bisercica e unealta diavolului :)

Poate e bine uneori sa faci un pas inapoi si sa gandesti inainte sa spui niste lucruri. Eu de altfel zambesc cu duiosie cand citesc ce scrii tu acolo fiindca structura dialogului si inflexibilitatea ta imi aduc aminte de discursul meu filozofic de la 14 ani.... :)Si eu le stiam pe toate atunci si documentat, ca pe vremea aia trebuia sa-ti tocesti coatele prin biblioteca, nu era inventat Mr. google... alte vremuri! :)))) Da' la un moment dat tre' sa depasesti varsta asta, nu de alta dar devine obositor sa te izbesti de aceeasi polemica peste tot.




Sa alegi îndoiala ca filozofie a vietii e ca si cum ai alege nemiscarea ca mijloc de transport. (YM)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa

Citat:
citat din mesajul lui Victoria_mami

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa

dar v-ati intrebat ce veti spune daca peste ani si ani, copiii vor deveni crestini si va vor intreba, de ce nu i-ati lasat sa invete din timp despre Dumenzeu?
ca daca ar fi stiut din timp despre pacat si consecinte si despre Dumenzeu si binecuvintari, poate viatza lor ar fi fost alta.
asa si parinti care nu le ofera copiiilor o cultura religioasa ar putea sa-i indoctrineze de mici de inexistentza lui Dumenzeu.

michelle


Eu i-as raspunde sincer ca eu am indoieli in privinta existentei unui Dumnezeu, ca nu stiu daca Dumnezeu este cel adevarat, ca nu stiu care e religia adevarata, ca am multe lacune legate de religie, ca e o mare cacialma in capul si in sufletul meu legat de religie. Si sper ca ea atunci sa fie crestina in adevaratul sens al cuvantului si sa ma ierte cu tot sufletul ei, si sa nu ma judece. Si mai ales, sa-mi respecte pozitia si sa nu incerce sa ma converteasca la credinta ei, asa cum eu nu as incerca vreodata sa o influentez in nici o directie (legat de religie, evident).

_
Mami Nadia si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA


www.facebook.com/pages/Acute-Lymphoblastic-Leukemia/178051842277685" target="_blank">Acute Lymphoblastic Leukemia


pai ce te opreste sa nu cauti adevarul? despre ciulamaua care o ai ref. la religie imi spuneai si in urma cu citeva luni...de ce nu folosesti timpul pretios si in acesc scop.
nu crezi ca e important sa afli adevarul? pt tine, pt familia ta, pt fetitza ta?

michelle



Michelle, tu stii va eu am fost sincera in legatura cu acest subiect de la inceput, asa ca si acum sunt sincera. Nu am ajuns inca la acel moment in care sa caut cu adevarat raspunsuri. Prefer sa vb. despre asta cu tine, cu Freedelia sau cu Katya. Ma irita la culme vocabularul preotilor... efectiv nu reusesc sa-i inteleg si mai bine nu-i citesc. Ca nu spun clar ce si cum, chiar si ei lasa loc de interpretari. Un fel de psihologi, daca vrei, care iti dau niste unelte si te lasa sa gasesti singur raspunsul. Ceea ce e ok, dar nu e ce caut eu. Eu pur si simplu in acest moment (ma rog, in aceasta perioada a vietii, la varsta asta, cum vrei sa-i spui) vreau sa aud opinii clare cu care pot fi sau nu de acord. Dar vreau o conversatie, nu sa citesc ceva si sa nu pot pune intrebari/primi raspunsuri.

_
Mami Nadia si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA


www.facebook.com/pages/Acute-Lymphoblastic-Leukemia/178051842277685" target="_blank">Acute Lymphoblastic Leukemia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui Victoria_mami

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa

Citat:
citat din mesajul lui Victoria_mami

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa

dar v-ati intrebat ce veti spune daca peste ani si ani, copiii vor deveni crestini si va vor intreba, de ce nu i-ati lasat sa invete din timp despre Dumenzeu?
ca daca ar fi stiut din timp despre pacat si consecinte si despre Dumenzeu si binecuvintari, poate viatza lor ar fi fost alta.
asa si parinti care nu le ofera copiiilor o cultura religioasa ar putea sa-i indoctrineze de mici de inexistentza lui Dumenzeu.

michelle


Eu i-as raspunde sincer ca eu am indoieli in privinta existentei unui Dumnezeu, ca nu stiu daca Dumnezeu este cel adevarat, ca nu stiu care e religia adevarata, ca am multe lacune legate de religie, ca e o mare cacialma in capul si in sufletul meu legat de religie. Si sper ca ea atunci sa fie crestina in adevaratul sens al cuvantului si sa ma ierte cu tot sufletul ei, si sa nu ma judece. Si mai ales, sa-mi respecte pozitia si sa nu incerce sa ma converteasca la credinta ei, asa cum eu nu as incerca vreodata sa o influentez in nici o directie (legat de religie, evident).

_
Mami Nadia si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA


www.facebook.com/pages/Acute-Lymphoblastic-Leukemia/178051842277685" target="_blank">Acute Lymphoblastic Leukemia


pai ce te opreste sa nu cauti adevarul? despre ciulamaua care o ai ref. la religie imi spuneai si in urma cu citeva luni...de ce nu folosesti timpul pretios si in acesc scop.
nu crezi ca e important sa afli adevarul? pt tine, pt familia ta, pt fetitza ta?

michelle



Michelle, tu stii va eu am fost sincera in legatura cu acest subiect de la inceput, asa ca si acum sunt sincera. Nu am ajuns inca la acel moment in care sa caut cu adevarat raspunsuri. Prefer sa vb. despre asta cu tine, cu Freedelia sau cu Katya. Ma irita la culme vocabularul preotilor... efectiv nu reusesc sa-i inteleg si mai bine nu-i citesc. Ca nu spun clar ce si cum, chiar si ei lasa loc de interpretari. Un fel de psihologi, daca vrei, care iti dau niste unelte si te lasa sa gasesti singur raspunsul. Ceea ce e ok, dar nu e ce caut eu. Eu pur si simplu in acest moment (ma rog, in aceasta perioada a vietii, la varsta asta, cum vrei sa-i spui) vreau sa aud opinii clare cu care pot fi sau nu de acord. Dar vreau o conversatie, nu sa citesc ceva si sa nu pot pune intrebari/primi raspunsuri.

_
Mami Nadia si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA


www.facebook.com/pages/Acute-Lymphoblastic-Leukemia/178051842277685" target="_blank">Acute Lymphoblastic Leukemia


eu ti-am spus demult ca oricand poti sa ma intrebi orice si imi voi face timp sa-ti explic.
dar sa stii ca , cu sigurantza gasesti pastori si in zona ta, cu care sa stai de vorba ca de la om la om, ca de la aproape la aproape fara sa simti nici o bariera.

in fiecare dintre noi e pusa in inima noastra dorintza de a ne cunoaste Creatorul, de unde venim...unde ne vom duce. indiferent ca vrem sau nu, dorinta e acolo.

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui Maria_1

Selene_Bunny, nu te supara ca te intreb:

La ce varsta a suferit prietena ta acea transformare 'neplacuta' despre care vorbesti? Crezi ca 'alunecarea' ei a avut vreo legatura cu orele de religie din copilarie?


Pe vremea lui Ceausescu se facea religie in scoli? Eu nu-mi aduc aminte nimic... Prietena asta a mea e nascuta in aceeasi zi, luna si an cu mine, deci la Revolutie aveam... 12 ani.

Eu transformarea am observat-o in facultate. Cred, subliniez "cred" ca a aparut inca din timpul liceului, insa liceul nu l-am facut impreuna. Si mai cred ca a fost influentata de mediul familial.

Si acum ma zapaceste la cap, cand vorbim la telefon, sa ne cununam religios, ca nu e bine pentru noi si pentru copil. Sotul ei e preot, a zis ca ne cununa el, nu trebuie bani, nimic, doar hotarati sa fim.

Nu am nimic cu ea, mi-e draga, ne stim de-o viata (de pe la 4 ani), dar, la un moment dat, caile noastre s-au separat. Eu nu am sufletul ei, trairile ei, credinta ei.




Blogul meu - de la noi, pentru ei!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Lucrusoare de vanzare...

Martisoare de vanzare...



Mergi la inceput