Expunere la varicela...

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Carla a avut varicela anul trecut (ma asteptam, pentru ca aveau cazuri in gradinita), n-a facut febra, bube - sa zic 50 cu totul. Cum era vara, i-a placut cu mixtura mentolata. Am mai folosit si Claritine parca? De Aciclovir n-a fost cazul, fiind o forma usoara.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Antiviralele ataca ficatul .Ficatul copiilor nu este puternic ca al nostru asa ca se recomanda precautie.De aia eu am optat pentru vaccin.Si si-a facut efectul cu brio,am fost singurele care nu au facut boala,cand gasca era plina de bube de la adulti la copii.

Eu nu am facut boala,cred ca are si ea mandria ei.

Recomand vaccinarea,chinul copilului e foarte mare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Eu nu recomand. Boala da imunitate pe viata, vaccinul ba. Antivirale se dau in cazuri grave, copii care au fost sanatosi anterior fac forme usoare. O fetita vaccinata in frageda pruncie pierde imunitatea pana la maturitate si risca sa faca boala atunci, cand e mult mai nasol (mai ales daca e insarcinata).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Se fac rapeluri Ilinca.Crezi ca e sanatos sa stea copilul plin de bube?Sa se chinuie,sa-l manance sa nu doarma,sa faca febra?>

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cornelia spune:

Cred ca, la fel ca in majoritatea cazurilor, sfaturile pro/contra vaccinare sau tratament depind de experienta personala.

Noi nu am facut vaccinul. Cei mari au facut la 3 ani, o forma foarte usoara. Maria a avut vreo 4 bubite (am banuit ca e varicela, ca erau si alti copii bolnavi la gradinita, altfel ar fi putut trece neobservata), Stefan a facut febra si a avut ceva mai multe bube, vreo 20 :). La Stefan in clasa au facut apropape toti copiii atunci, vaccinati sau nevaccinati.

Vladimir are acum, ne-a luat pe nepregatite . Nu a facut febra, nu are nici un simptom, e vioi, nici macar nasul nu ii curge, dar are deja destule bubite si se cam scarpina. Totusi sper sa scapam ieftin si de data asta.

In cazul nostru, clar am facut cea mai buna alegere, nevaccinandu-i, iar problema aciclovirului nu s-a pus, avand forme usoare. Chiar nu ne-a marcat deloc boala asta.

Chiar ma bucur ca a facut si Vladimir si gata, am scapat acum. Si si-a mai ales si o perioada foarte buna, pentru ca saptamanile astea are cine sa stea cu el .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Se fac rapeluri Ilinca.Crezi ca e sanatos sa stea copilul plin de bube?Sa se chinuie,sa-l manance sa nu doarma,sa faca febra?>

Madalina


Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."


Decat s-o stresez cu nu stiu cate intepaturi si sa stau ca pe ace sa nu cumva sa aiba vaccinul vreun efect advers nasol, da, prefer boala, si eu am trecut si prin oreion si pojar si alte "de-ale copilariei" si ce mare branza, un copil cu imunitate buna duce bolile astea destul de lejer. Nu stiu cum va evolua, deoacamdata in a 2 a zi fiind e cam somnolenta (azi noapte a dormit foarte bine, azi deja a dormit "de pranz" desi n-o mai face de 1 an), inca nu o mananca, nu se scarpina, doar mi le arata. Febra nu mai face si ce a facut a fost moderat. Da', nu e distractia de pe lume, nu e ceva dupa care sa tanjesti:)) dar nici asa de "buhuhu" incat sa umblu la vaccin si rapeluri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Dar, desigur, fiecare parinte alege ce varianta considera el ca e mai buna si isi asuma consecintele:). Eu nu am vrut sa-i fac niciun vaccin optional si nu regret.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_filipas spune:

Cand a facut fetita mea cea mare varicela (acum 2 ani), era la cresa si epidemia a inceput in ianuarie. Miruna a facut la inceput de martie, iar dupa ea au mai urmat cativa copii (ea a luat-o printre ultimii). Din ianuarie pana a luat-o si ea am tot stat ca in sah, o fi azi, o fi maine, incat am rasuflat usurata cand m-au sunat de la cresa ca are o buba. Nu tin minte sa fi facut febra, eruptia a fost moderata, am dat-o doar cu mixtura. Cele mai grele au fost bubele de pe fundulet si pasarica, ca ea purta si pampersi... Si ca sa evit scarpinatul pe corp, tin minte ca i-am dat voie sa se scarpine in cap cat vroia...
A trecut, acum cred ca la anul pe vremea asta o sa mai trecem o data prin experienta si cu cea mica (care va incepe cresa in toamna asta...)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AnnaBaby spune:

Nu e obligatoriu sa aiba mancarimi din cauza bubitelor. La noi nu a fost cazul. A avut bubite destule, dar nu o mancau deloc. Mie imi era teama de chestia asta, pt ca ea de obicei se scarpina foarte tare la orice mancarime oricat de mica, insa atunci nu a avut nici o problema. I-am dat antialergic vreo 2 zile, dar cand am vazut ca e degeaba, am oprit. Antivirale nu am dat, medicul a zis ca e mai bine sa le evit. Febra nu a facut. Practic nu prea s-a chinuit. Singura problema a fost izolarea, 2 saptamani fara sa se joace cu nimeni, in casa. Noroc ca era iarna, vara er fi tragic. A, si faptul ca a ratat prima serbare de Craciun!
Una peste alta,a trecut super ok. pe bubite o dadeam cu albastru de metil ca nu suporta mentolul, o lua frigul. A fost albastra vreo 2 saptamani:)

Mergi la inceput