Brumarei si craciunite de nov-dec 2011 (3)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oana1984 spune:

Andreea_78, am reusit sa revin la somn noaptea, cu ceai de tei. Ma rog, somn intre perioadele de alaptat. Acum insa zilele sunt din ce in ce mai agitate. Lidia a descoperit statul pe burtica si se enerveaza ca nu se poate rostogoli singura. Ai vostri au inceput sa se rostogoleasca?

Eu, intr-un fel, ma bucur ca am botezat-o devreme pentru ca acum ar fi stat treaza mai mult si s-ar fi agitat. Dar saraca nu era prea constienta de ce i se intampla



Sondaj: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=171049

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BlackCat4evR spune:

Hei, fetele, nu vreti sa o votati pe Victoria la concursul Klorane?

Precizez ca pozele ei sunt bc1 si bc2, pe pagina a doua a albumului de concurs...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui BlackCat4evR

Hei, fetele, nu vreti sa o votati pe Victoria la concursul Klorane?

Precizez ca pozele ei sunt bc1 si bc2, pe pagina a doua a albumului de concurs...

In love with life.


votat si sa castigati


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana1984 spune:

Hmmm, pediatra ne-a recomandat sa incepem deja diversificarea cu piure de legume...Lidia are doar 4 luni si o saptamana si papa integral de la san. Voi ati inceput? Cum merge?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anita_a spune:

Oana, noi am inceoput la 4 luni jumate (acum avem 5 luni jumate) cu cereale din acelea din comert - orez cu roscove de la nestle, fara gluten. La inceput nu voia sa le manance, se stramba, isi facea greata, a vomitat de cateva ori. acuma nu isi mai face greata dar tot nu se omoara dupa cereale, manca doar vreo 2-3 lungurite (ii dau cam 5-6 varfuri de lingurita). La 5 luni am inceput sa ii dau piure de legume: morcov, patrunjel, pastarnac si spanac fiert de vreo saptamana, si o bucatica mica de carne de vita sau pui fiarta bine. Manaca mai bine piureul asta decat cerealele. I-am mai dat si mar copt, care ii place, mar crud facut pe razatoarea de sticla, o bucatica de banana zdrobita - le mananca bine dar doar cate putin putin din fiecare. E mofturoasa rau :)
Succes cu diversificarea. Daca nu vrei sa incepi asa de repede, poti sa amani pana la 6 luni, eventual mai intreaba un medic, fa cum simti.
Noi am inceput mai devreme pentru ca avem probleme cu greutatea si manca foarte putin lapte. Decand cu alimentele noi, parca papa san mai bine decat inainte..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BlackCat4evR spune:

Multzumim pentru vot!

Cu diversificarea, noi am inceput la 4 luni jumate cu fructe, si din cauza asta, legumele le-a acceptat mai greu, in rest e o fomista!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_78 spune:

neatza, mai pe la pranz asa.
noi avem deja 5 luni si inca nu trecem la diversificare.
la vizita de la 5 luni doamna doctor a zis ca nu trecem inca, pentru ca ne merge foarte bine cu lapticul lui mami.
aveam miercuri 67,5 -68 cm si 8,750 kg.
deci va dati seama ca imi rupe spatele .
ce i-am mai dat fara stirea pediatrei este suc de portocala si de vreo 2 ori para dar doar pentru constipatie. ca am avut un episod destul de lungut cand nu faceam caca vreo 2-3 zile si cum ii dadeam cum facea.
poate mai intra si celelalte fete si mai spun cateva cuvinte.
o zi frumoasa


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonia Antonia spune:

Hop si eu la apel!

Gabriel are 4 luni jumate, 66 cm si 7500 g. Tocmai am facut vaccinul de 4 luni.
E dragut foc!

Acum mananca exclusiv lapte praf, am intrerupt alaptarea la 3,5 luni pt ca am inceput jobul si am incercat dimineata si seara/noaptea si la un moment dat nu a mai vrut sa suga. Asta e.
Diversificare nu inainte de 6 luni.

E ff tonic, se tot curbeaza sa se ridice in fund, doarme putin...

In rest toate bune. Am fixat botezul in Romania pentru 28 iulie.

Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Wildorchid spune:

Buna seara, fetelor, va anunt si aici ca am creat un grup pe facebook, grup la care sper sa participe fetele de la odiseea noastra. Anuntati-ma daca doriti sa participati, cele care nu sunteti deja.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BlackCat4evR spune:

Ma inscriu la FB!

Mergi la inceput