Strumfi & prichindei de iul-aug 2011 (51)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

Cat am voie sa tin laptele praf preparat in sticluta? 30 min? mai putin?
Uneori ii fac si nu papa pe loc....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madybulancea spune:

Gliana eu imi aduc aminte de la razvi max 30 min...

O primavara frumoasa!

eu nu am o dispozitie prea buna....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andy08 spune:

Oooo, Crisspy, e lungutza bine Andra. Si voi. :) Ma gandesc ca tot ce papa ea e folosit la crescut in inaltime. Sunt si eu curioasa daca veti gasi ceva la analize. Cred ca toate vor fi bune.
Si da-mi mie cateva kg daca zici ca ai prea multe, ca am ajuns la 42 dupa zilele de bolit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda82 spune:

Ramona cat de asemanatoare sunt situatiile noastre!Eu tot la 24 de ani am pierdut un ovar, chist dermoid...Sufar si eu de tiroida autoimuna...pe sarcina la fel ca tine stres si zeci de eco...pana si hidronefroza cu dureri groaznice la fel ca tine am avut.Insa ca tot sunt asa de asemanatoare situatiile sper sa-l anunti si tu mai repede pe bb 2




Mami fericita de Nectaria(29.07.2011) si 10 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corry_28 spune:

O primavara frumoasa, cu multa multa caldura, in sufletele!

Am 3 mesaje de la Matei si Iustin:

1. multumim pentru aprecierile facute la pozele de pe FB!

2. cate un pentru toate printesele si o pentru mamicile lor minunate!

3. cum sa faca mami sa nu ne mai trezim din somn atunci cand ne intoarcem de pe spate, pe burtica?Tresarim in somn sau ne miscam, ne intoarcem pe burtica, ridicam caputul si....gata...ne-am trezit
Nota: miscarea asta o facem noaptea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

Citat:
citat din mesajul lui madybulancea

Gliana eu imi aduc aminte de la razvi max 30 min...

O primavara frumoasa!

eu nu am o dispozitie prea buna....



Mami de Razvan si Rares





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Citat:
citat din mesajul lui babyblue

miha, povestea mea e destul de simpla, nu la odisee am povestit-o ci la sectiunea de aspirante, unde am stat pret de vreo 2 ani.

pe scurt(ca nici nu vreau sa mi mai amintesc), la 24 de ani am pierdut un ovar, pt ca am facut o tumora care se numeste fibrotecom. am hipertiroidie autoimuna, toate astea au dus la incercari nenumarate de a ramane gravida( ani de zile am luat anticonceptionale, pentru ca nu stiam ca voi ramane greu si nu voiam sa raman). dupa o vreme de nereusite, am apelat la inseminari intrauterine, am facut vreo 3, n am reusit, apoi am facut o fertilizare in vitro, n am reusit. ne pregateam sa o faceam pe a doua,intre timp depusesem dosar pentru adoptie, cand am ramas gravida natural, total pe neasteptate.
m am trezit ca nu mi mai vine ciclul, am crezut ca m am dereglat de la fertilizare, facusem cu 2 luni in urma. mi am facut la plezneala un test de sarcina si am vazut doua liniute, nu mi venea sa cred ochilor, m am dus imediat si mi am facut un beta HCG, avea o valoare uriasa, era clar ca eram gravida. restul stii....

_

Mami fericita de Iustin-Andrei (18.07.2011)





Minune de la Dumnezeu Ramona iti dai seama??? Sunt atat de fericita pentru tine!!!
Ar fi super tare sa mai ramai o data tot asa. O sa mai faci FIV sau alte interventii daca nu se intampla intr un anumit timp?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Citat:
citat din mesajul lui babyblue

probabil ca a fost un noroc intr-o viata.
de asta eram eu atat de stresata la inceputul sarcinii. nu aveam niciun simptom si imi faceam eco dupa eco, in primul trimestru am facut...19...ecografii. de fapt la 19 m am oprit sa mai numar. pana la finalul sarcinii cred ca am facut vreo 27-30.
pe la 7 sapt am avut o sangerare mica de am crezut ca fac infarct de frica sa nu pierd sarcina. toata sarcina asta m am consumat si m am chinuit interior traind mereu cu frica sa nu o pierd, pt ca stiam ca un asa noroc nu se intampla prea des.

nu m am bucurat deloc de sarcina, am trait mereu in stres.
dupa ce am nascut nu m am bucurat deloc de prima parte de maternitate pt ca mi era rau de la stentul ala din rinichi, apoi m am operat iar, mi era mereu rau si oboseala imi accentua toate starile.
nu m am bucurat de alaptat pt ca nu rezistam fizic si m am umflat de antibiotice.
nu m am bucurat de evolutia lui iustin pt ca mereu eram stresata ca de la morfina din sarcina are ceva.

mi a trebuit mult sa inteleg ca totul a fost ok, totul este ok, totul va fi ok. si sa ma relaxez.:)

as vrea sa mai am norocul sa raman gravida pt a ma putea bucura de sarcina fara o mie si o suta de ecografii, sperand ca totul ar decurge bine, pentru a ma feri de rele in ultimul trimestru, pentru a putea alapta mult timp dupa nastere, pentru a face lucrurile bine de data asta, etc.

_

Mami fericita de Iustin-Andrei (18.07.2011)





Ramona, sa ti ajute Dumnezeu sa ramai cat mai repede!!! Sunt sigura ca te vei bucura de urmatoarea sarcina!!! Ma bucur ca ai realizat ca toate sunt bune cu Iustin!! Este un bebelus TARE TARE frumos!!!! Pupam baiatul!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

O primavara frumoasa tuturor mamicilor noastre si la multe lunite sarbatoritilor de pe data de 1!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Citat:
citat din mesajul lui Gliana

babyblue..gata mami...gata..nu mai povesti dintr-astea....Totul e ook.. Iustinucu e superb, tu ti-ai revenit....Bucurati-va...vine primavara...

Un martisor virtual si de la noi!

mamica fericita a doi copii minunati Eric (26.08.2011) si Cristina (07.07.1992)





Eu am tentat o pe Ramona sa povesteasca, caci din pacate (si regret foarte tare) nu am intrat mai deloc pe perioada sarcinii din cauza navetei si unui servici super solicitant. Plus din cauza greturilor in primele 4 luni jumate!!!!Am vrut si eu sa cunosc povestile unor bebelusi care au venit greu, caci uneori, zic eu, poate apreciezi si te emotionezi mai tare atunci cand vine cu greu bebe!! Adica, eu m am bucurat foarte tare cand am vazut ca am ramas doar dupa 2 luni de incercat, si sincer NU as vrea sa ma pun in pielea celor care au asteptat ani si ani sa aiba bebei (cred ca as face depresie!! nu sunt genul tare!!!). De aceea, imi place sa citesc astfel de trairi!! Ramona, felicitari pentru ca ai fost tare si ma rog sa se intample cat mai repede bebe 2!!! Ne ai zis ca deja ati inceput proiectul, nu? Deci ne poti anunta ORICAND ca e pe drum, asa cum a facut o si Anda!!!
Si am vrut sa cunosc si mai bine fetele!!! Daca mai sunt doritoare sa mai povesteasca cum au ramas gravidute, eu as fi tare fericita sa va citesc!!!
Pupici

Mergi la inceput