La multi ani Rares Andrei! Fluturasi 2011 (131)

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns catank spune:

lparpala copanele sau ...si frigarui
si pe micuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catank spune:

practic si frigaruii trebuiesc scosi de pe bat nu or trage de ele...offfffff habar nu am

deea si ailed va raspund cum o culc pe I in legatura cu placinta respectiv coltunasii. Am vb cu surioara abia astazi despre ei... cu vb zilnic dar nu a fost monentul?de ce? a picat pe trepte in curte si si-a fracturat o coasta...offfffff sta la pat si abia se intoarce.... nici la toaleta nu merge in prima zi a facut pipi intr-un prosop..era singura acasa..eu speram sa vina sa ma ajute la mot....offffffff Poate se face bine totusi pana atunci....sa mai spun sa era stalpul tatei? e si el in pioneze.... in fine...nu ne Doamne Doamne mai mult decat putem duce... trebuie sa reusim!

Revin, ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catank spune:

Citat:
citat din mesajul lui MaryM85

Buna fetele! Multumesc tuturor pt complimente!am vazut poze cu bebei frumosi (viss si iony) aveti niste copii super draguti!.Strumpy am mai pus doua poze sa vezi cum aratam inainte

mami fericita de Alexandra Mirela(06.04.2011)


Se vede diferenta!Felicitari!Pup micuta

visscat debogata poti fi....ai doua comori foarte valoroase!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MaryM85 spune:

Citat:
citat din mesajul lui catank

Citat:
citat din mesajul lui MaryM85

Buna fetele! Multumesc tuturor pt complimente!am vazut poze cu bebei frumosi (viss si iony) aveti niste copii super draguti!.Strumpy am mai pus doua poze sa vezi cum aratam inainte

mami fericita de Alexandra Mirela(06.04.2011)


Se vede diferenta!Felicitari!Pup micuta

visscat debogata poti fi....ai doua comori foarte valoroase!

Dumnezeu este autorul sufletului, El m-a binecuvintat cu ...un suflet IOANA
“Dumnezeu nu ne cere minuni. Acelea le face El.” – Arsenie Boca







mami fericita de Alexandra Mirela(06.04.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catank spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deea99

Catank mi-am epuizat balele pana ai venit tu cu reteta....ha ha
si cand ai venit m-ai lamurit de m-ai rupt...cantitatile ,cantitatile ma interesau....eu daca nu s-0ar fi inventat robotul de bucatarie sau altceva de framantat pai nu as fi folosit coca....zilele trecut am zis sa fac cateva gogosele lui S si am luat o reteta de pe net .coca gen cea de cozonac si am zis i sa framant si eu la mana....pai nu m=am prins cand trebuia sa ma opresc din pus faina si a iesit o coca tare si niste gogosi deloc pufoase

------------------------------------------------
de 2x fericita....Anna Theodora (07.03.11) si Andreea Stefania (14.12.99)



draga de tine!Iertare mami!

la o tava mare de cuptor eu fac coca din urmatoarele ingrediente:
-700g faina,
-un ou (cand o fac de post ma lipsesc, iese f buna si fara)
-200 lapte (aceeasi situatie ...ma lipsesc si pun apa)
-un pachet de drojdie mic, sau drojdie uscata
- o ceasca de ulei
-un praf de sare
-...aici e problema, daca pun lapte 200 completez cu apa ''cat cuprinde'', daca nu, doar apa cam....300ml cred daca am si oul, daca nu 350ml...cam asa... Nu o masor niciodata, insa trebuie s aiasa o coca molceaga, in momentul in care o aduni in vasul in care ai framantat cand o rastorni pe masa sa se lase nitel in parti. Acum e buba.... O intinzi un pis cu sucitorul sau cum s-o numi,(sa-i dublezi dimensiunea, atat)...apoi o muti pe o fata de masa...sau o bucata de material(eu am una expre ptr placinta) care a fost la randul ei intinsa pe o masa de 6 pers, presarata deasupra ei faina (sa nu se lipeasca coca)apoi asezi coca pe centru. O lasi acolo circa 20 min...Dupa care o iei la intins cu mina .....se va intinde ca pe guma....subtire, subtire...daca o lasi prea groasa cand o vei rula risti sa ramana coca cruda, nefacuta, si e naspa cu aluat mult si gros... Deci, o intinzi cat masa de mare, acolo presari bucatele mici de unt cam juma de pachet, sau 2 cesti de ulei...(eu prefer untul)..apoi zahar....(la acesta placinta zaharul se pune pe foaie nu in umplutura deoarece inmoaie compozitia), si dupa zahar....pui ori mar calit cu nuca, ori varza, ori branza cu oua si stafide, ori dovleac....Dupa, prinzi fata de masa pe lungime si o rulezi pina la juma mesei, procedezi si cu cealalta la fel...Va rezulta o rulada lunga cat masa...o tai in 3 bucati si le ajezi in tava(una linga alta) unsa un unt sau ulei si tapetata cu faina, sau hartie de copt....Deasupra, pati un ou si ungi placinta, si presari susan din abundenta...depinde combinatii....daca ai branza, varza,duvleac merge susan, mac la mar cu nuca...sau nimic
O introduci la cuptor si o lasi la foc mic-mic-mic- 1.30 min
Sper ca-am fost coerenta. Regret ca nu pot folosi PM sa nu zapacesc fetele aici

AiledIoana daca a dormit 20 min afara nu mai are chef acum...deci revin si cu reteta de coltunasi, ...poate ma lasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandreeac spune:

Multumim din suflet tuturor pentru urari Roxy, Catank, Deea, Alina06, Alehiam, Lparpala, Spiridusha!

Nasterea miracolului meu


Mami de miracol Rares Andrei 27.02.2011

Sa o ajutam pe Ionela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandreeac spune:

Catank nastere usoara si sa fie bebe sanatos! Si eu imi aduc aminte cu placere de dl dr si il mai si vad cand se duce sora mea la el la control!

Deea si multa putere mami! Imi pare rau ca esti asa obosita! pe toate 3 fetele frumoase.

Cami Da asa este, ce a trecut timpul. Parca acum eram la aspirante. Nu stiu daca tu mi-ai citit povestea nasterii, dar sa stii ca eu mereu ma gandesc la tine, intrucat tu mi-ai zis sa fac un test de sarcina, ca asa a debutat si sarcina ta cu Antonia, asemanator cu o raceala. ASa ca nu am cum sa te uit niciodata. Multa , multa sanatate Antoniei!

Nasterea miracolului meu


Mami de miracol Rares Andrei 27.02.2011

Sa o ajutam pe Ionela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catank spune:

coltunasi:

-3 oua,
-o lingura de zahar,
-un praf de sare
- faina cat cuprinde (sa iasa o coca mai taricica, asemeni foii de taietei de casa
-arome, dupa gust

Umplutura, branza, zahar, un praf de sare si arome

Foaia se intinde asemeni celei de taietei, se taie patratele, se adauga cate o lingura de umplutura pe colturi, se indoaie fiecare colt al coltunasului si se preseaza cu fruculita pe margini ptr a nu iesi compozitia. Se fierb in 1 lapte si 500 ml apa, si 60 g unt... Cand acest amestec da un foc, se lasa flacara la foc mic-mic (ca la galusti)si se da drumul la coltunasi unu cate unu....vor fierbe la foc mic ...30 min...(merita scos unul si sacrificat ptr a se vedea daca e facut, daca nu la loc cu el pana vor fi gata)Scosi cu paleta pe un platou se servesc cu unt si zahar...vanilat dupa gust sau...eu la mama ii mincam cu zahar normal, netos sa-mi faca in gura crant-crant

Daca nu am fost coerenta mii de scuze....
Fugggggggg la pitica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catank spune:

Citat:
citat din mesajul lui mandreeac

Catank nastere usoara si sa fie bebe sanatos! Si eu imi aduc aminte cu placere de dl dr si il mai si vad cand se duce sora mea la el la control!


Nasterea miracolului meu


Mami de miracol Rares Andrei 27.02.2011

Sa o ajutam pe Ionela




Multumesc mami! Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

CATANK, sarumana de retete! vezi sa nu nasca finutza pe 29

Mergi la inceput