Expunere la varicela...

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dana vio spune:

Mai fetelor, pai unde fuseserati voi asta vara cand am facut noi varicela, eu si fiimea?! Ca am crezut ca innebunesc! Alex n-a avut asa multe ca si copii lui Mada, dar tot au fost; si dr se trezeste dupa vreo 2zile ca sa-i dau Aciclovir. Ce sa-i mai dau ca era deja plina! nu m-a lasat s-o fac cu mixtura, este la farmacie un gel pentru varicela, asa se numeste, pe baza de ulei de argan cam 50RON, am dat-o pe unde am putut. Pana la urma am ajuns la dermatolog cu ea ca unele bubite n-aratau prea bine si o faceam noaptea dupa ce adormea ca altfel nu-i dadea voie!
Partea proasta: am ramas cu imunitatea scazuta si de-atunci tragem!
Deci: Aciclovir de la primele semne, Aerius, Mixtura mentolata, Gel pentru varicela, regim alimentar: cica trebuie sa manance acru, nu dulce.
Bafta!

Alexandra Maria
14.12.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abramburika spune:

2 sapt. a durat la noi perioada de incubatie.

Da' eu sunt singura care nu i-a dat copilului nimic (medicament), nici preventiv, nici pe durata bolii? Ca asa mi-a zis medicul ... deci, de ce medicamente? Bine, pt. febra, inteleg, da' restul?

******
in al 9-lea cer ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emushi spune:

buna, ma bag si eu ca musca....nu am avut varicela, dar am intrat in contact "suficient" cu un copil cu varicela, inclusiv dupa ce i-au aparut 2 bubite, pana cand mama copilului si-a adus aminte ca si fata mai mare tocmai scapase de boala - si inca o zi dupa aceea; in disperarea mea, am umblat dupa vaccin vreo doua zile, ca era o perioada cand depozitele de medicamente erau in greva sau cam asa ceva...si cand l-am gasit, m-am vaccinat. nu am facut boala nici pana acum, si varicele am mai vazut de atunci...
de altfel, in prospect la varilrix scrie undeva ceva de o protectie in primele 72 ore de la contact (la mine au fost cred ca mai multe, si tot a tinut), asa ca, daca nu a trecut prea mult timp, poti incerca; si daca a trecut mai mult, nu cred ca ar fi o mare problema, discuta cu medicul sau intreaba un infectionist...
uite aici un prospect, undeva spre sfarsit la "informatii relevante" scrie si faza cu 72h, imi cer scuze dar nu am putut copia doar pasajul respectiv
http://www.pcfarm.ro/prospect.php?id=3022


mami cu doi strumphi poznasi - Miruna (18.09.2005) si Andrei (13.07.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

emushi, m-am gandit si eu la vaccin, insa fetita mea a mers zi de zi, in fiecare dimineata, in acelasi microbuz cu baietelul bolnav. daca mamica lui a anuntat luni la gradi ca are varicela, inseamna ca in ultimele 2 saptamani el a fost in perioada de incubatie, asadar e posibil sa fi transmis deja virusul copilasilor cu care a fost in masina.
aseara nu mi-a raspuns d-na dr la telefon...mai incerc astazi, sper sa nu fie in concediu sau pe la vreun simpozion...daca nu-mi raspunde nici astazi, o sa cer parerea altui medic pediatru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Citat:
citat din mesajul lui abramburika

2 sapt. a durat la noi perioada de incubatie.

Da' eu sunt singura care nu i-a dat copilului nimic (medicament), nici preventiv, nici pe durata bolii? Ca asa mi-a zis medicul ... deci, de ce medicamente? Bine, pt. febra, inteleg, da' restul?

******
in al 9-lea cer ...


Cam toate am povestit de ce.

Boala este contagioasa 1-2 zile inainte de eruptie, deci din perioada in care copilul face febra.

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abramburika spune:

fata mea n-a avut febra si am vazut direct bubitele. Si nici n-am stiut ca a intrat in contact cu un purtator de varicela, decat dupa. Deci in cazul nostru nu se mai putea face nimic, de aia nu mi s-au dat medicamente?

******
in al 9-lea cer ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AnnaBaby spune:

Nici eu nu i-am dat medicamente, decat ceva pt febra in primele 2 zile,si Aerius tot asa, de vreo 2 ori dupa care am renuntat pt ca nu o mancau bubele. Si in loc de mixtura din aia mentolata (pe care nu o suporta ca o lua frigul) am folosit albastru de metil. Era albastra din cap pana in picioare. Si apoi, dupa 2 saptamani fix, a facut si sotul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

am reusit sa discut cu d-na dr.

asa cum banuiam, mare lucru nu pot face acum in afara de a mai astepta inca o saptamana-10 zile, pentru a vedea daca apare eruptia caracteristica.

d-na dr. mi-a spus ca nu-mi recomanda vaccinul, in primul rand era prea tarziu acum sa-l faca, in al doilea rand multi dintre cei vaccinati au facut totusi boala, intr-o forma mai usoara.

mi-a mai spus ca medicatia antivirala se recomanda la formele medii si severe de varicela, la forma usoara se administreaza antitermice, vitamine si mixtura mentolata/kalamina pe bubite.

din cate am inteles de la d-na dr, e in plina desfasurare acum un nou val de varicela...si se pare ca circula si o rubeola pacatoasa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Confirm rubeola. Varicela cea mica rapid - timp pana la aparitie 2 saptamani, forma a fost medie fara stari febrile prea accentuate insa eruptie din plin. De Ioana (cea mare) nu s-a legat deloc nu stim de ce. Insa a avut rubeola chiar in toamna ce a trecut. Sursa - scoala la ambele.
Nimic special. Au venit - au trecut.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Varicela si aici!
Acum vreo 3 saptamani (sau mai bine) a aparut primul caz in gradinita si ziceam ca asteptam sa vedem, poate la 2 saptamani face si a noastra. A scapat (ziceam noi). Ieri dimineata aud la gradi ca doi colegi de grupa au varicela de cu seara precedenta. Mno, ce sa facem? Dupa somnul de pranz ma suna de la gradinitza ca si a mea a facut, i-au vazut una bubitza cand i-au schimbat pijamaua;))
Cand am luat-o avea vreo 2 bubitze pe corp si una pe fatza. A fost mai somnolenta ca de obicei (si cu o zi inainte fusese, dar am zis ca a biruit-o si pe ea oboseala), a facut pe ea un kk apos (asta nu-i simptom "clasic" dar cred ca de-acolo i s-a tras, ca ea de cand a scapat de scutec nu a facut niciodata kk pe ea), a adormit pe la 18 si s-a trezit dupa 2 ore cu febra destul de mare (spre 39). I-am pus un paracetamol supozitor.
Apoi si-a revenit, a dormit bine azi-noapte, i-au mai rasarit vreo 5 bubite pe fatza si vreo 4 pe corp...bea multa apa, n-are pofta de mancare, dar in rest e ok. Nu i-am dat nimic in afara de acel antitermic. Bubitele se pare ca inca nu o mananca, dar am pregatita mixtura aia pentru orice eventualitate:)

Mergi la inceput