HAI puiutza, dari!!!!(69)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iaura21 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Matzaila_81

Si al meu are momente sau nopti in care doarme cate 6 ore dar dupa e disperat sa manance.
Ieri nu mi-a avut scaun asa ca azi i-am dat niste ceai de musetel si 5 ml de lactoza, sa vedem cum reactioneaza. De ieri am inceput cu vigantol, vitamina C cate 10 picaturi si calciu. Ultimele doua sunt pentru 10 zile pe luna, vigantolul pentru urmatorii doi ani. Mie doctorita mi-a dat pastile nu picaturi. Dizolv o pastiluta in apa si ii dau inainte de laptic.



Mamica de grasunel Alexandru


si la vit C folosesti pastila ? Ca stiu ca nu se mai gaseste in fiole,cel putin io nu am gasit sapt. trecuta

pozici cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Faith26 spune:

Am pus si eu poze pe Picassa
https://picasaweb.google.com/117260797393410259869/Faith26


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaGoji spune:

Inca una si ma duc. Promit sa nu mai insist la acest subiect.
Faith - imagineaza-ti ca aungi intr-unloc necunoscut, total diferit de ce stiai tu pana acum, sa zicem Sahara sau jungla amazoniana (exagerez evident) cu sotul tau, el e sigurul pe care-l cunosti acolo si vrei sa-l tii de mana (sunt convinsa ca ai vrea sa-l stii aproape) dar el iti spune, nu, draga mea, tu stii ca eu te iubesc la nebunie, dar nu vreau sa te invat tot cu mine de mana. Ce ma fac cu tine cand tre
' sa merg la baie, cum sa mananc cu tine de mana? Sunt situatii cand eu chiar nu te pot tine de mana si de aia n-o sa te tin deloc, ca sa ne te inveti cu mana mea. Zi-mi, am exagerarat? Eu zic ca nu. Doar ca tu te vei obisnui mai repede in desert decat bebelusul in lumea asta noua.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaGoji spune:

Ideea era ca timpul trece, bebelusii cresc si nu mai vor in brate si Doamne ce repede cresc! iar noi ramanem doar cu amintirile despre trupul lor micut la noi in brate, despre vremea cand reprezentam pentru ei centrul universului. De fapt care centru? suntem chiar universul lor, se identifica total cu noi si nu-si imagineze fiinta lor fara noi. Si asta nu dureaza mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaGoji spune:

Anda am uitat sa zic cat m-a amuzat cum ai povesit d Toma ca se pocneste si dupa e suparat ca nu stie cine l-a pocnit.

FELICITARI aLEXA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalitzuza spune:

Intru si eu repede pana nu se trezeste Andrei.
cateva motate sa isi faca treaba bine ptr fetele care au mare intalnire cu bebelusii, Nastere usoara si bebelusi sanatosi

Raportez ieri am fost la bilantul de o luna, Andrei este bine a luat 900 de grame si are 54cm.Trebuie sa continuam cu Vigantol 3 pic/zi ptr ca are fontanelele un pic maricele.dupa ce ne-am intors adormit bustean - ce inseamna aerul de afara; azi nu l-am scos a fost ceata multa poate maine sa iesim un pic.
Alina multumesc ptr link, funt tare frumusele carucioarele si daca tu esti multumita este f bine , vroiam sa te intreb in cat timp a venit si daca ai platit cu cardul sau cand a sosit coletul.Multumesc inca odata .A spuneai sa Filip a scazut in greutate , nu am apucat sa citesc daca ai raspusn cat a scazut , eu cred ca este doar asa de moment si recupereaza baiatul au si ei perioade .. vezi tu saptamana asta cum se comporta.
Bulinuta- multumim ptr urari-trece timpul f repede ptr fiecare din voi o sa fie ziua cand o sa serbati prima luna -este f frumos cand te gandesti ca era in burtica si acum te poti bucura tinandu-l in brate, pupacind peste tot micutza comara.Eu zic sa nu te strezesi f tare o sa vina si lapticul o sa invete sa suga important este sa nu iti pierzi increderea, asa cum spuneau si fetele daca nu si nu .. si un biberon oferit cu dragoste si blandete este f bun.Ptr sfarcuri eu ma dau cu Lanolina de la Multi mam - este f buna bb poate sa suga fara sa tb sa speli si reface f repede locul unde tocane puiul . Si Andrei are momente cand sta mufat la tztica si normal ca imi vine sa ma urc pe pereti dar asta chiar isi face treaba , am mai dat si cu Betanten uneori dar am spalat sanul inaine sa ii dau sa suga .
Cicineta - poate fi si o ruptura de perineu dar la fel de bine poate ai racit la burtica - daca poti stai cu picioarele in apa calda cat suporti-pune si o mana buna de sara grunjoasa in ea si apoi cu sosete si in patla caldurica poate trece ....
Alexa G-felicitari ptr bebelina sa va traiasaca sa fie sanatoasa sa va bucurati de ea.
Iaura- si eu cred la fel daca le este foame copii se trezesc -desi dr pediatru imi spunea ca sunt copii care prefera somnul in favoare lapticului .. dar ei nu iau in greutate si at normal ca ii scoli la 3 ore ...
Matza- eu stiu ca daca este alaptat stict la san nu este o ob cada nu a facut o zi kk, unii pediatrii sustin ipoteza ca pot sta si o sapt fara sa faca .. acum nu este cazul sa asteptam atat ..
Altesa- Bafta sa aveti si sa scapati de interventie daca era in alta parte iti spuneam sa ii pui cataplasme sa traga puroiul dar asa ....
Marisa- gene cresc pe zi ce trece asta observ si eu la Andrei.
Aerlilian - ai sa dai jos si kg ramase , vine primavara -vara o sa iesi in parc si te mai ajuta si Tudor ai sa vezi , acum am pus kg in 9 luni si vrem sa slabim in cateva zile... si eu mai am cateva kg sa ajung oricum gimnastica o sa incep dupa 6 luni.asa mi-a spus o dr ginecolog cand am fost ultima data la sala ..
gata m-am intisn ca o placinta .. ies si intru mai tarziu sa vad nouati poate vine si un pestisor pana atunci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaelaradu spune:

Felicitari Alexa! Sa ai un bebe sanatos si mancacios!

Cicineata vezica isi mareste volumul in timpul sarcinii. Are nevoie de tot atata timp ca si celelalte organe interne afectate de sarcina ca sa isi revina la starea si locul initial. Cel putin asta scrie si in Capraru "Mama si copilul" si in Dr. Spock, dar si in cursurile mele Lamaze. Mami, aici langa mine, a avut ruptura de perineu si de col uterin, dar nu a "pierdut" urina. Oricum, suna ginecologul si intreaba doar pt a te linisti sufleteste Sanatate multa sa ai!

Puiutza si Dariana eu nu va mai astept, gagici!!! Am fost la control si colul meu e ca un buncar: beton armat. Fata ar vrea sa vina, e angajata corect, dar eu nu o ajut; n-am nici un semn, nici o durere. Au decis sa ma interneze maine si sa imi provoace travaliul. Incearca prima oara cu gel aplicat pe col si daca nu merge nici asa, bagam Ca pe vena.

Dumnezeu sa va dea sanatate, puiuti frumosi si sanatosi, nasteri usoare, recuperari rapide. Noi ne auzim intr-o saptamana (5 zile ma tin astia internata, numarand cu prima zi dupa nastere). Nu am net in spital, nici pe tel, dar am sa o anunt pe Anda de starea si evolutia noastra. Saptamana viitoare, pe vremea asta, am sa va citim impreuna: Mihaela si Iris

39+ cu pisicutza Iris
http://flowerspeaking.wordpress.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_anto spune:

Bune seara fetele!!

N-am apucat sa ciresc nimic din ce ati scris.. recuperez mai tarziu...sper.

Vroiam sa va intreb cum au fost bebelusii vostri azi?? Ca al meu a dormit NON-STOP. S-a trezit cam la 2h30min-3h sa pape, se satura imediat (in 15 min), apoi adormea la loc. A plams doar de 2 ori azi ( max 1-2 min), a gangurit si mi-a zambit de vreo 2-3 ori si atat, in rest doarme... Am mai vb cu prietena mea care are un baietel cu o luna mai mare decat Filip si imi spunea ca la fel s-a comportat si al ei azi.. o fi de la vreme. Ca ma gandesc ca daca avea ceva plangea, nu??

oricum, mi-a prins bine ca a fost asa cumintel Filip azi, pt ca am avut musafiri, pe mamaia mea -pe care am sarbatorit-o azi de 85 ani, a fost si tatal meu, sora mea. A suflat mamaie in tort ajutata de Sara. O sa va pun si poze. A fost ff frumos Iar mamaie ramane pana luni la noi, mai ales ca Doru pleaca la Lisabona sambata si se intoarce abia joi..

Lali, Anda, Filip a scazut 40 g..Stiu ca nu e asa relevant, dar totusi..
Mai vad cum este la sf saptamanii, cand implineste 6 sapt

Intru mai tarziu, va pup

Alina mamica fericita de ScortzisoaraSara-Maria (09.05.2008) si Filip-Andrei(14.01.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_anto spune:

Wow MIHA, maine e ziua cea mare!!!! Doamne ajuta! IRIS sa vina pe lumea sanatoasa, sa ai o nastere usoara!! Maine ma voi gandi cu emotie la ceea ce vei trai tu! Te pup si te imbratisez virtual!!


Alexa, FELICITARI!!!

Lali, comenzile internationale se platesc cu cardul on-line, nu poti ramburs.. Noi am facut comanda pe 1 ianuarie si a venit in 9 zile.



Alina mamica fericita de ScortzisoaraSara-Maria (09.05.2008) si Filip-Andrei(14.01.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaGoji spune:

Alina - si sa fi fost ceva in aer, la Cluj n-a ajuns, din pacate.

Am culcat copiii mari, sotul vegheaza cu foenul langa cel mic, ma duc sa-l schimb, ca el tre' sa plimbe cainele. Va pup.

Mergi la inceput