HAI puiutza, dari!!!!(69)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ALTESA spune:

am venit si noi de la doctor de data asta de la budimex unde am primit o alta parere si un alt tratament mai profesionist zic eu se pare ca i-am administrat degeaba micutului antibiotic si nici nu se pune problema de operatie momentan doar i-au spart abcesul cu un ac au scos puroiul afara si acum trebuie sa-i pun eu acasa rivanol si sambata mergem iar la control unde speram sa ne zica ca nu e nevoie de operatie.


stiti ce-mi pare rau ca nu am mers de la inceput la budimex si am indopat copilu cu antibiotic si am mai sata sa-i creasca ala 2 zile,macar aseara am fost inspirata si am sunat la budimex ca initial eram programati la medlife unde ne si baga in operatie ,acum micutul meu cine stie cu ce perfuzi statea prin maini.

O sa pun poze de la botez cand ma mai linistesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anahadasa spune:

Altesa, dar ce s-a intamplat? Cred ca ai scris, dar cum eu citesc doar pe sarite.. n-am prins ideea... Oricum ma bucur ca sunteti bine si ca nu e nevoie de operatie.

Poze noi la semnatura!

https://picasaweb.google.com/105300499019911509059/NataliaSiMatei?authkey=Gv1sRgCKDAo6bF4rDr5gE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALTESA spune:

ana cred ca am scris si eu mai alandala ca simt nevoia sa ma descarc.

pur si simplu i-a aparut o umflatura la fundulet cat o boaba de mazare care s-a marit de luni dim pana marti dimineata cand am plecat cu el la medlife la marimea unei unghii mari .Acolo i s-a pus diagnosticul de abces perianal sau mai pe sflea furuncul.

Domnul doctor de acolo ne programase azi pentru operatie cu perfuzii,cu anestezie iti dai seama ca am vazut negru.

Am ajuns acasa si am inceput sa caut pe internet un alt doctor asa am ajuns sa vb. cu directoarea de la budimex si mi l-e recomandat de dr, spataru chirurg pediatru care i-a intepat buboiul lui bebe cu un ac a evacuat puroiul si acum asteptam sa vedem ce se intampla pana sambata si sa speram ca nu va fi nevoie de incizie.

Vroiam sa subliniez ca orice ar fi nu mai merg la orcine ma duc direct la budimex ca se stie ca acolo sunt cei mai buni doctori.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

Alexa, felicitari!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aerlilian spune:

Altesa, e firesc sa vezi negru cand auzi de operatie la un pui de om. Inca odata se confirma ca la Budmex sunt medici dedicati. Sunt convinsa ca se rezolva totul. Sanatate multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Faith26 spune:

Anahadasa, e chiar impresionant ca ii alaptezi pe amandoi bebeii!!
Fratele meu si sotia lui asteapta si ei o pereche de gemenasi, de-abia astept sa se nasca! Au fost obtinuti "natural" gemenasii, nu prin FIV, asa ca mare le-a fost mirarea cand au auzit ca vor fi gemeni. Desi se puteau astepta, pentru ca mai avem cazuri de gemeni in neam.. :)
Altesa Multa sanatate micutului!! Fii tare, se va rezolva si fara operatie!
Dr Anca Pai nu prea e incurajator ce spui tu acolo... Eu nu vreau sa tin regimuri sau sa fac sport, vreau sa revin ca inainte fara prea mari eforturi...ca sa nu mai zic, ca dupa ce voi slabi, sper sa raman asa...si sa pot manca exact ca intainte...ca altfel e jale...mie chiar imi place sa mananc, sa rontai, si nu ma pot controla Nu stiu ce sa zic...acu' am cam devenit si dependenta de ... seminte negre de floarea soarelui, zici ca-s nebuna, rontai toata ziua la ele atunci cand gasesc timp Ce sa fac...ca deja pe plan personal o sa disper..nah...aia nu, aia nu...

Beatrice e cea mai minunata, nici nu mi-as mai putea imagina viata fara ea acum. Dar pe plan personal cam multe schimbari bruste..de la cafeaua de dimineata + tigara, stres si multa munca, apoi clubareala in weekenduri, iesiri cu prietenii, nopti pierdute vazand filme, etc la viata de acum, e atat de ciudat. Sper sa nu sune prea egoist ce zic eu pe-aci Mi-e si jena sa zic toate astea , cand aici sunteti atatea mamici cu 2-3-4 copii, si nu se mai vaita atat

Mami de Ana Beatrice (15.01.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaGoji spune:

Am fost tare prinsa, acum am terminat. Aveam de facut costum de crocodil pentru Vladut ca maine are Carnaval la gradi. Maine il pozez si vi-l arat.

Dr. Anca - eu am auzit de AP chiar mai tarziu, abia dupa cateva luni de la nasterea Dariei, cand nu ma mai puteam intelege deloc cu Vladut. Pana atunci saracul Vladut le-a experimentat pe toate, incercari de a-l face sa doarma si sa adoarma singur, evident fara succes, ca Vladut era genul lui Mihai de copil, incercari disperate de a-l invata sa stea in carucior, cand a mai crescut, incercari esuate de time-out. Asta e, a trebuit sa trecem prin astea ca sa crestem amandoi si sa ajungem unde am ajuns. PE atunci pe DC erau mai multe sfaturi de genul "nu-l invata in brate", "copiii sunt mici teroristi care le manipuleaza pe bietele mamici", etc. Ma bucur sa citesc acum cat mai multe mamici cu o atitudine orientata spre copil si nevoile lui.

Despre "perioada in brate" am vrut sa mai scriu eu. Eu am 2 experiente diferite pana acum si 2 copii total diferiti. Vladut a fost purtat mult in brate in primele luni, cam 5-6, pentru ca nu se lasa pus jos, nu pentru ca asa vroiam. Toata lumea in jurul meu imi zicea ca-l invat in brate, ca o sa fie dependent, etc. Dar copilul asta nu se lasa, era ca si Mihai, plangea de numa si in brate, nu mai spun cum facea cand era lasat jos, asa ca l-am tot plimbat, cum fac acum cu frate'su E un copil independent, sociabil, prietenos, nu loveste pe altii, in afara de sora'sa , si de cand a inceput sa umble de-a busile, cam de la 5 luni nu prea i-au mai trebuit brate. Daria n-a fost purtata pentru ca nu s-a cerut, era cuminte, eu eram bucuroasa ca pot sa ma ocup de Vladut si o lasam sa stea in pat, scoica. Ei bine, pe la 10 luni cand mi s-a prins in brate, numai dupa 2 ani a inceput sa mai coboare. Nu e sociabila, e timida, retrasa, nu are incredere in oameni. Nu zic, poate nu are legatura ca pe unul am purtat si pe altul nu, dar cert ii ca pe Vladut purtatul in brate nu l-a facut mai dependent, iar pe Daria ne-purtatul n-a facut-o independenta. Asa ca pe Mihai am zis ca o sa-ol port chiar inainte sa-l nasc si sa nu-mi dea el de ales.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Faith26 spune:

Cristina, eu de exemplu nu cred ca Beatrice e o mica terorista care ma manipuleaza sa o iau in brate, este doar dornica sa fie luata in brate De altfel, ador sa o tin in brate Problema se puna insa din alte puncte de vedere..si anume :
- acum e micuta..dar nu stiu ce ma fac mai incolo, pentru ca eu abia acum, ajunsa la apogeu am 53 kg, din care intentionez sa dau jos vreo 5. Iar copilul creste pe zi ce trece...
- daca atunci cand e treaza nu e tinuta in brate, urla cu toata puterea, de mi se rupe sufletul. Si sunt situatii in care nu am ce face deca sa o las sa urle (de exemplu atunci cand trebuie sa fac dus, sa mananc...).
- masa de seara pe care o luam cu Sebi linistiti, s-a transformat in 2 mese. Mancam pe rand. Pentru ca ea este treaza toata seara, si daca nu e tinuta in brate plange...

Si ar mai fi si altele..

Poate voi mamicile cu experienta va descurcati mai bine, dar mie de exemplu mi se pare destul de greu sa am si alte activitati in timp ce o tin pe ea . Doar la calculator pot sta cand o am in brate. Probabil in final am sa apelez la un wrap ceva..
Oricum, e incurajator faptul ca spui ca Vlad a renuntat la brate pe la varsta de 5 luni..eu una ma si vad cu copilul de 1-2 ani purtandu-l in brate mereu. Cu toate ca avand si alte activitati si chestii atractive, e de inteles sa mai renunte la brate.

Nici nu stiu ce sa mai zic, voi vedea pe parcurs

Mami de Ana Beatrice (15.01.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaGoji spune:

Stai linistita Faith, nu te judeca numeni. Pai daca si mie mi-a fost greu acum sa ma re-obisnuiesc cu noptile ne-dormite, care nu demult am scapat de ele! Nu mai vorbesc de cum a fost cu primul copil, cand schimbarea a fost la fel de radicala ca si la tine. Atunci a fost mult mai greu sa ma obisnuiesc cu noul stil de viata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Faith26 spune:

Cristina, eu cu noptile nedormite eram obisnuita dinainte diferenta e ca atunci erau nedormite ca eram fan party-uri, filme noaptea, etc Chiar si in timpul saptamanii cand mergeam la serv, mai devreme de 1-2 nu ma culcam, desi dimineata eram zombie

Oricum cred ca temerile sunt mai mari cand esti la primul copil, nah' vorba cuiva de-aici (poate chiar tu) pe primul "faci experimente"

Mami de Ana Beatrice (15.01.2012)

Mergi la inceput