Strategii pentru un viitor sigur si imbelsugat

Raspunsuri - Pagina 24

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui Maria_1


Pe mine ma amuza.
Eu daca mi-as duce copilul la 'taiere imprejur'....in Sinagoga, n-as mai putea sa fac galagie ca e 'considerat' evreu si tratat ca atare.


Pentru ca cc copilul tau nu va fi considerat evreu doar pentru ca l-ai dus tu sa-l taie imprejur.
Pentru ca daca iti tai copilul imprejur acestuia nu i se va da la varsta scoalara cu Tora in cap sa o rumege bine.
Vad ca tot aduci exemple despre evrei si israelieni, la prima vedere pari a sti ce vorbesti, dar la a doua ma tem ca se iveste revelatia: tu citesti pe undeva despre una si alta dar nu prea intelegi ce citesti.

In rest, ce sa zic, nu-ti convine nu-ti convine, dar realitatea asta e: multi parinti isi boteaza copilul in virtutea traditiei, fara sa creada orbeste ca atunci, fix atunci, ala micu ´´se leapada de satana´´.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Parerea mea este ca religia nu are ce cauta in scoala. Daca nu este o scoala sponsorizata de o anume biserica, nu are ce cauta intr-o institutie publica. Daca exista alternative pentru ora respectiva e ok, cum ar fi etica (aici in Germania se face). Daca nu exista, este complet aiurea.

Paradoxul este ca eu voi da copilul in scoala la ora de religie, nu la cea de etica. Motivul este egoist si practic. Pregatirea pentru confirmare si comuniune se face in ora de religie. Daca o dau la etica, asta inseamna sa imi fac singura program de mers la biserica cu copilul la orele de catehism.

Daca nu ar fi botezata catolic as fi ales etica fara discutii. Fiindca nu intotdeauna stii peste ce preot dai. Si eu am avut in tinerete o experienta cu un preot care m-a facut sa nu mai intru ani buni intr-o biserica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Off topic.

Sunt eu singura care nu reuseste sa vada legatura dintre titlul subiectului si discutia curenta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AkaManah spune:

Sa concluzionam:

- cei care isi boteaza copii si resping orele de religie sunt farisei- eu nu cu religia am ce am ci cu filozofia care sta la baza acestora. Daca esti un bun ortodox iti dai copilul la spalat creierul la un preot/profesor absolvent de teologie/preoteasa care a gasit un job respectabil. Daca universitatile LAICE ar avea in programa pregatirea unor profesori de religie as avea incredere. In conditiile actuale nu am pentru ca stiu cateva cazuri de preotzei care nu reusesc sa se insoare (deci- fara parohie) care au gasit un debuseu in scoala. Mai un maslu, mai o inmormantare, un botez si mai vine si salariul de la scoala. E bine. Toata lumea e fericita. Stiu un caz particular care streseaza copii cu bla bla-urile lui si le da note de 2 sperand ca scoate ortodocsi doxa de dreapta credinta. Nu imi voi da baiatul pe mana unuia ca acesta. Deci...nu este o problema de credinta ci de pur simt practic refuzul unora de a-si da copiii la religie

- cei mai multi boteaza copiii in virtutea traditiei/presiunii celor din jur/dorintei de a nu separa copilul de comunitate. Ce e rau in asta?

- pana la urma fiecare face ce vrea. Orice actiune are o reactiune si fiecare va fi responsabil.


Solicit inchiderea topicului. Se drept-aiureaza ortodox prea mult!

Lasati-va de fumat, renuntati la alcool, treceti la o dieta sanatoasa, nu mancati seara tarziu si in doua saptamani o sa pierdeti 14 zile!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Maria, copilul e evreu doar daca e nascut din mama evreica. Circumcizia nu este o conditie.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maria_1 spune:

Xio, nu crezi ca trebuie sa 'ne rasculam' si pe cei la muntele Athos?

Am inteles perfect cand ai vrut sa ' ma inveti' embriologie. Dar 'religie' cred ca nu e cazul. Ma multumesc cu ce am invatat singura si cu ce m-au invatat cei in masura sa o faca.

Dupa ce vei fi citit vechiul si noul testament...vom putea purta o discutie. La alt topic, bineinteles.

Pana atunci....din ce scrii.....constat cu uimire faptul ca la nivel strict informational.....exista multe lacune si confuzii. Si asta se datoreaza tocmai lipsei de educatie religioasa coerenta. Tot scoala e de vina. . .din pacate.

Daca este posibil ca tu sa ai un preot (online) personal, asa cum poti avea un ginecolog, un psiholog sau un meditator la matematica. . . atunci, foarte bine. Chestia asta in limbaj teologic se numeste 'erezie'. Nunta nu se face in afara bisercii de catre preoti ortosocsi.

Ortodoxia/catolicismul/protestantismul, etc. nu se pliaza pe ce vrea si pe ce ii convine fiecaruia. Fiecare se pliaza (daca vrea si daca poate) dupa niste reguli.
Asa cum un medic, nu face ce ii trazneste lui prin cap si ce i se pare 'misto'. Face ce trebuie sa faca in anumite conditii si respecta niste legi si niste reguli.

Pot sa iti explic in mai multe detalii....toate ciudateniile pe care le iei drept ortodoxie si crestinism. Dar la alt topic....si la alta sectiune a forumului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maria_1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Maria, copilul e evreu doar daca e nascut din mama evreica. Circumcizia nu este o conditie.





Pe bune? Cand ai fost ultima data in Israel si cand ai intrebat. . . care e politica actuala a statului Israel?
La mine nici 3 luni n-au trecut. Vrei sa povestesc mai multe?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Ah, lasa, Maria, mai bine nu povesti. Vorba Neliei, mai bine fa o tura-n parc.

Vezi ca esti pe punctul de a confunda cetatenia cu religia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Maria, din nou, daa m-ar interesa putin religia, ce vreau eu s-ar numi erezie. Cum nu ma intereseaza, ce vreau eu se numeste "casatorie".
in America primesti o licenta pe net si ai dreptul sa ii casatresti pe altii.
Nu compara medicina cu religia, ca nu ai cum.


The ruling is derived from various sources including Deuteronomy 7:1–5, Leviticus 24:10, Ezra 10:2–3.[12] Accordingly, if the mother is Jewish, so is her child, and if she is not Jewish, neither is her child considered Jewish

Nu am inteles relevanta faptului ca tu ai fost sau nu in Israel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

maria1,

faci mari greseli in ceea ce priveste limbajul teologic. iti spune una care chiar merge la biserica si chiar a studiat teologia.
muntele Athos nu are statut special decat din punct de vedere fiscal.dogmatica e aceeasi in toata ortodoxia,asemeni dreptul canonic,cu f mici exceptii.
daca ai trai in interiorul unei comunitati ortodoxe, cred ca atitudinea ta ar fi cu totul alta, mult mai buna, in orice caz.

despre catolicism bati campii, fara gratie.

cu evreii, confunzi iudaismul(de rit mozaic, sephard etc) cu cetatenia israeliana!mare atentie.
poti fi de religie iudaica doar cu mama evreica, primeaza jus sangvinus. ca si islamismul si iudaismul sunt religii ale sangelui,adica apartententa se face doar daca esti fiu al lui Mosise, respectiv Ismail.

sigur ai inteles titlul?

daca sunt atatia oameni care iti atrag atentia asupra unor inconveniente, din respect pentru ei, incearca macar sa tii cont de cele spuse de dansii.

Mergi la inceput