Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (31)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Deea_Deeutza spune:

Alma imi pare rau sa aflu ca esti necajita, dar fii optimista si puternica si transmite asta si printeselor tale.

Onuta ce stii despre streptococul asta? Ai vorbit cu dr tau despre infectare?

Deea 24+ cu dolofanel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutza83 spune:

Deea eu nu stiu nimik de streptococ.Nu am facut inca analiza sa vad daca il am sau nu.La 34 de sapt fac analiza cam atunci tre sa faca toata lumea indiferent cum naste.Nu am vb cu dr despre asta.Eu din alte motive vreau cezariana.

Oana cu Bebe Tudor 29 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mmamita spune:

[quote]citat din mesajul lui felicityhope
Clara/Mamita- la spital -pt mine,in afara de gentuta mea de toiletries,trebuie sa mai am ceva?Pt bebe am nevoie de ceva?(nu vorbim de hainutele de plecat acasa si infant carrier).Am cautat in bag-ul cu informatii pe care l-am primit la inceput de sarcina,dar nu am gasit nimic.Also,o colega mi-a spus ca a folosit alcohol sa curete buricutul.Am intrebat daca nu "stings the baby" si ea a spus ca nu,ca sunt celule moarte de fapt.Hmmm.Recunosc ca nu ma prea pricep, dar chiar nu e nimic altceva ce se poate folosi ca inlocuitor?[quote]

Felicity, mie mi s-a dat aproape totul in spital, de la gel de dus pt bebe la vanita de baie, de la lighenasul pt bai de sezut la crema pt rani pe sani. Pt bebe a trebuit sa duc onesies, manusite, caciulite... mi s-a dat caciulita de acolo, dar era super mare pt micuta mea (imi aduc aminte ca faceam misto de ea ca arata ca tipul din faza cu ''nu stiu''), scutece am dus dar mi-au dat si ei, iar pt mine am dus tampoane (se dau ceva si de acolo dar le-am preferat pe ale mele), haine, cosmetice.

Despre buric, mie mi s-a atras special atentia sa il curatam DOAR CU APA, cu un Q-tip - nu cu ulei, nu cu alcool (se pare ca acesta incetineste procesul de vindecare).

Cam atat, daca imi mai amintesc ceva revin.

Cori, mami de Bubulina1+ si acum bebe 2, ... in luna a 6a (24+) :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mmamita spune:

Alma, imi pare rau pt vestile..potential negative, dar nu-ti pierde speranta! Gandeste pozitiv, printesele tale trebuie sa fie bine - asa cum ne-am obisnuit deja, SUNTEM LA ODISEEA MINUNILOR!!!

Cori, mami de Bubulina1+ si acum bebe 2, ... in luna a 6a (24+) :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mmamita spune:

Citat:
citat din mesajul lui onutza83

Deea eu nu stiu nimik de streptococ.Nu am facut inca analiza sa vad daca il am sau nu.La 34 de sapt fac analiza cam atunci tre sa faca toata lumea indiferent cum naste.Nu am vb cu dr despre asta.Eu din alte motive vreau cezariana.

Oana cu Bebe Tudor 29 +


Am eu impresia sau motivele tale sunt de natura pur...fiziologica?

Cori, mami de Bubulina1+ si acum bebe 2, ... in luna a 6a (24+) :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutza83 spune:

Mamita pur si simplu ptr binele meu psihic:))

Oana cu Bebe Tudor 29 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mmamita spune:

Citat:
citat din mesajul lui onutza83

Mamita pur si simplu ptr binele meu psihic:))

Oana cu Bebe Tudor 29 +


Hmmm..stiam eeeeu! :))))

Cori, mami de Bubulina1+ si acum bebe 2, ... in luna a 6a (24+) :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana85 spune:

Alma, nu am cuvinte sa iti spun ce rau imi pare pentru cosmarul prin care treceti. Ma bucur ca ati ales calea optimista de a considera ca membrana e bine la locul ei. Si eu cred ca e foarte posibil sa nu o fi vazut (la ce aglomeratie e acolo). Nu at putea merge la inca o ecografie, sa va linistiti?Si chiar daca nu e, tot sunt sanse... ingrozitor de ingrijoratoare, stiu, dar suficient de bune cat sa lase loc de multa speranta si nu doar de un miracol.

Daca riscul major e la cordoane, poate nasti un pic mai devreme...? 33-34? Oricum, din cate stiu gemenii vin un pic mai repede.

Va urez multa putere, mult optimism, sa nu va ganditi niciodata la ce e mai rau si sa va puteti bucura in continuare de sarcina, sa reusiti s-o traiti ca pe o perioada minunata ce e si nu ca pe un vis urat. Zilele astea nu vi le da nimeni inapoi, bucurati-va de ele asa cum sunt. Va imbratisam! Sa ne tii la curent.

Diana 29+ cu Mirciulica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asteropipan spune:

salutare, burticute!!

chiar daca nu o sa reusesc sa va scriu zilnic,macar la cateva zile,mi-am propus sa o fac.....am absentat destul:))..vb vine absentat pt ca eu v-am citit dar nu am scris din cauza unor motive ...care insa nu au legatura cu voi..in fine..poate intr-o zi o sa va povestesc ce si cum..dar acum nu sunt in acel mood sa imi pot readuce aminte de dezamagirea provocata ....si dorinta mea de a sta in umbra ..o perioada...

ULIIASI ..buna precizarea ta cu lenjeria de pat adusa de acasa...oricat de curata a fost lenjeria in spital..parca tot nu m-am simtit in largul meu...eu una l-am pus pe sot sa imi aduca si perna de acasa ca aveau niste amarate de pernite de nu ma puteam odihni..iar pe a lor am folosit-o pe post de perna de calarit din cauza epitiziomiei

ONUTZA felicitari pt grasunel...in leg cu cezariana,na e optiunea ta..daca ttu crezi ca asa o sa iti fie mai bine...dar eu vreau sa iti spunn numai ca imi era o teama de nasterea nat si de epitiz...de nu mai dormeam bine noaptea...mai ales gandul la epitiz..la taietura in sine,la cum se vindeca,dureri, bla bla...ma ingrozeau nespus....ca in final sa nasc nat fara epidurala---pt ca am rezistat cu stoicism pana la dilatatie 7...eu care nu prea fac fata durerilor--si normal ca a fost prea taziu pt epidu,pt ca in 25-30 min am si nascut...de epitiziomie nici nu mai vorbesc pt ca nici nu am simtit,stiut cand m-au taiat..iar cand m-au cusut mi-au facut anestezie locala ..s-a simtit ceva dar nimic in comparatie cu expulzia....dar la nici o sapt dupa nastere puteam face orice efort era nevoie,pana cand si la supemarket am fost si am carat bax de apa...pe cand la cezariana nu e asa usor..nu stiu din propie experienta,dar din ce am auzit si vz la prietene....si chiar azi,fara nici un misto:)...a gasit fii-mea un dvd BEBE VINE ACASA , l-am luat impreuna cu revista "ce se intampla doctore?" acum vreo 5-6 ani..in fine si iti arata tot despre nastere,ingrijirea noului nasccut,alaptare,vaccinuri,etc...arata si cum se curata pansamentul de la cezariana...si am ramas ...stau si ma gandesc ca acum ma doare burtica cand ma mai ridic sau aplec..mai ales de aplecat ,o fac non stop,ca toata ziua strang dupa nebunica mea mica...dapai la o "ditamai" taietura...
acum sper ca nu te-am deranjat cu bla bla al meu ,nu incerc sa te fac sa iti schimbi decizia...dar pt ca am trecut si eu prin frica de nastere nat,epizit,cusut,etc...am zis sa impart cu voi experienta prin care am trecut eu..acum sa fim seriosi ,oricum am naste ..tot doare,in timpul nasterii(nastere nat) sau dupa(cezariana),dar acum depinde si pt cat timp..
iar treaba cu epidurala...cu toate ca m-am gandit sa fac acum la a 2 a nastere..acum m-am intors,pt ca am fost imediat dupa revelion ,cand am fost in tara in vacanta,...am fost la o prietena care tocmai nascuse inainte de craciun,pe 19 dec..natural,cu epidurala, bebe 2900kg...si din cauza epiduralei (acum va povestesc ce mi-a zis ea,nu stiu cum e cu epidurala,daca mananca rahat,mananc si eu:) nu mai simtea cand trebuie sa impinga ,iar dr a fost nevoit sa scoata bebe cu vaccum-ul...de avea sarmanul pui ditamai galma in cap:((...stiu ca se retrage incet incet galma,dar totusi sa iti vezi copilul asa,eu cred ca as turba....
darrr...au mai nascut si alte prietene cu epidurala si au fost super incantate ...ca nu au simtit durerea prea tare..

trimit mesajul pt ca m-am intins la vorba ca o placinta si nu as vrea sa il pierd iar

CEA MAI FERICITA MAMICA DE PRINTESA DULCE, ASTEROPI IOANNA
8 MARTIE 2010 a venit pe lume minunea mea!!!!!!!!



http://www.flickr.com/photos/asteropipan/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asteropipan spune:

Mmamitta si eu tot Always maxi am folosit dar la vreo cateva zile dupa nastere...in primele ,am folosit unele luate de la farmacie ,speciale pt lauze...peste care puneam vata infasurata in compresa sterila..asta doar primele zile..
acum ca intrebai de clisma daca se mai face in ro...nu stiu ,ca nici eu nu mai stau acolo,insa aici se face...mie nu mi-au facut pt ca am 'iesit afara" de acasa,i-am spus moasei si a zis ok nu mai facem..si nici ca ar fi fost nevoie:)).....hiihi si de clisma imi era teama ca nu mai facusesem pana atunci si habar nu aveam ce si cum e...am aflat la vreo un an dupa,cand am fost nevoita sa fac colonoscopie pt un polip:)

ALMA cu siguranta totul va fi bine..ai vz ca se intampla minuni..mari,nu gluma:)...si fetele tale vor fi ok si le vei tine in brate in curand...hai capul sus, mami...

FELICITYHOPE si eu tot alcool am folosit si a fost totul ok...in 7 zile am scapat si aveam un buric fain rau:)

burtici ,fug la nani...
dar va las o cafea aburind pt maine dimineata..sau capuccino...sau ceiut..ce doreste fiecare..pupici

CEA MAI FERICITA MAMICA DE PRINTESA DULCE, ASTEROPI IOANNA
8 MARTIE 2010 a venit pe lume minunea mea!!!!!!!!



http://www.flickr.com/photos/asteropipan/

Mergi la inceput