Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (31)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Deea_Deeutza spune:

Hello!

Onuta felicitari pentru Tudorica dolofan si cuminte
Tu de ce vrei sa nasti prin cezariana? Are legatura cu streptococul? Si eu detin acest streptococ din pacate.

Deea 23+ cu dolofanel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutza83 spune:

Deea nu are legatura cu streptococul.E ptr binele meu pshihic:) Asta e dorinta mea.

Oana cu Bebe Tudor 29 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mmamita spune:

Neata...Am vrut sa va scriu ieri, m-am tot pregatit si uite ca a zburat ziua fara un mesaj cat de mic, acolo..dar de citit am citit tot. Multumesc tuturor pt urari! Miha cred ca ma intreba ce fel de tort am facut...a fost o noua creatie, un fel de diplomat cu capsuni..Din pacate insa, de cateva saptamani nu-mi mai iese niciun desert, nu stiu ce se intampla...adica sunt ok,bune, dar pana acum erau...mmmmm, delicioaseeee... Am devenit in plus si foarte neindemanatica in bucatarie, toate le vars, le imprastiu, nush zau ce-i cu mine.

Diana, vesti imbucuratoare din nou! Pupici Mirciulicului ascultator!

Aever, casa de piatra, sa va iubiti si sa va intelegeti mereu!

Addya, te tine bebe in suspans..cand mai mergi la eco? sau deja v-ati luat gandul de la asta si asteptati marea intalnire?

Deea, felicitari pt bebelul sanatos!

Elly, sper sa rezolvi ..spinul!

Despre bagajul de spital..vad ca ati scris de tampoane cu vata?! De ce nu Always Maxi Night, sunt super, mie mi-au fost pe plac! A propos, in RO se mai face clisma sau s-a renuntat?

Va pupacesc, revin!

Cori, mami de Bubulina1+ si acum bebe 2, ... in luna a 6a (24+) :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Mmamita nu se compara absorbantele Always din USA cu ce se vinde in Europa. Acolo le-am folosit si eu, insa aici...nici nu vreau sa aud de ele.

Elena 24+ poate cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mmamita spune:

Citat:
citat din mesajul lui elena_gd

Mmamita nu se compara absorbantele Always din USA cu ce se vinde in Europa. Acolo le-am folosit si eu, insa aici...nici nu vreau sa aud de ele.

Elena 24+ poate cu


Serios? Eu de cand am venit traiesc cu impresia ca produsele echivalente din Europa sunt mult mai de calitate decat aici..

Cori, mami de Bubulina1+ si acum bebe 2, ... in luna a 6a (24+) :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Si eu acolo cumparam f multe lucruri produse in Europa, dar absorbantele alea in ambalaj galben si cutie de carton de la Always aici nu exista. Infinity se numesc si mie mi s-au potrivit f bine.

Elena 24+ poate cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alma_alma spune:

Hop si eu cu interventia saptalunara .

Aever, sa aveti o casnicie frumoasa si plina de bucurii. De inceput vad ca ati inceput bine. Va doresc multa fericire la amantrei (sau cati veti mai fi )

Diana, ma bucur mult pentru vestile despre Mirciulica. Si eu am urmarit evolutia voastra cu sufletul la gura si sper ca totul sa se rezolve definitiv odata cu nasterea (care va fi cat mai aproape de termen).

Elly, ce bine ca ai venit acasa. Abia asteptam sa intri din nou.

Despre concediul parental: oare e posibil ca tatal sa iasa in CIC in timp ce mama e in postnatal? Sau ambele sunt incluse in denumirea de concediu parental? Daca ar fi posibil ca eu sa fiu in postnatal (alea 120 de zile sau cat erau ele) si sotul in CIC, nici n-ar fi chiar atat de rau.

Eu nu am dat niciun semn pana acum fiindca nu am vrut sa stric atmosfera de sarbatoare, dar pana la urma mi-am calcat pe inima. Saptamana trecuta am fost la morfofetala. Copilele pareau bine dezvoltate 420-490 g bucata. Celei un pic mai mici nu a reusit sa-i vada nu stiu ce chestii la inima, ca se tot misca. Celei mari nu a reusit sa-i vada un rinichi (din cauza pozitiei). Adica nu l-a vazut deloc, nu ca n-a reusit sa-l masoare. Saptamana viitoare mergem pentru reevaluare.
Dar problema mare e alta. De fapt sunt doua. In primul rand, a cautat pe acolo pe toate partile dar nu a gasit membrana despartitoare. Asta inseamna ca sunt gemeni monoamniotici. E un tip foarte rar de sarcina, sub 1% dintre gemenii identici sunt asa. Pe scurt, sansele de supravietuire sunt 50-50. Adica doar in jumatate din cazuri supravietuisc amandoi. In restul de cazuri, cel putin unul nu supravietuieste sarcinii si nasterii. Nu e vorba de vreun defect al lor, ci de probabilitatea mare de a-si incalci cordoanele ombilicale.
In plus, aveam mult prea mult lichid amniotic (AFI 34). Asta inseamna doua lucruri:
1. mai mult loc de zbenguiala (si posibilitatea de a-si incurca cordoanele)
2. intinderea prea rapida a uterului si a membranelor, ceea ce poate duce la contractii si nastere prematura

Dupa doua seri consecutive de bocete, am hotarat de comun acord cu sotul meu ca membrana aia e acolo si ca doar n-a vazut-o dr la ecografie (se mai intampla). Oricum, deocamdata nu se poate face absolut nimic (am citit si prin jurnale de obstetrica despre asta). Mi-a zis dr sa fac si testul de toleranta la glucoza peste 2 saptamani, fiindca una din cauzele de lichid in exces poate fi diabetul gestational. Pana atunci, am inceput sa tin un pic de regim fara fainoase si dulciuri. Am inceput sa-mi masor talia zilnic, si dupa cresterea spectaculoasa de luna trecuta, vad ca a stagnat. Daca burta nu creste dar eu iau suturi de la donsoare, presupun ca le merge bine si ca probabil se mai resoarbe din lichidul ala. Sau macar nu mai creste cantitatea.
Oricum, am avut cateva zile de cosmar si nopti cu cosmaruri. Dar daca tot nu putem face absolut nimic acum, nu prea are sens sa ne framantam. Doar am decis sa mai amanam inca o data cautatul de nume si achizitiile pentru copii. Mi-e un pic greu sa ma gandesc la cum va fi si sa-mi fac planuri, dar sper sa fie doar o faza. Sa vedem ce ne spune si urmatoarea ecografie.

Ma intreba bellisima_eva, cred, daca sunt mandra de gemene. Nu stiu daca sunt mandra. Cand am aflat ca sunt gemeni am fost foarte bucuroasa. Era ce ne doream amandoi. Mi-ar fi placut sa fie fraternali din multe motive: individualitate, riscuri mai mici in sarcina, mai putine remarci "inteligente" din partea colegilor de joaca etc. Dar am fost foarte bucuroasa si pentru gemene identice. Singura umbra venea din riscurile mai mari. Dar deh, nu puteam sa am si eu o sarcina banala, ca doar altfel ne-am plictisi





Alma 23+ (de 3 ori femeie)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Alma eu ma rog la DD sa fie bine fetitele tale

Elena 24+ poate cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicityhope spune:

Buna burticute,
Diana felicitari si la mai bine.Iti doresc sa ai rabdare si curaj in continuare.Totul e bine ....cind se indreapta spre bine
Aever-felicitari si tie si sotului.Sa fiti sanatosi,fericiti si sa construiti amintiri placute pt batrinetile voastre.
Ellishor multa sanatate si sa ajungi la spital peste 9 saptamini.
Alma- te incurajez sa te uiti mereu(MEREU) la partea plina a paharului.Pina la urma ai spuns 50-50 sanse.Deci,sanse sunt si inca multe.Am vazut aici situatii cu sanse mai mici de 50% pt un rezultat bun si...rezultat bun a fost pina la urma.Nu degeaba e odiseea minunilor.O minune va fi si pt tine.Te pup si iti doresc numai bine.
si restul grupului de burticute.
Clara/Mamita- la spital -pt mine,in afara de gentuta mea de toiletries,trebuie sa mai am ceva?Pt bebe am nevoie de ceva?(nu vorbim de hainutele de plecat acasa si infant carrier).Am cautat in bag-ul cu informatii pe care l-am primit la inceput de sarcina,dar nu am gasit nimic.Also,o colega mi-a spus ca a folosit alcohol sa curete buricutul.Am intrebat daca nu "stings the baby" si ea a spus ca nu,ca sunt celule moarte de fapt.Hmmm.Recunosc ca nu ma prea pricep, dar chiar nu e nimic altceva ce se poate folosi ca inlocuitor?

28+ Alexander Matthew

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns addya_21 spune:

mmamita,peste 2 saptamani mergem la control din nou.tot ce imi doresc este sa am un bebelus sanatos,indiferent daca e fetita sau baietel,sanatos sa fie.

andreea 23+ ?????? ???????

Mergi la inceput