Strengari de Mar - Apr 2012 - 35 Hai Ruxandra!!

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Meg, Happy, Ronina, Anda zicea ca i-au recomandat http://comenzi.farmaciatei.ro/diverse/stratamed_gel_medical_ptr_cicatrici_x_10_gr-p10024055
Voi planuiti sa folositi? Stiti ceva, daca-i chiar bun semnificativ?



32+ Miruna Sanziana

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot // Clexane injectie 0.4 seara, Aspenter 2/zi seara, B12 metilat, acid folic metilat, Magne B6, Folowise, Cetebe, L-arginina*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana_30 spune:

E la prima sarcina, Happy. Eu stiu daca e curaj sau un pic de inconstienta? Colega mea de birou comenta ca daca ar mai fi avut alti copii si-ar fi dat seama ca nu le poti controla pe toate si poate ar fi mers pe mana medicilor. Ea si-a planuit cred prea in detaliu nasterea si tot ce urmeaza dupa, ca acum sa i se naruiasca toate planurile. E adevarat ca temporar nu are servici si probabil de asta are timp sa se gandeasca/sa planifice.

Din punctul meu de vedere, tot ce vreau este sa iesim amanadoua (bebelusa si cu mine) din spital sanatoase. Altceva nu este atat de important.

35+ cu Pisicuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happylica spune:

o fi tanara si rebela tipa.. ce sa zic... dar sa te arunci asa cu capul inainte la prima sarcina..mi se pare.. deja cum spui tu.. usor inconstienta.
dara, nu am discutat inca cu medicul meu.. dar e in plan sa intreb daca pot folosi ceva pt cicatrizarea mai rapida a ranilor.. k la mine se pune prb unui strat de grasime pe abdomen dinainte de sarcina. plus k am experienta unei incizii desfacute acum ceva ani... ca isi faceau atunci griji k ar fi un debut de diabet. notez oricum si intreb.

AMR < 3 saptamani

varsta bebelusei Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Happy, am inteles, merci, sunt in aceeasi situatie, sunt curioasa ce-ti zice, o sa intreb si eu la a mea. Inseamna ca va trebui sa continui nitel cu insulina dupa. Bulinuta de la bulgarasi cica a mai continuat.

Dana, si o dedicatie cu drag pentru tine, cu asta ma binedispun eu de cate zile, daca Tala il tine pe Dominique numai pentru ea si nu ne arata nimic :).
http://www.youtube.com/watch?v=HsyMtYoSkC0&feature=related



32+ Miruna Sanziana

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot // Clexane injectie 0.4 seara, Aspenter 2/zi seara, B12 metilat, acid folic metilat, Magne B6, Folowise, Cetebe, L-arginina*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

Eu nu am primit oxitocina deloc. nu am avut perfuzii in travaliu. doar niste patilute puse direct in col. am avut de nevoie de 3 ca sa inceapa contractiile foarte puternice. Oxitocina se pune daca travaliul dureaza mult si contractiile se opresc sau scad in intensitate. Oricum, la inducere nu mai exista pauza intre contractii.
Ana, eu sper ca Euan sa vina mai devreme, dar depinde doar de el. cica un copil vine pe lume cand este pregatit. in cele mai multe cazuri, binenteles. Tin minte ca la Finn am incercat sa/mi induc travaliul dupa ce am ajuns la termen dar degeaba. Am incercat apasarea intre degetul mare si aratator, bai fierbinti, am sarit, am alergat, mi/am ridicat sotul in spinare si saracul nu avea decat 90 kg, am mancat super condimentat, sex salbatic si degeaba. Acum imi vine sa rad cand imi amintesc, dar atunci nu eram prea fericita, mai ales ca abia ma miscam din cauza celor 22 kg acumulate.

Finn Constantine 15.10.2009 si 30+ Euan Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

Dara, eu stiam ca Dermatix este foarte bun pentru cicatrici. Uite aici niste informatii

http://www.scartreatmentassociation.com/

Eu nu am folosit nimic dupa cezariana. Oricum m//a cusut doctorul asa de strans ca in mijloc nu au putut sa/mi scoata firele. Pe stanga mi s/a si desfacut operatia pentru ca am tras de carucior pe scari 3 etaje pentru ca se stricase liftul. Maica/mea l/a carat pe Finn in landou si eu am carat cadrul care are cam 14 kg.

Finn Constantine 15.10.2009 si 30+ Euan Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Merci, J.D., sa vad ce-as gasi si pe aici. Aoleu, sper sa nu mai cari si de data asta.
Recunosc ca eu nu cred chestia cu bebe pregatit sau nu si ca de-aia se declanseaza sau nu contractii etc. Gasise Ronina chestia aia cu declansat travaliul cand bebe nu mai are spatiu/lichid...ceea ce nu mi se pare echivalent cu a fi pregatit, ca e altceva sa nu mai aiba loc. Si pare destul de plauzibil, daca mai are loc, ramane si dupa indiferent ca incepe sa imbatraneasca placenta.

Am uitat sa zic, nu stiu daca in Ro folosesc ei si altceva decat oxitocina, dar misoprostol ala am inteles ca are cam aceleasi efecte.

Si am mai uitat sa intreb, dupa cezariana ai voie sa se duca apa la operatie? Citeam la americani ca poti sa faci dus a doua zi (nu baie), dar nu stiu daca puneau ceva waterproof pe operatie.



32+ Miruna Sanziana

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot // Clexane injectie 0.4 seara, Aspenter 2/zi seara, B12 metilat, acid folic metilat, Magne B6, Folowise, Cetebe, L-arginina*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kovacsc spune:

Dara mersi de link, am citit si ma regasesc. Mai inainte m-am ridicat din pat ca deja nu mai aveam stare. Imi tot misc picioarele ma mananca parca toata pielea, zici ca am purici.

Cristina 32+ Karina, fetita noastra draga


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra2011 spune:

Salutare,burtici!
Vreau sa va anunt ca joi, 23 februarie, urmeaza sa nasc prin cezariana. Sunt coplesita de emotii de nici nu mai stiu la ce sa ma gandesc!... Aseara am fost la control si mi s-a spus ca placenta a imbatranit iar bebelusul e mai mic cu o saptamana decat varsta sarcinii ... estimativ are cam 2800-3000g. Abia astept sa-l tin in brate!
Daca Bia nu mi-o ia inainte se pare ca urmez pe lista.
Dara, am o prietena care a nascut in Germania prin cezariana si imi povestea ca a putut sa faca dus ..evident, cu incizia protejata. Voi incerca sa o sun maine sa-mi dea mai multe detalii daca tot este si la mine aproape momentul. Cand imi povestea asta nu era stabilit ca voi naste prin cezariana, motiv pt. care nu am insistat pe subiect.

37+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Cristina, cu placere, eu am in unele seri senzatia ca trebuie sa dau din picioare in pat si in rest imi frig foarte rau talpile. Ce merge mult la mine e racoarea, sa ud picioarele, sa stau cu ele mai la rece si parca se mai linistesc. Ai vazut ca ziceau acolo de acid folic, B12, magneziu...poate merge vreuna din astea.



32+ Miruna Sanziana

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot // Clexane injectie 0.4 seara, Aspenter 2/zi seara, B12 metilat, acid folic metilat, Magne B6, Folowise, Cetebe, L-arginina*

Mergi la inceput