HAI puiutza, dari!!!!(70)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns suzieq spune:

Ileana, si Vlad mai are momente cand doarme mai mult timp si am intrebat si medicii si au zis ca nu trebuie trezit copilul sa manance daca e alimentat cu lapte de mama, asa ca profita de orele alea si odihneste-te, dar mare grija la sani ca joi noaptea eu am patit-o, nu m-a trezit copilul ci durerile de sani.

Bulinuta, ce lapte praf ii dai? Sunt anumite marci care sunt dulci si atunci ei le prefera. daca nu vrea de la san incearca si mulge si sa-i dai asa, e pacat sa manace lapte praf daca este laptic de la mami.

Adc, am fost si noi azi a treia zi la plimbare si mi-am propus sa ne plimbam in fiecare zi daca sunt temperaturi pozitive si un pic de soare. Printre blocuri suntem feriti de vant si de noxe.

Sophia
, iara esti in butoi? Deja sunteti de o saptamana acasa,asteptam detalii.

Puiuta, Dari oare bulgarasii se pastreaza pentru 29 februarie?

Noi am fost la neonatolog si ne-a cam dat peste cap ca nu a trecut icterul si ca ar trebui sa repetam ceva analize si sa-i dau LIV 52. Am consultat telefonic si 2 pediatri si mi-au zis ca icterul poate sa persiste si sa las copilul in pace atata timp cat mananca si creste bine. Unii spun ca e bun LIV 52, altii ca nu si nici nu stiu dupa care sa ma iau. Cel mai bine cred ca scot copilul mai mult la soare ca poate rezolvam asa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ane-maria spune:

Citat:
citat din mesajul lui olishka

Ane-maria ser folosesti la ochisori daca i se mai aduna secretii si la nasuc ca sa cureti bebe-ul de mucisori, caci fac si ei sinu pot sa-i scoata.

Olga, mamica lui David iepurasul si 39+


Olga , am facut operatiunea asta astazi si i-am scos un mare mucisor alb dintr-o nara, imi era frica sa fac treaba asta cu serul picurat in nasuc pt ca nu mi-a aratat nimeni insa am reusit pana la urma singura, ma bucur ca am facut asta ca mi se pare ca respira mai ok acum.
pe mine m-a sfatuit o prietena care are si ea copil, sa nu ii mai tamponez buricutul cu spirt ca cica ar sapa acolo si nu mai trece asa repede... si sa dau cu Betatine , eu zic ca are dreptate, pt ca am observat ca desi si i-a cazut clemA aceea dupa ce o tamponam cu spirt observam cand o schimbam ca are urme de sange la buricut, nu f mult dar era ceva pe acolo.azi am tamponat cu Betatine si nu mai dau cu spirt.
Voi cum procedati?

Va pup

ANE-MARIA mamica fericita de Bianca Maria ( 08.02.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ane-maria spune:

Fetelor cum sa fac si eu sa o dezobisnuiesc pe pitica mea de dormitul sau de statul in brate... plus ca nu vrea sa doarma decat cu mine in pat, la e ain patut urla si face ca trenul...
Nu stiu cum am ajuns in situatia asta, azi am reusit s ao pacalesc sa doarma la ea in patut, mai incercam eu cu suzeta insa nu ii place o arunca din gurita...
As lasa-o sa planga dar am incercat si asta si nu am rezistat prea mult fara sa o iau in brate pt ca plangea prea tare si prea mult.
Sper sa reusesc cumva, pt ca altfel nu pot face nimic altceva decat sa stau langa ea... si nu prea e ok.

ANE-MARIA mamica fericita de Bianca Maria ( 08.02.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaGoji spune:

Stati ca am uitat de sarbatoritii care au implinit o luna!

LA multe luni Alexa, Azra si Andreas Fabian!

Ane-marie - eu n-am sfaturi pentru dezvatatul de dormit cu mami si nici de brate. Nu sunt adepta, dar nu mai dezvolt subiectul ca am facut-o destul pana acum. Eventual daca nu reusesti s-o dezveti sau te razgandesti, o poti purta in marsupiu, wrap sau orice altceva ca sa ai mainile libere sa faci una-alta prin casa. Eu nu reusesc doar sa fac dus cu el in brate si sa spal pe jos. Fac astea cand este sotul acasa, in rest toate le fac cu el in marsupiu. Chiar ii spuneam zilele astea sotului ca daca bb ar dormi in pat, noi avem dormitoarele la etaj, ar fi un stres pentru mine. SA ii pun pe astia mai mari sa faca liniste, sa ma stresez ca poate s-a trezit si plange si eu nu-l aud.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happymumy spune:

Multumim de urari pentru ieri! Ileana, sa ne traiasca minunile mici! Si tie la fel lady! Ieri nici nu am apucat sa intru de atita musafireala. Am sarbatorit buburuza, am avut si tortulet. Sper sa ma mobilizez maine sa pun si eu niste pozici.
Felicitari Mihaela! Sa fiti sanatoase amindoua si recuperare usoara!
Nici nu mai stiu ce vroiam sa scriu...
Alice, sunteti la Constanta? Azi ne-am plimbat mai bine de 1 ora pe faleza, a fost tare frumos si soare afara.

Ghiulten, mami implinita de printesa-domnisoara Ayla (15.01.2004) si buburuza mica Alara (25.01.2012)

Hai sa-l ajutam pe Bibi sa se faca mare http://viatacudba.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aerlilian spune:

Fericire maxima!!! Copilul meu a luat 300 gr in trei zile! Voi va dati seama ce hal de mama ignoranta mai sunt si eu si cat era de flamand copilul meu? Sunt in al noualea cer, mi s-a umplut sufletul de liniste!
Ica, nu-mi mai fac asa mari griji cu regurgitatul pe nas...Mi-a zis Alina ca si ea a patit asa cu Sara, am citit si pe forum ca se intampla multora...Asta este, atata timp cat mi-a luat copilul in greutate, inseamna ca e sanatos si nimic altceva nu mai conteaza!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happymumy spune:

Nu stiu daca sa-mi iau un marsupi sau un wrap. Voi ce ziceti?

Ghiulten, mami implinita de printesa-domnisoara Ayla (15.01.2004) si buburuza mica Alara (25.01.2012)

Hai sa-l ajutam pe Bibi sa se faca mare http://viatacudba.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ane-maria spune:

Citat:
citat din mesajul lui CristinaGoji

Stati ca am uitat de sarbatoritii care au implinit o luna!

LA multe luni Alexa, Azra si Andreas Fabian!

Ane-marie - eu n-am sfaturi pentru dezvatatul de dormit cu mami si nici de brate. Nu sunt adepta, dar nu mai dezvolt subiectul ca am facut-o destul pana acum. Eventual daca nu reusesti s-o dezveti sau te razgandesti, o poti purta in marsupiu, wrap sau orice altceva ca sa ai mainile libere sa faci una-alta prin casa. Eu nu reusesc doar sa fac dus cu el in brate si sa spal pe jos. Fac astea cand este sotul acasa, in rest toate le fac cu el in marsupiu. Chiar ii spuneam zilele astea sotului ca daca bb ar dormi in pat, noi avem dormitoarele la etaj, ar fi un stres pentru mine. SA ii pun pe astia mai mari sa faca liniste, sa ma stresez ca poate s-a trezit si plange si eu nu-l aud.

Mami de Mihai (08.01.2012)Daria (21.04.2008) si Vladic (17.10.2006)
Vladic
Daria
Mihai

Blog

"We do not stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."

Author unknown


Eu am patutul ei langa al nostru deci nu ar fi o problema ca se trezeste si nu o aud, insa nici asa cu ea in pat tot timpul nu se poate desi si mi-e f drag sa doarma cu noi, insa cand o sa fie mai mare ce o sa ma fac??? Am zis ca mai trec cu vedera acum ca e f mica si are si colici, dar sper sa reusesc sa o pacalesc sa doarma la ea in pat cat mai curand .

ANE-MARIA mamica fericita de Bianca Maria ( 08.02.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaGoji spune:

Ane-marie - fa cum simti, dar sa stii ca nu e o tragedie sa dormi cu un copil mai mare in pat, pana simte el in siguranta sa doarma singur.

Ghiulten - oricare e bun, depinde de ce-ti place mai bine ca si design, Marsupi plus se pune mai usor decat un wrap, wrapul se spune ca e mai potrivit dpdv fiziologic si poti alege si culori mai faine.

Doua articole despre de ce sa nu lasi bebelusii sa planga:
attachmentparenting . ro /attachment-parenting/lasae-l-sae-plngae-ai-sae-vezi-cae-i-trece.html
attachmentparenting . ro /attachment-parenting/zece-motive-pentru-a-raespunde-plnsului-unui-bebelu-.html

Scoateti spatiile ca sa puteti accesa link-urile

Sper ca nu supar pe nimeni. Sa stiti ca nu judec pe nimeni, am trecut si eu cu primul copil prin tot felul de dileme, din pacate sfaturile primite atunci nu m-au ajutat. Toti imi spuneau sa-l las sa planga, sa nu-l invat in brate, etc. As fi fost mai bucuroasa daca gaseam si atfel de pareri decat alea pe care le auzeam in jurul meu la vremea respectiva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dari_nanau spune:

Salutare!

Noi tot 2 in 1. Amelia, Luiza nici un semn inca. Bebe sa vina cand vrea el, numai nu pe 29 Daca nu se intampla nimic pana marti, mergem din nou la control sa vedem cum stam.

Puiutza tu cum esti? Ma lasi pe mine ultima?



Dariana +40 cu si mamica fericita de Emma (11.10.2007)

Mergi la inceput