Strugurasi de Sept-Oct2011 *41*

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MatzaRebela spune:

Jade da e chiar apos insa nah nu e obisnuita.. la fel imi face si cu orice tetina/suzeta si orice isi mai baga ea prin gurita... acum a fost un pic mai bine cu papica incet incet se obisnuieste mititica:)) chiar radea si deschidea singura gurita si nu mai trebuia sa cant are mami o fetita frumusica foc:))))) oricum am vazut ca a juns si in stomacel cv cv ca se vedea in caca morcovelu:)))
pupici

Cea mai fericita mamica de Kate Rina 28.08.2011

http://burchiu.ro/botez_burchiu_kate_rina

Ispravele piticei: http://burchiu.ro/kate-rina-burchiu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inutsa spune:

Ziua buna!

may e nasol rau cand sunt bolnavi copiii, stiu, de abia am iesit din stresul asta. Pt ca sa nu tuseasca asa tare, inclina patutul fetei un pic, pune carti sub 2 picioare ale patului ca sa stea inclinat si sa nu ii mai vina fetei mucii in gat. Aerul umed iar e f bun, fa-i aerosol cu ser simplu, in caz ca nu ti-a fost recomandat cu vreo subst ceva, gen ACC.
Lasa fata sa manance cat poate, importamt e sa se hidrateze cat de cat. Intreaba-ti soacra daca atunci cand tuseste si are nasul infundat ea mai are pofta de mancare. Nu prea cred...

oana nu cred sa aiba ceva vasele de sticla, cata vreme nu sunt de plastic sunt ok. Gratarul care se pune pe ochi nu cred ca e f bun, e asemanator cu micii facuti pe gratar . Sau ma insel?

ooka stafide bio de unde ai luat? Comanda on line? Nu tin minte sa fi vazut prin magazinele naturiste. Si cum e borcanul ala de la IKEA? Presupun ca este cumva acoperit dar lasa sa intre si aerul in acelasi timp?

lena interesante sticlutele alea, dar eu una nu am vazut nicaieri. Doar de plastic sau sticla

LA MULTI ANI, IONELA!!!

de si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooka spune:

Inutsa, uite: www.ikea.com/ro/ro/catalog/products/80065865/" target="_blank">borcanul si www.cosulbio.ro/cumpara/stafide-aurii-2084339" target="_blank">stafidele. Eu le'am luat de la dm.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

eu cred ca deja exageram..plasticul nu e toxic decat in contact cu fierbinteala mare..
nu putem sa ne crestem copii in balon de sticla..

concluzia eu am avent (ancaroro zicea ca nu sunt toxice), insa si de sticla.. ii fac papa in oala de email noua, candd ii dau ei sa se serveasca (dupa 9 luni) e clar ca sticla nu e buna.. insa sunt sigura ca orice am avea(s avea) nu ii protejam sau ii facem mai sanatosi decat puii altor mame care nu isi fac atatea pb

incercam sa ii protejam insa nu reusim decat atat cat e voia Domnului, va dau exemplu tiganii.. si nu cred ca pirandele isi fac pb din asteA, si nici nu vedem puradei bolnavi.. in schimb parca unde e grija mai maree...

nu mai filozofez insa uneori (inclusiv eu ) exageram ..

nu dati cu rosii.,. sau dati ca stau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Da sticla de ce nu e buna?

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Citat:
citat din mesajul lui oanaiasi

Da sticla de ce nu e buna?

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!


ca se zparge

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_toma spune:

ai dreptate Sei, stai linistiata nu arunca nimeni cu rosii, doar ca ma duceam sa cumpar si nu vroiam sa arunc banii pe prostii.

Sticla nu e buna ca se sparge.

anca_toma mamica fericita a lui Iancu Matei (13.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

La multi ani, Ionela!
La multe lunite sarbatoritilor de astazi!
Tudor si Kate sper ca n-am uitat pe vreun prichindel.

merci fetelor pt incurajari, urari si sfaturi
o culc inclinata de vreo 2 nopti.
mai devreme mi-a vomat tot ce a mancat cu chiu cu vai. si asta din cauza ca si-a facut greata de la nuofen...
am culcat-o si cand s-a trezit a mancat cumintica 150 ml. i-am dat nurofenul dupa o ora de la masa, nu imediat ca mai devreme
jade, si eu suspectez ca mi-a dat prea multe si inutil, oricum n-am reusit sa-i dau nurofen de ex de 3 ori. pana acum i-am dat o data si ii mai dau diseara pe la 8. la fel cu siropelul de tuse. doar o data am reusit sa-i dau pana acum. si tre de 3 ori.
dr pediatru nu e disponibil pt venit la domiciliu azi si maine. m-a chemat la cabinet dar la noi e un vant f puternic si rece si am ales sa continui tratamentul dat de dr de fam si sa nu o scot din casa ca mi-era sa nu fac mai rau...
socrela e o bomboana de om cu un suflet imens si ii datorez mult de tot pt cat m-a ajutat perioada asta. dar ma mai calca si pe nervi cateodata
sunt chiauna.
o ora am dormit de ieri dimineata. si nici noaptea anterioara nu a fost dormita decat asa vreo 2 ore.
dar las sa fie Beatrice bine ca eu imi revin. ea e vesela asa. rade, se distreaza cand stranuta :D
poate mai slabesc si eu cu ocazia asta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras26a spune:

Citat:
citat din mesajul lui racheel

May, imi pare rau ca este racita Bea sa treaca.

Ingeras, ce ne mai spui despre voi?

Dbunny,


Prima data cate lingurite se dau?Doua sau cat vrea ea?




Camady, cum a fost vaccinul? bulanasele vaccinate.

Racheel fericita de ghinduta Anastasia-Maria (25.08.2011)





Despre noi :))

Am avut botezul sambata, Sasha a fost foooarte cuminte. Petrecerea (restransa, numai 30 de pers + 10 copii) reusita, mai ales pt copii, ca le-am luat entertainer si s-a jucat cu ei, i-a pictat (si pe mine si pe nasa) pe fata, le-a umflat baloane etc).
Nu am inca poze.
L-am cantarit si masurat ieri, are 7.110 kg si 66 cm, a luat 350 gr in ultima sapt, dupa ce luase 40 gr si 140 gr in saptamanile anterioare.
Este tot un zambet, un ras, nu s-a mai intors :( dar asteptam rabdatori. Doarme bine, papa bine. Saptamana viitoare incepem diversificarea, pt ca in aprilie ma intorc la munca din pacate...
Am luat steamerul de la Beaba, este foarte tare. L-am gasit cel mai ieftin in Sensiblu in AFI.
De-abia astept sa vad cum mananca legume si fructe :)

va pupam!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:


Oana
Sticla e buna din cate stiu eu.
si emailul e ok, doar sa nu fie undeva sarit. In acest caz trebuie aruncat.

De unde ai luat craticioare mici din inox? vreau si eu :P
eu cred ca gratarul e ok, dar la inceput cred ca se da doar fiert sau pe aburi... mai apoi trecem la gratar :D

Inutsa, unde ai vazut din sticla? Eu am cautat si nu am gasit... :( as lua de sticla si cu protectie de silicon, cum sunt si pt. biberon.

Sei, nu dam cu rosii. Parerea mea este ca fiecare procedeaza cum crede k e mai bine pentru puiul ei.
Nu exageram, dar construim frumos. E clar k dak pui un fundament din paie o sa se darame repede casa, nu? Nu spun ca nu o sa folosesc plastic, pentru ca am luat si eu chestii din plastic, doar ca pe cat posibil o sa evit tot ce nu este ok.
Asa stiu si o mama care a dat pe la 1 an pate din comert, ca sa obisnuiasca bebele cu mancarea cu E-uri... deci fiecare cu filozofia lui
suntem aici sa ne informam, sustinem. Sincer eu dak aflu ceva in plus imi convine. Cea mai buna decizie este cea informata.

May, multa sanatate picei.

Ingerash sa va fie de bine botezul.



Mergi la inceput