Brumarei si craciunite de nov-dec 2011 (3)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oana1984 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lia73

neata fetele
o cafeluta
noi am facut vaccinul de 4 luni, am tipat de a sarit pampersul de pe popoias
de cateva zile suntem ffffffff plangaciosi si nu vrem sa papam, roadem degetelul numa in lateral
avem gingile albe si umflate la canini
sper ca nu ii da intai caninii
azi mergem la dr sa vedem ce ne zice

Tu Maica si Fecioara primeste-ma la Tine,
Ca Tu esti Preacinstita, ma aperi si pe mine
Ajuta-ma sa sufar ajuta-ma sa lupt
Si sa ma rog la Tine cu glas neintrerupt.
Puternica Stapana, doar Tu poti sa ma ajuti
Cu ruga Ta fierbinte spre Fiul cel de Sus.

Ii multumesc Bunului ptr ajutor
Florin 18 ani si Matei Ioachim




Uau, deja la 4 luni incep sa iasa dinti? Sa stiu la ce sa ma astept peste o luna jumatate...
Ce vaccin i-a facut bebelului tau, Lia?
Eu am fost cu a mea la eco de sold ieri si nu are nimic la sold, in schimb are la labutele picioarelor ceva ce se cheama tal valg (sau talus valgus am gasit pe net). Trebuie sa-i fac masaj de 3 ori pe zi si sa-i pun noaptea atele din ghips. Diseara ar trebui sa incep si mi-e teama ca n-o sa-i placa deloc



Sondaj: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=171049

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arleza spune:

Buna dimi!LIA multumim de cafea,ma bucur ca ai intrat sa ne spui de voi.O sa treaca plansul si greva foamei peste cateva zile ai sa vezi,si Sara mea la fel a fost dupa vaccinul de 2 luni.Pe cel de 4 luni l-am amanat cu 3 sapt ca a racit,o sa il facem sapt viit.Sa stii ca ai un baiat tare frumusel,l-am vazut in pozele de pe facebook.Poze de la botez nu ne arati?Cum a fost la botez,povesteste-ne?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arleza spune:



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia73 spune:

oana, spre rusinea mea nu mai stiu cum ii zice, este cel din schema gratuita
arletza, nu am mai facut botezul pe 25, a ramas sa-l facem dupa paste


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonia Antonia spune:

Citat:
citat din mesajul lui arleza

TONIA bafta la inceperea serviciului.


Multumesc, Arleza!

Eu sunt racita cobza, umblu ca masca in casa pt a-l proteja pe bebe. Am inceput si operatiunea "lapte praf cu biberonul", nu e usor, nu prea vrea sa suga tetina aia, tot tata e mai buna. Deocamdata ii dau un singur biberon/zi dar va trebui sa mai insist si sa ajung in 2 saptamani la un supt dimineata si seara + noaptea daca vrea. Oricum, el si acum la aproape 3 luni se trezeste noaptea din doua in doua ore sa suga. Acum nici eu nu stiu daca ii e foame sau vrea pur si simplu contact (adica sa il iau in brate din patut).

Alta curiozitate: nu doarme ziua decat f putin, 2 reprize de 20-30 min si in nici un caz in camera/patutul lui. Acum l-am pus sa doarma afara, pe terasa in tranzat (http://www.amazon.fr/BabyBj%C3%B6rn-009064-Transat-Balance-Rouge/dp/B001ET6P78) .

Foarte diferiti copiii intre ei. Sora-sa la varsta lui dormea noaptea de la 12 pana la 6 dimineata in camera ei fara mine alaturi. Si dormea si ziua...si sugea fara probleme din biberon...si...

Oricum, e foarte frumoasa maternitatea!

Va pup si va doresc o zi buna!

PS Lia, noi face botezul la vara...nu-i nici o graba

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela-p spune:

buna seara
ne-am cam hotarat unde mergem la mare, plaja azur, intre eforie nord si sud
sunt 3 vile direct pe plaja,au plaja lor privata, cred ca va fi mai linistit.cum va fi prima vacanta cu 3 copii vreau liniste in primul rand.
luam doar cazare, desi au si restaurant, daca nu e ok mancarea mergem in alta parte.mergem la sfarsitul lui iunie.

maia tot racita, nu o mai duc la gradi ca m-am saturat de raceli.




mamica fericita de 3 printese Maria Teodora 26dec 2001, Maia Andreea 28 nov 2006,Stefania Gabriela 20 nov 2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristineescu spune:

wow, Lia, deja dintisori.

Oana, baietelel meu cel mare a purtat atele ghipsate pt tal valg. Si acum ma intreb daca nu l-am chinuit degeaba :) Oricum pe ei nu ii deranjeaza la somn. Vezi ca este fasa elastica autoadeziva cu care poti sa infasori piciorusele fara sa stranga. Succes. Bine ca nu e nimik la sold.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristineescu spune:

Tonia, f interesant balansoarul de bebei. Al meu bebe tot asa pe furate ziua cu somnul dar daca il tin in brate doarme si 2 ore. Succes in operatiunea biberonul. Nici noi nu ne grabim cu botezul ca asteptam vreme frumoasa sa ne strangem la un gratar.

mihaela, sanatate maiei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_iasi spune:

Buna seara fetelor, imi pare asa de rau ca e cam putina activitate aici....eu am tot invatat din discutiile purtate.
Matei ca si bebelusul tau Lia e foarte nervos,plangacios si numai cu mainele prin gurita sta,se irita tot de jur imprejurul guri si cand ma prinde de deget parca vrea sa ma muste,ofof am luat un gel pt.gingii dar de geaba,acum nu stiu ce sa cred...oare sa-i iasa dintisorii?
Tonia intradevar foarte diferit sun si copilasii mei,teo era foarte linistit a papat usor si la biberon cand au iesit dintisori nici nu am stiut pana nu m-am agatat cu degetelu de 2 coltisori,chiar imi puteti da o sugestie,sfat cum asi putea sa-l invat cu biberonul,mentionez ca-l alaptez dar mi-ar placea sa-l mai las cu bunica cate o data.
Va doresc o seara linistita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana1984 spune:

Cristineescu, multumesc ca mi-ai raspuns. Am incercat sa i le pun aseara impreuna cu sotul meu si n-am putut, ne uitam la ea si ne era mila sa o chinuim. In plus de asta, mi se pare ca ii forteaza piciorul prea mult in directia opusa. Am inteles ca piciorusele ei sunt prea in exterior si ghipsul le forteaza in interior dar n-ar trebui sa le blocheze in pozitia corecta si nu una tot gresita? Ne-am gandit sa mai consultam un ortoped, sa vedem ce zice.
Eu, ca sa o calmez (mi-am dat seama ca de multe ori plange pt ca ii e somn), am cumparat un baby wrap. E foarte eficient, reduce durerile de spate, ai mainile libere, si-l poate pune si tati. In asta doarme si 3 ore, altfel cere sa pape mult mai des.



Sondaj: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=171049

Mergi la inceput