La multi ani Andra Ioana!!!Fluturasi de 2011 (133)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns viss spune:

-buna dimineata!
- roxy- pai nu, pe ei ii imbrac tare bine, avem salopete cu geci asortate, caciuli dublate cu blanita fina pe interior, fular, ghete imblanite. mama lor se crede viteaza, na.dc am inceput sa circul spre baia din curte in pijamale pe afara, cred ca nu mai sunt asa friguroasa, si mi s-a parut ok, dar..stand timp indelungat, a fost alta poveste
- yvy- da, si eu am auzit.pe mine in schimb nu ma prea viziteaza colegele, dar le inteleg- ptr ca scapa tarziu de la spital, si primul gand pe care il are fiecare e sa ajunga acasa la o mancarica calda si o plapumioaraam auzit si eu ca s-a intensificat hartogaraia, medicamentele s-au internalizat pe spital,ale carui fonduri sunt mici- deci medic. mai mult iocgarzile..blehh..niciodata nu am fost fan.dar pe ansamblu, simt ca am uitat tot, si ca sunt oprita in loc un pic.
-de fapt imi lipseste mediul,iar iarna cu statul la domiciliu mai mult, m-a innebunit de cap.nu am in cap decat un gand- ca vreau sa ies!!!dc as iesi ar fi super ok. cand ieseam, nu aveam ganduri de-astea..de fapt, o combinatie ideala ar fi sa ma clonez- o bucata sa stea cu copiii non-stop, una bucata sa plece in lume, la servici, la conferinte, sa faca proiecte!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

Neata!

Strumph, nu as fi putut uita imaginea mucenicilor tai de anul trecut , ii stiam, ii vizualizam Cu siguranta cand am facut cozonaci a fost prea multa faina pt ca ii manevram greu, cu toate ca respectam cantitatile...eu in casa am mereu faina Titan 000, dar acum am sa iau Dobrogea, caut din aia speciala de cozonaci. Din 1 kg de faina ti-au iesit cei 8 mucenici?

roxy, la noi se fac mucenici muntenesti (cu zeama) mie imi plac mult. In ziua de mucenici nu mancam nimic altceva, facea mama o oala mare si numai asta mancam Acum am sa mananc si din cei moldovenesti

delia, multumim de cafea. Cum mai sunteti?

Copii mei sunt cu nasul infundat si tusesc Cristi nu avea voie sa raceasca acum inainte de operatie...luni mergem la control si cred ca se amana...off...cum a dat putin caldura cum au aparut virusii Deocamdata, in afar de picaturi le-am dat sipor de tuse Prospan si Oscillococcinum. Nici nu mai stiu ce sa le dau...ceva idei? de recuperare rapida si miraculoasa? nu au febra.

La multi ani Andra!!!
Sa fi sanatoasa, sa cresti mare si frumoasa!
Miky, sa-ti traisca fetita, sa fiti fericiti si distractie placuta maine!!!

Azi esti acasa, nu? spor la pregatiri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

-LA MULTI ANI, ANDRA IOANA !!!!


- sa-ti traiasca fata miki, sa creasca mare, sanatoasa, voioasa, sa va aduca multa implinire, si multe bucurii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

yvy, te inteleg cu mersul la serviciu. Cand mi se mai face dor de serviciu sun niste colege si de fiecare data imi spun "stai acasa, ca stai bine" La job e din ce in ce mai nasol..pe fiecare an care trece..eu stau de muult acasa si cand am intrat in Co cu Cristi ziceam ca in 2 ani o sa-si revina si va trece si criza, va fi mai bine etc. Uite ca stau de 3.5 ani acasa si tot nu a trecut nimic, ba chiar e tot mai rau..si cand ma gandesc ca la anul ma voi intoarce pe salariu din 2008....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlexinaA spune:

La multi ani Miriam de felicitas !!!
La multi ani Alexandru de Ina.click !!!
La multi ani Sofia de MsBB !!!
La multi ani Andra de Miki !!!




La multe lunite Sophie de Strumphita
La multe lunite Eduard Andrei de AllyLaur
La multe lunite Petru Constantin de pisucmic





Mamica de printesica - Teea Maria (14.04.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlexinaA spune:

neata!!

Nu am apucat sa citesc ultimile pagini dar am spus sa va salut si sa va las si din cafeluta mea

Eu am fost ieri ocupata ca au venit dormitoarele. Au iesit si astea f bine si au fost muuult mai profi decat cei cu bucataria.

o dimineata frumoasa va doresc si ne mai auzim azi



Mamica de printesica - Teea Maria (14.04.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

Citat:
citat din mesajul lui viss

-buna dimineata!
- roxy- pai nu, pe ei ii imbrac tare bine, avem salopete cu geci asortate, caciuli dublate cu blanita fina pe interior, fular, ghete imblanite. mama lor se crede viteaza, na.dc am inceput sa circul spre baia din curte in pijamale pe afara, cred ca nu mai sunt asa friguroasa, si mi s-a parut ok, dar..stand timp indelungat, a fost alta poveste
- yvy- da, si eu am auzit.pe mine in schimb nu ma prea viziteaza colegele, dar le inteleg- ptr ca scapa tarziu de la spital, si primul gand pe care il are fiecare e sa ajunga acasa la o mancarica calda si o plapumioaraam auzit si eu ca s-a intensificat hartogaraia, medicamentele s-au internalizat pe spital,ale carui fonduri sunt mici- deci medic. mai mult iocgarzile..blehh..niciodata nu am fost fan.dar pe ansamblu, simt ca am uitat tot, si ca sunt oprita in loc un pic.
-de fapt imi lipseste mediul,iar iarna cu statul la domiciliu mai mult, m-a innebunit de cap.nu am in cap decat un gand- ca vreau sa ies!!!dc as iesi ar fi super ok. cand ieseam, nu aveam ganduri de-astea..de fapt, o combinatie ideala ar fi sa ma clonez- o bucata sa stea cu copiii non-stop, una bucata sa plece in lume, la servici, la conferinte, sa faca proiecte!!!

- mami de 2 frumuseti: SONIA IOANA si SERGIU IONUT - 9 martie 2011 :)




Da, din punct de vedere intelectual imi lipseste si mie mediul, dar doar strict intelectual (mi-as dori sa-mi pun mintea la contributie judecand un caz sau altul); insa cand stiu ca asta vine la pachet cu garzi fara numar prost platite si mai nou neplatite la noi (obligatoriu, din cauza lipsei de personal, face fiecare medic minim o garda pe linie inferioara, care este neplatita - bine, se exclud dom' "Profesor" si domnii "Conferentiari $ Co." care nu fac niciuna - nici platita, nici neplatita ); nu as putea sa-mi fac treaba bine impartind o asistenta cu inca 4 doctori, cand eu trebuie sa judec doar la caz nu sa fac hartogaraie si programari la investigatii (tot din cauza plecarilor masive in privat sau in afara, este repartizata o asistenta la 4-5 saloane de 6-8 paturi, deci o asistenta se presupune ca face tratamentul la minim 25 de bolnavi, plus recoltarea de analize, ridicarea rezultatelor de la laborator, scrierea condicii de medicamente, programarea investigatiilor, pregatirea pentru diverse proceduri - endoscopie, eco transeso etc. - evident ca nu le face bine sau nu le face deloc ca s-a saturat si o parte din treaba asta o face tot medicul, deci iar cum spui tu:"medic mai mult ioc"); iar ca sa fac garda doar cu 2 asistente, una pe sectie si alta la terapie intensiva - teoretic (unde 24h/24, 7 zile/7 trebuie sa fie prezent un cadru medical, normal ar fi un doctor, daca nu macar o asistenta, dar de multe ori nu sta nici infirmiera ) pentru mine este sinucidere curata (profesional ma refer - vezi cum presa face tot mai mult tam-tam pe tema culpelor medicale si am prea multe exemple in jurul meu de tineri doctori care au patit-o urat pe la cmb, inclusiv cu suspendarea temporara, desi ei nu erau vinovati cu aproape nimic, dar trebuia sa existe un tap ispasitor daca s-a iscat scandal in presa).





Later edit: a nu se intelege ca eu iau aparare medicilor, dar de cele mai multe ori vina nu este a lor pentru tragediile care se intampla prin spitale, nu iau aparare tuturor medicilor; insa atunci cand practic esti singur de garda (esti linia 2, dar linia 1 este on-call=sta acasa la caldurica), tu esti nemancat de peste 12-14 ore, poate nici n-ai mers la toaleta, alergi de la camera de garda pe sectie sa resuscitezi un stop si-ti vine la 3 dimineata o baba cu 30 batai/min care trebuie stimulata te rogi la DD sa fie bine si sa ai noroc (doar nu suni linia 1 sa vina de acasa daca vrei sa mai vii la munca a doua zi ).


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

-madutza- dincolo de criza si de bani, mie imi lipseste ceea ce ma defineste pe mine prin prisma meseriei pe care o am.nu stiu cum sa explic ..e ceva...din mine.mai gandeste cineva ca mine? chiar dc e minunat sa fii mama,sunt convinsa ca fara a fi si sotie nu m-as simti asa de implinita.la fel cred ca, meseria face parte si ea din ecuatie..
- lasand filozofia la o parte, cand ma gandesc ca va trebui sa ma tezesc la 6, sa pregatesc copii de gradinita,deci..sa ma trezesc la 6, in loc de 8, uneori-rar 9, imi vine sa urlueu as munci pana la 3 noaptea, dar sa dorm dim. inca 5 minute, inca 5 minute..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

Eu am inceput sa lucrez de pe 1 si fac tura inversa cu sotul meu; cand e el la munca lucrez eu de acasa si cand vine, ma duc la birou.

Nu mi-a fost dor de intors la munca dar odata ajunsa, mi-a placut. Uitasem cum e sa fie liniste, haha. Uitasem de zumzaiala placuta, uitasem cum e sa fie mereu curat si ordone fara sa faci tu asta (avem un detasament de dne cu curatenia foarte harnicute), uitasem de sortimentele de ceai, de lucrat in liniste, etc. Recunosc ca atunci cand ma duc la birou parca zburd, parca ma duc in mall :))

Insa nu as da pe nimic avantajul meu de a putea lucra de acasa totusi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

-yvyana- citindu-te , mi-a trecut.macar cateva zile
-la noi e mai rau, ca dc nu sunt chimioterapice, mor "cu zile" ..sau fara zile.dar nu mai apuci sa lupti ca medic in nici un fel, asa ca asta te termina .off..dar de-aia nu ne schimbam meseria.ca facem ce ne place. sau macar incercam.sau ne agatam de ideea ca facem ceva.ne agatam si noi de acei 1/3 pacienti pe care ii scoatem la ..liman.mereu discut cu colegele- dc ai avea 10 pacienti si din astia sigur salvezi 1, ai mai lupta 1 luna ptr toti 10 la fel?noi asta facem..il cautam pe ala 1.poate e un bunic, un verisor, fata cuiva.in spatele crizei, a lipsei de bani, a orgiilor din spitale cu lipsa de materiale, personal,..fiecaruia ne-ar place sa stim ca cineva ar lupta la fel, chiar dc cu morile de vant- ptr copilul, sotul nostru...spune-mi ca tu yvy- nu mai simti asta deloc- deloc- deloc?!
- sunt curioasa, cate dintre noi isi "iubesc" meseria - e prea pompos, fac ce le place la locul de munca? se simt si chiar sunt utile, chiar dc asemeni unei picaturi intr-un ocean?

Mergi la inceput