Strumfi & prichindei de iul-aug 2011 (51)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crisspy spune:

'Neata,

Revin dupa week-end mai obosita ca niciodata .

De ce ziceam ca e joi si ai mei sunt sanatosi amandoi, s-a facut vineri si au inceput amandoi cu diverse. Andra a facut o alergie urata, s-a umplut in 2 ore de pete mari pe tot corpul, am fost la dr, la analize, pana nu i-am facut dexa injectabil nu a scapat de ele. Insa de dimineata i-au aparut iar mai marunte, in spatele urechii, pe gat si pe picioruse. Carnea am scos-o din alimentatie sa vedem daca nu cumva e de la carne, desi unul din dr zice ca nu. Razvi a inceput vineri cu ochii umflati si cu secretii, a urmat cu 2 episoade de febra sambata si duminica si in urma analizelor trebuie sa luam antibiotic. Ma duc cu capul zau .

S-a pus problema alergiei la proteina din lapte in cazul Andrei, parca Arianna voi ati facut testul nu? Poti sa-mi spui te rog unde ati facut si care e procedura?

Andy sper ca acum sunteti mai bine. Cu mare drag ti-as trimite niste kg de la mine, cred ca se vor oferi si fetele care tin cure de slabire pe aici sa te ajute.

Gabrielita ma bucur ca sotul e Ok. Sanatate multa si pentru flacaul mare

Navicula felicitari pentru dintisorii noi. Noi inca nu avem nici unul.

Laura felicitari pentru plimbaret. Sanatate multa lui Dani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

legat de laptele praf, va pot spune cum fac eu ( si ca sa fiu corecta a fost ideea alexiei-ada).
dimineata dupa ce ma trezesc (eu si iustin), incalzesc apa plata la temperatura la care fac bibe si o pun in termos, am un termos de 750ml. imi ajunge pentru 3 mese ale lui iustin. uneori, dc am chef, pun deja in 2 biberoane 6 cupe de LP si le las acolo.(mai ales dc plec de acasa, iau 2 biberoane cu LP in ele, praf, nu facut).

cand piciul maraie urat de foame, adica este evident ca ii e foame rau, imi ia 30 de secunde sa pun apa in biberon si sa agit si gata masa. oriunde ai fi. chiar si in oras. si laptele e proaspat si nu ti mai pui prb cat a stat.

legat de timp, eu nu l tin mai mult de o ora. dar nu l mai tin deloc. il fac proaspat, cu metoda cu termosul.si car mereu dupa mine geanta lui iustin cu termosul in ea.


alte idei practice pt mamicile cu LP:
- dc sunt in pana de apa din termos si sunt in oras, la orice benzinarie au espressoare cu apa calda si rece, rog pe cineva de acolo sa mi incropeasca apa calda pt termos.
- in fiecare masina am cate o cutie de lapte de rezerva si o sticla de apa plata, servetele umede si pampersi. in caz ca plec repede si uit sa iau.(intr o vreme aveam si haine de schimb, in fiecare masina, cate un body si un pantalon, dar am renuntat, ca uit deele si ii raman mici).
- in geanta lui bebe am inclusiv burete de spalat biberoanele, in caz ca raman mult pe undeva si trb sa l spal.:)) si gel de spalat.ca sa fiu sigura.:)))



ma gandeam ca un copil te organizeaza in asemenea masura ca ar trebui in loc de armata pentru barbati, sa le dea sa creasca un copil.

eu cu iustin sunt atat de organizata, totul e la ceas, la minut, regulile sunt stricte, geanta/dulpaul sunt compartimentate strict si fiecare lucru la locul sau de cu ochii inchisi, sau in timp ce conduc masina bag mana la fix ca sa iau ceva ce mi trebuie urgent.

dc l las singur pe sotz cu bebe, evident ca ma suna din 5 in 5 min sa ma intrebe unde e aia, unde e aialalta, ii dau indicatii la telefon, de se sperie.

tata ar fi mandru de mine.:))))


intre noi fie vb, doar eu am mania asta a organizarii la fix, militareste, la linie?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

Citat:
citat din mesajul lui babyblue


intre noi fie vb, doar eu am mania asta a organizarii la fix, militareste, la linie?



_

Mami fericita de Iustin-Andrei (18.07.2011)






nu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabrielita81 spune:


Gabrielita ma bucur ca sotul e Ok. Sanatate multa si pentru flacaul mare


Multumesc tare mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabrielita81 spune:

intre noi fie vb, doar eu am mania asta a organizarii la fix, militareste, la linie?


nuuuuuuuu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Citat:
citat din mesajul lui navicula

Noi suntem tot cu 2-3 treziri pe noapte.Mai avem inca doi dintisori sus, care au iesit cu ceva maraiala, dar fara febra si alte incidente.
Diversificarea la noi merge incet, dar merge. Luca mananca cam 1-2 lingurite din ce-i prepar, insa deja se vede in kk ca mananca ceva, chiar daca eu am cateodata impresia ca nu inghite nimic. Nu e mare fan legume si cred ca o sa mai treaca multa apa pe Somes pana reuseste el sa-si inlocuiasca o masa, sa ajungem la 100 de gr de legume. Pentru ca s-a constipat de la legume i-am introdus fructele: pruna, para si suc de mar, si astazi dupa vreo 4 zile a reusit sa faca kk. Am impresia ca toate legumele pe el il constipa, pana acum i-am dat morcov, pastarnac, dovleac si cartof dulce.


Alina , Paula Maria(9 octombrie 2007) si Luca Tudor (25 august 2011)


Bravo pentru diversificare!
O sa treaca si perioada cu constipatul...asa am foct si noi la inceput si acum este ok!
Va pup si va urez numai sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Citat:
citat din mesajul lui morenna

mai fetelordar intradevar bateee vantul rau pe aici se vede treaba ca v ati mutat de tot pe FB,mie una imi pare rau ca imi placea sa va citesc si aici,sper sa mai treceti si pe aici
Andafelicitari pt sarcina sa ti fie de bine ,si intre mine si fratele meu e o dif de doar 11 luni si pot spune ca ma inteleg suuuper bn cu el burticuta si bebelusa mica
Noi suntem bn,am inceput sa vorbim toata ziua ma ma ta ta ba ba etc. ,rostogoliri la greu fara ridicari in 4 labe ,nu poate inca dar nu ma panichez inca ,e inebunit dupa animale mai ales dupa catelul nostru ,cand ma jic eu cu Toto(catelul) si incepe sa latre el se prapadeste de ras ,noaptea experimenteaza toate pozitiile de dormit cand pe spate ,cand pe o pare cand cu fuundul in sus ,asta de vreo 2 sapt,la inceput am stat cu grija sav nu se sufoce mai ales ca el pana acum a dormit doar pe spate,la capitolul dinti stam rau adica....lipsa ,apropo mai e cineva ca noi stirb?nici nu vad gingia umflata nimic legat de jocuri si noi ne jucam cam tot ce ati spus si voi ,a si cand ii zic bate palma cu mami el da cu palmuta lui in a mea sau cand ii zic bravo bate din palmute mor de dragul lui si il pup de 100 de mii de ori pe zii ,cu mancarea noi stam bine bine,la 7-8 dim mananca 120 ml lapte ,la 10 -11 fructe(mar ,para,banana)cu biscuiti pe la 1-2 lp 120 ml.,pe la 3-4 legum(albitura ,morcov,cartof ceapa ardei ,dovlecel)+ iaurt cateodata,pe la 6 IAR LP 120 ML PE LA 8 CEREALE IAR LA 10 iar laptic si apoi somnic de voie
fetele si hai mai posatati si pe aici ca imi e tare drag sa va citesc


fericita si implinita de mult iubit David Nicholas (09.08.2011)


Ce bine papa David si ce frumos ai povestit despre el!Felicitari!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihahegarty

Citat:
citat din mesajul lui navicula

MihaH ma bucur ca Imi doarme mai bine noaptea si poti sa te odihnesti si tu mai bine, mai ales ca acum ai nevoie de mai multa energie


Alina , Paula Maria(9 octombrie 2007) si Luca Tudor (25 august 2011)


Alina, iti multumesc tare mult!!! Maine am o zi de training la servici, caci in acest an de stat acasa am dreptul sa muncesc doar 10 zile fara sa mi pierd beneficiile de la stat. Si uite asa maine e prima zi!!!
Sunt sigura ca o sa mi fie un dor nebun de Imi, dar pe de alta parte o sa mi prinda si bine!! O sa mi iau si pompa dupa mine, sper sa gasesc un loc unde sa ma mulg!! :)))))
Va pup si pe voi Alina si sper ca totul e bine cu Luca cu papa.

Mihaela, cea mai fericita cu mic Imogen Tara
21.07.2011
Sfintii Arhangheli Mihail si Gavril ne vor proteja pe tot parcursul vietii.


Felicitari Miha si sper din tot sufletul sa ai o zi scurta si sa ajungi cat mai repede la Imi!(stiu eu ce zic)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura13

Citat:
citat din mesajul lui morenna

mai fetelordar intradevar bateee vantul rau pe aici se vede treaba ca v ati mutat de tot pe FB,mie una imi pare rau ca imi placea sa va citesc si aici,sper sa mai treceti si pe aici
Andafelicitari pt sarcina sa ti fie de bine ,si intre mine si fratele meu e o dif de doar 11 luni si pot spune ca ma inteleg suuuper bn cu el burticuta si bebelusa mica
Noi suntem bn,am inceput sa vorbim toata ziua ma ma ta ta ba ba etc. ,rostogoliri la greu fara ridicari in 4 labe ,nu poate inca dar nu ma panichez inca ,e inebunit dupa animale mai ales dupa catelul nostru ,cand ma jic eu cu Toto(catelul) si incepe sa latre el se prapadeste de ras ,noaptea experimenteaza toate pozitiile de dormit cand pe spate ,cand pe o pare cand cu fuundul in sus ,asta de vreo 2 sapt,la inceput am stat cu grija sav nu se sufoce mai ales ca el pana acum a dormit doar pe spate,la capitolul dinti stam rau adica....lipsa ,apropo mai e cineva ca noi stirb?nici nu vad gingia umflata nimic legat de jocuri si noi ne jucam cam tot ce ati spus si voi ,a si cand ii zic bate palma cu mami el da cu palmuta lui in a mea sau cand ii zic bravo bate din palmute mor de dragul lui si il pup de 100 de mii de ori pe zii ,cu mancarea noi stam bine bine,la 7-8 dim mananca 120 ml lapte ,la 10 -11 fructe(mar ,para,banana)cu biscuiti pe la 1-2 lp 120 ml.,pe la 3-4 legum(albitura ,morcov,cartof ceapa ardei ,dovlecel)+ iaurt cateodata,pe la 6 IAR LP 120 ML PE LA 8 CEREALE IAR LA 10 iar laptic si apoi somnic de voie
fetele si hai mai posatati si pe aici ca imi e tare drag sa va citesc


fericita si implinita de mult iubit David Nicholas (09.08.2011)



noi suntem ince stirbi.

e greu doar sa postezi, asa in gasca restransa, ai senzatia ca vb singur :)))), cel putin eu asa ma simt periodic. so, daca se vrea activitate pe forum ar trebui sa fie un efort colectiv, nu?



eu la munca, azi noapte am dormit de la 12 la 7 cu treziri la 0.30, 1 (Dani), 3, 4, 5 (Dani cu durere de cap si febra), 6 si la 7 trezirea finala. mai am un pic si imi fac cafeaua in vena
v-am spus ca alex a inceput sa mearga in 4 labe? de vineri i-a reusit performanta, vreo doua zile cand se grabea o lua tot pe burta si taras ca rama, azi dimineata am vazut ca merge doar in 4 labe, a inceput sa prinda spilul si merge repede si asa .
ii iese f bine asezatul in fundulet de pe burtica, drept urmare mai sta si el in fund si se mai joaca, pana acum prefera sa stea pe burta. acum sta in fund, se arunca pe burta, mai merge un pic, iar in fund si tot asa.
acum repetam de zor datul jos din pat, cu spatele, incepe sa invete. problema e cu statul in picioare. adica se ridica, sta bine, dar din cand in cand mai uita sa se tina si cade in fundulet. deocamdata nu au fost incidente sa cada pe spate, dar tot stau cu frica-n san.

de dormit doarme cam la fel cu tot laptele AR si tratamentul, nu stiu ce il doare, ce il supara, mai nou au inceput crizele de plans si la somnurile de peste zi. e posibil sa viseze urat la varsta asta? nu stiu, sunt in ceata complet si ma doare sufletul pt puiutul meu .

cam astea-s vestile, pup mamicile

Laura lui Daniel - 14.11.2006 si Alexandru 01.07.2011

Poze Daniel

Mamici din Iasi


Copilul iti ia tot ce ai avut, dar iti da ce n-ai avut niciodata.


bravo alex!Esti un scump!
Si noi tot atatea treziri Laura si tot de la serviciu scriu!O zi buna si tie si mie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Citat:
citat din mesajul lui crisspy

'Neata,

Revin dupa week-end mai obosita ca niciodata .

De ce ziceam ca e joi si ai mei sunt sanatosi amandoi, s-a facut vineri si au inceput amandoi cu diverse. Andra a facut o alergie urata, s-a umplut in 2 ore de pete mari pe tot corpul, am fost la dr, la analize, pana nu i-am facut dexa injectabil nu a scapat de ele. Insa de dimineata i-au aparut iar mai marunte, in spatele urechii, pe gat si pe picioruse. Carnea am scos-o din alimentatie sa vedem daca nu cumva e de la carne, desi unul din dr zice ca nu. Razvi a inceput vineri cu ochii umflati si cu secretii, a urmat cu 2 episoade de febra sambata si duminica si in urma analizelor trebuie sa luam antibiotic. Ma duc cu capul zau .

S-a pus problema alergiei la proteina din lapte in cazul Andrei, parca Arianna voi ati facut testul nu? Poti sa-mi spui te rog unde ati facut si care e procedura?

Andy sper ca acum sunteti mai bine. Cu mare drag ti-as trimite niste kg de la mine, cred ca se vor oferi si fetele care tin cure de slabire pe aici sa te ajute.

Gabrielita ma bucur ca sotul e Ok. Sanatate multa si pentru flacaul mare

Navicula felicitari pentru dintisorii noi. Noi inca nu avem nici unul.

Laura felicitari pentru plimbaret. Sanatate multa lui Dani

Crisspy, fericita de Razvi (16.02.2009) si Andra - Maria (26.08.2011)


Of Cristina!Sanatate maxima va doresc si refacere extra rapida!

Mergi la inceput