Strugurasi de Sept-Oct2011 *40*

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui ooka

salu

Dbunny, unde'i painica Lenei?

Eu am mai facut cozonac cu maia si a iesit bun, paine n'am mai facut insa urmeaza azi.

Am fost ieri la primul modul din cursul de comunicare non violenta daca e cineva interesat povestesc.



lena a pus poze pe fb. pune ea si pe grup banuiesc

povesteste cum e cursul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns broome spune:

Trecerea am facut-o brusc... adica in weekend l-am lasat prima data vreo 3 ore cu tati dupa care de luni am "disparut" 9 ore.. Eu am fost deprimata rau in weekendul dinainte sa incep lucru, nici acum nu sunt f ok..

Te-ai gandit bine May sa faci trecerea progresiv, eu la asta nu m-am gandit dar si daca m-as fi gandit nu as fi avut cum pt ca acum sta sotul cu el, iar el a lucrat pana sapt trecuta...

Azi noapte a tipat in somn si s-a trezit plangand - asta nu stiu pe seama la ce sa o mai pun.. nu spun ce sperietura am tras eu, am sarit ca arsa din pat..

ooka, eu sunt interesata...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooka spune:

Dbunny, comunicarea non violenta se bazeaza pe patru evenimente:

1. observatia - vad ca tipi
2. sentimentul - ma dor urechile
3. nevoia - am nevoie de liniste
4. cerinta - te rog fa altceva, vorbeste incet, normal etc (cerinta e cerinta cind e afirmativa).

Presupune introducerea unui automatism de tratare a situatiilor 'grele' pe care le ai cu copilul sau cu alti adulti pentru a stabili o comunicare, a recunoaste o nevoie si a putea supravietui toti in liniste si pace fara nu'uri, fara pedepse si cu maxim de intelegere din toate partile.

A fost un curs captivant si interesant, saptamana urmatoare despre pedepse si recompense si ultima ceva despre celebrare sau asa ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Bunny...a mea se scarpina.. insa ea se scarpina cu degetele, si niciodata unghiile nu sunt suficient taiate, desi e zgariata totata daca nu sunt atenta, de cate ori nu era sange in urechi sau pe nas.. de asta o si culc cu mine sa fiu pe faza la prima tentativa de scarpinat si sa o calmez.. eu nu sunt convinsa ca se scarpina neaparat ca o mananca, acum nu mai are bubite ((APP DERMATITA NOASTRA SE TRAGE DE LA : ARAHIDE Si\sau LAPTE)
Eu ii dau san cand vrea, daca vrea dupa mar dupa mar ii dau, daca vrea dupa 3 ore dupa 3 ore ii dau.. deci nu e o regula..

MAY.. imi pare rau ca v-ati trezit de-a binelea, poate dintisorii isi fac de cap, ai zis ca se vad mugurasii , de ceva vreme..

LENA painica

LORE... voi????

BROMME.. imi pare rau ca esti in depresie, si piticul e suparat.. imi e f groaza si mie de mom inceperii serviciului.. EI NE SIMNT starea f mult, cel putin a mea daca o las singura mai mult de 3-4 h , pe langa faptul ca plange isteric si ma cauta, cand ma vede nu se mai dezlipeste de mine.. sa treceti cu repede peste starea asta..

Noi suntem in a 4-a zi fara caca, si azi noapte s-a scremut la cateva basinute, treziri din 2 in 2 h ( si mai des).. Oare cat pot sa o las acum ca a inceput sa pape? inainte era ok 1 sapt insa acum?
May JADE.. ati fost f destepte ca nu ati recurs la supozitoare , uite ca s-au reglat micutii.. iar noi ne chinuim.. pana la urma , eu cred ca sunt cum se zice, nu cum zic unii medici..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Citat:
citat din mesajul lui ooka

Dbunny, comunicarea non violenta se bazeaza pe patru evenimente:

1. observatia - vad ca tipi
2. sentimentul - ma dor urechile
3. nevoia - am nevoie de liniste
4. cerinta - te rog fa altceva, vorbeste incet, normal etc (cerinta e cerinta cind e afirmativa).

Presupune introducerea unui automatism de tratare a situatiilor 'grele' pe care le ai cu copilul sau cu alti adulti pentru a stabili o comunicare, a recunoaste o nevoie si a putea supravietui toti in liniste si pace fara nu'uri, fara pedepse si cu maxim de intelegere din toate partile.

A fost un curs captivant si interesant, saptamana urmatoare despre pedepse si recompense si ultima ceva despre celebrare sau asa ceva.

mami de Sofia 08.08.08 si de Zoe 20.10.11
Doamne ai grija de noi!


Multumim ca impartasesti cu noi asta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

bunny eu am inceput sa i dau sa pape pe la 11.30 , ora care este intre mesele lui obisnuite (el mananca lapte pe la 9 si pe la 12.30)
acum mananca piure 5-6 lingurite cu varf asta nu stiu cat inseamna in grame dar in ml inseamna cam 80 , asta stiu pt ca pun in paharele gradate de la avent
si in contiunuare isi mananca portia de lapte de la ora 12.30
asta al meu e disperat dupa lapte , cam greu cred ca o sa renunte la el

am si eu o intrebare

oare acum trebuie sa inceapa sa bea apa/ceai ?
el nu vrea sa puna gura nici pe una nici pe alta
i am dat azi canita cu cioc cu ceai in ea , o duce la gura , trage din ea ,dar cum ii vine ceaiul in gura scuipa pana la ultima picatura , se stramba si se scutura de zici ca bea lamaie

e vreo problema ca nu bea ? ar trebui sa insist ?


_


de T 5+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns broome spune:

Jade, eu stiu ca se da apa (fiarta si racita) dupa mese pt igiena bucala, sa nu ramana resturi de mancare pe la dintisori.. si cum voi aveti deja un dintisor eu zic ca macar putin, chiar daca scuipa dupa..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns broome spune:

Sei, imi pare rau ca tot nu v-ati reglat.. ma gandeam acum la o faza, nu stiu zic si eu. Al meu a facut pe la inceputuri vreo sapt diaree si asistenta maternala m-a intrebat daca-i dau dau sanul tot inainte sa trec la celalt san pt ca daca bea doar lapte din cel de inceput ii provoaca diaree si avea dreptatea ca la vremea aia il tot suceam de la un san la altul..
.. desi nu e o solutie ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui ooka

Dbunny, comunicarea non violenta se bazeaza pe patru evenimente:

1. observatia - vad ca tipi - dar nu sar la fiecare urlat, fiindca asa o sa inveti ca virgula cu tipatul obtii ce vrei
2. sentimentul - ma dor urechile - aici am ramas fara cuvinte...
3. nevoia - am nevoie de liniste - e clar ca exista o nevoie, cand te linistesti, vorbim, negociem
4. cerinta - te rog fa altceva, vorbeste incet, normal etc (cerinta e cerinta cind e afirmativa). - o comunicare buna e premiata intotdeuna cu ceva, cel putin cu o felicitare si-o imbratisare



cam asa vad eu chestiunea, insa aplicabila de la o varsta putin mai mare...18 luni in sus de ex

seidana sa stii ca Dani nu avea absolut nici o bubita(nici zone uscate, sau eriteme) cand se trezea noaptea de 5-6 ori pt scarpinici. dŽaia suspectez ceva dermatita si la Noa. Noa din cand in cand mai face cojite in cap, galbene, uratele...

jade mama ce papaciosi sunteti! cat lapte bea la o portie¿ eu zic sa nu stresezi copilul cu likide daca nu vrea; mai tarziu, la vara...a mea bea si apa si ceai granulat(putin, 2o ml) insa nu-i ofer zilnic, tocmai ca bea putin lapte, prefer sa-mi bea lapte decat ceai...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Jade.. eu ii dau ceai, uneori bea 10 ml alteori 30, jumate il scuipa.. insa trebuie sa fie la temp lapticului,daca nu nimik.. a si prefera sa bea cu lingurita, cu canita se joaca mai mult
ce ati papat azi?

a facut putin caca.. cat o nuca, insa tare..sper pana diseara sa umple pampersu

Mergi la inceput