Lipsa alterantivelor si a reperelor!

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Politicaeste un proces prin care grupuri de cetateni iau decizii colective si in interesul colectivitatii. Termenul este, în general, aplicat la arta sau stiinta de a conduce afacerile guvernamentale sau de stat, inclusiv comportamentul în cadrul guvernelor civile, dar, de asemenea, se aplica institutiilor, domenilor, si grupuri de interese speciale, cum ar fi segmentul corporate, academic, si religioase ale societatii.”.

Dupa cum se vede politica nu este un act de decizie unipersonal, este o decizie colectiva.

Politologul Harold Lasswell a definit politica drept ceva care "arata ce se schimba, când, si cum".
Sper ca am tradus semnificatia corecta

Citat:
Political scientist Harold Lasswell defined politics as "who gets what, when, and how"


In Romania politica se reduce la "cine" va fi ales, deci alegerea reprezentantilor nu este un act politic in sensul corect.

Democratia, "în forma sa cea mai pura, sau ideala ar fi o societate în care toti cetatenii adulti au un cuvânt de spus în luarea deciziilor care afecteaza vietile lor".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns greieras spune:

Deceneus, excelent subiectul. Cred ca la romani democratia trece prin stomac (panem et circenses). Nu au cum sa voteze bazat pe valori cand ei gandesc cu stomacul. Fara doar si poate conducatorii sunt oglindirea celor care ii aleg.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns greieras spune:

Deceneus, excelent subiectul. Cred ca la romani democratia trece prin stomac (panem et circenses). Nu aavem cum sa votam bazat pe valori cand noi gandim cu stomacul. Fara doar si poate conducatorii sunt oglindirea celor care ii aleg.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui greieras

Deceneus, excelent subiectul. Cred ca la romani democratia trece prin stomac (panem et circenses). Nu aavem cum sa votam bazat pe valori cand noi gandim cu stomacul. Fara doar si poate conducatorii sunt oglindirea celor care ii aleg.

Gloria si Eva (22 dec. 2004)


www.flickr.com/photos/10463499@N06/sets/72157629124424141/detail//" target="_blank">Vara 2011


Evil thrives when good men do nothing


Dupa numarul de comentarii nu as spune ca ideea are audienta, sau ca este apreciat ca un subiect important.

In anii '90 aceeasi romani aveau un alt comportament. Se urmareau dezbaterile de la CPUN in direct, noaptea pana la ore mici.
Cetatenii participau la mitinguri de protest, erau mai multe partide politice active.

Incet incet partidele istorice au fost compromise si in cele FSN-iste conducatorii alesi au incetat sa organizeze dezbateri, decizile s-au luat in cabinete cu "consilierii".
Partidele fara dezbateri s-au depopulat, si au ramas cu oportunistii.
Aceasta anti-selectie a fost rezultatul atitudinii de dispret a conducatorilor alesi fata de membrii partidelor, sau a unui mamagement de tip militar, in care conducatorii nu se consulta cu "subordonatii" pentru ca isi "copromit" calitatea de "lider".
Partidele depopulate au devenit dependente de sponsorizari, decizile le iau sponsorii si astfel partidele s-au transforamt in SRL-uri politice.
Ca ca se revina al normal ar trebui sa se relanseze partide democrate, care sa cultive dialogul, dezbaterile, decizii strategice adoptate prin vot.

Actuala tendinta este spre o forma de organizare politica de tip mafiot, cum caracterizeaza purtatorul de cuvant al Departamentului de Stat puterea din Siria.
Citat:
"Sub regimul lui Assad, puterea politica în Siria nu apartine nici Parlamentului, nici cabinetului ministerial, este concentrata în mâinile unui fel de familie mafiota", a declarat purtatorul de cuvânt al Departamentul de Stat, Victoria Nuland.

Nici in Romania puterea nu mai apartine nici Parlamentului si nici guvernului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nati spune:

Nici nu ar trebui sa ne miram ca guvernul Roman nu are nici un drept de hotarare asupra tarii.
Uitati-va ce se intampla la americani, unde secretarul apararii Leon Panetta, si alti generali au venit in fata senatului si le-a zis ca ei nu au nevoie de aprobarea, autorizatia congresului pentru o declaratie de razboi asupra altei tarii , ori no-fly zone (Siria), ei isi iau drepturile legale de la NATO si UN.
Congresul lor e doar de fatada, la cat de corupt e si la cat de multa putere a pus in mana lui Obama cu legea NDAA, acum is de rasul curcilor onorabili senatori si congresmenii americani.
Congressman Walter Jones (Carolina de Nord) a introdus un act in care se cere ca Obama sa fie mutat de la presedintie daca nu cere autorizatia de razboi impotriva Siriei de la congres.
Asa cere constitutia americana, ca orice sa treaca prin congres, asa nu concetreaza toata puterea la presedinte ori generali din armata, cand li se pune lor stolul de pasari si vor razboi.
Vremuri grele ne asteapta!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BlackCat4evR spune:

Ok, o sa incerc sa-mi ordonez bine gandurile, pentru ca tin neaparat sa raspund la subiectul asta...
In primul rand, la noi clasa politica nu isi asuma rolul de lider.
Pentru ca in timpul "celalalt" daca erai membru de partid aveai salariul dublu sau pe-aproape, la noi s-a inradacinat impresia ca politica si "stomacul" merg mana in mana. Asa ca domeniul nu este ales de cei care au stofa de lideri, sau carora chiar le pasa, ci de aceia care isi doresc un os de ros. Trist, dar foarte adevarat. De foarte mult timp nu am mai vazut un "OM POLITIC" roman, de talia celor apusi candva...
In plus de asta, societatea romaneasca s-a abrutizat, valorile s-au estompat, si-au pierdut contururile sau chiar esentza. Clasa politica este reprezentativa pentru aceasta societate! S-a ajuns la oa izolare a oamenilor intre oameni fara precedent in istoria noastra. Si dictonul "ma fac frate cu draqul pana trec puntea" pare sa caracterizeze comportamentul a din ce in ce mai multi oameni...
Raspunzand la intrebarea ta, ce daca sa zicem 10.000, sau 100.000 sau 1.000.000 de oameni nu ne simtim incapabili? Pai suntem douaj' de milioane in tara asta!
Si ca sa inchei, care "forta morala"?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui BlackCat4evR
Ok, o sa incerc sa-mi ordonez bine gandurile, pentru ca tin neaparat sa raspund la subiectul asta...
In primul rand, la noi clasa politica nu isi asuma rolul de lider.
Pentru ca in timpul "celalalt" daca erai membru de partid aveai salariul dublu sau pe-aproape, la noi s-a inradacinat impresia ca politica si "stomacul" merg mana in mana. Asa ca domeniul nu este ales de cei care au stofa de lideri, sau carora chiar le pasa, ci de aceia care isi doresc un os de ros. Trist, dar foarte adevarat. De foarte mult timp nu am mai vazut un "OM POLITIC" roman, de talia celor apusi candva...
In plus de asta, societatea romaneasca s-a abrutizat, valorile s-au estompat, si-au pierdut contururile sau chiar esentza. Clasa politica este reprezentativa pentru aceasta societate! S-a ajuns la oa izolare a oamenilor intre oameni fara precedent in istoria noastra. Si dictonul "ma fac frate cu draqul pana trec puntea" pare sa caracterizeze comportamentul a din ce in ce mai multi oameni...

Clasa politica este emanatia activistilor si a comunistilor, care au uzat si au abuzat de media si de instituttile statului sa imprime o anumita filozofie politica in societatea romaneasca. Au imprimat filozofia politica, ce i-a avantajat pe ei.
Clasa politica nu-i reprezentativa pentru cei toata societate, este reprezentativa numai pentru un segment al societatii, cel al profitorilor. Peste 60% nu participa la vot tocmai din cauza asta, ca nu au pe cine vota si sa nu legitimizeze puterea.

Citat:
citat din mesajul lui BlackCat4evR
Raspunzand la intrebarea ta, ce daca sa zicem 10.000, sau 100.000 sau 1.000.000 de oameni nu ne simtim incapabili? Pai suntem douaj' de milioane in tara asta!
Si ca sa inchei, care "forta morala"?

In love with life.

Din cei douaj'de milioane cati participa la manifestatii pentru dreptul de a fi informati si consultati?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Nati

Nici nu ar trebui sa ne miram ca guvernul Roman nu are nici un drept de hotarare asupra tarii.
Uitati-va ce se intampla la americani, unde secretarul apararii Leon Panetta, si alti generali au venit in fata senatului si le-a zis ca ei nu au nevoie de aprobarea, autorizatia congresului pentru o declaratie de razboi asupra altei tarii , ori no-fly zone (Siria), ei isi iau drepturile legale de la NATO si UN.
Congresul lor e doar de fatada, la cat de corupt e si la cat de multa putere a pus in mana lui Obama cu legea NDAA, acum is de rasul curcilor onorabili senatori si congresmenii americani.
Congressman Walter Jones (Carolina de Nord) a introdus un act in care se cere ca Obama sa fie mutat de la presedintie daca nu cere autorizatia de razboi impotriva Siriei de la congres.
Asa cere constitutia americana, ca orice sa treaca prin congres, asa nu concetreaza toata puterea la presedinte ori generali din armata, cand li se pune lor stolul de pasari si vor razboi.
Vremuri grele ne asteapta!


Noi i-am depasit pe americani. Presedintele nostru nu are nevoie nici de Parlament nici de NATO ca sa ia decizii de participare cu trupe in teritorii straine, desi Constitutia nu-i atribuie asemenea drepturi. El cheama CSAT-ul la ordin si cei de acolo saluta si spun "sa traiti am inteles".


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nati spune:

Atunci sa-i uram bun venit si o calda imbratisare guvernului mondial (NWO) !

Eu ma tôt uit la stirile de la americani si situatia lor, ca daca e sa fie inghenunchiata America si poporul american, atunci suntem toata planeta ingenunchiata.
Avand in vedere ca USA este singura forta militara din lume, oare ce tara ii poate tine piept?
Incep sa dau crezare teoriilor de conspiratii cu elita, bancherii, globalistii care vor sa distruga economiile tarilor, sa nu mai aiba suveranitate, sa ne aduca la sapa de lemn, ca apoi sa ne ofere ei ajutorul dar cu conditia sa le fim sclavi.
Parerea mea, este nevoie de o revolutie la nivel planetar, dar stiu ca asta suna a naivitate, fiecare persoana are agenda ei si frica e mare.
Clasa politica din Romania e de toata jena, oamenii sunt satui pana peste cap de promisiuni fara un deznodamant, se face politica la o cafea sa zicem ca nu ne-am bagat in seama cu problemele tarii, cetatenilor.
Nici cu Japonia nu imi este rusine, problema de la Fukushima e grea si inca nu s-a rezolvat, se minte si aici ca sa nu rascoleasca populatia. Vor sa mareasca taxele cu 10%. si tot vad panouri in care se cere sa nu acceptam.
Daca mai si incep razboiul in Siria, Iran, nu stiu pe unde scoatem camasa noi oamenii de rand.
Cu certitudine anul 2012 e interesant pana acum, incordare, incrancenare si cat mai multa austeritate pentru populatie.
Se pompeaza bani in UE facuti din aer , fara sa fie acoperiti, inflatia va fi in floare si impozitele la fel.
Vorba lui Basescu : sa traiti bine!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nati spune:

Deceneus, daca presedintele nu are dreptul asta, parlamentul ce face? doarme?
De ce nu se procedeaza ca la americani in situatia in care sunt ei acum.
Macar se incearca de ochii lumii sa se arate indignati ca sunt dati la o parte ca si membrii din congres,si incearca prin rezolutia depusa de Walter Jones sa-l avertizeze pe Obama ca se trece la procedura de impeachment daca nu le cere lor autorizatia si cere baza legala de la o forta straina , precum NATO ori UN.
Cu toate ca nu se v-a face absolut nimic sa fie dat Obama afara, ca vb aia sunt in campanie electrorala.

Mergi la inceput