Strumfi & prichindei de iul-aug 2011 (51)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Andy08 spune:

Miha , doctorita a spus vineri, cand i-a dat antibioticul,ca de la dinti ar fi. A luat virusul de la Andrei si peste asta s-a suprapus si faptul ca-i iese un dintisor si dr. zicea ca din cauza ca e totul inflamat, mult lichid peste tot (mucisori, saliva) si s-a infectat. Intr-adevar, azi a spart dintisorul gingia. Sper sa nu mai experimentam din astea, desi la gradi abia acum incepe valul de virusi de primavara....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabrielita81 spune:


Noi suntem in refacere dupa un sfarsit de saptamana in care am fost toti bolnavi. Andrei cu congestie la plamani si sinusuri (e pe antibiotic), Emma cu otita la ambele urechi (e pe antibiotic), eu dupa 5 zile de febra cauzate de gastro-enterocolita virala plus gripa....In fine, acum suntem mai bine.



Imi pare rau sanatate multa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisspy spune:

'neata,

O flo] pt fiecare mamica! Sa aveti o primavara frumoasa!

pentru toti sarbatoritii din zilele astea, sa fiti sanatosi pui mici!

Andy sanatate multa tuturor , vai ce ai mai tras si tu cu 2 copii plus voi adultii.

Noi sa zic ca ne-am mai revenit, dar acum suflu si in iaurt. Astept sfarsitul de sapatamana sa vad cu ce mai vine Razvi de la gradi .

Plus ca maine vine pediatra pt vaccinul de 6 luni al Andrei, sper sa nu aiba nici o reactie adversa ca tocmai ce si-a revenit si ea. Si cel mai probabil sambata mergem sa recoltam sange pentru analize.

Ieri am inceput si noi cu carnita, a acceptat-o , dar inca nu ma entuziasmez ca a fost o cantitate foarte mica.

fetele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

La Multi Ani tuturor de Martisor! Va ofer la fiecare cate un Martisor virtual!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

miha, povestea mea e destul de simpla, nu la odisee am povestit-o ci la sectiunea de aspirante, unde am stat pret de vreo 2 ani.

pe scurt(ca nici nu vreau sa mi mai amintesc), la 24 de ani am pierdut un ovar, pt ca am facut o tumora care se numeste fibrotecom. am hipertiroidie autoimuna, toate astea au dus la incercari nenumarate de a ramane gravida( ani de zile am luat anticonceptionale, pentru ca nu stiam ca voi ramane greu si nu voiam sa raman). dupa o vreme de nereusite, am apelat la inseminari intrauterine, am facut vreo 3, n am reusit, apoi am facut o fertilizare in vitro, n am reusit. ne pregateam sa o faceam pe a doua,intre timp depusesem dosar pentru adoptie, cand am ramas gravida natural, total pe neasteptate.
m am trezit ca nu mi mai vine ciclul, am crezut ca m am dereglat de la fertilizare, facusem cu 2 luni in urma. mi am facut la plezneala un test de sarcina si am vazut doua liniute, nu mi venea sa cred ochilor, m am dus imediat si mi am facut un beta HCG, avea o valoare uriasa, era clar ca eram gravida. restul stii....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

probabil ca a fost un noroc intr-o viata.
de asta eram eu atat de stresata la inceputul sarcinii. nu aveam niciun simptom si imi faceam eco dupa eco, in primul trimestru am facut...19...ecografii. de fapt la 19 m am oprit sa mai numar. pana la finalul sarcinii cred ca am facut vreo 27-30.
pe la 7 sapt am avut o sangerare mica de am crezut ca fac infarct de frica sa nu pierd sarcina. toata sarcina asta m am consumat si m am chinuit interior traind mereu cu frica sa nu o pierd, pt ca stiam ca un asa noroc nu se intampla prea des.

nu m am bucurat deloc de sarcina, am trait mereu in stres.
dupa ce am nascut nu m am bucurat deloc de prima parte de maternitate pt ca mi era rau de la stentul ala din rinichi, apoi m am operat iar, mi era mereu rau si oboseala imi accentua toate starile.
nu m am bucurat de alaptat pt ca nu rezistam fizic si m am umflat de antibiotice.
nu m am bucurat de evolutia lui iustin pt ca mereu eram stresata ca de la morfina din sarcina are ceva.

mi a trebuit mult sa inteleg ca totul a fost ok, totul este ok, totul va fi ok. si sa ma relaxez.:)

as vrea sa mai am norocul sa raman gravida pt a ma putea bucura de sarcina fara o mie si o suta de ecografii, sperand ca totul ar decurge bine, pentru a ma feri de rele in ultimul trimestru, pentru a putea alapta mult timp dupa nastere, pentru a face lucrurile bine de data asta, etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabrielita81 spune:

BABYBLUE emotionanta povestea ta...D-zeu a facut o minune si cu credinta in el sigur o sa mai faca una...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

babyblue..gata mami...gata..nu mai povesti dintr-astea....Totul e ook.. Iustinucu e superb, tu ti-ai revenit....Bucurati-va...vine primavara...

Un martisor virtual si de la noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andy08 spune:

Gabrielita, Crisspy .

Crisspy, si eu astept sa vad ce mai culege Andrei de la gradi. Si asa o sa o tinem pana la vara. Ma bucur ca voi sunteti mai bine si sper sa ramaneti tot asa. Am vrut sa te intreb cum sta Razvi cu greutatea/inaltimea? Voi, parintii, sunteti micuti? Ca ma gandesc poate Andra e mai micuta si pt. ca asta e mostenirea genetica.

Babyblue, bucura-te de puiul tau, ca prin multe ai trecut si tu. Si sa dea Domnul sa mai aveti un pui sanantos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisspy spune:

Andy si noi si Razvi stam bine si cu inaltimea si cu greutatea...eu chiar stau prea bine (adica sunt cam multe ).

Razvi are la 3 ani, 97cm si 15,5 kg. Eu am 1,70 si sotul un pic mai mult.

In ceea ce priveste inaltimea Andra are 67 de cm la 6 luni, ceea ce eu zic ca e bine, cu greutatea ne luptam. Daca analizele ies OK atunci nu ma mai stresez, asta e felul ei si gata.

bolaviorii

Mergi la inceput