HAI puiutza, dari!!!!(69)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Faith26 spune:

Crapediem , felicitari! Bebelul tau e nascut in aceeasi zi cu consortul meu

Continua cu sanul! Chiar si faptul ca il pui des la san stimuleaza lactatia. Sanii nu cred ca trebuie sa devina tari ca sa ai suficient lapte. Eu i-amn avut tari doar la inceput, apoi dupa ce s-a "reglat" lactatia, si adaptat in functie de cat mananca bebe nu au mai fost nici tari, si nici durerosi. Doar daca trec mai mult de 3 ore si Beatrice nu mananca pentru ca doarme, abia atunci mi se mai intaresc. Vezi poate te ajuta si pompa - dupa ce termina bebele cu suptul, incearca sa te mulgi. Nu stiu daca a avut vreo importanta, dar eu la inceput ma mulgeam dupa ce ii dadeam sa pape.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns izish83 spune:

Buna dimineata fetele!
Nastere usoara Miha. Tinem pumnii.
In ce consta noua lege despre concediul de crestere al copilului de la 1 martie? Eu nu am auzit nimic. Eu cu siguranta nasc dupa 1 martie. Help!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adc spune:

Hehe, nici la TM n-a ajuns aerul ala care face bebelusii sa fie linistiti peste zi... al meu a fost agitat ieri, din fericire azi noapte a dormit de la 22.30 pana la 7 cu doua mici pauze de tzitzi, in care cred ca a supt prin somn, minimum cat sa poata dormi mai departe. In toate aceste ore nu si-a schimbat nici macar pozitia capului.

In schimb se pare ca pe sotul meu l-a lovit plictiseala de bebelus. Pana acum a avut rabdare sa il mai calmeze catodata, dar ieri mi-a scos peri albi cu textul "orice dar nu ma lasa cu el cand plange". Asta in conditiile in care bebe are 3 saptamani, el e inca in concediu, peste zi nu l-am solicitat mai mult de 10-15 minute si asta cand si cand, si pana acum intr-o singura noapte bebe ne-a deranjat iar el l-a tinut cat am fost eu la baie, plangea tare tare si-mi era teama sa n-o trezeasca si pe Andra.
Ma mai dispera plangandu-se de o masea cu care e in tratament si care il deranjeaza la rece, cald, etc, nu pot sa nu ma gandesc prin ce trecem noi ca sa aducem pe lume acesti bebelusi, m-am saturat sa ii vad mutra nemultumita pt orice discomfort. Si daca m-as mai apuca sa povestesc si de "mama soacra" m-as deprima total, asa ca ma opresc aici.

Incerc sa las toate sa mearga inainte fara sa ma oftic (usor de zis), si sa ma bucur de bebelusul sanatos si frumos, chiar daca sunt depasita cateodata in zilele in care e agitat...

Lali, ma bucur ca va merge bine, tot astept primavara aia care nu mai vine, sa ne intalnim cu carucioarele (bine, inainte de asta trebuie sa si cumpar caruciorul, dar asta nu e o problema!)

Dariana, eu nu cred ca vei trece de 1 martie, va veni bebe mai repede.

Ileana, vad ca scrii constant pe la 1 noaptea, banuiesc ca e ora de alaptat. A fost tot asa de linistit bebe Tudor si azi noapte? Si eu trebuie sa chem preotul, adica sa "ma rog" de al meu sot sa il cheme.

Faith, mie mi-a placut cum scrii, esti foarte sincera si ii dau dreptate Cristinei in ceea ce spune, se simte experienta in vorbele ei. Iar tu, doar pentru faptul ca ai expus starile tale esti de admirat, vei fi o mama buna.

Sper ca la acest topic nu judeca nimeni pe nimeni, daca am invatat ceva din experienta de a fi mama, e sa fiu mai toleranta cu cei din jur, nimeni nu seamana cu nimeni, mai ales cand e vorba de a ne creste copiii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns izish83 spune:

m-am documentat. Uitati aici ce se spune:
De la 1 martie 2012, #351;i ta#355;ii î#351;i pot lua cel pu#355;in o lun#259; din concediul parental de doi ani, pentru a petrece timp cu copilul lor. Astfel, potrivit Ordonan#355;ei de Urgen#355;#259; 124/2011, pentru copiii care se nasc începând cu 1 martie, un partener î#351;i va putea lua cea mai mare parte a concediului, iar cel#259;lalt partener î#351;i va putea lua cel pu#355;in o lun#259; de concediu, pentru a sta acas#259; cu cel mic.

Totu#351;i, dac#259; cel#259;lat partener prefer#259; s#259; nu acceseze acea perioad#259; minim#259; de concediu, respectiva perioad#259; se pierde.

Directiva european#259; prin care m#259;sura este implementat#259; în România na#351;te, îns#259;, dezbateri. "Directiva este bun#259; #351;i binevenit#259;, iar miza ei este parentalitatea reciproc asumat#259;", a declarat, pentru România liber#259;, pre#351;edinta organiza#355;iei non-guvernamentale FILIA, Oana B#259;lu#355;#259;.

"Problema este cum comunici #351;i cum implementezi aceast#259; directiv#259;, pentru c#259;, dac#259; se face stângaci, se va crea un backlash (reac#355;ie negativ#259;, n.r.). Ideea este c#259; #351;i b#259;rba#355;ii pot sta acas#259;, dac#259; doresc. Directiva î#355;i spune c#259; ai dreptul s#259; stai acas#259; cu copilul t#259;u o lun#259;, îns#259;, dac#259; luna aceea nu este luat#259; de cel#259;lalt partener, este pierdut#259;. Decizia este, pân#259; la urm#259;, a cuplului. Directiva trebuie implementat#259; cu aten#355;ie, trebuie organizate campanii de sensibilizare", a explicat Oana B#259;lu#355;#259;.

De altfel, în România, aproximativ 92% dintre p#259;rin#355;ii care acceseaz#259; concediul parental sunt femeile. În prezent, b#259;rba#355;ii î#351;i pot lua concediu de paternitate cel mult o s#259;pt#259;mân#259;, iar perioada se poate prelungi între zece zile #351;i dou#259; s#259;pt#259;mâni, dac#259; prezint#259; un certificat de puericultur#259;. În plus, mai arat#259; pre#351;edinta FILIA, când vine vorba de concediu parental, intr#259; în discu#355;ie #351;i problema bugetului familiei: partenerul care va accesa concediul de un an sau doi este cel cu salariul mai mic.

Concediul parental poate fi luat cel mult doi ani de oricare dintre parteneri, iar indemniza#355;ia de cre#351;tere a copilului este calculat#259; astfel: 75 % din media veniturilor nete, realizate în cele 12 luni dinaintea na#351;terii copilului. De asemenea, aceast#259; indemniza#355;ie nu poate dep#259;#351;i 3.400 lei.

Mai jos, pute#355;i citi articolul de lege prin care #351;i cel#259;lalt partener î#351;i poate lua o lun#259; din concediul parental destinat cre#351;terii copilului.

"Art. 11

Dreptul la concediul pentru cresterea copilului stabilit potrivit prevederilor art. 2 alin. (1) se acorda pe baza netransferabila persoanelor ai caror copii se nasc incepand cu data de 1 martie 2012, precum si celor aflate in situatiile prevazute la art. 8 alin. (2), incepand cu aceasta data, in situatia in care ambele persoane din familia respectiva indeplinesc conditiile de acordare a acestuia, dupa cum urmeaza:

a) cel putin o luna din perioada totala a concediului de crestere a copilului este alocata uneia dintre persoanele care nu a solicitat acest drept;

b) in situatia in care persoana prevazuta la lit. a) nu solicita dreptul la concediul care ii revine, celalalt parinte nu poate beneficia de dreptul la concediu in locul acesteia."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bulinuta27 spune:

feliciatri Alexa!!! bine ai venit pui mic!!!

puiuta te pup drag mea sa mai rezisti un pic

beatrix incerc sa ma calmez si sa mai mulg macar o perioada...trag d emine pentru ca stiu ca merita cat oi mai rezista

lady pupici si tie sa rezisti

dr anca poate va ajuta soacra totusi, de obicei se mai imblanzesc cand apar puii astia mici

faith eu l-am scos pe bb de la o saptamna cate 15 minute apoi 25 acum 30-45...cand nu e ceata si e o temperatura peste -5 grade...azi la noi a fost ceata toata ziua si nu l-am scos

carina noua ne-a zis sa ii badijonam buricul de 3 ori pe zi...a cazut si la noi ieri seara dar a mai ramas o mica cojita acolo...multumesc pentru filmulete


aerilian si la noi a fost preotul in ziua a 8 a si ne-a citit si mi-a dat o stare de bine

altesa multa sanatate puiului!!! sper din suflet sa scapati doar cu atat

cristina goji exact ce spui tu simt si eu...atat de repede trece timpul si iti doresti sa il tii in brate si el nu mai vrea

oau Mihaela...pai sa scoatem majoretele draga mea




nu am resuit sa mai intru de cand a venit Rares...e o nebunie la noi

mi-a iesit si herpesul nemernic cu care m-am captusit la prima nastere ...poate nu aveam destule dureri..azi noapte am zis ca turbez



bulinuta mamica de bulinel dragutel Rares Ioan (19.07.2006 - 9:37) si de Filip Andrei (10.02.2012 - 11:55)

Poze noi


www.onetruemedia.com/shared?p=1ad6bcc6cb70cbb27cf08c&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">minune mica

Poze



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns izish83 spune:

Parerea mea: este o mare prostie. De parca alapteaza tatii sau se ocupa ei sa le faca mancarea cand vine vorba de diversificare. In cazul meu, sotul s-a implicat foarte mult in cresterea primului nostru bebe, dar cand vine vorba de mancare sau ora meselor, nu se baga. Nu se pricepe nici sa ii faca fetitei de mancare si nici nu o poate convinge sa manance. Eu cel putin ma impun in fata ei cand vine vorba de mancare. CU taica-so nu manamca niciodata. Mereu il pacaleste si iese cum vrea ea. Si nici nu ma incanta ideea sa ma intorc o luna la servici.
Niste distrusi astia cu modificarile lor. Nici nu modifica bine ceva k apoi iar se sucesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bulinuta27 spune:

puiuta

faith ce ai tu acolo

carpediem bine ati venit acasa...cu sanul...eu sunt inca in ceata deci nu stiu cum sa te ajut

adc...nici nu stiu ce sfaturi sa iti dau cu sotul tau...offf Doamne ti se face si mila de el...sa il doara maseaua dar noi ce sa mai zicem???

apropo de asta can a venit pediatra la noi a cerut si iesirea mea din spital....si acolo scria "abdomen nedureos" la care sotul meu exclama: ia uite draga si tu te plangi aiurea ...am crezut ca ii crapa capu' pediatra asa s-a infipt in el....dar am linistit-o : stati doamna dr ca glumea

izish nici eu nu pricep ce-i cu porcaria aia de lege

revin

bulinuta mamica de bulinel dragutel Rares Ioan (19.07.2006 - 9:37) si de Filip Andrei (10.02.2012 - 11:55)

Poze noi


www.onetruemedia.com/shared?p=1ad6bcc6cb70cbb27cf08c&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">minune mica

Poze



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loredana_M spune:

Buna ziua!
Scuzati ca dau buzna. Ma adresez gravidutelor cu Rh negativ. Am o prietena care are de vanzare un vaccin antiRh. Nu a mai avut nevoie de el la nastere, pentru ca baietelul ei are tot Rh negativ. Ea l-a cumparat cu 800 lei, dar vrea sa-l dea cu 200-300 lei.
Pentru cele interesate, comunicam prin mesaj privat.
Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Faith26 spune:

Adc, multumesc de apreciere. Pai de fel nu ma feresc sa exprim ce cred sau simt chiar daca asta poate aduce critici, opinii diferite, etc Oricum, nu ma contraziceam cu Cristina (pe care chiar o admir), ii dau dreptate in ceea ce spune, dar in acelasi timp spuneam care-mi sunt temerile.
Asa si al meu, sta cu asta mica, dar sa nu cumva sa i-o pasez cand plange...si tot asa se plange, dar nu de durere de masea, ci de jobul lui, seara cand vine acasa. Iar eu incerc sa ma controlez...

Bulinutza, merci pt raspuns. Beatrice are acum 1 luna si 1 saptamana, si o tin cam 30 minute. Nici eu nu am scos-o ieri, era ceata, si mult mai frig decat zilele trecute. Asa ca am aerisit-o in camera.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicole1980 spune:

Noi declaram o noapte in care Antonia a facut precum trenuletul Thomas- a pufait si s-a miscat toata noaptea in intervalul 02-08. Nu stiu de ce….Scoate niste sunete….parca este ragusita sau inecata si incearca sa isi reface vocea….
A dormit de la 23 la 02, apoi a papat la 4, la 6, la 8, la 10….si intre mese tot se frichine si scoate sunetele respective…

Miha – sa auzim vesti de bine astazi de la tine !
Altesa – ti-am transmis PM. Merci.


Mergi la inceput