Strugurasi de Sept-Oct2011 *41*

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns camady spune:

Buna fetelor.
Gata vaccinul.Pana acum nicio reactie adversa,dar de obicei ea era maraita cateva zile dupa.Nu conteaza, pana la 1 an stam linistite.
Dr mi-a zis s-o las in pace cu diversificarea vreo saptamana ca ea e desteapta si stie mai bine ce e bine si ce nu.Apoi sa incep cu supa strecurata si treptat adaugat si piure ca s-o obisnuiesc cu gustul si inghititul.Asa ca mai asteptam.
Despre noi: avem 7200 gr si 66,5 cm.La lungime nu stiu ce sa zic.La 4 luni ne-a spus ca avem 65,5 cm.Ori n-a masurat bne atunci ori acum .Sigur n-a luat numai 1 cm in 2 luni ca vad dupa haine.O s-o masor si eu maine.
Dar unde a postat iar intrusul? Ce mai vrea?
Sei ma bucur ca ati facut kk singurele.
May sa va faceti bine repede.Ce rau imi pare ca sunteti bolnavioare.

camady's baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Papanasii i-am facut prajiti , insa se pot face si fierti..

Ce parere aveti de borcanase? intreb pt ca o cunostinta cu bb mai mic cu o luna ca si Ela , ii da borcanase, cica sunt mai bune ca sunt combinate fructele perfect pt bebe .. nu m-am contrazis..
Insa citeam in mall borcanasele.. cele normale nu contin decat fructe si amidon si/sau faina de gris , cele BIo au si zahar pe langa porcarii
M-ar fi tenata sa ii iau un piure de piersici /caise.. insa am renuntat
in schimb i-am luat Biscuiti Organix.. frate 200 gr 18 lei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inutsa spune:

Salutare!
Dau de baut ce vreti, in sfarsit e vioi si vesel Theo, dupa 4 zile in care a fost lat. Doamne, ce bucuroasa sunt, zici ca am luat eu Oscarul
Despre ce mesaje ale omului de stiinta vbiti? Eu acum recuperez din urma si nu am gasit nimic!

oana am inteles cum sta treaba cu Toujours si Libero. Am vazut si eu Toujours in magazin si ma batea gandul sa iau asa de proba, dar nu am mai luat . Am inteles cum sunt si Libero, pai asa sunt si Huggies, cu o banda lata de elastic incretit la spate si se muleaza f bine pe bebe, doar ca sunt mai ieftini, si nu duhnesc. Clar nu iau Libero, o sa incerc si Toujours. Multam!

lali sa va traiasca micuta crestina!

seidana reactia Elenei este SIGUR alergica! Ca o comparatie, iti zic cum se procedeaza la copii de... parca 4-5 ani [nu mai tin minte exact, dar nu asta e important] pt a depista eventuale alergii: se pune/zgaraie putin de tot pe o portiune a bratului/palmei o subst alergena si se asteapta cateva minute pt a observa eventule inroseli, adica alergie. Daca Elena a reactionat asa de la simpla atingere a fetzei cu branza, clar e alergica!

may sanatate fetei! Nu te mai invonovati degeaba! Nu e ok antibioticul, dar in spital pneumoniile se trateaza cu , cortizon intravenos si inhalator. Din cele 2 rele, eu as alege antibioticul, cortizonul e muuult mai pacatos, noi suntem patiti pe pielea fii-mii



de si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inutsa spune:

ooka interesant ce spui tu despre paine cu apa de stafide, pare a fi simplu. Scrie, te rog, exact ce si cum faci, poate incerc si eu . Multam

de si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooka spune:

Inutsa, uite iti spun despre apa de stafide, reteta am dat'o mai demult, daca poti tu cauta, daca nu caut eu si dau copy/paste.

Intr'un borcan de la ikea (cu mecanism de inchidere atasat, ideea e ca nu se inchide etans si respira lighioaia) de un litru pui un pumn mare, cam 100g stafide aurii bio fara ulei (cica se dau cu ulei stafidele obisnuite), poti pune daca ai o lingurita de miere naturala nu de sueprmarket si apa plata si lasi la cald. In citeva zile se ridica stafidele, se umfla si se ridica, face bulbuci, miroase mai intepator. Dupa vreo 4-5 zile iei 20ml si pui 20g faina, daca se dubleaza in 8 ore e buna de paine daca nu ami astepti o zi doua iar incerci etc. Cam asta e cu apa. Reteta e simpla, 266ml apa de stafide, 396g faina, 8 g sare, plus niste proceduri. Vezi mai multe in blogul Codrutei Popa, codrudepaine. Sa ai spor, daca te apuci, vorbim mai multe sa vedem retete, chestii, nebunii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanna_mika spune:

Ooka - ok, am promovat iar masina de paine pe lista de cumparaturi! Exact langa scaun de masa, tarc, steamer .

Camady - sa fie bine papusha, fara reactii urate! Felicitari de evolutie! Sigur nu a masurat bine fata. Oricum, asta cu masuratul e ceva relativ, nu sta mereu perfect intins copilul, eu zic ca 1-2 cm sunt mereu cu + sau -. Bun sfatul sa lasi fata o saptaman sa "mai uite" de altceva in afara de laptic, poate la noua incercare va fi mai pregatita.

Sei - si eu mi-am amintit de testarea copiilor cu posibili alergeni direct pe piele. Se face intocmai, i-am facut si Indrei testul acesta. Cel mai bine ar fi sa o feresti cat poti de lactate. Sa ai mare grija si la ou!

Eu ma duc la nani, motiv pt care va pe toate de noapte buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

rach voi aveti Cora ?
ca este la oferta scaunul asta http://www.chicco.ro/product--scaun-de-masa-happy-snack--1046.html
299 ron

_


de T 5+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanna_mika spune:

Citat:
citat din mesajul lui JadeJador

rach voi aveti Cora ?
ca este la oferta scaunul asta http://www.chicco.ro/product--scaun-de-masa-happy-snack--1046.html
299 ron

_


de T 5+





Pai bine Jade, mie nu imi zici?

Sei - ref la borcanele din comert, parerea mea este sa te abtii. Dpmdv sunt o solutie de luat in calcul doar cand nu ai posibilitate sa ii faci chiar tu. Ceva gen mers in concediu, drum lung etc. In rest, ce iese din manutza noastra este mai sigur.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

nanna , pai daca n ati tipat pe aici
rach a zis zilele trecute ca vrea ceva in jur de 300 ron

_


de T 5+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racheel spune:

Okka, ma in fata ta.cu doi copiii mai ai timp si de paine

Jade, mersi pt link.Nu avem Cora .Nu-i nimic il iau pe cel de la Primii Pasi
Mi-a venit mei-tai-ul.Este exact cum mi-am imaginat.Lucrat bine.Numai ca Anastasia mea este mica si intra cu totul in ek.Ii vine caputul pe la bretele si ea se tot intoarce sa vada in jur.

Nanna, uite poate iti place.http://idealbebe.ro/primii-pasi-scaun-balansoar-masa-copil-sm04-p-6386.html



Mergi la inceput