Strategii pentru un viitor sigur si imbelsugat

Raspunsuri - Pagina 23

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Eu sunt multumita ca se face religia la scoala. Li se pun povestioare cu pilde biblice si nu o aud pe fii-mea ca nu i-ar placea, ba vorbeste cu mai mult respect despre Dumnezeu. Credinta in Dumnezeu ne poate salva viata, la un moment dat, ne poate tine pe linia de plutire.



allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns belleane spune:

Dana Vio: te-am raportat la moderator. Ai depasit limita unui dialog intre adulti, consider ultima propozitie a ta ca un atac personal, jignitor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana vio spune:

Citat:
citat din mesajul lui belleane

Dana Vio: te-am raportat la moderator. Ai depasit limita unui dialog intre adulti, consider ultima propozitie a ta ca un atac personal, jignitor.

Te iubim, printesa Victoria!!!





Alexandra Maria
14.12.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Ingrid, eu n-am botezat copii. si nu, nu am facut lucruri in virtutea inertiei, ca sa dau bine la imagine.

am luptat, lupt si voi lupta ptr libertatea omului de a alege singur ce credinta sa urmeze, ce sa faca cu propria viata.

comparatiile cu alte tari in care se face religie, e alta tema de discutie. aici exista respect ptr om, parintii sunt informati ca se face religie in scoala, se trimite scrisoare parintelui daca doreste sa lase copilul la orele de religie. care repet, nu seamana cu cele din Romania. nu exista indoctrinare, nu exista obligativitatea unei anumite forme de inchinare.
iar parintele are libertatea sa aleaga fara sa fie luat la ochi de director sau profesor. ptr orice iesire la biserica, sau alte activitati parintii sunt informati in scris si trebuie sa-si dea acordul ptr iesirea copilului. chiar si a celor de clasa a-8-a cum sunt ai mei acuma.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maria_1 spune:

Sunt doua aspecte:
-unul placut (sau foarte)
-altul neplacut

Primul aspect placut este ca nu trebuie sa crezi in Nasterea sau Invierea lui Cristos ca sa poti sa pui porcul/mielul pe masa, sa rulezi sarmale si sa dospesti cozonaci.
Iei din 'traditie' ce iti place si ce iti convine. Poti sa mananci o oala de sarmale fara sa tii post sau sa treci pe la biserica.....sau fara sa iti pese macar ce seminificatie are respectiva 'traditie'.
Te duci la botez ca sa te vada lumea, ca sa chemi un pozar si mai ales ca sa mai incingi o petrecere. Alta masa, alta sarbatoare.
Te duci la nunta ca sa te transformi pt o zi din viata in zana din povesti, sa mergi cu alai mare in targ, sa chemi pozari si filmatori si sa mai incingi o petrecere cu masa bogata si meseni fericiti pana la extaz.

Al doilea aspect

- ducand copilul la botez / sau facand nunta la biserica te contrazici pe tine insuti/insati. Ii negi copilului dreptul de a alege (acel drept atat de puternic sustinut) si pozezi in ceva ce NU ESTI.
- te pui pe lista 'crestinilor' in statisticile statului
- e ciudat ca nu esti intrebat de ce duci copilul la botez si apoi, tam nesam vrei sa fi considerat ne-religios
- se pun ore de religie in scoala si esti discriminat de ceea ce tu insuti ai provocat (cu sau fara 'voia' ta)


Pe mine ma amuza.
Eu daca mi-as duce copilul la 'taiere imprejur'....in Sinagoga, n-as mai putea sa fac galagie ca e 'considerat' evreu si tratat ca atare.


Postul este tot o traditie. O respectati cumva? Sau o legati de conotatiile ei religioase si va scarbeste ideea de a te priva de carne si branza pt cateva saptamani?
Sau preferati sa spuneti ca nu e o traditie, ci o chestie moderna care se numeste vegetarianism?

Ma amuza preocuparea omului modern de a sterge tot ce nu ii convine. Ma amuza oamenii care cred ca au reinventat roata si ca roata nu mai e roata, ci 'altceva', mult mai misto. ....un progres in orice caz

Traditia asta crestina . . .are avantajele si dezavantajele ei. . . Capul face, capul trage. . .si inc'o vorba romaneasca:

"Cin' se scuza, se acuza"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui dana vio

[quote]citat din mesajul lui belleane

Eu cred ca daca nu cunosti nimic despre religie nu prea ai ce face in biserica. O slujba in biserica ortodoxa nu e o introducere in ortodoxie. Eu nu stiu unde se face slujba pentru copii in biserica ortodoxa. Eu nu sunt habotnica, nici nu merg des la biserica, slujbele mi se par plictisitoare uneori nici nu stiu despre ce se vorbeste. In schimb s-a nimerit sa fiu ortodoxa. Daca eu am ales pentru copilul meu sa fie ortodox, statul de ce n-ar face-o, de ce sa le deschida ochii spre alte religii pe banii lui? Spuneti acum cei care spuneti ca nu e ok sa se predea religie ortodoxa in scoli daca ati botezat copiii fara sa-i intrebati si de ce?



Uite cand citesc asa ceva si culmea, persoana probabil suparata mai ales pe ea insasi de ceea ce cu degetelele ei recunoaste, da cu para la moderator, mai ca ajung si eu sa cred ca orele de religie nu ar strica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui Maria_1

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Multi isi boteaza copiii datorita traditiei.
Iar traditia nu inseamna credinta, este insa amestecata cu considerente religioase.

Sunt extrem de putini cei care isi boteaza copiii din credinta pura.



Am intepenit!

Si de ce este urmata o 'traditie' care nu este doar traditie? Ce alte traditii mai urmeaza oamenii de acest fel? Se duc si se si casatoresc la biserica tot pt ca asa zice 'traditia'?
Ce alte traditii mai respecta?
Gatesc sarmale de Craciun si drob de Paste?



p.s.

Exista doua feluri de traditii:
-Pagane
-Crestine

A pune vasc in casa de Anul Nou nu e totuna cu a boteza copilul la Biserica. In plus nimeni nu te obliga/indeamna/sileste sa faci nici una nici cealalta.





Tu nu prea intelegi.
Pt unii oameni religia nu inseamna ce inseamna pt. tine.
Eu ma voi casatori NU in Biserica, dar cu un preot ortodox, ca am inteles ca nu am voie catolic. Chiar ma gandesc sa il pun pe un prieten sa isi ia licenta de preot online.
Cum il cunosc pe preot ii voi spune sa taie din predica ce mi se pare mie idiotic.
dar imi voi boteza copilul, ca asa se face. Nu ma intereseaza semnificatia religioasa cunoscuta de toti, o voi face din cauza a ceea ce cred eu.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns belleane spune:

b.nica:subiectul nu este despre mine si credinta mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui Maria_1

Citat:
citat din mesajul lui XIO

CRE#536;TINÍSM s. n. Ansamblul religiilor la baza c#259;rora se afl#259; credin#539;a în persoana #537;i înv#259;#539;#259;turile lui Iisus Cristos.


Maria, epet, eu nu vreau sa mi se predea ce cred eu, eu vreau sa nu mai fie Dumnezeu pe post de calau-criminal care "se ocupa" de toti "cei rai".

Referitor la celelalte stiinte, nu inteleg cum tu nu iti dai seama ca tu crezi orbeste in ceva care nu a fost demonstrat si pe care nu ai um sa il demonstrezi.
Tu chiar crezi ca la menstruatie esti murdara sau bolnava?Te rog sa imi raspunzi la asta.



Tu vrei sa nu mai fie Dumnezeu pe post de calau-criminal care se 'ocupa' de toti 'cei rai'.

Da. Inteleg. Pai ce solutie pot sa-ti sugerez?
1. Cea mai simpla - cearta-te cu Dumnezeu si trage-l de urechi ca sa nu mai fie atat de calau-criminal.
2. Citeste Biblia (varianta aceea cu explicatii pe margine) si revizuieste-ti definitia.

Daca eu cred ca la menstruatie sunt murdara sau bolnava? Nu, nu cred ca sunt bolnava sau murdara. (si atentie - nu e o parere personala, e o credinta)
De ce cred asta?. . . imi pare rau, dar nu mi-am propus sa fac cursuri online de teologie.

Poti sa iti recomand nu doar o carte ci foarte multe care sa te lamureasca in legatura cu aceasta chestiune.
Ce mentionezi tu era valabil in legile lui Moise. . . din Levitic...adica in vechea lege (cei pe care o respecta evreii). In Noul Testament nu se precizeaza nicaieri asa ceva. Poti sa incepi cu Canonul 1 al Sf. Atanasie cel Mare...

Revin cu alte recomandari si pentru alte nedumeriri.

p.s.

De unde ai inteles tu ca Dumnezeul (crestin) se 'ocupa' de 'cei rai' . . . jucand rolul unui calau-criminal? Afirmatia asta e atat de departe de credinta crestina (oricare dintre ele) incat. . . constat ca cele mai elementare cunostiinte . . . lipsesc.

Doar nu vorbesti de Zeus, asa-i?


Vad ca iar nu intelegi: ai auzit vreodata de "te pedepseste Doamne Doamne"?Ai citit prin cartea aia mare ceva despre Sodoma si Gomora?
Ti se pare tie ca un DUmnezeu descris ca fiind intruchiparea binelui ar omori copii, batrani, bolnavi si oameni nevinovati doar pt. ca in orase erau pacatosi? Si l-ar fi last in viata tocmai pe unul care va ajunge sa faca sex cu fiicele lui?


Deci nu esti murdara. Ok. Nu am nevoie de lectii de teologie, te-am intrebat parerea ta. Dar zi-mi atunci daca in Noul Testament nu scrie asta, de ce inca se preda asta la scoala?
Ca eu la ora de religie am aflat ca nu am voie sa intru in Biserica la menstruatie.
Ba mai mult, cand am fost in clasa a 7-a la o excursie pe la Manastirile din tara, ni s-a spus sa nu intram intr-o manastire daca suntem la ciclu.
La Secu nu am avut voie deloc sa intram in una dintre cladiri, ca femeiel nu au voie.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Maria, vezi ca abia ti-a fost ridicata moderarea. Continua sa jignesti in acelasi stil o gramada de useri si s-ar putea sa te vedem iar plangand ca nu-ti apar mesajele.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput