Strugurasi de Sept-Oct2011 *40*

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alex2011 spune:

Noi papacim si strugurim

Ne-am scremut si kkacit iar. A doua zi consecutiv. Clarei i-a fost foarte greu sa se kakaceasca dupa o sapt, asa ca se screme zilnic biata de ea!

Din cate am citit eu si imi dau seama, fetele nu prea se rostogolesc. E foarte posibil sa nu le placa miscarea asta, in schimb se ridica mai usor la mers. Asa da mamicile de fete, zen! Este o diferenta de gen intre fete si baieti, sa nu ne judecam fetele dupa tipare masculine, nu?

Bravo mikka ptr papaceala in manduca! Maine incerc, musai! Lena, tu cum incepi diversificarea? Zicea o mamica de schema ta ca ii place si m-a facut curioasa!

Ne pregatim si noi cu idei. Am trecut un pic pe LP si asta ne constipa, asa ca ne diversificam in curand!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Rise and shine strugurime !!!

Aseara am facut paine cu maia. O sa pun poze pe grup ;)

E foarte buna. Am gresit cateva chestii dar sunt mandra de ea ;)

Alex, ceva de genu:
- incep clar dupa ce implineste 6 luni
- incep cu legume (morcov, cartof dulce, dovlecel) doar de gust, asta inseamna ca nu cresc progresiv cantitatea
- o sa continuii cu mar si mai vedem ce este atunci la dispozitie
- pana la 9 luni as vrea LM sa fie 95-99%
- cereale nu i-as da decat dupa 9-10 luni (citisem undeva ca bebe inca nu poate produce enzimele necesare digerarii cerealelor pana la 9 luni cred. Asa ca prefer sa fiu "safe than sorry")
Asta e planul meu, oricum stiu ca bebe o sa dicteze cum facem, daca o sa ii placa o sa continuii sa ii dau si sa maresc. Si o sa merg pe BLW :D


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Neata ,

ca mi-am adus aminte acu ...cartoful dulce cica ar contine o cantitate destul de mare de estrogeni. Eu nu i-as da fetei. de la hiperestrogenemie eu am facut fibrom uterin.

ia sa caut pe net poate gasesc ceva.

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns klau_ditza spune:

la multe lunite beatrice ana si lucas !

Multumim de asemenea pentru urari. Noi ne-am facut cadou un scaunel pentru papaceala. L-am montat insa mai asteptam pana cand sta bebe singur in fundulet si apoi il folosim Pana atunci ii dau sa pape in scoica auto - oricum, imbracat cu geaca nu incape in ea, asa ca o tin in casa.

O zi frumoasa va doresc !

It's a boy !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

La multe lunite Beatrice , Antonia si Lucas

_


de T 5+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pinkysor spune:

Buna dimineata!

La multe lunite Beatrice Ana, Antonia si Lucas!!!

Sa cresteti mari si sanatosi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns broome spune:

Multumim de urari Eu nu prea am fost prezenta sa urez strugurasilor dar o fac acum,
La multe lunite Beatrice Ana si Antonia!

Si la multe lunite sarbatoritelor si sarbatoritilor care au implinit/implinesc juma de anisor!!!!

Eu am inceput serviciul de o saptamana si f greu mai apuc sa mai citesc uneori seara sau in pauza la pranz..

Fetelor, credeti ca bebeii simt starea noastra? Sau oare ne simt lipsa? Eu dupa ce m-am chinuit o gramada sa-l fac sa gangureasca si reusisem (l-am filmat chiar saptamana dinainte sa plec vreo 15 min continuu cand imi povestea de zor), de cand am inceput lucrul nu mai deschide gura deloc... greu ii smulg cate un zambet doua... asta ca nu e de ajuns ca sunt eu suparata ca a tb sa ma intorc la lucru...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

neatza. multumim!
fii-mea mi-a facut cadou azi noapte prima sculare de-a binelea in toiul noptii de cand e ea cu leganat de o ora sa adoarma la loc... bineinteles dupa ce am incercat diverse.
suspectez ca s-a trezit de nasuc infundat, i l-am curatat azi noapte, dar dimineata nu pare racita.
ea e mereu fonfanita noaptea, pufneste asa ca si cand ar fi nervoasa.
sper sa nu-si fi schimbat programul ca innebunesc

broome, tu cum ai facut trecerea la plecatul de acasa?
progresiv? sau dintr-o data ai disparut?
daca e ultima varianta mi se pare normal sa fie copilul trist . las ca se obisnuieste el
eu am o luna cu bona acas si vreau sa dispar progresiv de acasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

Felicitari sarbatoritilor sa cresteti mari si sanatosi!

Mai nou seara o luam razna, de la 8 la 1o pana adoarme, numa-n brate ne intelegem. e f agitata, si doar seara. Baita nu ajuta, plimbatul in carut prin casa nici atat. Leganatul in brate da! sa fie puseu¿ nu e plans de durere, e plans mohorat, de somn, si se cam scarpina la cap. ai vostrii se scarpina¿¿ se freaca cu fata de pernuta ei. ma gandesc cat de enervant tre sa fie sa te manance pielea si sa nu poti sa te scarpini cum vrei. Dau cu presupusa, ca la frate´su am patit asa. aseara am scos prospectele siropurilor tip Claritine, dar am vazut ca nu-s ok, decat de la 2 ani in sus.

jade vroiam sa te intreb: dupa masa de verdet, ii mai dai si lapte completare sau bagi lapte in piure¿ luni incep si eu cu 2 lingurite de nu stiu ce...oricum a mea bea doar 12Oml lapte/portie, maxim 15O, sa-i reduc din el¿ mi-e ca daca mananca 2 linguri de mancare, lapte o sa vrea si mai putin...seidana, dupa un mar intreg tu o mai pui si la san¿

lena am vazut painica, foarte fain arata! o framanti cu mana sau ai robot¿ ca mie dintr-ale bucatariei numa´ framantatul ma dispera.prefer sa spal vase toata ziua decat sa framant 1O min.

broome a mea ne simte. cand suntem relaxati si ea e relaxata, cand suntem obositi si vrem s-o culcam repejor si mai tare se agita, dar inca n-am observat sa-mi duca dorul(oricum mai mult de 3-4 ore n-am stat despartite)

Duminica placuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooka spune:

salu

Dbunny, unde'i painica Lenei?

Eu am mai facut cozonac cu maia si a iesit bun, paine n'am mai facut insa urmeaza azi.

Am fost ieri la primul modul din cursul de comunicare non violenta daca e cineva interesat povestesc.


Mergi la inceput