Strumfi & prichindei de iul-aug 2011 (51)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Citat:
citat din mesajul lui babyblue

legat de laptele praf, va pot spune cum fac eu ( si ca sa fiu corecta a fost ideea alexiei-ada).
dimineata dupa ce ma trezesc (eu si iustin), incalzesc apa plata la temperatura la care fac bibe si o pun in termos, am un termos de 750ml. imi ajunge pentru 3 mese ale lui iustin. uneori, dc am chef, pun deja in 2 biberoane 6 cupe de LP si le las acolo.(mai ales dc plec de acasa, iau 2 biberoane cu LP in ele, praf, nu facut).

cand piciul maraie urat de foame, adica este evident ca ii e foame rau, imi ia 30 de secunde sa pun apa in biberon si sa agit si gata masa. oriunde ai fi. chiar si in oras. si laptele e proaspat si nu ti mai pui prb cat a stat.

legat de timp, eu nu l tin mai mult de o ora. dar nu l mai tin deloc. il fac proaspat, cu metoda cu termosul.si car mereu dupa mine geanta lui iustin cu termosul in ea.


alte idei practice pt mamicile cu LP:
- dc sunt in pana de apa din termos si sunt in oras, la orice benzinarie au espressoare cu apa calda si rece, rog pe cineva de acolo sa mi incropeasca apa calda pt termos.
- in fiecare masina am cate o cutie de lapte de rezerva si o sticla de apa plata, servetele umede si pampersi. in caz ca plec repede si uit sa iau.(intr o vreme aveam si haine de schimb, in fiecare masina, cate un body si un pantalon, dar am renuntat, ca uit deele si ii raman mici).
- in geanta lui bebe am inclusiv burete de spalat biberoanele, in caz ca raman mult pe undeva si trb sa l spal.:)) si gel de spalat.ca sa fiu sigura.:)))



ma gandeam ca un copil te organizeaza in asemenea masura ca ar trebui in loc de armata pentru barbati, sa le dea sa creasca un copil.

eu cu iustin sunt atat de organizata, totul e la ceas, la minut, regulile sunt stricte, geanta/dulpaul sunt compartimentate strict si fiecare lucru la locul sau de cu ochii inchisi, sau in timp ce conduc masina bag mana la fix ca sa iau ceva ce mi trebuie urgent.

dc l las singur pe sotz cu bebe, evident ca ma suna din 5 in 5 min sa ma intrebe unde e aia, unde e aialalta, ii dau indicatii la telefon, de se sperie.

tata ar fi mandru de mine.:))))


intre noi fie vb, doar eu am mania asta a organizarii la fix, militareste, la linie?



_

Mami fericita de Iustin-Andrei (18.07.2011)





Bravo Ramona!La fel sunt si eu si-mi prinde tare bine ca stiu de unde tre sa iau totul in orice moment!Daca tre sa ramana sotul...la fel ca la tine:suna din5 in 5 min cu mii de intrebari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Va multumesc tuturor pentru felicitarile aduse ieri iubitului meu Luca! de la el!

Spunem si noi La multe lunite sarbatoritilor din ultimele zile si celor de astazi!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Citat:
citat din mesajul lui babyblue
ma gandeam ca un copil te organizeaza in asemenea masura ca ar trebui in loc de armata pentru barbati, sa le dea sa creasca un copil.

intre noi fie vb, doar eu am mania asta a organizarii la fix, militareste, la linie?


Nuu, si eu sunt la fel !!! De fapt, eram asa cand o aveam doar pe Irina, acum de cand sunt amandoua sunt mai relaxata. De fapt ar fi mai corect sa spun ca nu mai am timp sa ma organizez asa de bine ...
Si mie imi place sa am fiecare lucru la locul lui si NUMAI la locul lui, ca sa le gasesc pe toate cu ochii inchisi; din pacate, cand ai 2 bbei + bona + bunica + femeie la curatenie + sot (asta mai la urma, ca nu prea se atinge de rosturile mele), nu prea mai merge figura, ca ti le muta ei de colo colo ...
Colegii radeau de mine la birou, ziceau ca am OCD = obsessive compulsive disorder (si probabil am )

Gabrielita - imi pare tare rau de sotul tau, sanatate multa !

Sdcristian - felicitari pt progresele lui bebe, se pare ca si noi vom ajunge la kinetoterapie, pt ca Miruna e o puturoasa care nu se intoarce de pe o parte pe alta decat foarte rar, iar pe burta nici vorba ! Sta in fund din ce in ce mai bine (la 7 luni), dar trebuie s-o "fortam", adica s-o punem in pozitii solicitante; nu pe canapea sau pe pat, ca e moale si se lasa pe spate sau pe noi; o punem pe jos sau in tarc.

Din pacate eu nu am timp de nimic, am mai intrat pe FB din cand in cand, am mai dat cate un "like" si am mai scris cate un comentariu scurt, dar nu-mi ajunge timpul deloc ...

De cand am inceput cu morcovul am observat ca are crampe ... Babyblue, parca tu ai avut probleme cu introducerea legumelor la Iusitn ? Cum le-ai rezolvat ? Eu am lasat deoparte morcovul de cateva zile, pana se regleaza cu crampele, si pe urma trebuie s-o iau din nou ...

Deocamdata avem masa de fructe, pe la 10-11, dupa caz (mere golden, pere galbene sau din borcanel, piersici, caise din borcanel, banana) si masa de cereale, pe la 19-20 (3 masuri orez de la Milupa + 2 masuri porumb si orez tot Milupa + 140ml LP). Se cam constipa insa de la atata orez, iar daca mai bag si morcovul, e jalea si mai mare ... Abia astept sa ajung si la alte legume ...

Sunt intr-o mare dilema cu Irina, pe care am inscris-o la clasa I, dar ar fi trebuit s-o dau la clasa 0 ... Nu stiu daca n-am facut o greseala sarind peste 1 an ...

Gata, va las, ma apuc de citit programa de la clasa 0, sa vad ce am de recuperat.

*****************************
Irina (2006) si Miruna (2011)
www.goblenpartner.webs.com" target="_blank">mai coase cineva goblen ?
www.dealemele.webs.com" target="_blank">cartile copilariei mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

burtocica, cand iustin imi facea crampe ii dadeam infacol, 2-3 zile la rand si scoteam leguma respectiva. de ex mi a facut asa la dovlecel si l am scos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corry_28 spune:

Citat:
citat din mesajul lui babyblue

legat de laptele praf, va pot spune cum fac eu ( si ca sa fiu corecta a fost ideea alexiei-ada).
dimineata dupa ce ma trezesc (eu si iustin), incalzesc apa plata la temperatura la care fac bibe si o pun in termos, am un termos de 750ml. imi ajunge pentru 3 mese ale lui iustin. uneori, dc am chef, pun deja in 2 biberoane 6 cupe de LP si le las acolo.(mai ales dc plec de acasa, iau 2 biberoane cu LP in ele, praf, nu facut).

cand piciul maraie urat de foame, adica este evident ca ii e foame rau, imi ia 30 de secunde sa pun apa in biberon si sa agit si gata masa. oriunde ai fi. chiar si in oras. si laptele e proaspat si nu ti mai pui prb cat a stat.

legat de timp, eu nu l tin mai mult de o ora. dar nu l mai tin deloc. il fac proaspat, cu metoda cu termosul.si car mereu dupa mine geanta lui iustin cu termosul in ea.


alte idei practice pt mamicile cu LP:
- dc sunt in pana de apa din termos si sunt in oras, la orice benzinarie au espressoare cu apa calda si rece, rog pe cineva de acolo sa mi incropeasca apa calda pt termos.
- in fiecare masina am cate o cutie de lapte de rezerva si o sticla de apa plata, servetele umede si pampersi. in caz ca plec repede si uit sa iau.(intr o vreme aveam si haine de schimb, in fiecare masina, cate un body si un pantalon, dar am renuntat, ca uit deele si ii raman mici).
- in geanta lui bebe am inclusiv burete de spalat biberoanele, in caz ca raman mult pe undeva si trb sa l spal.:)) si gel de spalat.ca sa fiu sigura.:)))



ma gandeam ca un copil te organizeaza in asemenea masura ca ar trebui in loc de armata pentru barbati, sa le dea sa creasca un copil.

eu cu iustin sunt atat de organizata, totul e la ceas, la minut, regulile sunt stricte, geanta/dulpaul sunt compartimentate strict si fiecare lucru la locul sau de cu ochii inchisi, sau in timp ce conduc masina bag mana la fix ca sa iau ceva ce mi trebuie urgent.

dc l las singur pe sotz cu bebe, evident ca ma suna din 5 in 5 min sa ma intrebe unde e aia, unde e aialalta, ii dau indicatii la telefon, de se sperie.

tata ar fi mandru de mine.:))))


intre noi fie vb, doar eu am mania asta a organizarii la fix, militareste, la linie?



_

Mami fericita de Iustin-Andrei (18.07.2011)





Si eu folosesc varianta cu termosul, si in deplasare si noaptea (pentru ca noi nu vrem sa renuntam deloc la masa de noapte)
Doar ca eu nu pun LP inainte, deoarece nu mai sunt sigura de cantitatea de apa pe care o adaug.Este recomandat, invers: apa si apoi LP.(eu pun masurile de lapte in recipientele mici de la Avent, apoi le rastorn imediat in biberonul cu apa ).
Nu am inteles f bine faza cu aparatul de espresso din benzinarie...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andy08 spune:

Salutare!

Lori, n-am reusit sa vb. pana la urma. Ti-am lasat msg. pe mess pana la urma, dar nu cred ca l-ai vazut. La cat ajungi acasa?

Crisspy, imi pare tare rau ca ati (re)inceput cu virusii... Mai un pic si vine vremea calda la voi si scapati. Noi suntem mai bine, sa vedem pana cand. Oricum, vremea placuta vine de-abia pe la sfarsit de mai, deci mai avem...
Sper din tot sufletul sa nu aiba Andra alergie la lapte (ca tare pacatoasa e) sau, daca o are, sa fie o forma usoara care sa treaca repede (mai sunt si din astea).

Babyblue si eu am fost asa organziata cand l-am avut doar pe Andrei. De cand sunt 2, nu mai am cum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Citat:
citat din mesajul lui Andy08

Salutare!

Lori, n-am reusit sa vb. pana la urma. Ti-am lasat msg. pe mess pana la urma, dar nu cred ca l-ai vazut. La cat ajungi acasa?

Crisspy, imi pare tare rau ca ati (re)inceput cu virusii... Mai un pic si vine vremea calda la voi si scapati. Noi suntem mai bine, sa vedem pana cand. Oricum, vremea placuta vine de-abia pe la sfarsit de mai, deci mai avem...
Sper din tot sufletul sa nu aiba Andra alergie la lapte (ca tare pacatoasa e) sau, daca o are, sa fie o forma usoara care sa treaca repede (mai sunt si din astea).

Babyblue si eu am fost asa organziata cand l-am avut doar pe Andrei. De cand sunt 2, nu mai am cum.

Andy, mami de Andrei si de Emma


Eu te-am sunat si sambata si dumineca,dar cred ca am fost in contra-timp
Poate imi trimiti pe PM #tel (nu-l am la mine si mereu uit sa-l iau)si te pot suna de la serviciu oricand!

Scuzati fetele off-topicul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

crisspy sorry de virusi

burtocika, eu zic sa faceti cu incredere kineto, de fapt e gimnastica, doar ca se face de oameni care au si pregatire medicala. sincer, eu sunt uimita ce repede se vad progrese, noi am inceput cu 20 de minute pe zi si acum facem 30, dar si masaj. acuma patrick nu mai vrea in fund, vrea doar in picioare, chiar daca nu se sustine fara sprijin. se vede pe el mandria ca poate sa faca lucruri. si pe corp se vede, is-a definit frumos musculatura, e puternic... il ador. l-am filmat astazi dar nu stiu cum sa pun filmele, ca nu le-as face chiar publice.

in curand incepem si gimnastica in bazin, asta sigur va fi distractiva.

acuma fac si eu zilnic masaj, eu am probleme ciudate cu spatele si purtatul unui bebe de aproape 10 kg numai bine imi face... si gimnastica, dar asta acasa, fara instructor.

mama de Carol (29.12.2008) si Patrick (04.07.2011)
blog
http://s288.photobucket.com/home/cristi_2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andy08 spune:

Lori, ai PM.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

corry, eu ii pun LP inainte ca stiu pana la ce nivel urca apa cu lapte cu tot.

legat de benzinarii, mi am adus aminte ce am patit eu o data, ca am varsat termosul si eram in drum spre cta si ma panicasem pt ca bebe urla de foame si era ora lui de masa si nu stiam de unde sa fac rost de apa calda si mi a dat prin cap sa merg la o benzinarie si le am cerut lor, ca aparatele care fac espresso, ceaiuri, etc folosesc apa plata.

era asa o idee in caz de panica, desi banuiesc ca fiecare gaseste solutii.

Mergi la inceput