Strengari de Martie-Aprilie 2012 -39 Hai Aredwynn!

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns buburuza1979 spune:

neata!

Anca fa dus acum ca daca vin durerile o sa fie mai greu! Tin pumnii daca e sa fie, sa fie usor si lin! sa fiti sanatoase si sa va "vedeti" cu bine!


mami deSerban Alexandru 15.07.2009
36+ cu Mara Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buburuza1979 spune:

am schimbat si eu azi saptamana! am mai adaugat una la "catastif"

ufff, daca mai rezistam 2 saptamani ce bine ar fi!

mami deSerban Alexandru 15.07.2009
36+ cu Mara Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_tm spune:

Bia, bine ati revenit acasa! recuperare rapida, adaptare rapida si sa va intelegeti de minune amandoua!

Anca,faptul ca se emlimina dopul nu inseamna neaparat inceput de travaliu...dar contractiile sunt alta treaba. la 7 minute? hmmm...poate e alarma falsa, dar pentru siguranta:

nastere usoara si te asteptam cu vesti bune!

Oanace, Marci, Dorinutza, Chito, Ionuta, Tania - felicitari pentru vestile bune despre bebe!
(se vede ca se apropie momentul...plin de controale si verificari...)

Meg, daca tot e cezariana nu mai e atat de important cat de mare e craniul la bebe si in ce pozitie e... oricum intr-o saptamana o sa te vezi cu bebe in mod direct, mult mai emotionant decat prin echograf
...acuma vrei si tu sa fiti toti in februarie...dar bebelusa vrea sa fie ea mai cu mot, si mai altfel! lasa ca nu-i grav, sanatoasa sa fie!
...de ce vrei sa experimentazi neaparat cum e cu ruptul apei? nu-i deloc ceva extremde placut, de individiat saud e dorit... eu una m-am simtit ca un bebe mic, care are nevoie de scutec ca sa nu faca balta peste tot pe unde se deplaseaza...destul de frustrant...

Mada, pe aici se recomanda sa contactezi medicul daca la sfarsitul sarcinii te prinde brusc o senzatie de greata atipica..

Franqois, bine ai venit!

Happy, poate retii apa...poate de la tensiune, poate ai mabcat ceva mai sarat, poate pur si simplu... se mai intampla, mai ales la sfarsit de sarcina.
Eu dupa ce am luat 8kg in sapte luni, in altima luna am pus vreo 4-5...si nu par sa retin apa; habar n-am cum si de ce, deja la ultimul control era un pic socata dr., ...maine ii dau motive sa ma certe


Diana - mami de Adriana(n.14.02.2006) si (DNP.12.04.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_tm spune:

Legat de botez, eu zic ca e bine sa alegi ca nasi persoane apropiate, nosmale, cu care poti sa discuti deschis, si sa discuti inainte despre obiceiuri, traditii, ce veti/vor face si ce nu ...

Cu numele de sfinti am o problema... am fost nasi la fetita unei verisoare, si preotul a intrebat care e numlele de sfant din cele 2 prenume... eu am facut ochii mari, si moasa i-a spus ca Miriam vine de la Maria, ... iar preotul toata slujba a vorbit de "roaba lui D-zeu, Maria", spre disperarea parintilor care ii tot spuneau ca pe fata o cheama Miriam, nu Maria. ... ma gandeam apii ca daca dadeau si ai nostri de asa un preot n-as fi fost botezata nici eu nici sotul... nici fata noastra; te minunezi uneori de ce idei au unii.
Acum studiem nume posibile si evitam intentionat numele de sfinti - dar din simplul motiv de a nu crea o diferenta intre fete - adica una sa aiba si zi de nume iar cealalta nu.

Despre noi...ieri am fost la maternitate - sesiune de infirmaore despre alaptat+ingrijit bebe; pe scurt, ce mi s-a parut interesant si de retinut:

- ei dupa nastere il sterg bine pe bebe si il pun la mami pe burtica, 1-2 ore, pana adoarme de buna voie (si ne spunea moasa ca pana acum copiii erau pusi sa se incalzeasca la lampa - idela termic, dar aparent stresant pentru ca bebe urlau non-stop, pe cand pe burtica mamei se simt ok si in siguranta); m-a impresionat, mai ales ca spunea ca si la prematuri, conectati la n aparate si n tuburi, cand sunt pusi la mami pe burtica se linistesc rapid si se observa pe toate inregistrarile de pe aparate ... m-am pus sa bocesc un pic intrebandu-ma de ce le-a luat atatia ani sa se prinda de asta...

- baie nu-i fac la bebe primele 2 zile (deloc) fiindca substanta cu care e acoperit la nastere e foarte hidratanta si-i protejeaza pielea;

- ei sunt pro alaptat (dar respecta decizia mamicilor de a alapta sau nu, si spunea si moasa ca desi laptele matern e cel mai bun daca din diverse motive alaptatul e perceput nasol de mami, mai bine treci la alte solutii, fiind "un produs excelent, dar administrat in conditii jalnice" nu mai e chiar atatd e benefic;

- sanii se pregatesc singuri pentru alaptat (ea sugereaza ca pe mameloane + areola sa nu dam cu absolu nimic inainte de nastere; e si contra altor manevre de pregatire a sanilor - gen masat etc - pe care le considera inutile si eventual periculoase pentru ca pot leza pielea fina);

- recomandare insistenta sa nu ne cumparam (inca) nici o pompa pentru muls, pentru ca daca e cazul, ne vor recomanda ei modelul care sa fie ok pentru fiecare in parte (in functie de san, de eventuale probleme/caracteristici specifice).

- bebe simte emotiile mamei si le descifreaza foarte bine (si pe cele pozitive si pe cele negative); nu are sens sa incercam sa ascundem de bebe ce simtim (gen evenimente care ne intristeaza) fiindca bebe le percepe oricum si il deruteaza mai mult simularea unor sentimente decat sentimentele negative - in plus bebe s-a obisnuit deja cu emotii negative inca de cand era in burtica (mai ales ca gravidele sunt mai sensibile si ajung sa se intristeze sis a planga chiar si fara motive serioase) si ii face bine sa invete cum sa te descurci cu emotiile negative si sa le depasesti;
...legat de sentimente negative... moasa spunea ca la cati bebe a vazut ne poate asigura ca daca mami e clar hotorata sa nu alapteze, nu e cazul sa il opreascca fizic pe bebe, pentru ca desi e pus pe burtica ei, langa san, bebe nu va incerca sa suga, fiindca percepe emotiile negative si nu indrazneste...

- planificarea "mami se ocupa de bebe ziua iar tati noaptea" nu functioneaza - mami are hormoni care o impiedica sa doarma profund si se trezeste mult mai usor cand bebe plange (tati n-are), iar daca tati lucreaza ziua, nu face fata sa se chinuie noptile si sa se abtina de la dormit normal/profund.

- cele mai multe cazuri cu probleme dupa nastere (depresii dar si probleme legate de alapat - gen mastite - in procent de 90% zicea moasa) apar din cauza ca mami vrea sa faca tot ce facea inante, si toata ziua sa fie activa mai ales cand bebe doarme, dar sa se si ocupe de bebe coresspunzator - nu merge, e prea mult, prea extenuant, si organismul nu face fata; sugestia e desigur sa te ocupi de bebe si in rest sa soliciti (si sa accepti) ajutorul celor apropiati.

- in fine, ne spunea sa ne asteptam la conflicte cu mama/soacra/alte persoane mai inainte in varsta, pentru ca la noi conflictul intre generatii va fi mai greu decat la altii, fiindca noi suntem generatia la care ni se spune totul invers decat li s-a spus parintilor nostri, legat de cum trebuie sa ai grija de un bebe (gen alaptat la cerere nu cu program de masa, contact cu el cat mai mult nu lasat singur, tinut in brate si purtat, nu evitat tinutul in brate sa nu se rasfete etc.).
Asa ca rabdare si calm...

...am scris cam mult, dar poate veti gasi unele informatii utile sau macar interesante ...

Diana - mami de Adriana(n.14.02.2006) si (DNP.12.04.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_cp spune:

Dia, multumim frumos! F util

Aredwynn, ce faci?

cu Gaza, DPN 30 Martie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ronina spune:

Anca tin pumnii stransi, curaj!
Ionuta in afara de cosmeticele personale nu ai nevoie neaparata de nimic altceva. Eu am mai folosit din ce aveam in bagaj prosopul personal, un sul de servetele de bucatarie, garmastan si pompa de san, dar au pompe si la spital daca nu o ai pe a ta. In plus, ai nevoie de acte, telefon, incarcator, ap foto.
Meg, la fel incerc si eu cu 2 degete dar sunt stangace rau, nu reusesc Azi m-a ajutat o asistenta, la inceput a urlat si la ea la fel ca la mine dar pana la urma a reusit tanti sa o mufeze si a supt bine dintr-un san vreo 10 min pana a adormit, deci pana la urma de putut poate iar eu am lapte pt necesarul ei, doar ca scade productia pe masura ce doar mulg Neaparat trebuie sa sun consultanta sa ma invete sa reusesc eu singura ca e diferenta de la cer la pamant, cand suge ea simt doar un gadilat usor, cu pompa imi vine sa ma urc pe pereti
Partea buna e ca dimineata am constatat ca mi s-a mai retras burtica, nu mai imi cad toate organele in hau cand ma asez pe laterale

Mamica fericita de Bianca Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Anca, eu mereu m-am gandit ca daca ar fi pe 29 februarie ziua (desi e prea devreme pentru mine) ar fi un bebe cu o zi foarte deosebita, de exceptie, rara in sens de pretios. Adica nu aveam in cap ca se sarbatoreste la 4 ani, d-ne fereste, si nici nu pot sa concep asa ceva, parca ziua ne-o facem mereu in ziua aia, sa fim seriosi.
Scoatem niste motzate totusi, sa fie de ajutor :)



Dia, misto acolo, poate gasesti orice tip de pompa, cand vrei, rapid. Aici nu gaseam rapid ce voiam eu. Skin-to-skin (sau cangaroo care) se stie de mai multi ani ca ajuta bebeii si prematurii, pe-afara cel putin. Nu si la noi, au delay in implementare, mai ales la lucruri bune :).
Eu stiam ca lampa ar fi pentru icter si repara ceva cu bilirubina, nu stiu daca e tot aia. Poate ziceau de incubator cu incalzirea (reglarea termica)? Intreb, nu stiu.



33+ Miruna Sanziana

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot // Clexane injectie 0.4 seara, Aspenter 2/zi seara, Insulina, B12 metilat, acid folic metilat, Magne B6, Folowise, Cetebe, *

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfy_12 spune:

Salutare!!!
Anca eu zic sa nu intri in panica atat timp cat nu sunt dureroase... iar daca sunt dureroase si nu sunt regulate e fix acelasi lucru....travaliu fals
Eu la prima nastere am pierdut dop sambata seara si am intrat in travaliu fals in 6 ore... si am avut mai mult de 48 ore travaliu fals. Daca ar fi acum sa am contractii cum ai tu... nici nu le-as baga in seama.
Oricum sunt cu ochii pe forum si cu mana pe F5 pentru vesti.
franqois bine ai venit!

Mami fericita de Strumfita si 39+ cu Motzata
AMR < 13 zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SuperMami_1 spune:

multumim, Dia pentru info...sunt ff utile.
Aredwin, gata dusul?

Miha, mamica fericita de Rares si 34+ cu bebe Vlad, zis si "Nuca"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lady_X spune:

Dia, chiar faine informatiile.

Ronina, rezolvati voi si cu alaptatul, si eu cred ca e bine sa suni consultanta cat mai repede.

aredwynn, tot asa nedureroase la 7 min sau se mai precipita treburile?

Aveti idee ce aspecte trebuie sa discut cu pediatrul la prima intalnire? Maine mergem sa vedem ce impresie ne face, dar asa fara experienta, nu stiu exact ce ar trebui intrebat acum, inainte sa apara bebelusul.

34+

Mergi la inceput