Strumfi & prichindei de iul-aug 2011 (51)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

burtocica, infacolul are si efect laxativ.

si iustin se constipa de la orez, eu ii dau cereale de ovaz sau mei (Multumiri Krissy!), le tolereaza super, are 2-3 scaune pe zim iar la gust aceste cereale sunt delicioase.(mie imi plac)

sunt convinsa ca veti ajunge si la legume si la orice. incet, incet. krissy a spus un mare adevar, nu e nicio graba. si eu m am panicat la inceput ca iustin nu tolera mai nimic, dar acum e un maare mancacios si a facut niste falci.:))

oricum, oricat ar manca, iustin tot in lapte isi are baza!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

Citat:
citat din mesajul lui sdcristian

crisspy sorry de virusi

burtocika, eu zic sa faceti cu incredere kineto, de fapt e gimnastica, doar ca se face de oameni care au si pregatire medicala. sincer, eu sunt uimita ce repede se vad progrese, noi am inceput cu 20 de minute pe zi si acum facem 30, dar si masaj. acuma patrick nu mai vrea in fund, vrea doar in picioare, chiar daca nu se sustine fara sprijin. se vede pe el mandria ca poate sa faca lucruri. si pe corp se vede, is-a definit frumos musculatura, e puternic... il ador. l-am filmat astazi dar nu stiu cum sa pun filmele, ca nu le-as face chiar publice.

in curand incepem si gimnastica in bazin, asta sigur va fi distractiva.

acuma fac si eu zilnic masaj, eu am probleme ciudate cu spatele si purtatul unui bebe de aproape 10 kg numai bine imi face... si gimnastica, dar asta acasa, fara instructor.

mama de Carol (29.12.2008) si Patrick (04.07.2011)
blog
http://s288.photobucket.com/home/cristi_2003



suuper! ma bucur pt tine! si pt patrik.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_din spune:

Fetelor am si eu o dilema...care este temperatura normala maxima la bebelusi luata rectal?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_tc spune:

Fetelor noi suntem pe aici va citesc, dar mai greu din cauza serviciului.

Noutati: a iesit si al 4-lea dinte si suspectez o intoleranta /alergie la banana. Dupa ce mananca se inroseste rau in jurul gurii si stiam ca asta e unul din semne.

Voi ce parere aveti?

Mai avem programare la oftalmolog ca lui Alex ii mai fuge putin ochiul stang si vreau sa vad ce spune si dr.

cam atat.

va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_din spune:

Noi nu scapam deloc de fabra asta. cu tot cu antitermice rar scade sub 38. Nu stiu ce sa mai cred. am senzatia ca-l dor gingiile, ca ar fi de la dinti dar totusi o saptamana de febra nu este prea mult?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns morenna spune:

Citat:
citat din mesajul lui corry_28

Citat:
citat din mesajul lui babyblue

legat de laptele praf, va pot spune cum fac eu ( si ca sa fiu corecta a fost ideea alexiei-ada).
dimineata dupa ce ma trezesc (eu si iustin), incalzesc apa plata la temperatura la care fac bibe si o pun in termos, am un termos de 750ml. imi ajunge pentru 3 mese ale lui iustin. uneori, dc am chef, pun deja in 2 biberoane 6 cupe de LP si le las acolo.(mai ales dc plec de acasa, iau 2 biberoane cu LP in ele, praf, nu facut).

cand piciul maraie urat de foame, adica este evident ca ii e foame rau, imi ia 30 de secunde sa pun apa in biberon si sa agit si gata masa. oriunde ai fi. chiar si in oras. si laptele e proaspat si nu ti mai pui prb cat a stat.

legat de timp, eu nu l tin mai mult de o ora. dar nu l mai tin deloc. il fac proaspat, cu metoda cu termosul.si car mereu dupa mine geanta lui iustin cu termosul in ea.


alte idei practice pt mamicile cu LP:
- dc sunt in pana de apa din termos si sunt in oras, la orice benzinarie au espressoare cu apa calda si rece, rog pe cineva de acolo sa mi incropeasca apa calda pt termos.
- in fiecare masina am cate o cutie de lapte de rezerva si o sticla de apa plata, servetele umede si pampersi. in caz ca plec repede si uit sa iau.(intr o vreme aveam si haine de schimb, in fiecare masina, cate un body si un pantalon, dar am renuntat, ca uit deele si ii raman mici).
- in geanta lui bebe am inclusiv burete de spalat biberoanele, in caz ca raman mult pe undeva si trb sa l spal.:)) si gel de spalat.ca sa fiu sigura.:)))



ma gandeam ca un copil te organizeaza in asemenea masura ca ar trebui in loc de armata pentru barbati, sa le dea sa creasca un copil.

eu cu iustin sunt atat de organizata, totul e la ceas, la minut, regulile sunt stricte, geanta/dulpaul sunt compartimentate strict si fiecare lucru la locul sau de cu ochii inchisi, sau in timp ce conduc masina bag mana la fix ca sa iau ceva ce mi trebuie urgent.

dc l las singur pe sotz cu bebe, evident ca ma suna din 5 in 5 min sa ma intrebe unde e aia, unde e aialalta, ii dau indicatii la telefon, de se sperie.

tata ar fi mandru de mine.:))))


intre noi fie vb, doar eu am mania asta a organizarii la fix, militareste, la linie?



_

Mami fericita de Iustin-Andrei (18.07.2011)





Si eu folosesc varianta cu termosul, si in deplasare si noaptea (pentru ca noi nu vrem sa renuntam deloc la masa de noapte)
Doar ca eu nu pun LP inainte, deoarece nu mai sunt sigura de cantitatea de apa pe care o adaug.Este recomandat, invers: apa si apoi LP.(eu pun masurile de lapte in recipientele mici de la Avent, apoi le rastorn imediat in biberonul cu apa ).
Nu am inteles f bine faza cu aparatul de espresso din benzinarie...

O mama implinita de: Matei si Iustin * 03.08.2011*
si eu tot ca si tine Corry procedez ,mai exact eu am o cutiuta de 400 g de lp in care de fiecare data cand iesim afara ii pun cateva masuri in ea si iau cu mine apa calda ,intai pun apa in bibe si apoi lp,iar acasa il fac atunci cand ii este foame adica ii incalzesc apa pe loc chiar si noaptea ,ma rog cate bordeie atatea obiceie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns morenna spune:

Citat:
citat din mesajul lui alina_din

Noi nu scapam deloc de fabra asta. cu tot cu antitermice rar scade sub 38. Nu stiu ce sa mai cred. am senzatia ca-l dor gingiile, ca ar fi de la dinti dar totusi o saptamana de febra nu este prea mult?

Alina cea mai implinita de Mihail (8.08.2011)
Of saracutul ,nu stiu ce sa zic eu nu m am confruntat pana acum cu asa ceva si sper nici pe viitor sa nu ma confrunt,dar eu zic totusi sa mai consulti un doctor ca sa fii mai linistita baietelul sa se faca bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andy08 spune:

Alina-din, si eu as zice sa mergi la dr. din nou. E prea mult o saptamana la bebe asa mic. Starea lui generala cum e? Mananca? Emma a facut otita si avea tot 38,5-39, incepuse sa nu mai manance...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns morenna spune:



e greu doar sa postezi, asa in gasca restransa, ai senzatia ca vb singur :)))), cel putin eu asa ma simt periodic. so, daca se vrea activitate pe forum ar trebui sa fie un efort colectiv, nu?

asa e ai dreptate ,eu (ca sa ma scuz )nu am mai avut leptopul vreo 2 saptamani aproape,asa ca nici nu citisem nimic nici nu am avut cum sa scriu,na fiecare face ce vrea dar mi ar placea sa se mai scrie si pe aici din cand in cand (ca doar aici ne am cunoscut nu ?) sper sa nu se supere nimeni aaa si felicitari lui bb Alex pt progresele facute



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns morenna spune:

LA MULTE LUNITE:

Gabriel Constantin
Matei Alexandre
Tudor Andrei
Natalia
si LA MULTI ANI Filip multi pupici baietelului care e nascut in aceias zi cu mine


Mergi la inceput