Expunere la varicela...

Expunere la varicela... | Autor: CorinaDani

Link direct la acest mesaj

Astazi am fost anuntata ca la gradi unde merge fetita mea exista un caz confirmat de varicela, un baietel de la o alta grupa. Problema este ca, desi sunt in grupe diferite, fetita mea si baietelul respectiv sunt in acelasi "transport" de dimineata, asadar fetita mea merge de cel putin 1 saptamana in acelasi microbuz cu baietelul bolnav.

Asta e. Bolile copilariei. Nu i-am facut vaccinul impotriva varicelei.

Intrebarea mea este urmatoarea : din experienta voastra, cam cat a durat de la expunere pana la aparitia primelor simptome ? cum s-a manifestat varicela la copilasii vostri, care au fost primele semne ca ceva nu este in regula ? se poate administra ceva "preventiv" astfel incat, chiar daca va face varicela, sa fie o forma mai usoara ? desigur, voi intreba si medicul pediatru, abia diseara este disponibila d-na dr.

Multumesc pentru sfaturi si ajutor !

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Roxxy80 spune:

La baietelul meu au aparut primele bubite pe 1 martie 2011, iar fetitei mele i-au parut pe 14 martie 2011, deci la distanta de 2 saptamani.
Baietelul nu a facut deloc febra. I-au aparut dimineata 2 bubite pe piept, aratau ca 2 cosuri. Pana seara i-au mai aparut vreo 2-3 si unele erau cu lichid. A doua zi era deja plin. Inca de la primele bubite am inceput sa-i dau cu mixtura mentolata. O suporta f greu. Il dadeam cam de 3 ori pe zi. A avut bube peste tot: in cap, urechi, organele genitale.
La fetita, varicela a debutat cu febra 38 care scadea imediat dupa antitermice. Ea facut o forma mai urata, cu sute de bube. A fost f f agitata, era si mai mica. Febra a facut doar primele 2 zile, dar a avut mai multe valuri de eruptie de simteam ca nu se mai termina.Si ea facea urat cand o dadeam cu mixtura mentolata. Cam asta a fost experienta noastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

2 saptamani. Eu ma asteptam pentru ca am avut eu prima si a urmat si copilul pe atunci de 1 an si 3 luni. Bine ca a avut o forma mult mai usoara in comparatie cu mine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Intre 14 si 21 de zile e perioada de incubatie. Din trei cazuri din familie doua au fost sigur la 14 zile in cap distanta.
Asadar copiii mei au facut varicela si tare nasol a fost. Cel putin pentru primul, baiatul care e si mai mare. Asta a fost acum doi ani de craciun, deci avea el 4 ani jumate si ea 2 jumate. Recomand cu mana pe inima tratament medicamentos, mixtura si alte leacuri locale fiind frectie la picior de lemn in cazul unei forme cu multe bube. Asa ca sfatul meu e la prima buba care arata ca o basica umpluta cu lichid transparent, sa ceri confirmarea unui medic si neaparat sa-ti dea tratament pe care daca nu vrei sa-l folosesti macar sa-l ai la indemana.
Filip a avut 3 sau 4 valuri eruptive, fiecare val este precedat de febra si tot vedeam ca face puseuri de febra, numaram si nu se mai terminau odata a fost plin de bube si 4 nopti mai mult a plans decat a dormit. A fost foarte nasol. Imi reprosez ca m-am luat dupa binevoitori si nu i-am dat tratament sa ameliorez eruptia de bube. La G. a fost cu totul altceva, floare la ureche. Deh, m-am desteptat si eu intre timp.

Ca o incurajare, foarte putine cazuri de varicela la copii au forme urate, dar e bine sa fii pregatit.

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Corina, pentru a face o forma mai usoara a bolii, intreaba medicul despre Aciclovir. Eu i-am dat baiatului in paralel cu Aerius si Mixtura mentolata (care da, il deranja ca era rece), si eruptia bubitelor s-a oprit in max. 24 de ore de la administrare. Nu a mai existat un val 2 de bubite, le-am gestionat doar pe cele existente deja. A terminat cu boala cu aproape o saptamana inaintea unui coleg la care eruptia s-a manifestat cu 3 zile mai devreme. Dar a trebuit sa intreb eu medicul despre Aciclovir, din proprie initiativa nu zicea nimic.
Despre inceput, pot spune ca el s-a manifestat cu febra mare cu aprox. 2 zile inainte de aparitia bubitelor.

Sanatate multa si priveste partea plina a paharului: va avea imunitate pe viata.




Andreea, mami de Tudor- 10.08.2005 si Ilinca- 09.01.2009
Nu vreau la doctor, nu stiu cum se spune "a" in franceza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Citat:
citat din mesajul lui Androix
La G. a fost cu totul altceva, floare la ureche. Deh, m-am desteptat si eu intre timp.




Androix, si ce tratament a avut?


O treaba ciudata la noi, fata de 2 ani fara o luna nu a luat nimic, desi statea bot in bot cu fra-su.



Andreea, mami de Tudor- 10.08.2005 si Ilinca- 09.01.2009
Nu vreau la doctor, nu stiu cum se spune "a" in franceza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Multumesc pentru sfaturi si pareri !
despre aciclovir si isoprinosine stiam si eu ca sunt antivirale, insa tot d-na dr. e in masura sa-mi recomande ce pot sa-i administrez.
stiu cum arata varicela, eu am facut zona zoster si tare naspa a fost, nici nu pot sa-mi imaginez cat de rau se simt micutii cu o eruptie virulenta.
intamplator sau nu, fiind perioada virozelor si afectiunilor respiratorii, ii administrez fetitei imunogrip junior, de aprox 1 sapt - 10 zile. exista oare speranta ca acest supliment sa aiba si un usor efect antiviral ?
in fine, nu am ce sa fac decat sa stau in asteptare, urmarind orice modificare in starea micutei mele.
eu auzisem la stiri despre o preconizata epidemie de rubeola, stiind ca un prim val de varicela a fost in gradinite si scoli in toamna anului trecut. dar, deh, cu virusii astia care n-au stare .


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorikay spune:

Ericai i-au aparut primele 2 bubite la 14 zile dupa ce am aflat ca este caz de varicela in gradinita. Nu a avut febra sau alte simptome dar eu, fiind avertizata o controlam zilnic si cand am vazut bubitele am mers la dr pentru confirmare si tratament. Ne-a dat Aciclovir, Aerius si solutie de calamina(in loc de mixtura mentolata; solutia de calamina nu ustura, este foarte usor tolerata).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

La noi la gradi a aparut primul caz de varicela (in grupa noastra a fost) in ianuarie. Tot la 10 zile mai cadea cate unul rapus prin diverse grupe

Fi-mea a facut-o de Paste, deci cam pe 10 aprilie. Incubatia bolii s-a suprapus cu un tratament de imunizare cu isoprinosine (am apucat sa-i dau 7 zile - la sfatul medicului l-am intrerupt cand au aparut bubitele). In acelasi tratament era inclus si xyzalul, si ce bine ne-a mai prins, nu au mancat-o deloc bubitele, eu m-am repezit cu mixtura mentolata pe primele dar o ardea asa ca am renuntat si i-am dat in continuare xyzal. Au fost 2 sau 3 valuri eruptive dar discomfort i-au creat doar bubitele din zona genitala care s-au rupt din cauza umezelii. Pe alea am dat-o cu sudocrem.

Dus i-am facut zilnic, baie pe cap la saptamana. Cea mai mare neplacere a fost imunitatea scazuta de dupa, pe fondul careia a facut o otita supurata si o herpangina, 2 in 1



Monica si Nancy, 04.07.2008
"If you are unware of your choices, then you have none"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Andreea, aciclovir, vad ca ai scris si tu. Aerius a primit si Filip de la medicul de familie care nu a aprobat tratamentul cu aciclovir, ca sa-i amelioreze mancarimile si sa-l ajute sa doarma, daca a avut vreun efect mi-e greu sa-mi imaginez cum ar fi fost fara.

Mie sa vedeti din ce prostie nu mi-au dat voie sa ii dau aciclovir. O farmacista s-a pronuntat, catre soacra-mea ca aveam copiii dusi la ea cand a debutat boala si eu am trimis-o repede la farmacie sa ia aciclovir pentru ca stiam ce patisem eu la 22-23 de ani. Si aia i-a zis ca nuuuuu, nu se da la copii asa mici, au citit amandoua din prospect si asta au inteles fara echivoc si socara-mea nu i-a cumparat. Apoi am sunat medica de familie care mi-a spus la fel. Io proasta m-am luat dupa ele si am lasat copilul asa si v-am spus tare rau i-a fost. Ca sa cumpar pentru fi-mea si sa citesc in prospect: "datorita formei farmaceutice aciclovir poate fi utilizat de copii cu varsta de peste 6 ani. pentru copiii peste 6 ani doza uzuala este aceeasi ca pentru adulti." Deci nici poveste ca este interzis sub aceasta varsta, doar ca este sub forma de capsule cu praf care la o adica pot fi portionate si la sfert. Eu am dat fi-mii de 2 ani jumate, cum am spus, un sfert din doza zilnica recomandata intr-o singura priza ca insemna o singura capsula.
Asta e problema cu aciclovirul, forma farmaceutica face administrarea dificila. Oricum diferenta s-a vazut. Doctorita de familie se astepta ca ea sa aiba o forma foarte grava intrucat contactul fusese indelungat si practic bot in bot. Nici vorba, a fost foarte uimita cand a vazut.

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mada spune:

buna, la noi a fost groaznic.
Anul trecut pe vremea asta eram in tandreturi cu varicela cu amandoi copiii.
Ilinca a facut si apoi exact in a 21a zi i-au iesit si lui Rares, cand credeam ca am scapat si a doua zi trebuie sa mergem sa-i facem vaccinul.
Ilinca cu febra mare, 41, 6 zile innebunisem plangea plangea non-stop, a avut cred ca mii de bube, in urechi, in nas, pasarica, fund, in cap era plina, pe fata, pe pleoape, in gura ce putin 10.
Nu puteam sa-i dau cu mixtura ca resimtea durerea si mai tare, din cauza mentolului, pana mi-a zis Laura25 de pe forum sa-i dau cu pudra fructata sau mentolata si asa a fost mult mai bine.
la Ilinca a fost si mai nasol pt ca in prima zi de eruptie care a debutat ff violent, v-am zis cu febra mare si dureri musculare i-a iesit si exudatul pozitiv la betahemolitic A, cel care da scarlatina si ne-am dus la Babes cu ea cu febra mare, noroc ca nu a facut si scarlatina in acelasi timp, asa ca a luat Ospen 14 zile in acelasi timp cu varicela si nu am ramas internate.
La Rares a fost parca mai usurel in conditiile in care a facut doar 3 zile 41. Eruptia la fel violenta si tot asa plin , peste tot si in varful putei avea, ochi, pleoape, urechi, la gura avea 5o cred, in jurul guritei.
6 saptamani incheiate am tras cu porcaria asta de varicela.

Eu zic sa vorb neaparat cu med de familie si vaccineaza fata, nu e asa scump vaccinul pt ca chiar daca face boala o face intr-o forma atenuata.

Semnele bolii sunt cel putin la noi asa a fost cu cam o zi sau 12 ore inainte s-a cam plans de dureri de picioare si oboseala accentuata, cel putin fata asa a fost (6 ani jumate), apoi seara o buba pe umar fara febra, apoi noaptea a inceput dansul cu febra mare.

La Rares(2 ani si o luna), tot asa cu o bubita pe la pranz si de seara febra mare. Si plans si marait si epuizat de febra.

Sanatate



Ilinca si Rares

Mergi la inceput