Lipsa alterantivelor si a reperelor!

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

De-ale lui C Tanase !
..
Ne-am trezit din hibernare
Si-am strigat cât am putut:
Sus Cutare! Jos Cutare!
Si cu asta ce-am facut?
.
Am dorit, cu mic, cu mare,
Si-am luptat, cum am stiut,
S-avem noua guvernare,
Si cu asta ce-am facut?
.
Ca mai bine sa ne fie,
Ne-a crescut salariul brut,
Dar traim în saracie,
Si cu asta ce-am facut?
.
Ia coruptia amploare,
Cum nicicând nu s-a vazut,
Scoatem totul la vânzare,
Si cu asta ce-am facut?
.
Pentru-a câstiga o pâine,
Multi o iau de la-nceput,
Ratacesc prin tari straine,
Si cu asta ce-am facut?
.
Traversam ani grei cu crize,
Leul iar a decazut,
Cresc întruna taxe-accize,
Si cu asta ce-am facut?
.
Totul este ca-nainte,
De belele n-am trecut,
Se trag sforile, se minte,
Si cu asta ce-am facut?
.
Se urzesc pe-ascuns vendete,
Cum nicicând nu s-a vazut,
Tara-i plina de vedete,
Si cu asta ce-am facut?
.
Pleaca-ai nostri, vin ai nostri!
E sloganul cunoscut;
Iarasi am votat ca prostii,
Si cu asta ce-am facut?

(preluata dintr-un comentariu dela RL)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Nati

Deceneus, daca presedintele nu are dreptul asta, parlamentul ce face? doarme?
De ce nu se procedeaza ca la americani in situatia in care sunt ei acum.

Politicienii nostrii nu nu sunt politiceni americani.
Aici doar aparent fac parte din putere si opozitie, dar in realitate sunt in aceeasi "gasca". Asa cum si-a dorit Iliescu, un partid FSN-ist pe stanga si unul pe dreapta politica.
Au avut grija sa elimine opozitia autentica pana in 2000, si acum nu mai are cine sa le puna in pericol accesul la putere.
Din cauza asta nu mai incearca sa salveze aparentele privind functionarea democratiei.
Au fost suficenti 20 de ani sa revenim la partidul unic, disimulat in pluripartidism.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Greieras, o observatie : peste tot politica trece prin stomac, chiar daca stomacul apare sub alte forme.

In 2000, eu stiam ca e un nene (parca Davis)care candideaza ca guvernator al Californiei, gazdele noastre americane habar nu aveau. Ii interesa doar ca[,] cel ce va fi ales sa dea tax cut si, in afara de asta, pe la ce magazine mai sunt sales . Chiar s-au uitat un pic crucis la noi cand am adus alegerile ca subiect de discutie...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui ch_dana

Greieras, o observatie : peste tot politica trece prin stomac, chiar daca stomacul apare sub alte forme.

In 2000, eu stiam ca e un nene (parca Davis)care candideaza ca guvernator al Californiei, gazdele noastre americane habar nu aveau. Ii interesa doar ca[,] cel ce va fi ales sa dea tax cut si, in afara de asta, pe la ce magazine mai sunt sales . Chiar s-au uitat un pic crucis la noi cand am adus alegerile ca subiect de discutie...

Dana & Amelia (21.06.2011)

Dana - nu toti cetatenii sunt interesati si informati despre politica, dar in tarile cu democratie consolidata sunt suficient de multi pentru ca puterea sa tina cont de opinile lor.
Mai este si mass-media care are o oarecare independenta in vest, pentru ca traieste din vanzari si tine la credibilitate.
La noi nu exista o masa critica de cetateni preocupati de politica si nici o media independenta, care sa fie "cainele de paza al democratiei".

Este aceeasi situatie ca in cazul coruptiei.
Exista coruptie in toate tarile, dar la alta scara si la alta dimensiune.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns greieras spune:

Dana nu ma indoiesc ca sunt multi si aici care n-au habar, dar eu ca romanca sunt impresionata de patriotismul multora pe care ii intalnesc. Chiar si la biserica pe care o frecventam se fac intalniri cu diferiti candidati (nu la presedentie dar la alte posturi) iar pastorul nu uita sa reaminteasca ascultatorilor ca este datoria lor sa se informeze si sa voteze in cunostinta de cauza. Copilul meu va invata de mic ca votul nu este o optiune ci o datorie. Si da, pentru multi valorile morale mai sunt inca pe primul loc cand merg la vot.

Nati, pentru americani este vital sa isi cunoasca constitutia. Tara asta a ajuns sa fie o putere tocmai datoria respectarii acestei Constitutii, care este o capodopera. Azi, cei de la putere incearca sa o rescrie sau sa o ignore. Tare ma tem pentru ce va fi si cu tara asta.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nati spune:

greieras, da ai mare dreptate cand zici ca ,Constitutia americanilor e o capodopera.
Sotul e american si inainte de toate el respecta constitutia, si nu guvernul care e la conducere (indiferent care administratie este la guvernare), si nu am cuvinte sa-ti spun cat de furios este pe cei care incearca sa schimbe, modifice constitutia, in frunte cu Obama si restul din administratia lui.
Noi vroiam anul asta in toamna sau la primavara sa ne mutam in state, dar la cum decurg unele situatii mai stam pe aici, vedem cine e presedinte dupa alegeri. Daca nu iese Ron Paul sigur nu ne mutam.
Daca constitutia amerianilor pica, atunci pica orice sansa de libertate pe tot mapamondul, sper ca poporul american sa lupte pentru pastrarea constitutiei si drepturile lor.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mathilda spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus

Citat:
citat din mesajul lui Nati

Deceneus, daca presedintele nu are dreptul asta, parlamentul ce face? doarme?
De ce nu se procedeaza ca la americani in situatia in care sunt ei acum.

Politicienii nostrii nu nu sunt politiceni americani.
Aici doar aparent fac parte din putere si opozitie, dar in realitate sunt in aceeasi "gasca". Asa cum si-a dorit Iliescu, un partid FSN-ist pe stanga si unul pe dreapta politica.
Au avut grija sa elimine opozitia autentica pana in 2000, si acum nu mai are cine sa le puna in pericol accesul la putere.
Din cauza asta nu mai incearca sa salveze aparentele privind functionarea democratiei.
Au fost suficenti 20 de ani sa revenim la partidul unic, disimulat in pluripartidism.

Mintile ilustre discuta idei; Inteligentele medii discuta evenimente; Mintile reduse discuta persoane. (Eleanor Roosevelt )



f f fbine punctat. si stiu asta ca la algerile din 99 parca eram la antena 1 unde erau intervievati toti care participau atunci la prezidentiale- vadim, roman, iliescu, stolojan- in pauza publicitara am observat ca ei doar pe sticla erau inamici in realitate erau toti cei mai buni prieteni, toti rodeau osul impreuna. de atunci mi-am dat seama ca toti sunt in aceeasi barca. ca si acuma - se incearca formarea altor partide din aceeasi oameni- sa pacaleasca prostimea- aceeasi marie cu alta palarie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Nati

greieras, da ai mare dreptate cand zici ca ,Constitutia americanilor e o capodopera.
Sotul e american si inainte de toate el respecta constitutia, si nu guvernul care e la conducere (indiferent care administratie este la guvernare), si nu am cuvinte sa-ti spun cat de furios este pe cei care incearca sa schimbe, modifice constitutia, in frunte cu Obama si restul din administratia lui.

Drepturile si libertatile stabilite prin Constitutie si functionarea justitie care le pune in apllicare, reprezinta fundamentul democratie.
Este ceea ce nu se intelege in Romania, si ceea ce este evitat cu buna stiinta de mass-media. La noi totul se invarte in jurul persoanelor la putere, o pista falsa in spatele careia altii fac "jocurile" si afacerile.

Se aplica o strategie pe care a aplicat-o Basescu de cand era primar la capitala. Atunci avea un site unde puteai sa tragi la tinta, tinta fiind imagine cu Basescu. Tinta de la jocul de pe net, s-a mutat in arena mass-media. Se incearca sa se castige doua lucruri.
Se realizeaza deturnarea atentiei de la problemele sociale si economice si in plan secund se obtine simpatia pentru victima atacurilor "mogulilor".
Daca observati nu se discuta despre ce ar trebui facut in Romania, si cand se abordeaza o asemenea tema se evita dezbateri cu persoane independente. La dezbateri sunt dor "analistii de casa" si politicienii. Daca nu se discuta despre persoane se discuta despre sansele unui partid in competitia electorala si metodele de a castiga capital electoral.

Caracterizarea "analistilor" a facut-o forte bine Horatiu Pepine in articilul "Mostenirea nefasta a lui Brucan" din Cotidianul scris in 2006, din care citez:
Citat:
Silviu Brucan, care se gasea la antipodul discursului moralizant al intelectualitatii critice, nu propunea de fapt niciodata valori democratice, nu vorbea despre libertate, demnitate, justitie si cu atit mai putin despre adevar, el comenta totul din perspectiva eficacitatii puterii.
………
Din mantaua lui Brucan se trage aproape tot ce se cheama astazi “analiza politica” si tot de acolo a iesit cohorta de “analisti”. Ii poti recunoaste usor dupa faptul ca nu au nici o preocupare pentru buna asezare a vietii publice, dupa faptul ca nu se intreaba niciodata daca un lucru este bun sau este rau, preferind sa descrie mecanismele de exercitare a puterii si sa le masoare eficacitatea. De multe ori, asa-numitii “analisti” par ca nu intentioneaza sa se adreseze cetatenilor, ci ca dau sfaturi partidelor de cum ar fi mai nimerit sa se mentina sau sa acceada la putere si, in definitiv, de cum sa profite, o data in plus, de ingenuitatea unui “stupid people”.

In sensul acesta “analistul politic” este o specie profund daunatoare. Mostenirea lui Brucan se vadeste nefasta, iar omagierea lui e semnul ca fascinatia malefica pe care a exercitat-o nu inceteaza sa se manifeste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nati spune:

Deceneus, cu toate ca nu comentez despre clasa politica din Romania, te citesc cu placere .
Eu personal nu am nici un drept sa critic situatia politica sau economica a Romaniei atat timp cat nu locuiesc acolo si nici taxe nu platesc. Nu pot sa vin si sa spun cum e in Japonia si sa incercati sa faceti asa si pe dincolo, ori cum e in state si sa aplicati in tara.
Cetatenii romani care locuiesc pe teritoriul Romaniei sau cei care sunt implicati cu afaceri in tara sa stie ce contine Constitutia tarii lor si ce drepturi au, doar asa se poate schimba ceva.
Parerea mea, cetatenii tarii au nevoie de mult simt civic, patriotism, onestitate si munca multa (si asta trebuie cerut si clasei politice) sa fie schimbata in bine situatia din Romania, fara astea nu se va putea face absolut nimic.
Dar atata timp cat justitia, politia, clasa politica e corupta, cetatenii se vor lupta cu morile de vant in speranta unei schimbari pozitive.
Si asta e valabil pt orice societate a unei tari de pe planeta asta.
Eu te citesc din umbra si apreciez postarile tale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Multumes pentru apreciere!
O opinie despre politica romaneasca, comparativ cu cea din alte tari, nu inseamna critica a politicii romenesti, sau nu este o critica in sens de acuza. Poate fi o analiza critica a ceea ce se poate perfectiona.
Romanilor le lipssc in special reperele valorice, sau nu le lipsesc dar nu cred ca le pot impune clasei politice.
- Patriotism exista, dar fara repere poate duce la evenimente neplacute.
- De muncit, romanii sunt dispusi sa munceasca cu cu conditia sa le fie apreciata munca, ceea ce acum nu se intampla.
- Si onestitate exista, dar nu este valorificata. La nivel inalt se apreciaza ami mult obedienta in detrimentul onestitatii.

Simtul civic se cultiva.
Este ceea ce pot face toti cei carora le pasa de romani, indiferent ca platesc taxe sau nu, sau ca sunt cetateni romani sau nu.
Din experienta voastra se poate hrani simtul civic al romanilor.



Mergi la inceput