Brumarei si craciunite de nov-dec 2011 (3)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oana1984 spune:

Arleza,
Ai putea sa intrebi pediatrul daca ar fi ok sa-i dai cu apa termala. Bebela mea are un mic eritem fesier si mi-a recomandat apa termala (am luat de la Avene) si o crema. Din ce vad pe spray, apa termala e calmanta deci poate ii ajuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana1984 spune:

Intrebare pentru mamicile care alapteaza : bebelusul vostru cat de des vrea sa pape? A mea ma mananca de vie, ar suge incontinuu...poate nu fac eu bine ceva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonia Antonia spune:

Oana, eu alaptez inca si Gabriel de 2 luni jumate mananca total anarhic, nu are un program, mananca inca de 3-4 ori/noapte. Problema este ca eu peste 3 saptamani incep serviciul si nu voi putea alapta decat dimineata si seara. O sa incep in curand sa ii dau lapte praf sa vedem daca reuseste sa isi faca cat de cat un program de masa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana1984 spune:

A mea doarme destul de mult noaptea, dar in timpul zilei vrea sa suga si din ora in ora daca e agitata si trebuie sa stea permanent in brate. Am incercat cu Baby Drink (la sfatul pediatrului). Nu ii trece foamea dar cred ca o ajuta la burtica si ii dau seara dupa baita, ca sa doarma bine, cu mai putine colici.
Bafta multa, Tonia, cu intoarcerea la serviciu. Dar nu ai putea sa mai dai o fuga acasa in timpul zilei? Stiu ca exista posibilitatea programului de 6 ore. Il alaptezi si te mai mulgi cu pompa ca sa mai aiba pana seara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Tonia, dar de ce bagi lapte praf, nu poti sa te mulgi si sa-i lasi lapte in biberon?

Eu am inceput serviciul de doua saptamani (doar o zi /sapt deocamdata) si ma mulg si ii dau lapte matern in biberon. Problema la noi este alta, nu accepta biberonul absolut deloc, ca sa-ti faci o idee, in 10 ore cat a stat la cresa a mancat 60 de ml (toata ziua) Incercam de doua luni, chiar 3 sa o invatam sa accepte lapte si in biberon, dar nimic.

Ca sa raspund la intrebare, fi-mea la 3.5 luni si 6 kg suge haotic, uneori si de 14-15 ori pe zi. Noaptea adoarme profund pe la 10 si se mai trezeste pt un supt scurt la 3 si 6 dimineata. Mai nou insa am observat ca de cateva zile suge mult mai des noaptea, cred ca e intr-un puseu de crestere.

Aici e matza mea
http://www.flickr.com/photos/14984866@N07/



www.youtube.com/watch?v=qJXut4el9pQ" target="_blank">Nadia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Oana 1984, voiam sa iti atrag atentia desi probabil ca pediatru stie, Rotarixul (prima doza) se face doar pana in 14 saptamani, sa nu depaseste varsta asta.



www.youtube.com/watch?v=qJXut4el9pQ" target="_blank">Nadia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonia Antonia spune:

Miere, imi este greu sa ma mulg la job...nu imposibil dar nu sunt atat de motivata. Si voi incepe cu "norma" intreaga direct: adica de la 8 la 18.
Am comandat biberoane si o sa atac problema saptamana asta. Sper sa nu am aceeasi problema ca si tine, adica sa nu accepte biberonul.

Oricum, o sa imi fie tare dor de momentele cand suge la san. Te iubesc, pui mic!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Da, adevarul este ca e complicat rau. Eu ma mulg de doua ori/zi si la pranz conduc 20 de min dus si 20 intors ca sa merg sa o alaptez la cresa, din cauza faptului ca ea nu vrea sa manance nimic din biberon si mi-e teama ca se va dezhidrata. Dimineata cand plec la servici parca plec in vacanta, atatea genti am dupa mine plus doi copii.

O sa incep si eu full time la jumatatea lunii mai, va avea cam 6 luni si sper sa inceapa solidele ca sa mai bage ceva in burtica.



www.youtube.com/watch?v=qJXut4el9pQ" target="_blank">Nadia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana1984 spune:

Citat:
citat din mesajul lui miereamara

Oana 1984, voiam sa iti atrag atentia desi probabil ca pediatru stie, Rotarixul (prima doza) se face doar pana in 14 saptamani, sa nu depaseste varsta asta.



www.youtube.com/watch?v=qJXut4el9pQ" target="_blank">Nadia

Listen to your children when they're young, and they'll listen to you when they're old.


Aoleu, nu stiam, multumesc ca mi-ai spus...Lidia ar avea cam 14 sapt jumatate atunci cand e programata pt vaccinul de 3 luni. Sper ca e ok. Dar ai idee de ce se face asa? Care sunt contraindicatiile?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Nu e vorba de contraindicatii, pur si simplu vaccinul trebuie administrat la un anumit interval de timp pana la o anumita varsta ca sa fie eficient.
Sunt doua vaccine pt rotavirus; rotarix si rotateq, amandoua au limite de varsta, chiar citind acum despre rotateq- ei spun prima doza pana in 12 saptamani (eu stiam de 14)
"

RotaTeq is not a shot; the vaccine is given by mouth. Your child will receive 3 doses of the vaccine. The first dose is given when your child is 6 to 12 weeks of age, the second dose is given 4 to 10 weeks later, and the third dose is given 4 to 10 weeks after the second dose. The last (third) dose should be given to your child by 32 weeks of the age."



www.youtube.com/watch?v=qJXut4el9pQ" target="_blank">Nadia

Mergi la inceput