Scolari de Iulie - August 2004 * (92)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Lia, bine ca ati rezolvat ! In2 zile sigur va fi bine.
Nu stiu daca obisnuiesti, dar ii poti pune de ex. paine cu ou la pachet. Si e buna ideea Oliviei cu banana !

si eu in seara asta am verificat dintzocii. avem noroc, incisivii de jos au avut loc si sunt in linie dreapta :-) acum sus lateralii se misca amandoi asa ca prevad dixtractie in cateva saptamani ! are noroc ca are mult loc si sus.
am un stres enorm cu dintii copilului, eu numai belelele am avut :(

_

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bunny spune:

Daria pentru tine azi ...

Andreea - ma intrebi daca e obligatoriu ca copii sa inceapa scoala la 5 ani. Da, clasa de receptie un fel de cl 1-a in Ro ..Copii care fac 5 ani in anul de invatamint - pina l 27julie respectiv incep scoala. Daca nu vrei sa il dai de ex ca e prea mic ...cu exceptii se accepta- dar apoi il pun in aceasi clasa cu copii care au parcurs materia pina atunci. Atunci intre 2 rele, mai bine il lasi acolo ..sa se acomodeze, sa fie cu ceilalti. Cel mai rau e ca in aceasi clasa sunt copii care sunt cu 9 luni mai mari , si la virsta asta se vede diferenta.
Dar cu toate astea, al meu a fost cel mai mic din clasa, n-a avut nici o problema sa zic - in afara celor normale ale unui elev - frichineala, nu putea sa se concentreze ptr mult timp ca ceilalti - dar pe parcurs, usor , usor i-a ajuns din urma sia cum ma pot mindri cu un copil care e printre primii in clasa. Nu ca nu ar fi lenes- nici acum nu isi termina tot ce le da in clasa la grupa lui . O alta parte buna e ca sunt asezati la materiile importante la masute diferite si le da diferentiat sa lucreze.
Voi macar aveti manuale, ginditi-va ca eu de 4 ani nu stiu exact ce fac ei ca nu exista manuale, librariile sunt pline de caiete de lucru- dar ca sa stii si tu exact ce fac ei la scoala , nici o sansa. Daca aii intrebi dupa ce sa mai lucrezi in plus acasa - nu iti dau un sfat. Ramne la latitudinea noastra ce facem. Si cum al meu e baiat , nu scot 2 vorbe de la el ce face la scoala. Asa ca sa fiti fericite ca au manuale. Sa nu zic ca au multe metode , la mate- adunari , scaderi pe 'number line ' care mi se par asa ciudate, dar se pare ca functioneaza. Asa ca o data cu el, ma mai scolesc si eu o data in alte metode.

Gata cu pedagogia... fug la pregatit masa de seara

Va pup !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns polux spune:

Mani, sa stii ca sunt cateva metode mult mai eficiente decat le-am invatat noi. Eu ca prof de mate a trebuit sa accept idea ca ceea ce am facut noi (unele nu toate) uneori sunt metode greoaie si mult mai complicate....a si mult mai abstracte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

Mani si Liliana..vreau si eu metode de a-l face sa inteleaga ex de genul 11-5, 13-8..care este ce-a mai buna metoda la varsta lor?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns g_ioana spune:

Neatza
Kim eu am vazut la Maria ca fac asa:11-5=(10+1)-5= 10-5+1...sau 13-8=(10+3)-8=10-8 +3...ceva in genul asta...de fapt ei descompun numarul mai mare si apoi fac operatiile simple,oricum pe caiet fac pe verticala,de iese o piramida cu varful in jos unde este rezultatul final...si desi pare greu,mandra le rezolva superrapid..
hai sa avem o duminica faina la noi miroase a primavara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bunny spune:

Kim- mai intii au invatat ' numbers bond' adica 1+9 , 2+8 , 3+7, ...si tot asa , cind au stapinit bine asta au trecut la adunari si scaderi , si exact cum a spus si Ioana ca face. Si au folosit 'number line' adica au pus pe linie numerele .
Daca google 'number line +subtraction ' gasesti.
Acum.. cu number bond, noi ne-am jucat tot timpul in masina..noi ii suneam 3 el trebuia sa raspunda 7 ..si tot asa pina le-a invatat. Apoi cind stapineste pina la 10 treceti la 20 ( 13+7 ) si asta ii va ajuta mult.
http://www.amblesideprimary.com/ambleweb/mentalmaths/numberbond.html

Bafta ... o sa gasiti atitea link-uri
http://www.bbc.co.uk/bitesize/ks1/maths/ - asta e dupa care fac ei la mate in clasa cind folosesc computerul

Daca vreti vreti sa dati bani va recomand 'mathetics' - al meu face de placere, au si un fel de tutor care le arata cind nu stiu, dictionar, si daca copii invata si engleza o modalitate in plus de a invata mate si engleza in acelasi timp . Are ca si IXL materiile pe grupe de virtsa /clasa ... noi l-am luat prin scoala si ne-a costat numai 6£/an .

Gata fug la ctatita ... un wk-end placut


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

merci de incurajari

maine o sa-i dau lui Danu banana si actimel la scoala, poate si paine in ou ca ii place. Abia ieri si-a venit mai in fire Danu (repeta prin casa "nu-mi vine sa cred, mi-am scos 2 dinti, fara sa fi fost planificat" ), Doamne ce s-a mai stresat, lui nu-i place sa fie luat pe nepregatite. Incisivii de jos i-am scos cu programare la dentist in toamna si a reactionat super ok, insa acum l-am luat "ca din oala", plus ca doctorita la care ne-am dus e mai ursuza, necomunicativa (dar era singura de care am mai reusit sa dau vineri seara), si fara prea multe menajamente a pus mana pe cleste si i-a scos dintii...fara zambete, fara introduceri:P adica exact asa cum nu-i pe firea lui Danu. Pana vineri seara pe la 9 nici n-a deschis gura, avea inca pupilele marite de stres.

ieri a mancat supa, azi a mancat ou moale. O sa pun o poza cu el, fara dinti sus arata ca Duffy duck, ma face sa zambesc de cate ori il vad vorbind, ii flutura buza de sus :)

Gioana, nu-mi vine sa cred ce operatii complexe ii invata doamna voastra pe copii deja...
si multumesc pt ca ai detaliat metoda explicata de doamna voastra cu descompunerea, la scaderi. Si adunari cu trecere peste ordin i-a invatat? Ar fi util sa stiu cum i-a invatat invatatoarea sa rezolve, sa ii pot explica si lui Danu calea...macar sa se familiarizeze cu ideea, ca vad ca tare bine i-a prins ca l-am invatat atat de multe de acasa de la 6 ani...altfel acum tragea din greu. La gradi la ei nu au facut nimic, asa ca ar fi fost jale direct la scoala fara nici un antrenament anterior.

sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

multumesc de raspunsuri...voi studia si linkurile..
asa i-a explicat si doamna, ma gandeam ca exista alte cai..ma refer stric la adunari si scaderi cu trecere peste ordin de marime..ca in rest nu am probleme la ex de genul 16-6..16-11..etc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns polux spune:

Kim si aici tot as fac la scaderea pana la 20, descompunand numarul mare in 10 + ceva,etc, dar e un pic abstract daca nu le explici de ce trebuie sa scada intai si apoi sa adune ce a mai ramas....si number line explica foarte bine. Ce e de fapt number line, e o linie pe care punem toate numerele de la cel mai mic la cel mai mare (deocamdata ei incep cu 0, dar Adela deja stie ca la stanga lui zero e -1,-2 etc), si diferenta intre 13 si 8 e numarul de salturi pe care le faci pe number line ca sa ajungi de la 8 la 13. Si in loc sa numere1,2,3,4,5 ei fac asa...pana la 10 sunt 2 unitati, si de la 10 pana la 13 sunt alte 3, deci total 2+3 = 5. De fapt e acceasi tehnica cu descompusul lui 13, dar copiii pricep mai repede asa.
Si da joacate foarte mult cu descompunerea lui 10 = 1+9 +2+8...etc, ajuta foarte mult.
Bafta tuturor copilasilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

La noi vad ca se foloseste foarte mult metoda grafica, pe multimi. Zecile sunt reprezentate de triunghiuri si unitatile de buline.
Cand nu ai la descazut buline suficiente pentru a scadea scazatorul, trebuie sa "spargi" un triunghi in 10 buline.

Cred ca la unii copii metoda grafica e mai usor de asimilat la inceput.

Mergi la inceput