Brumarei si craciunite de nov-dec 2011 (3)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns rania_s spune:

Deci..Vanessa doarme toata noaptea de pe la 10 luni.
In functie de cum se trezeste dimineata si bea lapticul,asa primeste si urmatoarele mese.
Program azi:Laptic la 7,la 10 fructe,la1 supica pe pui cu carnita,la 4 legume la cuptor,la 7 iaurtel,si inainte de somnic laptic.Si mai primeste o portie de laptic la amiaza cand doarme.Programu cu mancarica mai poate varia cu cate o jumate de ora,dar in general cam asa suntem.Eu fructele i le dau pasta ca mi-e mie mai usor,dar in rest si carnita i dau bucati mici,n-am avut probleme pana acuma.
Ea se trezeste de tot dimineata in jur de ora 9,si somnicul de la amiaza il are undeva in jurul orei 14,doarme in jur de 2 ore,si apoi pana seara la 9-9:30 nu mai doarme.
Irina tocmai am citit pe cutia mea de lapte si scrie ca portia de lapte la un copil la varsta de un anisor(noi avem deja un anisor)trebuie sa fie undeva la 500ml.Deci eu cred ca e ok cat bea pitica ta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_78 spune:

Buna fetelor.
Ce bine imi pare ca ati reinceput sa scrieti.
La multi ani pentru puiutii care au facut deja un anisor.
Noi mai avem un pic, e dupa colt .
Acum despre noi:
-avem 8 dintisori(primii au fost cei de sus, fara febra, doar cu scaune moi, treziri noaptea si maraiala),
-dansam si noi, dar mai mult dam din pleata,
-de vorbit, vorbim si pe limba noastra destul de mult,
-nu facem pa, batem din palme la bravo,
-mergem peste tot de-a busilea si in picioare daca ne tinem de ceva, singurel face doar 1-2 pasi si apoi pica in fund, dar macar pica pe moale.
Programul la noi este ceva de genul trezit apoi ii dau fructele in jur de 9, apoi laptic cam pe la 10, nani cam 1-2 ore, ne plimbam o ora pe la pranz, papam legumele in jur de 14, nani iar 1-2 ore, iaurtel in jur de ora 17-18 si baie cam pe la 20-21, dupa care laptic. Am scapat de trezirile de noapte.
Momentan suntem cu rosu in gat, pe care cred ca l-a luat de la mine . Sper sa ne treaca la amandoi cat mai repede.
va pupam.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_filipas spune:

Salut fetele!

Deci, mai amanuntit despre Sofi-fofi: ea doarme de la 8 seara la 8 dimineata, cu o trezire la 6 pt. lapte (nu s-ar trezi, dar o treim noi, ca sotul merge la servici, eu o pregatesc pe Miruna sa o duca sotul la gradi si e zarva in casa intre 6-6.30). Doarme toata noaptea de pe la 2 luni (m-am "razbunat" ca sa zic asa pt. sutele de treziri pe noapte ale lui Miruna, cand era bebe). Programul nostru e cam asa:
6.30 lapte cca. 250 ml
10.30 fructe + biscuiti/cereale
12.00 lapte si nani
15.00 papa de legume/orez/carne/ou/ficat
18.30 iaurt cu biscuiti, branza, cereale, gris/taietei cu lapte sau combinatii pe tema asta
20.00 lapte si nani
Si ea zice tata (primul cuvant) mama, si mamamama cand ceva nu-i e bine, zice 'aide (=haide) dimineata cand se trezeste ca sa o dau jos din pat, ir rest vorbeste mult si fluent in bebeluseasca. E mare cataratoare si exploratoare, preferatele ei fiind escaladarea scarilor si vandalizarea sertarelor din bucatarie, si linsul cu maaare satisfactie a oalelor/lingurilor etc.
Ii plac pisicile si cainele din curte si le "maseaza" cu spor cand le prinde.

Cam atat, fugim dupa Miruna la gradi. Pupici!


Dia, mami de bebeloi Miruna (15.07.2008) si bebe doi Sofia (21.11.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BlackCat4evR spune:

Hei, acum m-a lovit inspiratia! Asta inseamna ca ne mutam la clubul scutecelor?!?!?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinutza2bby spune:

Neata,

Va servesc cu o cafea?

BlackCat , da la sfarsitul lunii decembrie ar trebui sa ne mutam la scutece ......sa vedem cum ne descurcam ( eu nu stiu nici macar sa fac capitol nou). Voi stiti?

Irina, bine ai venit, cu somnul sincer eu nu am avut probleme .Adica de cand am nascut-o si o alaptam se trezea decat odata pe noapte sa manance dupa care adormea la loc.
Acum se trezeste dimineata la 7.30 -8 sa manance, in rest doarme toata noaptea. ( in ultimele zile e mai nelinistita noaptea poate de la dintisori....sau cine stie, dar se trezeste doar pentru cateva minute si adoarme la loc)
Ca sa zic am un copil cuminte

Iar ziua acum doarme in doua reprize una de la 9.30-10,11 depinde de zi , si a doua de la 14 - 16 ( cu variatii)

Andreea noi sarbatorim in aceeasi zi un anisor , ma bucur ca ai trecut pe aici , poate o faci mai des
Sa va treaca gatutul rosu repede

Dia si Maya ar vrea sa "maseze" toti cateii si pisicile
cel putin cand vede catei e disperata dupa ei.....


Rania cum e in UK , iti place mai mult ca in Australia?

Ehehehe se pare ca ne-am strans o mana de mamici ,ce ma bucur

Poate ne mai vad si alte fete si vin inapoi.

Va pup pe toate si pe puiutzi

Alina mami de Maya Alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_filipas spune:

Neatza mamici si bebici!

Intreba cineva ieri de desene animate. Sofia se uita, doar fiindca se uita si Miruna (la noi TV-ul e in living si invariabil merge pe desene). Dar nu se uita la desenele intregi, nu o intereseaza, se uita si ii plac reclamele si cantecele din desene (noi ne uitam la Disney Junior). Nici nu misca atunci cand se canta/sunt reclame. Asa am si reusit sa-i dau siropelele cand a fost racita acum cateva saptamani. Preferatele ei sunt Mickey Mouse (de la sora-sa i se trage).



Dia, mami de bebeloi Miruna (15.07.2008) si bebe doi Sofia (21.11.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_filipas spune:

Andreea multa sanatate si sa va treaca repede !


Dia, mami de bebeloi Miruna (15.07.2008) si bebe doi Sofia (21.11.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_78 spune:

Neatza mai pe la pranz asa. Multumim de cafea. Eu deja am servit 2 pana acum.
Multumim pentru urarile de insanatosire. Sper cat mai repede. Ca acum ne curg si mucii la greu si nici nu prea sta sa ii trag cu batista bebelusului.Asta e. E prima raceala din multele ce or sa vina, nu .
Si noi avem pisoi si cand il prindem si sta il mangaiem mai tare asa, dar cred ca s-a obisnuit deja motanul.
Alinutza2bby nici eu nu stiu sa fac capitol nou si stiu ca era un cont comun dar fetele au schimbat parola si nu stiu cine o mai are.
Si la noi sunt un big hit reclamele. In sufragerie merge televizorul aproape non stop dar stie cand sunt reclame si numai acolo se uita. Si meteo la fel, suntem un mare fan. Probabil ii atrage grafica, cine stie.
Va pupam.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rania_s spune:

Buna seara si de la noi!Ce bine imi pare ca ne-am adunat cateva.
Alinutza am stat inb Grecia inainte,nu in Australia,oi fi scris eu ceva de Australia,ca nu mai tin minte,dar daca e caldura acolo mi-ar place si acolo.In Anglia e bine,nu ma plang dar tot imi e dor de clima din Grecia...sper sa ma obisnuiesc cu vremea rece,ca sunt o friguroasa.
Andreea multa sanatate la puisor.
Vanessa e bine,ies canini,musca tot ce prinde in cale.De desene animate nu e deloc interesata in schimb dimineata dupa ce se trezeste si o schimb pana adun putin in dormitor i pun cantecele educative si i plac foarte mult,incearca sa cante si ea dar pe limba ei.
Mie mi-a zis aici de la doctor sa incepem sa-i spalam dintisori cu perie si pasta?Voi faceti asta,ca nu stiu ce sa fac
Sa aveti un sfarsit de saptamana placut...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_filipas spune:

Rania eu am avut la Miruna un set de 3 periute, pe varste, erau din cauciuc moale si cu care o frecam pe dintisori, fara pasta, e drept. Pentru prima etapa era o periuta rotunda, cu asperitati, nu stiu cum sa explic, cam cum sunt periile de masaj, dar mai finuta, si pe aia o rodea si cand o deranjau dintii. Pentru a doua etapa era o periuta cu "peri" din cauciuc moale si pe aia o foloseam cu pasta fara fluor, da' puneam foarte putina. Iar pentru a treia etapa era o periuta normala, dar mica. Nu era de marca, era de la Primii Pasi, dar mi s-a parut folositoare.

Edit ca am gasit o poza cu ceva asemanator aici: http://idealbebe.ro/s/periuta-dinti-bebe.html


Dia, mami de bebeloi Miruna (15.07.2008) si bebe doi Sofia (21.11.2011)

Mergi la inceput