Strengari de Martie-Aprilie 2012 -39 Hai Aredwynn!

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Ronina,

Lansinoh de 56 g
https://comenzi.farmaciatei.ro/produse_nou_nascuti_maternity/lansinoh/lansinoh_lanolin_ungulent_pentru_san_56_g-p10020691

de 10 g
https://comenzi.farmaciatei.ro/produse_nou_nascuti_maternity/lansinoh/lansinoh_lanolin_ungulent_pentru_san_10_g-p10020687

sau Medela purelan
www.aldedra.ro/medela/medela-unguent-cu-lanolina-purelan" target="_blank">http://www.aldedra.ro/medela/medela-unguent-cu-lanolina-purelan

Sigur astea nu se spala de pe san inainte de alaptare. Dar trebuie date musai de fiecare data dupa alaptare macar ca sa nu crape ragadele, pielea.

Later edit:
Cred ca ii poti suna sa-ti trimita urgent:
Adresa Farmacia Tei:
B-dul Lacul Tei, nr. 56, Bloc 19A, Sector 2
Bucuresti, Romānia
Telefon Farmacia Tei:
+4021 539 07 37
Adresa magazin Bebe Tei:
B-dul Lacul Tei, nr. 62, Vila Bebe Tei, Sector 2
Bucuresti, Romānia
Telefon Bebe Tei:
+4021 539 07 39
+4021 687 77 89
+4073 665 30 53
+4073 665 30 54

Comenzi Aldedra
0725-558.558

LE2:
Astia zic ca livreaza in 24h (au si de 10):
www.wonderbaby.ro/lanolina-pentru-san-lansinoh-56gr-lansinoh.html" target="_blank">http://www.wonderbaby.ro/lanolina-pentru-san-lansinoh-56gr-lansinoh.html

Tel:
0754.61.24.52
0760.92.02.37




33+ Miruna Sanziana

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot // Clexane injectie 0.4 seara, Aspenter 2/zi seara, Insulina, B12 metilat, acid folic metilat, Magne B6, Folowise, Cetebe, *

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magddalena spune:

Buna dimineata sau ziua
am dormit azi noapte ca niciodata si am visat..uhuu de toate
cand m-am trezit nu simteam bebelina si m-am foit sa o fac sa se trezeasca si nimic,am intrat in panica m-am ridicat din pat m-am plimbat si a inceput sa se miste,dar ce spaima,deja imi imaginam scenarii cu cordonul in jurul gatului si toate alea

Ared,bafta nastere usoara cum simti contractiile?ce fel de durere e?eu sunt sigura ca nu stiu sa le identific!!adica aseara ma intepa in partea dreapta si era tare burtica,apoi dupa 30 de minute iar,vreo doua ore a fost asa.Apoi m-am pus la somn si nimic pana dimineata.Acum iar de o ora simt asa intepaturi si burta tare,sunt contractii?imi e frica sa nu fie altceva si eu sa stau ca fraiera sa astept

Si mie mi-ar fi placut sa nasc azi,mi se pare o zi speciala,odata la 4 ani,chiar daca am fi sarbatorit-o in fiecare an ori pe 1 ori pe 28


Scoatem motate pt Aredwhinn si poate Strumfy eu nasc la pastele cailor
fug sa fac un dus si revin

iar am emotii parca nasc eu si imi vine sa plang de fericire cred.

Mada 39+ MAYA-ELENA
AMR ??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Anca uite o motzata si de la mine . Cum spune si Dana daca nasti azi aveti parte de o zi tare deosebita (eu chiar as serba-o si pe 28 si pe 1 ca sa fiu sigura ca am prins cele 16 secunde, sau minute? din data de 29 )
Curaj iti doresc caci sustinere ai la greu din partea noastra
Francois bine ai venit! vrem detalii (as usual)
Dana da-l incolo pe Dominique, la ce vise erotice am numai el nu-mi mai trebuie....Iar legat de pauza de dupa eu am rezistat doar 2 saptamani (a se inteleeg ca mi-am fortat sotul sa cedeze )
Deea multumim si iti doresc o sarcina usoara si o nastere la fel
Eu sunt fericita ca am avut cu cine sa ma cert azi (cei de la Nichiduta) asa ca acum sunt mai zen (racorita a se intelege) si se pare ca-mi recuperez si toti banii.
In rest spal....la greu...(in fine, masina, dar tot eu trebuie sa urc ligheanele cu rufe) si am realizat ca am uitat sa-i fac de mancare lui David asa ca fug sa pun de-o mamaliga (ce bine ca e fan!!)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Dia interesante informatiile, multumim
Ronina sigur o dati la pace cu suptul pana la urma, numai nu te speria ca nu ajuta.
Lady eu as intreba pediatrul ce cosmetice si medicamente (la genul sa fie acolo) sa pregatesc pt cand ajung casa cu bebe. Cum sa pregatesc sanii, cum sa-l imbrac, baita, scos afara, ingrijirea buricului. Cand ne face prima vizita. Ce semnale sa urmaresc (daca e cazul, de genul icter intarziat = somnolenta crescuta din cate am inteles si altele). Ingrijirea organelor genitale. Desigur ca toate astea ti se vor explica si in spital si la vizita pediatrului dupa ce veniti, dar nu strica sa repetitia zic eu.
Mada de nascut sigur nasti, baga somn si program de voie cat mai ai
E gata mamaliga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_tm spune:

Dara, si eu m-am gandit initial la incubator... posibil la asta sa se fi referit dar ei sa nu foloseasa termenul ca atare pe aici; stiu ca e si ceva lampa cu raze speciale care ajuta sa treaca icterul mai repede...presupun ca sunt diferite.
Oricum... prin prisma prezentarii de ieri ma deprim cand ma gandesc de ce tratament am avut parte si noi si strumfina mea ... oare de ce trebuie oamenii uneori sa complice ingrozitor de mult lucrurile simple?
Ce-i drept nu suna rau... acuma mai ramane de vazut si cum se implementeaza teoria

Asa...si mai spunea moasa despre tatici la nastere ca unii merg cu drag, isi doresc asta si pentru ei e o experienta super; dar multi merg mai mult pentru ca "trebuie", ca asa se practica in zilele noastre sau pentru ca insista mami; si aici depinde de la un individ la altul - dar de regula sunt foarte stresati si uneori le-ar fi mai bine sa nu fie pe acolo.
Dar mai spunea ca o greseala majora a taticilor e ca se straduie sa reziste eroic pe perioada travaliului, pana se naste bebe...apoi dispar repede (sa-si revina, sa anunte pe toata lumea etc.), cand tocmai dupa ce se naste bebe e perioada cea mai faina si emotionanta, mai ales ca bebe ramane treaz vreo 2 ore (ceea ce nu i se intampla apoi prea des in primele saptamani de viata) si chiar daca e pus pe burtica mamei, il recunoaste de regula si pe tati si incearca sa-l studieze.

...si mai spunea ca dupa tsunamiul hormonal care insoteste nasterea lucrurile se schimba, si de regula cam prin a treia zi mami devine mai irascibila, se deprima usor ... si sa nu ne facem griji, e normal, cauzat de hormoni, si trece (de regula in cateva zile).

...a povestit tare multe ...
si am primit si multe materiale, asa ca imi continui lectura.
peste 2 saptamani e expozitie speciala pt bebe pe aici...am primit si materiale despre asta... de-abia astept!

O intrebare... eu tot sper sa reusims a evadam un pic mai departe de casa; nu prea departe (ca deja e riscant) dar... am gasit o chestie draguta de vizitat la 250km de aici (cum exista autostrazi mie nu mi se pare exagerat); in plus, eu as vrea sa ramanem acolo peste noapte, de sambata pana duminica ... sotul se uita cam ciudat la mine cand ii spun dina stea... credeti ca e riscant? sa stau mai bine cumintica la distante mai mici de casa? e prea mult de mers cu masina 2 ore si ceva in luna a 8-a?

Diana - mami de Adriana(n.14.02.2006) si (DNP.12.04.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfy_12 spune:

Magda... as vrea sa ai gura aurita si sa nasc maine sau poimaine... ca deja ma streseaza rau ideea de cezariana. Vad ca Anca vrea sa respectam lista... bine ar fi... dar eu nu am nici cel mai mic simptom... nici macar 1 contractie dureroasa...sau multe nedureroase.

Mami fericita de Strumfita si 39+ cu Motzata
AMR < 12 zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kovacsc spune:

Dia chiar foarte utile informatiile, poti sa mai scri
Dara sunt perfect de acord cu tine in legatura cu ziua de 29, am vrut sa zic eu dar mi-ai luat-o inainte.
Ronina de cate ori ne scri despre Bianca mor de nerabdare sa o vad si eu pe fetita mea.


Cristina 33+ Karina, fetita noastra draga


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aredwynn spune:

S-au rarit contractiile, dupa dus. N-au trecut de tot, dar sunt mai rare, la interval neregulat si mai slabe. Deci m-am mai linistit!!! Multumesc pentru sustinere. Asa e cand nu stii ce se intampla, stiam ca eliminarea dopului nu e semn de travaliu, dar contractiile regulate mi-au dat emotii. Gata, sunt zen azi

Anca, 39+ cu Natalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinaelena spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lady_X

Dia, chiar faine informatiile.

Ronina, rezolvati voi si cu alaptatul, si eu cred ca e bine sa suni consultanta cat mai repede.

aredwynn, tot asa nedureroase la 7 min sau se mai precipita treburile?

Aveti idee ce aspecte trebuie sa discut cu pediatrul la prima intalnire? Maine mergem sa vedem ce impresie ne face, dar asa fara experienta, nu stiu exact ce ar trebui intrebat acum, inainte sa apara bebelusul.

34+


Daca vizita are ca scop alegerea ca medic pt bebe, puteti intrreba dc face vizite acasa, dc poate fi sunat la orice ora, ce parere are despre vaccinuri, antibiotice, diversificare, alaptare, somnul bebelusului si asa va faceti o parere dc sunteti pe aceeasi lungime de unda sau nu.

Irina, 33+ cu Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrielarusu spune:

buna
venim si noi de la control cu vesti bune, colul este neschimbat fata de sapt. trecuta si pe 5 martie ma programat la cezariana, abia astept sa fac cunostinta cu pitica mea, tre sa fiu luni dimineata nemancata nebauta pt. internare si pe la 10-11 o va scoate pe Maria.


38+ Maria Elisa

Mergi la inceput