Strugurasi de Sept-Oct2011 *41*

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nanna_mika spune:

Lali - m-ai facut sa zambesc, esti o scumpa! Nu te enerva, ca nu merita nimeni! Motivul are legatura cu ceea ce ai spus, insa nu intocmai, eu nu prea inghit ce mi se serveste fara sa mestec inainte

Sei - in special voi, ne puteti vedea pe FB sau si mai bine, live, cand veniti in Bucuresti.
Ti-au iesit buni papanasii, deci? Mmmmm azi am fost doar pe mere, nu mai spune...

Pinky - chiar, ce faci din Burda?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hayat_Kh spune:

Buna dragele mele!


Incerc sa tin pasul cu voi si acum, nu m-am putut abtine sa nu intru si sa va scriu cateva cuvinte, desi timpul la mine e parca tot mai scurt..

Eu tot sper ...si inca mai sper, ca acest ins sa nu destrame acest grup minunat de mamici. Pentru ca ..nu pot sa nu observ cu tristete ca, rand pe rand... "dispare" tot cate una...ba de pe grup, ba de pe forum. Trist, foarte trist...

Marina nu am reusit sa iti spun data trecuta , insa sper ca mama ta sa fie bine si sa fie doar simple valori mai ridicate , care se por rezolva usor. Multa sanatate mamei tale si tie multa tarie si optimism.

Sei , ce ma bucur ca Ela in sfarsit a facut kk si singura.

Jade mancaciosul tau dulce. Ce-mi creste inima de bucurie cand citesc progresele voastre.

Nanna as vrea sa aiba si Razvan apetitul fetitei tale...Noi avem deja o saptamana si jumatate de cand ne luptam cu mesele....io nush ce mai e si asta? Alt puseu? Ca m-am saturat... Aseara mi-a plans cu lacrimi de crocodil 1 ora si jumatate , numai cand ma apropiam de el cu sticluta cu lapte. De-abia a reusit sa manance 150 ml , dar si din ala un sfert dat cu limbuta afara....:(

Inutsa

Lali multumesc pentru . Felicitari pentru crestinare,desi mi se pare asa de ciudat sa fac asemenea urari, insa nah, mi-esti draga....Si, condoleante pentru socrul surorii si , mii de multumiri pentru promivare.

May scumpa de Bea sa treaca repede raceala. Asa cum zic si fetele, nu are sens sa te invinovatesti. Si daca stateati inj casa putea sa se raceasca de la altcineva, mai ales ca acum este sezonul virozelor. si pe tine sa te mai inveselesti.

Despre noi. AM primit raspuns de la clinica unde va fi operat Razvan. Asa cum ne temeam, pe langa banii de operatie mai avem de platit si spitalizarea, pentru ca statutul de asigurat nu se aplica pentru acest gen de interventie. Asadar, pe langa 5.000 se mai adauga inca 2100-2300 euro , spitalizarea( pentru gradul lui Razvan se sta 7 zile in spital).. De unde eram azi optimista , Lali, dupa vestea asta, iar am simtit ca imi fuge pamantul de sub picioare.Io nu stiu cum se face, ca din ce strangem , parca suma se tot mareste.Si acum trebuie sa confirmam pentru programarea la operatie pentru sfarsitul lunii aprilie. Atunci vine dl profesor. Deci, si timpul ni s-a scurtat cu 1 luna. Of , Doamnee...

Noi am inceput diversificarea de 3 zile cu piure de morcovi. In primele 2 zile a papat doar cate 2 lingurite de piure, astazi a mancat aproape 5. Maine, o sa adaug si patrunjel(pastarnac) radacina. Sa vedem cum ne comportam.

I-am cumparat cana de trecere cu manere si antiscurgere. A fost deliciul zilei cand i-am vazut entuziasmul de a-si tine singurel sticluta la gura. Mi-a baut in felul acesta vreo 40 ml apa. Azi am incercat cu ceai...a fost bleah...asa ca trecem de maine iar pe apa.

Bunny

Intrebare: Dovleacul( bostanul dulce de placinta) intra tot la legume?

Ce-as mai avea de zis?Ah, am testat azi steamer-ul cu niste dovleac. Cred ca am auzit soneria ca s-a terminat. SUnt curioasa cum l-a gatit.

Sei cum ai facut papanasii? Fierti sau prajiti?

Lena painea ta...

Bujo am facut reteta ta de paine cu iaurt, dar nush de ce mie nu mi-a crescut asa fain , dar in schimb a fost foarte gustoasa.Am prajit-o la micul dejun si a fost yammi....Ce-oi fi gresit? Tu ce iaurt folosesti? O fi fost al meu prea apos sau prea slab? Da-mi o marca please!

_

Mami fericita de Razvan Octavian 15.09.2011


Vizitati Sifonierul Strugurasilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanna_mika spune:

Hayat -
Eu as zice ca dovleacul intra la legume. Ce ai facut la steamer dovleac sau dovlecel? CUm a iesit?
Lasa ca se obisnuieste si Razvanel si o sa pape bine. Si eu ma lupt cu Inez cu mancarea, tare ciudat comportament are de cand cu puseul de acum vreo 2 luni...

App: care este diferenta intre dovlecel si zuchinni? Care e mai bun si de ce?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui seidana

BUNNY.. tare faza cu ingrasatu, poate fi pe baza de stres si obosela?
Tare Noa



am gasit: mama e diabetica, cat era aici m-am abtinut de la placinturi, acu fac saptamanal

hayat da, bostan dín ala i-am dat, la noi in ardeal i se zicea ludaie turceasca. era ludaia pt dat la porci, si ludaia asta mult mai dulce, bostan. azi bostan a papat bombonica mea. in afara de cartof ce vi s-a mai interzis¿
2OOO€ o sapt spitalizarea¿¿ in cele mai multe cazuri romania e asemanatoare somaliei, dar acu e asemanatoare clinicilor din Houston

lali sper ca nu eu sunt vinovata valurilor, dar nu mi se pare ok prunitzele goale, chiar daca dl savant nu are acces, la o adica e f usor sa spargi o parola...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hayat_Kh spune:

Citat:
citat din mesajul lui nanna_mika

Hayat -
Eu as zice ca dovleacul intra la legume. Ce ai facut la steamer dovleac sau dovlecel? CUm a iesit?
Lasa ca se obisnuieste si Razvanel si o sa pape bine. Si eu ma lupt cu Inez cu mancarea, tare ciudat comportament are de cand cu puseul de acum vreo 2 luni...

App: care este diferenta intre dovlecel si zuchinni? Care e mai bun si de ce?

mamica de 2 fetite iubite!




Dovleac am facut. A iesit foarte bun. Moale si dulce. Acum ma gandeam cu ce sa il amestec ori sa il mancam asa. Diferenta dintre dovlecel si zuchinni e ca cel din urma este mititel tare(pui de dovlecel), are un gust si miros usor mai pronuntat (mai spicy) , are miezul uniform, adica nu se vad samburii , pe cand dovlecelul este bostanelul mai matur. Zuchinni se poate consuma in salate in stare cruda sau in combinatii de garnituri ori pasat, cu conditia sa il cureti de coaja.Mai e diferenta de culoare a cojii. Zuchinni are culoarea verde inchis , iar celalalt o are putin mai deschisa , aproape spre verde pal. MAre diferenta intre ei nu este. De fapt se folosesc cele doua denumiri pentru a se face diferenta intre dovlecelul pitic fata de dovlecelul pe cale il stim noi si il mai facem si pane.Ca si gust, cu mica diferenta specificata mai sus, sunt la fel. Oare ai inteles bombaneala mea?

Eu sper ca si noi sa trecem peste asta repede. Uite acum, de exemplu, i-am facut baita si vroiam sa ii dau sa manance. De obicei dupa baie manca de rupea, acum , refuza categoric si tipa. L-am lasat sa adoarma si sa incerc asa....

Pupici.

_

Mami fericita de Razvan Octavian 15.09.2011


Vizitati Sifonierul Strugurasilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanna_mika spune:

Hayat - da, sigur ca am inteles. Ma gandeam in special daca are alta calitate a nutrientilor zuchinni fata de dovleac. Voi incerca sa ii dau si Zuchinni data viitoare.
Te inteleg, au si ei tot felul de toane. Nici eu nu o fortez e Inez, daca nu vrea sa manance o las sa se linisteasca si mai incerc dupa.
Ea face crize urate de plans cand este f obosita si ii e si foame in acelasi timp. E nebunie! Urla de somn, dar nu adoarme de foame, ii dau bibe, dar nu are rabdare sa bea pt ca ii e prea somn .

Dbunny - cu siguranta nu esti tu de vina!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michella78 spune:

sunt tare!
la ora asta am spalat copii, Stefan papat biberonul, Teodora citit povestea, am strans un pic in sufragerie si merg si eu la baie! boierie!!!
Hayat ai incredere ca o sa fie bine pana la final!
May, putea raci oriunde, nu te mai invinovati!
pup fetele si merg la nani!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanna_mika spune:

Un link interesant si de mare folos pentru noi mai ales acum, cu diversificarea:

http://ligiapop.com/2010/06/06/combinarea-corecta-a-mancarurilor/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui nanna_mika

Hayat - da, sigur ca am inteles. Ma gandeam in special daca are alta calitate a nutrientilor zuchinni fata de dovleac. Voi incerca sa ii dau si Zuchinni data viitoare.



aici, dovleacul stil zuchini(verde) se foloseste mult in diete, bostanul cel portocaliu e foarte indicat copiiilor, e mai dulce si mai agreat de copii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooka spune:

salu

Nanna, nu ma mai lauda asa ca io n'am facut decit a 7-8 paine sa arate asa frumos ca PRIMA paine a Lenei. Insa e bine macar de joaca sa incerci, painea cu apa de stafide ca iti si creste mai repede si mai bine decit apa de mar. Un borcan, un pumn de stafide bio niste apa plata, in 4 zile ai o paine ca a Lenei. Merita pentru copii!

Merci de cuvintele tale frumoase, esti o draguta

Mergi la inceput