Strengari de Mar - Apr 2012 - 35 Hai Ruxandra!!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ronina spune:

Bia: somn usor, asteptam vesti maine.
Ana: si mie mi-ar fi teama sa depasesc atat de mult, ar putea fi probleme cu bebe de nu iese

36+ Bianca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

Bia somn usor, sa intri maine sa ne dai de veste
Ana wow... a trecut de 42s si inca o mai lasa asa??
Dana daaaa... tare faza cu Costica

Monica, fericita 35+ cu Cezar-Andrei

AMR: 5 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana_30 spune:

Da, si pe mine ma mira ca nu accepta inducerea. Ronina, nu stiu daca e o problema cu copilul si de asta sa stea mai mult/sa nu vrea sa iasa, dar stiu ca placenta mai imbatraneste si nu mai hraneste asa de bine copilul de la un moment dat. E drept ca aici in Anglia,stiu mai multe femei care au ajuns la inducere.

Ei sunt genul de oameni care mananca totul organic (bio, cum se zice la noi), vor totul sa fie natural, de asta si naste acasa. Apoi banuiesc, desi am uitat sa intreb, ca nici nu va folosi vreo doctorie/injectie pentru durerile nasterii.

De vreo 2 saptamani ma tot uit dupa colegul meu, mai vine sau nu mai vine la servici. Cand il vad, stiu ca nu e nimic nou si nu-l mai intreb, cred ca nici el nu e prea fericit cu asteptarea asta...

35+ cu Pisicuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Cristina, poate se potriveste asta cu sindromul picioarelor nelinistite in sarcina http://www.babycenter.com/0_sleep-problems-restless-legs-syndrome-during-pregnancy_7549.bc
Cica apare si cand stai la TV, nu doar in pat la somn.

Gabriela, parca tu ziceai de dureri de picioare? http://www.babycenter.com/0_sleep-problem-leg-cramps-wake-you-up-at-night_7552.bc





32+ Miruna Sanziana

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot // Clexane injectie 0.4 seara, Aspenter 2/zi seara, B12 metilat, acid folic metilat, Magne B6, Folowise, Cetebe, L-arginina*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

Ana, Finn s/a nascut la 12 zile dupa dpn si a fost bine mersi. Mergeam al spital la fiecare 2 zile pentru monitorizare si eco. Daca placenta este ok si copilul nu da semne de suferinta nu e problema. Eu cred ca o vor opri curand pentru inducere pentru ca nici medicii nu asteapta la infinit. Daca nasterea este indusa durerile sunt mult mai mari decat la cea normala si cred ca va apela la ceva pana la urma. Macar un gas and air sau tens, daca nu epidurala.

Finn Constantine 15.10.2009 si 30+ Euan Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana_30 spune:

Asa-i, J.D., am auzit si eu ca doare mai tare la inducere; e unul din motivele pentru care tare n-as vrea sa ajung acolo. Mi-as dori sa seman cu sora mea si sa nasc pe la 38 sapt.

12 zile dupa DPN aici nu se monitorizeaza atat de des cum zici tu. Abia dupa 14 zile. Pe tine nu te-au indus, sa inteleg, nu?

35+ cu Pisicuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

Ana, dupa ce treci de dpn mergi la spital la fiecare 2 zile. De indus m/au indus, ca altfel nu cred ca iesea Finn. el statea foarte confortabil acolo. stiu ca in multe tari din europe de vest nu se fac atat de multe investigatii. Aici insa te controleaza si rascontroleaza. drept sa/ti spun mi./a fost cam greu sa duc sarcina atat de mult, dar Finn a fost foarte bine dezvoltat, s/a adaptat foarte usor, a avut greutate maricica, etc. eu cred ca e si din cauza ca a fost mai intarziat. Acum insa nu cred ca mai depasesc termenul.

Finn Constantine 15.10.2009 si 30+ Euan Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happylica spune:

tipa asta e la prima nastere? oricum.. ciudat curajul ei.. eu eram panicata demult..

AMR < 3 saptamani

varsta bebelusei Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana_30 spune:

Da, mai ales baieteii stau tare bine in burtica la mamicile lor si nu vor sa iasa repede. Si apoi poate conteaza si cat de relaxata este mama. Cele care sunt mai stresate banuiesc ca au sanse mai mari sa nasca mai devreme.

Al doilea copil, deja am auzit ca vine mai repede. Sper sa fie la fel si in cazul tau, J.D. si Euan sa vina mai devreme decat Finn.

35+ cu Pisicuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Parca si Noce de la bulgarasi e pe la 42 de saptamani si asteapta in Constanta sa nasca la Isis. Parca asa a nascut si primul copil.

Cica da, la inducerea cu oxitocina nu mai exista pauza dintre contractii si in plus, D-ne fereste, se poate ajunge la contractii tetanice (f.f.f.f puternice).

Sovi zicea ca atunci cand i-au pus fara sa vrea oxitocina la Eva in Brasov, a fost absolut groaznic.



32+ Miruna Sanziana

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot // Clexane injectie 0.4 seara, Aspenter 2/zi seara, B12 metilat, acid folic metilat, Magne B6, Folowise, Cetebe, L-arginina*

Mergi la inceput