Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (31)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aever spune:

Alma, curaj! De-acum zic ca daca urmariti sarcina mai indeaproape o sa va puteti bucura de amandoua fetitele. Teoretic de la 24 saptamani bebelusii pot supravietui in afara uterului, e drept ca sansele sunt totusi mai micute, insa se poate. Sigur nu e cazul la tine sa iasa asa de devreme, dar eu zic ca asa cu ceva grija si atentie mai mare din partea ginecologului o sa le tii pe amandoua in brate vii si nevatamate.

Asteropipan, m-ai facut tare curioasa de ce ai fost dezamagita si te-ai decis sa stai in umbra. Oare de ce am impresia ca te-am suparat noi cu ceva aici?


Fetelor, multumesc mult pentru urarile de fericire in casnicie, sunt sigura ca gandurile voastre bune vor fi auzite sus si vor deveni realitate.
Cum va ziceam, mai stau sa savurez momentul si sper sa mergem si noi intr-un weekend romantic si linistit(chiar daca fara sex...ca al meu nici nu vrea sa auda de asta pana iese bebe). Apoi trebuie sa ma ocup de acte(acum mi-e cam lene) si probabil de lucruri pentru bebe n-o sa ma ocup pana la urmatorul targ de bebelusi. Dar daca am reusit eu sa organizez o nunta asa faina in o luna, cred ca o sa ma descurc si cu lucrusoarele pt bebe. Nu-s asa pretentioasa incat sa caut prea mult si in plus am incredere ca sunt norocoasa si o sa gasesc lucrurile potrivite pentru el usor(chiar daca nu neaparat la cel mai bun raport pret/calitate).
Mihaita(cam asa i-a ramas numele) a fost foarte foarte activ zilele astea, in special ieri. L-am simtit ca e mai mare ca vad ca loveste mai tare si la distante mai mari prin burta. A fost tare cumintel in zilele cu nunta si mai ales se cam ascunde de oamenii care vor sa-l simta prin burtica. Insa a fost o faza draguta ca in biserica atunci cand preotul facea urarile de prunci buni si alea alea, Mihaita dadea din picioruse. A dat numai pe perioada in care preotul citea despre prunci si am simtit ca e si el de acord cu ce zicea el acolo. Mi s-a parut tare dragalas.
Eu ar trebui sa merg pe la un control cred ca saptamana viitoare, nu vad nici o graba. N-am simptome nesuferite, nici contractii n-am mai avut de cand am fost ocupata cu altele, deci cred si eu ca totul era de la cap(prea mult stres la mijloc). Singura chestie e ca am impresia ca s-a intors candida, dar chiar nu mi se pare ok sa fac tratament asa repede ca abia l-am terminat pe cel dinainte. Vedem ce zice si ginecoloaga. Daca vreti zen, am eu destul acum, ziceti doar si va trimit si voua cadou.

Andreea, 23+ cu BebeLUnu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutza83 spune:

Asteropipan multumesc ca mi-ai impartasit experienta ta.Oricum nimik nu ma mai intoarce inapoi :D.Clar ca doare nimeni nu a zis ca nu doare dar am temerile mele.Aleg ce e mai bine ptr Tudorica.Nu vreau sa ajung sa nu mai pot impinge si sa il scoata cu forcepsul.FIna-mea a anscut la cluj la o clinica privata normal cu epidurala.Nu i-ai facut 2 injectii a simtit cand trebuia sa impinga si nu a mai avut putere si la scos cu vacum-ul cred ca a iesit cu capul lunguiet tare.Da intr0adevar se retragere se face normal dar poate ramane vreun vreun cheag de sange.A fost de vreo 3 ori la control la neuro de teama sa nu aiba ceva.Stiu ca e greu ca e o operatie dar decat sa ajung in situatiii de astea mai bine sufar eu decat bebe.Acuma na...orice organism se comporta diferit.POate la mine nu va fi asa dar prefer sa previn.
Multumeesccc

Oana cu Bebe Tudor 29 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joana2672001 spune:

Draga Alma mai mult decat sa vedeti partea plina a paharului nu puteti face , asa ca fi optimista pt printesele tale si totul o sa fie bine. Iti recomand din suflet, daca aveti posibilitatea ca parca nu erati din Buc, sincer neuronu nu prea mai functioneaza, sa mergeti la dr Iosup. Este foarte bun si poate iti mai ridica moralul, e important sa te vada si un alt ecografist.

Asteroepi draga nostra, ne bucuram ca ai revenit printre noi:), speram ca nu te am suparat si daca am facut o sa ne ierti, . Legat de impartasirea ta cu nasterea naturala si eu am aceleasi temeri, offf sa vedem cum va fi situatia, ca eu prefer sa sufar eu insa Cristian sa fie bine :).





Ioana, mamica lui Cristian 29 saptamani +

AMR 10+ Saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joana2672001 spune:

Dragi burticute vin si eu cu ingrijorarile mele

Daca ieri ma bateam cu pumnul in piept ca eu nu am avut niciodata hemoroizi, eh ca intotdeuna se pare ca nu e bine sa te bucuri pana nu ai sarit gardul. Astazi de dimineata , am vazut sange pe hartie incat sincer mi s au inmuiat piciorele. Apoi am fost mai atenta si de pare ca nu era de la vagin ci .... deci hemoroizi. Insa nu ma doare, nu ma mananca deloc. Sa fac ceva???

Si ieri seara m am speriat groznic, am isit din casa sa alegem canapea si probabil de la stat in picioare sau ceva, am avut doua contractii atat de dureroase una dupa alta, cu intepaturi, cu presiune pe vagin cu printisorul care se misca de zor, va spun mai ca nu am inceput sa plang de durere/panica. Am ajuns acasa m am asezat in pat si nu mam ridicat decat la baie. Parca si Anitta a trecut zilele trecute prin ceva de genu...

De asta cred ca ca m am speriat si asa tare cand am vazut de dimineata sange, insa am verificat de mai mutle ori sigur nu e de la vagin.



Ioana, mamica lui Cristian 29 saptamani +

AMR 10+ Saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iepurasu spune:

Neatza dragele mele!!!
Nici eu nu am mai scris de ceva timp dar va citesc cu interes in fiecare zi, sunteti tare dragutze si vorbarete .
Diana, in primul rand felicitari pentru evolutia in bine a lui Mirciulica, ma gandesc mereu la tine sa va fie bine si sa fiti sanatosi
Alma, pot sa iti spun ca si mama mea are un frate geaman si cand mai glumim cu ea din cauza faptului ca e micuta de statura are o vorba: "deh, cand m-am nascut era mare ingesuiala acolo" . Acum, lasand gluma la o parte, este foarte posibil ca doctorul sa nu "vada" lucrurile asa cum sunt ele de fapt, din cauza ca tu ai doua sufletele care incearca sa-si faca loc acolo in burtica. Eu zic ca totul este in regula si fetitele tale frumoase vor fi ok.
Onutza, si eu am facut la primul copil cezariana (era destul de mare - 4 kg!) si acum la al doilea as vrea sa nasc tot in felul acesta. Cred ca depinde foarte mult si de cat de repede te-ai refacut, daca ai o experienta anterioara pozitiva vis-a-vis de momentul nasterii, etc, etc, etc. Eu iti pot spune ca nasterea prin cezariana nu este chiar atat de "nasoala", "nesanatoasa" si ce se mai spune....la mine a fost chiar o experienta neasteptat de placuta. Cam dupa 1 zi de la operatie chiar i-am impartasit medicului meu ca nu ma asteptam sa fie asa de usor si frumos.
Aever, vin si eu "intarziata" cu multe-multe felicitari pentru pasul important pe care l-ai facut, sa va dea Dumnezeu multa sanatate tuturor si o familie fericita!
Despre mine pot sa va spun ca am inceput sa "cresc" vertiginos, cred ca bebe ia proportii ca Fat Frumos , incerc sa evit dulciurile, sucurile, chestiile sarate cat pot ca sa nu ajung o mini-balenutza...Si ca sa ma laud putin, azi facem 25 de saptamani. Doamne ajuta si pe mai departe Voi va dati seama ca mai avem putin-putin pana la intalnirea cu puiutii nostri frumosi? De abia astept!
Va pup si va doresc o zi cu soare minunata tuturor!!!

Iepurasu cu bebe 25+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutza83 spune:

Joahna acu ce facem ne inecam ca tiganul la mal? Ia si te linisteste.Presiune in vagin avem fiecare din noi ca na asta este se intinde bebe se foieste se impinge...sangerarea poate nu e de la hemoroizi poate s-a fisurat un pic cand te-ai scremut..se mai intampla.Daca ar fi hemoroizii te-ar durea tare de tot ..iti povesteste virgi ,elishor....stai calma.
Ma duc la pranz cu o prietena burtoasa si ea in luna a 4:)..O zi cat mai linistita va doresc!!
Virgi,Anita? apelul de seara ratat a?
Diana vreo veste despre mirciulica?Cum a mai fost la eco?

Oana cu Bebe Tudor 29 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutza83 spune:

Iepurashuleee cum ai facut anestezia?rahi sau totala?

Oana cu Bebe Tudor 29 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blanca000 spune:

Ioana stai linistita, am patito si eu, e adevarat nu in sarcina..insa la fel, sange pe hartia igienica si in vasul de wc..si totul de la fund ..am fost la control si am hemoroizi interni care se zgarie cand ai scaun (mai moale sau mai tare, depide de consistenta etc) si de aici sangerarea...la gravide e si mai des caci au fluxul sanguin mai mare si mai rpaid si sangerarea e mai posibila, plus ca hemoroizii in sarcina sunt " la ordinea zilei", sa vezi dupa nastere..ai grija sa te speli dupa scaun, nu cu hartie igienica, sa te dai cu crema ( eu recomand FITOROID, are si aplicator pt intern) si sa nu mananci picant,sarat, sucuri acide..multe supe/ciorbe sa fie mai molicel cand faci..nu te stresa.

Daca e sange rosu inseamna ca e proaspat venit atunci fix dintr-o fisura/zgarietura..

Nu e neaparat nevoie sa te doara la hemoroizi.

-------------------------------------------
Mami de Eva Ilinca 25.07.09 si 24s+
"Bratele mamei sunt facute din tandrete. Acolo copiii dorm in siguranta." Victor Hugo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blanca000 spune:

Alma repeta eco daca poti la un medic specializat pe eco de sarcina (Herhgelegiu, Iosup, Radulescu, Albu, Pop ,Pelinescu). Tinem pumnii sa fie totul in regula.

-------------------------------------------
Mami de Eva Ilinca 25.07.09 si 24s+
"Bratele mamei sunt facute din tandrete. Acolo copiii dorm in siguranta." Victor Hugo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uliiasi spune:

Si eu am patit chestia cu sangele pe hartia igienica. De dat cu creme inca nu m-am dat ca nu stiam ca e ok in sarcina. o sa caut Fitoroidul ala. Nu ma deranjeaza tot timpul, dar clar am ceva intern.
M-am panicat putin sapt trecuta cand am vomitat odata si am vazut sange in WC, dar era sange proaspat si probabil ca tot de la ceva capilare plesnite de la efortul pe care l-am facut.
Asta e..o sa treaca toate astea, avem timp sa ne preocupam de ele dupa ce nastem, sau terminam de alaptat.

Iulia, mamica fericita de David Andrei (04.07.2009) si 23+ cu
www.youtube.com/watch?v=o2K9w09EPiU" target="_blank"> Botezul lui David
Poze

Mergi la inceput