Strengari de Mar - Apr 2012 - 35 Hai Ruxandra!!

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Ruxandra, wow, tinem pumnii, ne poti da de veste dupa, tu sau cineva? Da, daca mai ai timp sa intrebi, m-ar interesa cu ce a protejat incizia.



32+ Miruna Sanziana

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot // Clexane injectie 0.4 seara, Aspenter 2/zi seara, B12 metilat, acid folic metilat, Magne B6, Folowise, Cetebe, L-arginina*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra2011 spune:

Multumesc! Sigur ca o sa va anunt...va scriu sau va sun pe careva din spital, am numerele in lista cu datele de contact. Sper sa imi revin repede dupa operatie. Daca totul decurge normal dupa trei zile ne lasa acasa.
Iar daca maine dau de prietena mea...postez ce-mi spune legat de dusul dupa operatie.

37+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

Ruxandra wow... deci pe 23 vine pe lume strengarelul tau, bravooo tinem pumnii si asteptam vesti de la tine asa de incurajare

Monica, fericita 35+ cu Cezar-Andrei

AMR: 5 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra2011 spune:

Multumesc pt. incurajari! Chiar am nevoie si chiar ma ajuta la cate emotii am!....Cand ma gandesc ca la mine AMR = marti+ miercuri..deci doua zile.... imi vine sa exclam si eu insa mai pe ardeleneste
" Iooii!!"

37+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

Ruxandra pai avem noi emotii da' nu tu . Curaj ca o sa fie bine, mai ai 2 zile si-ti tii minunea in brate . Ce nume ii puneti?

Monica, fericita 35+ cu Cezar-Andrei

AMR: 5 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

Dara, nici eu nu prea mai cred cum ca bebeii ies cand sunt pregatiti. Al meu a fost foarte nepregatit. Loc mai avea se pare, placenta era ok, lichid destul. Sunt curioasa ce zice al doilea mostenitor.

A doua zi dupa cezariana mi s/a scos tubul de dren, mi s/a facut masaj la picioare, apoi a venit o asistenta care m/a ajutat sa ma dau jos din pat si am mers la chiuveta si m/am spalat pe fata, pe dinti, m/am pieptanat. Apoi am fost dusa la salon cu scaunul cu rotile pentru ca era pe alt etaj, iar daca mergeam imi luam o zi cred. Cand eram in salon au venit 2 asistente si m/am dus la dus. au stat cu mine ca nu cumva sa cad pe acolo, m/au sters pe unde nu ajungeam, etc. Tin minte ca nu mai aveam acel leucoplast peste operatie.

Finn Constantine 15.10.2009 si 30+ Euan Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

Ruxandra, recuperare usoara si multa sanatate!

Finn Constantine 15.10.2009 si 30+ Euan Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra2011 spune:

Monna, am ales numele Victor pentru bebelus! Este un nume care ne place si este si sugestiv pentru faptul ca a stat in burtica pana la 38 de saptamani,desi nu ni se dadeau foarte mari sanse sa ajungem pana in acest punct.
J.D, multumesc !

37+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Merci mult, J.D., am inteles. Asta cu dusul e super super veste. Mai citeam c-a ajutat mult fetele sa se puna pe picioare dupa cezariene.
Acu' sa vad la mine ca atunci cand mi se inmoaie intepaturile de la unele injectii, din cauza de Clexane si Aspenter, imi curge sange din ele dupa dus si mi-e sa nu fie asa si cu cezariana, ca voi face in continuarea Clexane.

Separat de asta, citeam la un topic ca e mit ca dureaza ca laptele sa se digere si ca nu e bine sa se amestece in stomacel la bebe lapte nou cu lapte partial digerat, ca da reflux etc. Adica ma intereseaza daca e ok sa lasi bebe sa suga intruna. Adica am priceput ca la cerere, dar ma intereseaza daca la cerere mai devreme de o ora si jumatate cat dureaza sa se digere laptele de san (laptele praf 3 ore).

Am gasit aici http://www.fpnotebook.com/ob/Lactation/BrstFdng.htm ca dureaza o ora si jumatate sa se digere laptele de san. Acum nu mi-e clar daca se amesteca intr-adevar lapte nou cu lapte vechi in stomacel, cine stie ceva anatomie/procese de digestie? Ca poate laptele vechi se duce din stomacel in intestin si nu se mai amesteca atunci cand vine cel nou, daca suge bebe mai devreme de o ora si jumatate?



32+ Miruna Sanziana

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot // Clexane injectie 0.4 seara, Aspenter 2/zi seara, B12 metilat, acid folic metilat, Magne B6, Folowise, Cetebe, L-arginina*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amy25 spune:

JD ma gandesc ca nici apa nu e infecta ca la noi, zic si eu.
La noi nu stiu cat e de ok apa asta peste o operatie proaspat facuta.
Sa va zic ce am patit eu acum 8 ani dupa ce m-am operat prima oara si mi s-a scos in aceeasi seara si ovarul si splina: La cateva zile din cele 3 sapt in total cat am stat in spital, am inceput sa fac febra 39 cu dureri mari de cap. Nimic suspect, ma cautau peste tot. Ca intr-o zi, cand m-am miscat poate mai fortat, operatia de jos ca la cezariana a pocnit intr-un fir si a iesit numai infectie. Speriata m-am dus la asistenta si nu va zic ca a scos nu mai putin de o tavita de infectie ca parca ma eliberasem la un moment dat.
Cauza infectiei fusese cred faptul ca sala nu a fost sterila cand am intrat eu in urgenta plus ca pentru hemoragia la splina am bagat in sala repede un chirurg care n-a mai apucat saracu sa dea jos toate toalele de zi. Cu toate pansamentele sterile si tot n-am facut dus vreo luna cred ci doar spalat ca pisica din cauza fricii de a nu face iar.
Oricum eu sunt si mai sensibila de fel caci 4-5 ani dupa tot am eliminat fire netopite din interior pentru ca le percepe corpul straine. Dar sper sa nu aveti probleme din astea si sa fie ok. Dar zic totusi sa aveti putina rabdare cu spalatul asa repede sau sa va pansati operatia inainte.

Ruxandra, bafta si sa auzim de bine.

2004- ovarectomie dreapta din cauza unui chist; 2010- 3 inseminari nereusite la clinica Promed + 1 FIV nereusit; 2011-ET reusit la clinica Promed

Multumesc Bunului Dumnezeu!
33+ Victor Gabriel

AMR 5 saptamani

Mergi la inceput