Strategii pentru un viitor sigur si imbelsugat

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Maria_1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui kariguld

Citat:
citat din mesajul lui Maria_1




Pe mine m-ar interesa sa imi rezolv problema. Nu-mi place sa ma vaicaresc si sa dau vina pe altii. Asa sunt eu si asa imi place sa gandesc/actionez.

Am incercat sa ma pun in locul vostru si sa vad situatia de acolo. Si perspectiva nu mi s-a parut atat de sumbra si fara cale de scapare.

Inseamna ca 'problema' nu este atat de mare, pe cat este vehiculata in topic, ci este doar un pretext pentru o discutie mai larga si mai generala. Mai generala, inseamna mai putin personala si mult mai relaxata. . . Ceea ce e aproape perfect!



tu ai citit ce am scris noi? eu am facut zeci de hartii scrise, cu numar de inregistrare. si alti parinti pe langa mine. chiar scrisori semnate de mai multi parinti. am fost la usa inspectoratelor, unde desigur cu toata programarea avuta nu ma bagat nimeni in seama.
am avut zeci de discutii cu diverse persoane care puteau influenta ceva. in fata spuneau una, cand plecau uitau totul. si cunosc destule persoane care au facut asta. a fost chiar si un caz mult mediatizat cu un barbat parca din Braila/Buzau care a protestat mult si bine. si desigur, tot el a picat prost.

crede-ma, e usor sa dai din gura si sa spui ce scriai mai sus. cand tu vei fi rezolvat ceea ce sustii ca se poate pocnind asa din des'te, sa ne anunti si pe noi.
daca personal nu te-ai confruntat cu o problema, nu ai luptat ptr o cauza, mai bine abtine-te! e mai corect asa! de oratori galagiosi e plina lumea.



Hartii scrise cu numere de inregistrare? Dar ce te face sa crezi ca eu vin din boscheti? De unde atitudinea asta de superioritate?

Da, ai sa ramai surprinsa. Am dat peste bot multora si cu numere de inregistrare si fara. Mi-am cerut drepturile si le-am obtinut. Ca nu consider ca ma poate opri un neica nimeni de la inspectoratu' lu' peste fiert.

Am dat in judecata persoanele care mi-au intors 'dosul' si s-au facut ca nu exist. Si am castigat! In urata si ingrozitoarea Romanie, am reusit sa-mi fac dreptate. Asa am invatat de la parintii mei.

O profesoara nebuna (care injura si dadea copiii cu capul de tabla -printre care si eu) a fost data afara din invatamant pt ca EU si parintii mei am luptat.

Stii ce ziceau restul parintilor? Ca le e frica sa zica ceva. Ca daca o sa le fie tot lor rau? Ca daca o sa se razbune profesoara si o sa le 'pice' odraslele? Altii, mai din topor ziceau ca 'Lasa-ti ca asa e bine. Asa va trebuie daca nu invatati si nu stati cuminti. Bataia e rupta din rai'.

Nu m-as mira ca acum parintii aia stau pe forumuri si se vaicaresc de cate probleme au ei. Asa erau. Unii lasi, altii ipocriti, altii total nepasatori. Dar cu gura mare cat o sura! Pe la colturi si in spatele usii, bineinteles.

Nu am 50 de ani, dar sa stii ca dispretul asta cu care umpli mesajele catre mine. . . nu ma impresioneaza deloc. Poate crezi ca toti ceilalti sunt prosti si tu stii sa te lupti. Poate crezi ca eu sunt un peste fiert cu ochii bulbucati care isi taraste burta pe uscat si toaca la bureti pe forumuri.

De abtinut....nu mai vorbesc. Vad ca anumite persoane pur si simplu nu pot sa o faca orice ar fi....si emit judecati in stanga si-n dreapta cu o nonsalanta fara margini.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Citat:
citat din mesajul lui Maria_1

Poate crezi ca eu sunt un peste fiert cu ochii bulbucati care isi taraste burta pe uscat si toaca la bureti pe forumuri.

De abtinut....nu mai vorbesc. Vad ca anumite persoane pur si simplu nu pot sa o faca orice ar fi....si emit judecati in stanga si-n dreapta cu o nonsalanta fara margini.



Nu-mi vine sa cred, nici sa ma fi gindit o saptamina nu puteam sa fac o descriere mai reusita.

Cornelia

Ce n'est pas en regardant la lumière qu'on devient lumineux, mais en plongeant dans son obscurité.
Mais ce travail est souvent désagréable, donc impopulaire. (Carl Gustav Jung)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Citat:
citat din mesajul lui Maria_1

Citat:
citat din mesajul lui kariguld

Citat:
citat din mesajul lui Maria_1




Pe mine m-ar interesa sa imi rezolv problema. Nu-mi place sa ma vaicaresc si sa dau vina pe altii. Asa sunt eu si asa imi place sa gandesc/actionez.

Am incercat sa ma pun in locul vostru si sa vad situatia de acolo. Si perspectiva nu mi s-a parut atat de sumbra si fara cale de scapare.

Inseamna ca 'problema' nu este atat de mare, pe cat este vehiculata in topic, ci este doar un pretext pentru o discutie mai larga si mai generala. Mai generala, inseamna mai putin personala si mult mai relaxata. . . Ceea ce e aproape perfect!



tu ai citit ce am scris noi? eu am facut zeci de hartii scrise, cu numar de inregistrare. si alti parinti pe langa mine. chiar scrisori semnate de mai multi parinti. am fost la usa inspectoratelor, unde desigur cu toata programarea avuta nu ma bagat nimeni in seama.
am avut zeci de discutii cu diverse persoane care puteau influenta ceva. in fata spuneau una, cand plecau uitau totul. si cunosc destule persoane care au facut asta. a fost chiar si un caz mult mediatizat cu un barbat parca din Braila/Buzau care a protestat mult si bine. si desigur, tot el a picat prost.

crede-ma, e usor sa dai din gura si sa spui ce scriai mai sus. cand tu vei fi rezolvat ceea ce sustii ca se poate pocnind asa din des'te, sa ne anunti si pe noi.
daca personal nu te-ai confruntat cu o problema, nu ai luptat ptr o cauza, mai bine abtine-te! e mai corect asa! de oratori galagiosi e plina lumea.



Hartii scrise cu numere de inregistrare? Dar ce te face sa crezi ca eu vin din boscheti? De unde atitudinea asta de superioritate?

Da, ai sa ramai surprinsa. Am dat peste bot multora si cu numere de inregistrare si fara. Mi-am cerut drepturile si le-am obtinut. Ca nu consider ca ma poate opri un neica nimeni de la inspectoratu' lu' peste fiert.

Am dat in judecata persoanele care mi-au intors 'dosul' si s-au facut ca nu exist. Si am castigat! In urata si ingrozitoarea Romanie, am reusit sa-mi fac dreptate. Asa am invatat de la parintii mei.

O profesoara nebuna (care injura si dadea copiii cu capul de tabla -printre care si eu) a fost data afara din invatamant pt ca EU si parintii mei am luptat.

Stii ce ziceau restul parintilor? Ca le e frica sa zica ceva. Ca daca o sa le fie tot lor rau? Ca daca o sa se razbune profesoara si o sa le 'pice' odraslele? Altii, mai din topor ziceau ca 'Lasa-ti ca asa e bine. Asa va trebuie daca nu invatati si nu stati cuminti. Bataia e rupta din rai'.

Nu m-as mira ca acum parintii aia stau pe forumuri si se vaicaresc de cate probleme au ei. Asa erau. Unii lasi, altii ipocriti, altii total nepasatori. Dar cu gura mare cat o sura! Pe la colturi si in spatele usii, bineinteles.

Nu am 50 de ani, dar sa stii ca dispretul asta cu care umpli mesajele catre mine. . . nu ma impresioneaza deloc. Poate crezi ca toti ceilalti sunt prosti si tu stii sa te lupti. Poate crezi ca eu sunt un peste fiert cu ochii bulbucati care isi taraste burta pe uscat si toaca la bureti pe forumuri.

De abtinut....nu mai vorbesc. Vad ca anumite persoane pur si simplu nu pot sa o faca orice ar fi....si emit judecati in stanga si-n dreapta cu o nonsalanta fara margini.







te rog sa te abtii sa-mi atribui ce nu am spus. si sa nu interpretezi dupa bunul plac. de la inceput am tot explicat, dar tu nu esti un om cu care se poate discuta.

mizerabil ce ai scris mai sus.

in subiectul asta se discuta despre o mentalitate ce trebuie schimbata. iar schimbarea asta nu vine peste noapte. si nici dupa cateva plangeri la inspectoratul scolar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maria_1 spune:

Kariguld, o seara linistita iti doresc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

off topic.

Xio tu esti agnostica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

oameni buni,

bag seama,vorba unui f bun prieten, ca Maria 1, poate scrie, judeca, jigni cum vrea ea.si mai bag seama ca se pare, detine adevarul absolut si toate contrargumentele pt cele mai logice argumente.

kariguld,.

parerea mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Biserica a jucat mereu un rol in politica, de multe ori "s-a amestecat" in politica, in special in Europa si in Asia. In timpurile mai vechi, in epoca medievala, de exemplu, seful statului era si seful bisericii sau conducatorii bisericii aveau functii politice importante in stat. Biserica nu va renunta niciodata la a avea un rol in politica, pentru ca si-ar pierde importanta. Intr-un fel sau altul, politicul trebuie sa "bage in seama" Biserica, mai mult sau mai putin vizibil. Acum imi vine in minte, de exemplu, faptul ca juramintele functionarilor statului se incheie cu "Asa sa-mi ajute Dumnezeu!". Cred ca si predarea religiei in scoli e una din urmarile acestui fapt.
Pe de alta parte, in marea majoritate a religiilor, copiii sunt botezati de mici in religiile parintilor lor, ei neavand posibilitatea sa aleaga. Cam aceea ar fi initierea lor in "viata spirituala". Pana si cei ce se declara atei, isi boteaza copiii, sunt extrem de rare cazurile cand nu o fac. Din acest punct de vedere, mi se pare cumva normal, ca un copil sa afle in scoala despre religia in care a fost botezat, dar nu sunt de acord cu felul in care se face acum. Mi-ar placea sa se predea altfel, mai mult din perspectiva culturala,istorica si aratandu-le copiilor toate lucrurile bune sau rele pe care religia le-a adus in viata oamenilor. Nu obligandu-l sa se inchine sau sa mearga la biserica sau sa invete pe de rost niste nume si niste date dintr-un manual.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Ramaneti on topic va rog. Atentie la formele de exprimare (deja unii sunteti unde nu ar trebui).

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

kariguld, prietena mea care sta in landul Bavaria are amandoi copiii la scoala de stat si fac religie. Merg la slujbe, au avut prima comuniune cu clasa, ministreaza (e vorba de catolici).
Alternativa e etica.
Cred ca vrem sa ne comparam cu tarile civilizate, si nu consider ca Germania e tara primitiva daca se face religie in scoli.
Nelia, daca si in tara unde toate natiile traiesc asa frumos si in armonie cum spuneti religia e obligatorie si nu se tine cont de parintii ingrijorati ca s-ar putea practica spalatul pe creier, atunci nu vad de ce ai tu treaba cu Romania, sincer. Cred ca grija ta (desi singura ai declarat ca programa e buna) ar trebui sa se indrepte spre locul unde invata copiii tai, nu peste ocean.
Si o intrebare: de ce n-ati fost asa ingrijorate cand ati botezat copiii? de ce n-ati comentat la cristelnita? doar de acolo incepea spalatul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ingrid S

Alternativa e etica.


Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues[/i]


Cam asta e ideea, ca vrem si noi alternative. In Romania nu e alternative decat luatul copilului acasa in ora respectiva. Si nu e ok.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput