Brumarei si craciunite de nov-dec 2011 (3)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andreea_78 spune:

Buna si o primavara frumoasa si fericita.
Altesa felicitari pentru micutul crestin. Dupa vaccinul de doua luni nu am avut nimic. Doar am fost putin mai somnorosi in ziua aia, in rest nimic, nici febra, desi nu i-am pus supozitor cu paracetamol.
Cristineescu multumesc pentru mesajul cu dieta. Inca nu am avut timp sa ma uit peste el. Sper ca e ok acum baiatul cel mare.
Simimarina sper ca nu mai aveti problem cu biberonul. Poate ca e din cauza dintisorilor?
Si noi ne-am descoperit manutele si ne jucam cu ele. Le framantam de parca ne-am spala pe manute.
Mihaela, saracuta de tine. Te cred ca esti zombie. Insanatosire grabnica fetelor.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALTESA spune:

mamici eu nu inteleg o chestie de ce unii bebei au colici si altii nu?adica ce unii inghit aer si altii nu?

Azi iar a avut mititelul o zi horor la noi ziua e problema nopatea doarme tun .


bine ai venit onuta ce zi frumoasa a ales bebeu tau

multumesc de raspuns mamci caci mie un pic teama de vaccin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arleza spune:

Salutare mamici si bebici!MIHAELA multumesc mult pt site,am intrat si am vazut ca au hainute super,iar preturile sunt chiar bune,mici fata de cele din magazine.Sper sa gasesc pe cineva care sa vrea sa cumpere,sau o sa iau eu singura si o sa-i fac garderoba de vara Saritei mele,ca am vazut niste rochite frumoase foc.Sanatate multa fetitelor!Va pup pe toate si we placut!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luny spune:

mihaela,arleza cand vreti comanda la Aramis?.. m-as baga si eu,desi nu vreu f multe sa comand, dar nu stiu cum sa facem, sa ne intalnim.. tu vii prin Bucuresti?
Arleza, mai incearca si http://daninaline.ro/start/ mie imi plac.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela-p spune:

pt stefi am primit ff multe hainute,dar cand se vor termina sigur voi da comanda.sa imi spuneti voi daca/cand va hotarati, ma uit pt fetele mari sa vad daca mai gasesc ceva, ei au mai mult pt copii pana in 3-4 ani, dar poate mai gasesc o mamica sa dam comanda fiecare in jur de 100 lei.
sotul meu lucreaza in bucuresti, zona liberty mall, este de miercuri pana joi-vineri , eu acum cu bebe nu mai ajung in bucuresti, mai ales ca fetele mari sunt la scoala/gradi, dar mai la primavara/vara com mai merge.

voi mergeti la mare anul asta?anul trecut a fost la bulgari,dar anul asta as incerca la marea noastra, n-as merge asa mult cu masina cu bebe mic.
ati fost undeva sa fiti multumite?noi mergeam la eforie, dar e greu cu caruciorul acolo cu scarile,as cauta un hotel/pensiune f aproape de plaja
ne gandim la sfarsitul lui iunie, sa nu fie ff cald




mamica fericita de 3 printese Maria Teodora 26dec 2001, Maia Andreea 28 nov 2006,Stefania Gabriela 20 nov 2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arleza spune:

Neata!Haideti la o cafea,cine vrea,eu tre sa beau ca sunt treaza de la 4:50,fie-mea nu vrea sa mai doarma.MIHAELA,LUNY eu ma bag la comanda cu voi,eu iau de 200 ron pt Sara,haine de vara,mai luati si voi de cate 150 fiecare si am rezolvat-o.Daca vreti sa luati doar de cate 100,spuneti-mi ca iau eu de mai mult,ca sa facem suma necesara de 500.Eu as vrea la sf lunii martie,inceputul lui aprilie,voi ce ziceti?Eu nu mai ajung in Buc dar daca poate sotul tau MIHAELA sa se intalneasca cu ANCA(LUNY) ar fi super.Ma apuc sa legan pitica ca poate o sa mai adoarma,va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BlackCat4evR spune:

Colicile nu au legatura cu aerul inghitit, aerul doar inrautateste simptomele. Si treaba cu eructatia de dupa masa este necesara pentru ca daca ragaie in alta pozitie, de obicei iese si cam mult laptic o data cu aerul...
Colicile sunt provocate de imaturitatea sistemului digestiv. Toti copii trec prin asta, dar, asa cum si la oamenii mari pragul durerii este variabil, asa e si la bebe. Pe unii ii chinuie foarte tare, altii nu dau prea multe semne, altii au ore la care reactioneaza mai rau. Unii plang incontrolabil, altii doar se chircesc si se inrosesc, e chestie de suportabilitate a durerii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arleza spune:

BLACK la fel stiu si eu de colici. Am fost cu pitica la impartasit si acum doarme dusa ca era obosita tare,de daca se trezeste din creierii noptii.Eu sunt cam suparata ca a inceput sa se extinda dermatita de pe fata ei si nu stiu ce sa mai fac.Cu crema cu cortizon nu vreau sa ii dau,desi asa imi recomandase doctora de familie,ca stiu ca are multe efecte adverse.O sa ma duc cu ea la un dermatolog,dar nu stiu cat o fi de bun,ca din ce am citit pe net de la alte mamici,ele au incercat multi dermatologi pana au reusit sa dea de unul bun,dar si de tratament adecvat.I-am luat 2 creme de la farmacie,de la Avene si Roche nu mai stiu cum,speciale pt dermatita atopica dar degeaba,nu ia trecut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonia Antonia spune:

Arleza,

Si baietelul meu are dermatita atopica pe fata si pe maini si am incercat Bioderma si Avene care nu au avut nici un efect. Pana la urma crema care a mers a fost STELATOPIA de la Mustela. Nici eu nu i-am dat inca cu cortizon, am crema in frigider.

Am facut si noi vineri seara vaccinul de 2 luni (la 2 luni jumate) si de atunci nu prea e in forma juniorul: plange, mananca putin, regurgiteaza, are diaree, dureri de stonac si burta...sper sa treaca repede. Am facut Infanrix hexa si Prevenar. Urmatorul peste o luna.

Va doresc o duminica placuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana1984 spune:

Multumesc pentru primirea calduroasa. Va doresc tuturor o primavara linistita si senina!
Intre timp, am facut si noi vaccinul de 2 luni. Am avut emotii dar a fost ok, doar putina febra (38,1) si o jumatate de supozitor cu paracetamol noaptea la ora 2:00. Am ales sa mergem pe vaccinurile Infanrix de la GSK. Sunt scumpe dar vad ca reactiile sunt minime. Acum i-a facut Infanrix Hexa si la 3 luni o sa-i faca Rotarix si Simflorix. Observ ca se fac mai des decat cele de la stat (cu schema 2 luni - 4 luni, etc) dar asta e... Sa speram ca sunt ok.

Mergi la inceput