Strumfi & prichindei de iul-aug 2011 (51)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns navicula spune:

Citat:
citat din mesajul lui ilida

Fetelor am si eu o intrebare legata de problema dintilor. Este safe sau nu sa ii dam bebelusului cu substante pe gingii ca sa-i amelioram durerea? Ma refer la BabyOranjel si alte "alifii". Voi le-ati dat cu ceva ajutator? Merci!


din 06.07.2011 am un cavaler: TUDOR-ANDREI!
"Viata nu inseamna sa astepti ca furtunile sa treaca. Ci sa inveti sa dansezi in ploaie"




Eu la Paula am folosit Calgel, un tub, maxim 2, nu stiu daca a avut efect, ei ii placea la gust . Pentru Luca am luat tot calgel, dar lui nu-i place gustul si face mutre de cate ori ii dau. Nu stiu daca e safe sau nu, dar cand te doare ceva si noi ca adulti tot luam, nu conteaza ca am luat deja un algocalmin, un nurofen si mai stiu eu ce, tot mai luam un calmant daca nu ne trece durerea.
Cred ca ideea e sa nu abuzam de ele si sa nu le folosim continuu pentru perioade lungi.
Si noi suntem in plina eruptie a dintilor de sus. Unul a spart gingia deja, al doilea mai are un pic. Asta noapte suspina prin somn saracutul
Alymih spor la treaba. Toate fetele care reusiti si sa studiati si sa cresteti copii . Eu nu ma pot mobiliza sa fac mai nimic.
Vreau sa vina odata primavara, ca m-am saturat de stat in casa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gogoshika10 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihahegarty

Noi ieri, pe 26, am sarbatorit 3 ani de casatorie (pe 26 februarie 2009 ne am casatorit civil si pe 13 iunie religios) si azi, 27, ma duce sotul la mare, deci o sa cam fim plecati maine!!
De aia urez de pe acum, la multe lunite:

MATEI de mariaruxi
ALEXANDRU-ANDREI de andreea_tc
ANDREI-SABIN de gogoshika10
AMIRA de omibaba

Multi pupici de la noi doua!

Ma duc si eu la culcare, va pup, pe maine!!

Mihaela, cea mai fericita cu mic Imogen Tara
21.07.2011
Sfintii Arhangheli Mihail si Gavril ne vor proteja pe tot parcursul vietii.


Multumim mult pentru urari, Miha! Si va dorim si voua viata lunga si fericita impreuna! sper ca v-ati distrat fain! Pupici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gogoshika10 spune:

Dorim si noi sa uram multe lunite fericite si cu sanatate tuturor sarbatoritilor pe care i-am ratat. Sa fiti voiosi si zambetele voastre sa insenineze vietile parintilor vostri mereu.
Noi postam din ce in ce mai rar din lipsa de timp...Andrei nu sta locului decat atunci cand doarme...uneori nici atunci.si am avut si ceva pb de familie.Acu sunt singurica cu el acasa pana vine sotul de la serviciu si imi e mai greu sa ma reobisnuiesc fara parintii mei care ma ajutau f.mult. Acum nu pot face niciun dus calumea.

Si la Andrei functioneaza calgelul dupa principiul placebo, fiindca ii place gustul :), in schimb babyoragel ii dau doar seara inainte de culcare - a citit sotul ca ar contine ceva substante anesteziante.Oricum trebuie sa fiu f.rapida cu el si sa-l masez din prima, ca a doua oara nu ma mai lasa sa-i bag degetul in guritza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

PETRU de anaemi - 29 iunie
ARIANNA-MARIA de Arianna_M - 29 iulie
CASIAN-OCTAV de ireth - 29 iulie
ALEXANDER-MATEI de wndyctygirl - 29 iulie
RARES-CRISTIAN de dulcica27 - 29
NECTARIA-IOANA de anda_82 - 29 iulie

mammaaa ce gasca de sarbatoriti avem astazi
pupici iepurasilor, multa sanatate!!!

[ harp] [ harp] [ harp] [ harp] [ harp]


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_din spune:

Urez si eu La multi ani! sarbatoritilor de astazi si celor pe care i-a ratat(cu atatea probleme pe cap nu am prea mai reusit sa fiu activa:


La multi ani!!

PETRU de anaemi

ARIANNA-MARIA de Arianna_M

CASIAN-OCTAV de ireth

ALEXANDER-MATEI de wndyctygirl

RARES-CRISTIAN de dulcica27

NECTARIA-IOANA de anda_82

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

anda...ma bucur f mult pt tine.
nu vreau sa mi fac iluzii, eu am ramas extrem de greu gravida...nu stiu dc sau cand voi mai ramane....sper...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_din spune:

Acum noutatile (fetele de pe FB le cam stiu): febra se pare ca era de la dinti. Diagnosticul a fost pus din lipsa de alte simptome. Si mie mi s-a parut ca ar fi cam mare temperatura ca sa fie doar de la dinti dar se pare ca sta sa erupa 4 dinti in partea de sus a gingiei. Mi-a zis doamna pediatru sa revin la control dupa 3 zile daca nu scade febra sa facem un set de analize sa nu fie alta cauza. Deocamdate ii dam antitemice timp de 3 zile.Febra cand scade cand creste...Nu a mai facut ca in prima zi 39 temperatura dar tot nu vrea sa cedeze (cea mai mica pe care i-am luat-o a fost 37,6-36,7 cel mai frecven..37,8-37,9) Gatul este bine. Nu i-a gasit nimic in gat si nici in alta parte.Nu a exclus nici varianta unui virus in faza incipienta dar mi-a zis ca daca e virus trebuie sa apara si alte simptome.Deocamdata nu are nimic in afara de temperatura. Apetitul nu i-a scazut este la fel de mancacios.Papam frucul tot. O canite de 130 ml(nu stiu cat inseamna in gr.)plina asta inseamna un mar mai mic + mai mult de un sfert de avocado sau un mar mic +jumatate de banana. Noaptea se trezeste destul de des plangand, cred ca il dor gingiile, si papa LM. Adoarme mai mereu la tziti si eu langa el motiv pentru care ma trezesc aproape infrigurata. Nu numai ca dorm dezvelita dar mai dorm si cu tziti pe afaraAsteptam sa vedem cum vor evolua lucrurile si sa descoperim cauza. sper sa iasa odata si dintii astia si sa ne linistim. Ziua este foarte energic, se joaca, chiuie. Nu merge dea busile. Ininteaza ca broscuta, sare in fata. Daca nu sunt atenta ajunge in doua clipite jos. Asta pentru ca ziua il pun mai tot timpul in patul mare ca sa aiba mai mult loc de joaca, si alearga prin tot patul. Pot sa spun ca nu-i ajunge patul cat este de mare. Pe covor nu-l pot ca mi se pare rece jos si este prea tare ( el se arunca in fata pe burta si mai vine-la aterizare- si cu fata de pat dar nu-l doare ca este moale). Nu l-am pus niciodata intre perne sa stea in fund.Il mai pun in scaunul de masa, unde mancam de fel, si cand se joca, de obicei pe burtica, se ridica el singur in fund sprijinindu-se de manuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Citat:
citat din mesajul lui Gliana

PETRU de anaemi - 29 iunie
ARIANNA-MARIA de Arianna_M - 29 iulie
CASIAN-OCTAV de ireth - 29 iulie
ALEXANDER-MATEI de wndyctygirl - 29 iulie
RARES-CRISTIAN de dulcica27 - 29
NECTARIA-IOANA de anda_82 - 29 iulie

mammaaa ce gasca de sarbatoriti avem astazi
pupici iepurasilor, multa sanatate!!!

[ harp] [ harp] [ harp] [ harp] [ harp]


mamica fericita a doi copii minunati Eric (26.08.2011) si Cristina (07.07.1992)





La multe lunite si din partea noastra!!Sa fiti sanatosi,frumosi si ascultatori!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabrielita81 spune:

PETRU de anaemi - 29 iunie
ARIANNA-MARIA de Arianna_M - 29 iulie
CASIAN-OCTAV de ireth - 29 iulie
ALEXANDER-MATEI de wndyctygirl - 29 iulie
RARES-CRISTIAN de dulcica27 - 29
NECTARIA-IOANA de anda_82 - 29 iulie

mammaaa ce gasca de sarbatoriti avem astazi
pupici iepurasilor, multa sanatate!!!

[ harp] [ harp] [ harp] [ harp] [ harp]

LA MULTI ANI!!!!!!!!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crudiutalida spune:

La multe lunite si din partea noastra sarbatoritilor de azi!!Sa fiti sanatosi sa umpleti sufletele parintilor de fericire !!!

Mergi la inceput